agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2014, 23:27   #2941
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Name:  IMG_20140319_001225.jpg
Views: 6643
Size:  69.0 KB
Bizde cüce cochin besliyorduk.Bakımları oldukça kolay ve eglenceliydi 1 tavuk 1 horoz hediye gelmişti ve sonrasinda defalarca kuluçka yattılar eşe dosta esnafa civcivler yumurtalar dağittik ileride tekrar kavusacagız yani.

Kuluçka makinası deneyiyimde oldu el yapımiydı oldukca başarılı sonuç almıştim bambaşka bir heyecan çıkım günlerinde yatak yorgan makinenin yanına kurulup nöbet tutardım bir partisinde makina sahibi için Dev brahma yumurtası ekledim çıktıklarında yanyana çok komik duruyorlar.

Yaşadiğımız tek olumsuzluk kuluçkada anne kayıpları oldu.Büyüklerimize sorunca olay çözüldü bazi tavuklar yumurtadan hiç kalkmazmış yemi, suyu çok yakına birakıp fazla rahatsız etmezdik bilemedik tuvalet ihtiyacını gideremediği için anaçlar ölmüş malesef aklınızda bulunsun aynı tavuk ilk seferinde sorun yaşamasada ikinci kuluçkada bu yaşandı ara ara çıkıp cıkmadiğina dikkat etmek lazım.

Fotoğraftakiler komşumuza verdiğimiz 3 civciv idi izne gittiğimizde bu haldelerdi şimdi çogalmışlar.

sakdag ve resimsel beğendi.
hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 00:48   #2942
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hilalll Mesajı Göster
Eklenti 476859
Bizde cüce cochin besliyorduk.Bakımları oldukça kolay ve eglenceliydi 1 tavuk 1 horoz hediye gelmişti ve sonrasinda defalarca kuluçka yattılar eşe dosta esnafa civcivler yumurtalar dağittik ileride tekrar kavusacagız yani.

Kuluçka makinası deneyiyimde oldu el yapımiydı oldukca başarılı sonuç almıştim bambaşka bir heyecan çıkım günlerinde yatak yorgan makinenin yanına kurulup nöbet tutardım bir partisinde makina sahibi için Dev brahma yumurtası ekledim çıktıklarında yanyana çok komik duruyorlar.

Yaşadiğımız tek olumsuzluk kuluçkada anne kayıpları oldu.Büyüklerimize sorunca olay çözüldü bazi tavuklar yumurtadan hiç kalkmazmış yemi, suyu çok yakına birakıp fazla rahatsız etmezdik bilemedik tuvalet ihtiyacını gideremediği için anaçlar ölmüş malesef aklınızda bulunsun aynı tavuk ilk seferinde sorun yaşamasada ikinci kuluçkada bu yaşandı ara ara çıkıp cıkmadiğina dikkat etmek lazım.

Fotoğraftakiler komşumuza verdiğimiz 3 civciv idi izne gittiğimizde bu haldelerdi şimdi çogalmışlar.
Sayın Hilall,
Yaşadığınız sorun bence, tavuğun tuvalet problemi ile ilgili değil, tavuğunuz kuluçka süresince bitlenmiş ve o yüzden ölmüştür. Bende 4 yıldır tavuk besliyorum, benim başıma gelmedi ama diğer komşularımda böyle bir sorun oldu oradan biliyorum. Kolay gelsin.

hilalll ve resimsel beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 08:18   #2943
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Chicken Embryo Development - YouTube

Yağmurcan ve hilalll beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 21:02   #2944
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba,

Tavuklarımda 13 adet ve 2 horozumun boyundan kuyruk sokumuna kadar ve alt kısımda kursaktan yine kuyruk sokumuna kadar çıplak, yaklaşık 4 aydan beri bu vaziyetteler.

İştahları mükemmel, yumurta verimide normalden yüksek bile... Ortalama günde 9-12 adet arası yumurtluyorlar. Bir yaşında civcivden yetiştirdiğim tavuklarım.

Vucutlarının çıplak bölgelerine bakıyorum, hiç bir anormalik görünmüyor.

Tavuk ve horozumun çıplak olarak kalmasının nedeni, bir hastalık olabilirmi?

Tecrubeli arkadaşlarımdan bu konu hakkında yardım ve fikirlerini bekliyorum.

