agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2017, 15:58   #3391
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Horoz mu Tavuk mu

Bana yardimci olur musunuz bu resimdeki Tavuk mu Horoz mu bunun gibi 2-3 tane daha var bir türlü cözemedim horoz mu tavuk mu diye ?

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 16:15   #3392
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
Bana yardimci olur musunuz bu resimdeki Tavuk mu Horoz mu bunun gibi 2-3 tane daha var bir türlü cözemedim horoz mu tavuk mu diye ?
Hepsi tavuk bana göre. Annem ortadaki horoz olabilir diyor.

shenile beğendi.
aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 22:01   #3393
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Hepsi horoz. Belki 3. resim tavuk diycem ama kuyruk horoz belirtisi için yeterince ele veriyor.

Sagun ve shenile beğendi.
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 09:07   #3394
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Arkadaslar merak ettigim bir konu var aldıgim cevaplarda yine tam sonuca ulasamadım.Makineden cıkan civcivler aldık su anda yumurtluyorlar.Acaba bu tavuklar gurk olur mu? Belki daha once cevaplanmistir ama o kadar yaziyi okuyup bulmam zor olur..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 10:21   #3395
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Arkadaslar merak ettigim bir konu var aldıgim cevaplarda yine tam sonuca ulasamadım.Makineden cıkan civcivler aldık su anda yumurtluyorlar.Acaba bu tavuklar gurk olur mu? Belki daha once cevaplanmistir ama o kadar yaziyi okuyup bulmam zor olur..
Makineden çıkıp çıkmaması mühim değil. Hepsi gurk olur. Yalnız ligorin , ataks ve lohman gibi hibrit cinsler gurk eğilimi neredeyse yoktur.

Zekoş beğendi.
Eski 05-02-2017, 10:44   #3396
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Oncelikle cvplar icin tsk ederim.
Sn. Aydin sizin dediginiz dogru cikti 1 ve 3cu resimdekiler horoz cikti yalniz ortadaki siyahi daha cozemedik ayaklarinda hala yan cikan zipkinlari yok tekrardan tsk ederim cvp icin.

Eski 05-02-2017, 11:20   #3397
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Alıntı:
Oncelikle cvplar icin tsk ederim.
Sn. Aydin sizin dediginiz dogru cikti 1 ve 3cu resimdekiler horoz cikti yalniz ortadaki siyahi daha cozemedik ayaklarinda hala yan cikan zipkinlari yok tekrardan tsk ederim cvp icin.
Bi tavukta öyle parlak tüy, ibik ve cüsse göremezsiniz. Muhtemelen r.i.r melezi horoz. Biraz büyüsünler renk ve iriliğine göre damızlık ayırıp diğerlerini düdüklü tencereye atabilirsiniz . 1. resimdeki güzel bi damızlık olabilir. Aynısı bende de var.

Eski 05-02-2017, 22:11   #3398
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Tesekkür ederim Sayın Aydın ..simdi sıra cinslerini arastıaya geldi insallah dediginiz cinslerden degillerdir

Eski 06-02-2017, 07:47   #3399
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Tesekkür ederim Sayın Aydın ..simdi sıra cinslerini arastıaya geldi insallah dediginiz cinslerden degillerdir
ticari üretimi yapılan civcivler ya etliktir ya da yumurtalık. gurk olmazlar.
gurk için yerli kırma tavuklar, hint tavuğu ve süs tavukları uygundur.

aslama1994 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 09:00   #3400
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Aydemiraydın biz civcivleri aatıcıdan degilde komsumuzdan aldık.Makineye koymak icin yumurtalari tanıdıklardan topluyor.. yine mi gurk olmazlar ki? İclerinde mutlaka köy tavugu vardır saniyorum..

Eski 06-02-2017, 13:11   #3401
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Sayın Aydemiraydın biz civcivleri aatıcıdan degilde komsumuzdan aldık.Makineye koymak icin yumurtalari tanıdıklardan topluyor.. yine mi gurk olmazlar ki? İclerinde mutlaka köy tavugu vardır saniyorum..
içlerinde köy tavuğu vardır. gurk olurlar.