Saygı ve selamlarımla...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 13:01   #2945
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
merhaba
tavuklarımız 8 Şubat ta yumurtlamaya basladılar.(Dekalp Ligorin ve Lohman )
Gecen hafta Atak-s cinsinden de 10adet aldık aralarına koyduk.
ertesı gün bir tanesi öldü.
Diğerlerininde kuyruk kısımlarında tüyler dökülmüş bulduk.
Diğer tavuklar yenileri aralarına almıyorlar. O nedenle onlara da ayrı folluk yaptık. Zavallıları oyle sindirmişler ki kapılarını actıgımızda onlar dısarı cıkmıyor..
Tüy dökülen yerlere sıkmak için Termicine sprey muadili bir ürün aldım. Kargodan bugun gelecek.. Bu arada vitamin eksıklıgı ve stresı engellemek ıcın de poli-vitamin aldım.
Dün sularına koyduk. Bakalım sonuc ne olacak..

MDEMIR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 13:03   #2946
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
diğer yandan dün yumurtaları almak ıcın gittik ama sadece bir yumurta vardı..
neden oldugunu anlayamadık..

Follukları temizleyıp yerini değiştirmiş ve eski suluklar yerine nipel suluk(otomatik) yapmıstık.
Acaba bu duzene alısamadıklarından mı yumurtlamadılar..

MDEMIR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 22:35   #2947
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MDEMIR Mesajı Göster
merhaba
tavuklarımız 8 Şubat ta yumurtlamaya basladılar.(Dekalp Ligorin ve Lohman )
Gecen hafta Atak-s cinsinden de 10adet aldık aralarına koyduk.
ertesı gün bir tanesi öldü.
Diğerlerininde kuyruk kısımlarında tüyler dökülmüş bulduk.
Diğer tavuklar yenileri aralarına almıyorlar. O nedenle onlara da ayrı folluk yaptık. Zavallıları oyle sindirmişler ki kapılarını actıgımızda onlar dısarı cıkmıyor..
Tüy dökülen yerlere sıkmak için Termicine sprey muadili bir ürün aldım. Kargodan bugun gelecek.. Bu arada vitamin eksıklıgı ve stresı engellemek ıcın de poli-vitamin aldım.
Dün sularına koyduk. Bakalım sonuc ne olacak..
Dışarıdan yeni bir kanatlı aldığınızda hemen onların yanına koymayın. Yeriniz var ise eski tavuklarınızdan uzak tutunuz. Aynı ortamda (farklı kafes bile olsa ) bulunmasın. Nedeni ise; Yeni aldığınız kanatlının geçmişini bilmiyorsunuz. Genelde aşıları tamam denir. Gelirken bir mikrop taşırsa diğer hayvanlarınızı kaybedebilirsiniz. Bir hafta on gün ayrı yerde yaşamalarında yarar var. Bir hastalık var ise ölmeye başlarlar.
Tavuklar genelde zayıf ve az hareketli arkadaşlarını istememezler. Hatta onları döverek öldürebilir.
Çok yumurta istiyorsanız yem kutuları sürekli dolu olsun. Sabah erken uynır uyanmaz yerler. Eğer serbest dolaşıyorsa kalan kısımını böcek ve otlarla tamamlarlar. Selamlar...

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 13:03   #2948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
ya arkadaşlar civciv cıktı tavuk onun arka popo tarafından göbek bağını filan cekti kanıyor hep orası böbreğide cıkmıs olabilir ne yapmalıyım nasıl düzeltebilirim ölmesini istemiyorum yardım et annesi onu popo tarafını hep takıyor acil

gencaga28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 14:12   #2949
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Civcivi anasından ayırın.Bir veterinere gösterin..

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 20:58   #2950
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2014
s.a arkadaslar..kısmet olursa antalyada gezen tavuk cıftlıgı kuracagım..amaç köy yumurtası uretıp satmak.kahverengı yumurta tavukları arasında antalya sartlarında en verımlı tavuk ırk hangisidir ???

köy yumurtası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:53   #2951
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Tavuk ve horoz sayfaları bugünlerde bir alem olmaya başladı.
Tavuk mu yumurtadan çıkıyor, yumurta mı tavuktan misali, saygıdeğer arkadaşlarımız daha kendini tanıtmadan, bir merhaba demeden dalmışlar sorunlara. Kolay gelsin diyorum.
Foreum kullanma kılavuzu bir okusalar bir çok sorunun cevabını kolayca görecekler.