Zekoş beğendi.
Eski 06-02-2017, 18:12   #3402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2015
selamun aleykum arkadaslar bende baya koy tavugu var ve sik siķ gurk yatiyolargurk yatirmak icin en idaal ay nezamandir daha dun yozdurdum gurktavugu soguk havalar diye

sulo18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 20:00   #3403
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulo18 Mesajı Göster
selamun aleykum arkadaslar bende baya koy tavugu var ve sik siķ gurk yatiyolargurk yatirmak icin en idaal ay nezamandir daha dun yozdurdum gurktavugu soguk havalar diye
En iyi gurk mevsimi ilkbahardır. Hatta en güçlü civcivler mart civcividir.( tabi cinsine ve bakım şartlarına göre değişir)

Eski 07-02-2017, 10:23   #3404
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba birsey sormak istiyorum.
Bizde cok horoz var ve bir komsuyla 3 horoza 5 tavuk takasina girecez adam bize tavuklarin daha 1-2 ayinin oldugunu soyledi yumurtlamasi icin .
Simdi ben adamin dogru dedigini nasil anlaya bilirim gercekten daha genc bir tavuk oldugunu kart olmadigini nerden anliya bilirim tam olarak cunku hepsi siyah yetiskin kadar olmuslar o yuzden soruyorum .

Eski 07-02-2017, 10:45   #3405
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. shenile;

Siz alacağınız tavukların ayaklarına bakın. Genç tavuk, horozların ayakları sizin fotoğraflarda görüldüğü gibi pürüzsüz ve canlıdır. Kart olan tavukların ayakları ise üzerindeki pulların uzaması yıpranması nedeni ile daha iri ve soluk renkli olur. Ayak renkleri değişebilir. Sarı, beyazımsı, siyahımsı hatta yeşilimsi olanlar var. Ancak tüyden çıktıktan sonra ayak üzerindeki pullar da büyüyor. İkinci bir pul daha çıkarıyor. Elinizde kart horoz, tavuk varsa dikkatlice inceleyin. Komşuda var ise aynı şekilde gözlemlersiniz.

Civci iken horoz tavuk ayrımı ise civci tüylerinin arasında sırt tüyleri çıkar. Beyazımsı ince tüyler arasında çok belirgin görünürler. Herhalde 1-2 aylık iken çıkıyorlar. Uzun süredir gözlemlemedim. Bunlar parlak ise horoz, mat renkte ise tavuktur. Tabi bu ırklara göre değişebilir. Tavuk tüylü horozlar olabilir.

shenile beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 11:02   #3406
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Bukadar cabuk cvp verdiginiz icin cok tsk ederim sn Muda.
Bir soru daha sorayim gecen senenin yaz ayin civcivlerden biri ( tavuk) 2-3 haftadir yumurtlamaya basladi lakin yumurtasi diyer tavuklara gore cok kucuk simdi baharda kuluckaya oturan tavugum olursa o kucuk yumurtadan civciv cikma ihtimali nedir???

Eski 07-02-2017, 11:17   #3407
Ağaçsever

altan01's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Alıntı:
Bukadar cabuk cvp verdiginiz icin cok tsk ederim sn Muda.
Bir soru daha sorayim gecen senenin yaz ayin civcivlerden biri ( tavuk) 2-3 haftadir yumurtlamaya basladi lakin yumurtasi diyer tavuklara gore cok kucuk simdi baharda kuluckaya oturan tavugum olursa o kucuk yumurtadan civciv cikma ihtimali nedir???
Merhaba,
O küçük yumurtalara kılavuz denir, zamanla normal boyutta yumurtlamaya başlar hatta bazen ayarlayamayıp çift sarılı bile yumurtladığını görebilirsiniz.
Kılavuz yumurtayı kuluçkaya almak pek tavsiye edilmez. 1-2 haftaya yumurta boyutları normale döner. Bence bekleyin.