İnanın, işi o kadar yoğun olan arkadaşlarımız var ki.. zaman ayırıp sorulara cevap vermeye çalışıyorlar.

Sayın Gençağa. Civciv nereden çıktı. Böbreğinin çıktığını nasıl anladınız veya düşündünüz.
Köy yumurtası. Antalyanın neresinde çiftlik kurmayı düşünüyorsunuz. Planınız nedir. Pazarlama yapabilecek misiniz?
Sayın Nuri Mürvet. Bazı tavuklar var. ( Ben de vardı. Boyun tamamen çıplaktı. Genetik bir özellik. Civcivleriniz bu özellikte olabilir.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 22:04   #2952
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Antalya döşemealtı..10-15 dönum alana 3 adet çadır tipi kumes.. ılk etapta 500 ila 1000 tavuk ıle gırmeyı dusunuyorum..pazarcılarla gorustum..sarkuterılerle ve toptan yumurtacılarla...kendı hıbrıtımı uretmek ısterım fakat malum 16-18 hafta bakması kulfet..hazır hıbrıtlerı kullanmak ıstıyorum..ve hangı ırk ı sececegımı bılemedım..(Atak-s, golden comet, hyline brown,redstar, lohmann brown, vs..) ????

Cumhur Tonba beğendi.
Eski 13-04-2014, 22:57   #2953
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Sayın Hemşerim (köy yumurtası)

Riziko almadan başarıya ulaşmamız mümkün değil. Hele hele tavukçuluk hesabı, kitabı çok iyi yapılması gereken bir iş bence. Herhalde sizde bu işe karar vermeden araştırma yapmışsınızdır.
Sayfanızın takipcisi olacağım.
Kolay gelsin diyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 18:38   #2954
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Salma tavuk yapan arkadaşlar nerelerdesiniz ???

Eski 14-04-2014, 19:09   #2955
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köy yumurtası Mesajı Göster
s.a arkadaslar..kısmet olursa antalyada gezen tavuk cıftlıgı kuracagım..amaç köy yumurtası uretıp satmak.kahverengı yumurta tavukları arasında antalya sartlarında en verımlı tavuk ırk hangisidir ???
Çok külfetli bir işe kalkışmışsınız, kolay gelsin diyeyim
Ben de köy tavuğu yetiştiriyorum ama ticari amaç için değil, ligorin ve atak-s ların yumurta veriminin iyi olduğunu söyleyebilirim.

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 19:22   #2956
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Çok külfetli bir işe kalkışmışsınız, kolay gelsin diyeyim
Ben de köy tavuğu yetiştiriyorum ama ticari amaç için değil, ligorin ve atak-s ların yumurta veriminin iyi olduğunu söyleyebilirim.

külfetli derken ???

Eski 14-04-2014, 19:56   #2957
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köy yumurtası Mesajı Göster
külfetli derken ???
Salma açık alan tavukçulupğu yapmak istiyorsunuz.
öncelikle yıllarca bir tecrübeniz var mı tavukları yeterince iyi tanıyormusunuz?
kapalı alan ile açık alan birbirinden çok farklıdır.
Yumurta tavukçuluğu çok riskli bir alandır tavukların sabaha çıkacağı garantisi yoktur organik yumurtacılık daha da zordur.
300 tavuğunuz olur siz günde 250 yumurta alırım diye düşünürsünüz ama böyle bir şey mümkün değildir belki bir iki ay olabilir
ortalama 300 tavuğunuz varsa 150 adet yumurta düşünün bu oranda bir yıl için geçerlidir ikinci yıl ise iyice düşer.
fireleri herzaman hesaba katın.
Yerli dediğimiz köy tavuğunun dışındakiler açık alana pek uygun değildir.
Yerli tavuklar köy tavukları ortalama %50 verimle çalışırlar ancak uzun vadeli yumurtlarlar 3 yıl aksamadan yumurtlarlar 5. yıl verim köy tavuklarında da azalır.
tek sıkıntı bakteriler pek sorun olmazken virüslere dayanıklılığı hemen hemen sıfırdır.
hibrit türler ve diğer ırklar virüslere hint ve köy tavuğundan çok daha fazla dayanırlar.
Köy tavuğunun beslenme maliyetide diğer türlere göre çok çok daha azdır.

Yağmurcan beğendi.
lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:08   #2958
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Hazır hibritler zaten yumurta verimi azalmış tavuklardır.
hazır hibritlerden 1000 tavuktan alacağınız maksimum yumrta 400 adedi geçmez
sonbaharda 100 adet köy tavuğunuz varsa 1 yıl sonra yine 100 adet köy tavuğunuz olur.
açık alanda 100 hibrit tavuğunuz varsa bir yıl sonra 75 adet ancak kalır.
Köy tavuğu tavuk vebasına sıfır dayanıklıdır ancak aşılamaları zamanında yaparsanız bağışılık sistemi iyi işler ölüm sıfır olur.Bir daha asla veba olmazlar.
mali boyutlarına hiç girmedim
yinede çabuk öğrenme yeteğeniz varsa sabırlıysanız köy tavuğu ile başlayın derim korkmayın köy tavuğundan zarar etmezsiniz.
Kuluçka makinası kullanmayacaksanız 15 adet hint tavuğu alın bir yıl içinde istediğiniz sayıya ulaşırsınız.
hintler 3 defa gurk olur altına köy tavuğu yumurtası koyabilirisiniz.
Kuluçka için hindi kullanabilirsiniz.
Hangi tür beslerseniz besleyin sıfırdan büyütün

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:34   #2959
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lodos_ Mesajı Göster
Hazır hibritler zaten yumurta verimi azalmış tavuklardır.
hazır hibritlerden 1000 tavuktan alacağınız maksimum yumrta 400 adedi geçmez
sonbaharda 100 adet köy tavuğunuz varsa 1 yıl sonra yine 100 adet köy tavuğunuz olur.
açık alanda 100 hibrit tavuğunuz varsa bir yıl sonra 75 adet ancak kalır.
Köy tavuğu tavuk vebasına sıfır dayanıklıdır ancak aşılamaları zamanında yaparsanız bağışılık sistemi iyi işler ölüm sıfır olur.Bir daha asla veba olmazlar.
mali boyutlarına hiç girmedim
yinede çabuk öğrenme yeteğeniz varsa sabırlıysanız köy tavuğu ile başlayın derim korkmayın köy tavuğundan zarar etmezsiniz.
Kuluçka makinası kullanmayacaksanız 15 adet hint tavuğu alın bir yıl içinde istediğiniz sayıya ulaşırsınız.
hintler 3 defa gurk olur altına köy tavuğu yumurtası koyabilirisiniz.
Kuluçka için hindi kullanabilirsiniz.
Hangi tür beslerseniz besleyin sıfırdan büyütün

bilgilerin için tesekkurler lodos..saolasın..sen bu işi suan yapıyormusun ??yapıyorsan salma mı kafes mi ?? 72 hafta yumurta alabılırsın dıyor bazıları..kımısıde 3-5 sene..tam bır bılgıyı nerden ogrenebılırım..? forumlarda tavuklar ıle ılgılı yazılanlar hep yalan yalnıs o zaman.. 1 tavugunun cınsıne gore yılda 200 - 300 arası yumurta verdıgı yazılıyor heryerde..sızce gercek payı yokmudur ??

Eski 14-04-2014, 21:23   #2960
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ve ben de başladım .
20 Tavuk bir horoz ile virabismillah dedim .

Yağmurcan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 21:25   #2961
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Ve ben de başladım .
20 Tavuk bir horoz ile virabismillah dedim .
hayırlı olsun..allah utandırmasın..hangi cins aldın

Eski 14-04-2014, 21:29   #2962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,
Aynı proje üzerinde çalışıyoruz sizinle. İnternet üzerinde salma tavukçuluk, açık alanda yumurta tavukçuluğu diye yazarsanız bir çokbilgiye ulaşabilirsiniz. Bulabildiğiniz tüm bilgileri ve yorumları okuyun, kafanızda şekillendirin.

Çok para kazanmanız için bu işleri çok iyi bilmeniz gerekli. Yetiştirme-yaşatma-yumurtlatma ve satma konu başlıkları. Yetiştirmeniz gerken tür ya hibrit olacak ya cins tavuk. İkisinin de + ve - var.
Ne kadarını yaşatabileceksiniz? Yaşadığınız çevreye en uygun ırk hangisi?
Seçtiğiniz türe göre ne kadar yumurta alacaksınız?
Elinizde ki yumurtaları satabilecek misiniz? Ne kadar pazar payınız olacak?