Muda beğendi.
altan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 12:15   #3408
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kart horoz ayağının bulunduğu sitenin linki. Fotoğraf küçük ama uzun mahmuzdan horoz olduğu anlaşılıyor. Pullar belirgin. Bu şekilde uzun mahmuzlar kesiliyor. Horozlara ve tavuklara zarar vermemesi için.

Tavuğun Kaç Ayağı Var | Budulgan

Genç tavuk veya horoz ayağının bulunduğu site.

30 bin 718 ton iç fındık, 14 bin 252 ton tavuk ayağı ihracatı yapıldı haberi - İhlas Haber Ajansı

Gurk olan tavuğunuz olursa beğendiğiniz horoz ve tavukların yumurtasından koymanızı tavsiye ederim. Verimli tavuk ve horozlardan alınan yumurtalardan çıkan civcivler daha sağlıklı olur. Horoz olmasa da tavuk bir süre döllü yumurta yumurtlar. Beğendiğiniz horoz ve tavukları ayrı yere koymanız gerekir. Rahmetli Ünal amcanın söylediğine göre horoz değiştiği zaman o horozdan alınan yumurtaları anlayabilmenin yolu yumurta renginin de değiştiği. Tavuğun yumurta rengi çok az da olsa değişiyor. O horozdan olan yumurtalar oluyormuş.

Zekoş beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 12:26   #3409
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Doğal kuluçka, yani gurk şeklinde üretim planlıyorsanız en uygun ırk hint tavuğudur. Sık gurk olur. Yavrulara da iyi bakar.

Ticari amaçla üretilmiş tavuk ırklarında gurk özelliği yok denecek kadar azdır. Senede 1 defa belki gurk olurlar.

Bana göre en keyifli üretim şeklidir. Kuluçka makinesi aynı tadı vermiyor .

KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 14:55   #3410
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Birsey sorcam ya esim gitmis bana surpriz yapip susex pacali tavuk bide susexin kahverengili olan pacali tavuk almis ikisini 160 tl ye almis sizce fiyati uygun mu?
Fiyatini yazdim ne kadar dogru ne kadar yalnis bilemiyorum simdiden kusuruma bakmayin.
En buyuk endisem tavuk hirsizlarindan burda pacali tavuklari caliyorlar insallah baslarina birsey gelmez.

Eski 07-02-2017, 15:06   #3411
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Sanırım eşinizin aldığı tavuklar Light Brahma. Sussexlerde paça olmuyor. Yine de fotoğraflarını görsek daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

Brahma fiyatlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

shenile beğendi.
Eski 07-02-2017, 16:17   #3412
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Evet sizin dediginiz dogru light brahma ayni bu resimdekilerden biri biride buff brahma.
Bunlar yumurta yapar mi? Bize tanesi 80 liraya geldi normalde 100 demis indirimli 80 almis tanesini normal mi fiyati daha ibikleri falan cikmamis yani yavru.
normal horozlar bunlarin yumurtalarini döllemedde sıkıntı yasaya bilir galiba boy farkindan degil mi .????

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen shenile : 07-02-2017 saat 17:04
Eski 07-02-2017, 19:30   #3413
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Birsey sorcam ya esim gitmis bana surpriz yapip susex pacali tavuk bide susexin kahverengili olan pacali tavuk almis ikisini 160 tl ye almis sizce fiyati uygun mu?
Fiyatini yazdim ne kadar dogru ne kadar yalnis bilemiyorum simdiden kusuruma bakmayin.
En buyuk endisem tavuk hirsizlarindan burda pacali tavuklari caliyorlar insallah baslarina birsey gelmez.
brahma için fiyat uygun. hem bu tavuklar çok sık gurk yatar. daha iri ve kilolu olurlar.

shenile beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 19:34   #3414
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Evet iri yapililar ama cok sirinler ya.
Insallah bizim horozlar onlarin yumurtalarini dolleye bilirler.

Eski 07-02-2017, 21:23   #3415
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Yumurta yaparlar tabi ama yumurtacı ırklar gibi verim beklememek lazım. Yıllık 100 civarı yumurta yaparlar.

Horozunuz bantam denilen küçük ırk horozlardan değilse dölleyebilir. Fakat hem tavukların iri olması hem de tavukların arka kısımlarının aşırı tüylü olması döllülük oranını azaltacaktır.

Eski 08-02-2017, 08:50   #3416
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
yıllarca süs tavukları besledim. süs tavuklarının sabit fiyatı yoktur. piyasada çok tavuk varsa fiyat düşer. benim ürretim yaptığım dönemde 30 liraya alıcı bulamıyorduk ve çoğu kişi üretimden vazgeçti.
tavuk hırsızları şu an köy tavuklarına dadandı. çünkü satışı çok kolay. resmen hırsızlardan bezdik.

aydın ve shenile beğendi.
Eski 08-02-2017, 09:19   #3417
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Dogrudur lakin dedigim gibi bizim burda köy tavuklarina degil cins tavuklara göz dikmisler. Komsumuzun cins tavuklarini gece yarisi kümesini patlatarak calmislar, 1 tane olsa yine iyi 20-30 tane cins tavuklarini goturmusler. Onlarin yaninda bide köy tavuklari vardi onlara dokunmamislar. Benimde korkum o yuzden insallah birsey olmaz. herseyin hayirlisi diyelim .

Aydemir bey benim bir horozum var ibigi yeni cikmaya basladi martta 1 yasini dolduracak 1 aydir otuyor ama icaat yok niyetleniyor ama tik yok siz demistiniz ki kesin diye yinede dollemez mi tavuklarin yumurtalarini ? Ibigi yeni ciktigi icin yeni olgunlasiyor olabilir mi diyerlerine gore.

Eski 08-02-2017, 09:30   #3418
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Dogrudur lakin dedigim gibi bizim burda köy tavuklarina degil cins tavuklara göz dikmisler. Komsumuzun cins tavuklarini gece yarisi kümesini patlatarak calmislar, 1 tane olsa yine iyi 20-30 tane cins tavuklarini goturmusler. Onlarin yaninda bide köy tavuklari vardi onlara dokunmamislar. Benimde korkum o yuzden insallah birsey olmaz. herseyin hayirlisi diyelim .

Aydemir bey benim bir horozum var ibigi yeni cikmaya basladi martta 1 yasini dolduracak 1 aydir otuyor ama icaat yok niyetleniyor ama tik yok siz demistiniz ki kesin diye yinede dollemez mi tavuklarin yumurtalarini ? Ibigi yeni ciktigi icin yeni olgunlasiyor olabilir mi diyerlerine gore.

sağlıklı horozlar ırkına bağlı olarak 4-5 aylık olunca öter ve çiftleşir. 1 buçuk yaşına kadarda randımanlı çiftleşir. sağlıksız canlıları damızlık yapmayın. çünkü genetik hastalıklarını civcivlere aktarır.

Eski 08-02-2017, 11:35   #3419
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Bizim anac kafayi yedi ya aralik ayinda gurk yatcakti kaldirdik suan bile yumurta yaptigi halde 2 tane yumurtanin uzerine yatiyor kaldirdik yine yumurta yaptigi halde nasil gurk yatabiliyor anlamiyorum.

Eski 08-02-2017, 15:04   #3420
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Bizim anac kafayi yedi ya aralik ayinda gurk yatcakti kaldirdik suan bile yumurta yaptigi halde 2 tane yumurtanin uzerine yatiyor kaldirdik yine yumurta yaptigi halde nasil gurk yatabiliyor anlamiyorum.
yumurtaları biriktirin yakında yumurtayı kesecektir. tavuğun büyüklüğüne göre 10-12 adet yumurta koyarsınız gurkun altına.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024