Cevapları ben ver/e/miyorum siz yaşayarak görseniz daha iyi olur.

Tavsiyem 40-50 tavuk alın, basit bir kümes yapın, çok maliyetli olmasın(çok da baştan savma olmasın) Alacağınız türler belirttiğiniz gibi: lohman brown, ataks, yerli köy tavuğu, light sussex, austrolop, ligorin olsunlar. Ls, ve aus. biraz pahalıdır ama diğerlerini 15-20 liraya edinebilirsin.

1 ya da 2 bin gibi bir masrafla bu işe gir, yaşa ve gör ve yolunu ona göre çiz.

Yağmurcan beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 21:33   #2963
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Merhabalar,
Aynı proje üzerinde çalışıyoruz sizinle. İnternet üzerinde salma tavukçuluk, açık alanda yumurta tavukçuluğu diye yazarsanız bir çokbilgiye ulaşabilirsiniz. Bulabildiğiniz tüm bilgileri ve yorumları okuyun, kafanızda şekillendirin.

Çok para kazanmanız için bu işleri çok iyi bilmeniz gerekli. Yetiştirme-yaşatma-yumurtlatma ve satma konu başlıkları. Yetiştirmeniz gerken tür ya hibrit olacak ya cins tavuk. İkisinin de + ve - var.
Ne kadarını yaşatabileceksiniz? Yaşadığınız çevreye en uygun ırk hangisi?
Seçtiğiniz türe göre ne kadar yumurta alacaksınız?
Elinizde ki yumurtaları satabilecek misiniz? Ne kadar pazar payınız olacak?

Cevapları ben ver/e/miyorum siz yaşayarak görseniz daha iyi olur.

Tavsiyem 40-50 tavuk alın, basit bir kümes yapın, çok maliyetli olmasın(çok da baştan savma olmasın) Alacağınız türler belirttiğiniz gibi: lohman brown, ataks, yerli köy tavuğu, light sussex, austrolop, ligorin olsunlar. Ls, ve aus. biraz pahalıdır ama diğerlerini 15-20 liraya edinebilirsin.

1 ya da 2 bin gibi bir masrafla bu işe gir, yaşa ve gör ve yolunu ona göre çiz.

saolasın serkan hocam.. ınternetten yazıp okuyorum devamlı yurtdısı vıdeolarını ızlıyorum..forum sıtelerınde bırebır yapan arkadaslar varsa daha ıyı bırbırımızı anlarız dıye soruyorum ..sonucta yapan kısı baslamadan once benım gıbı arastırma ıcındeydı frekanslar aynı..bayagıdır kafa yoruyorum..yapacagıma da emınım..Pazar olayına gelınce..sarkutrı toptancı ve pazardakı yumurtacılarla gorustum olumlu yanıt aldım..bayagı bayısı olan bır pastanenınde koy yumurtası kullandıgını ogrendım onlarla da gorusme yapıcam..elımde urun kalacagını dusunmuyorum ama sonucta risk...

Eski 14-04-2014, 21:39   #2964
Ağaç Dostu

Şöyle düşün elinde 1000 tavuk var, bu en az 700 yumurta eder. Bu rakam her gün ortaya çıkan bir rakam olacak. Sürekli eritebilmen önemli. 50 kuruştan aşağıya vermemen gerek, toptan olarak alırlarsa çok iyi, ama bilemiyorum risk çok fazla.

llink verdim.

Gerçi okumuşsundur çoğunu ama incelemeni öneririm. Net olarak bu işi yapıp da internet üzerinde paylaşım yapan (resimlerle vs) görmedim.

Eski 14-04-2014, 21:49   #2965
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Şöyle düşün elinde 1000 tavuk var, bu en az 700 yumurta eder. Bu rakam her gün ortaya çıkan bir rakam olacak. Sürekli eritebilmen önemli. 50 kuruştan aşağıya vermemen gerek, toptan olarak alırlarsa çok iyi, ama bilemiyorum risk çok fazla.

llink verdim.

Gerçi okumuşsundur çoğunu ama incelemeni öneririm. Net olarak bu işi yapıp da internet üzerinde paylaşım yapan (resimlerle vs) görmedim.

Abi çok haklısın..bi arkadas işin yuzde 90 ı pazarlama..severek yaparsan cıftlıgın zorlugu yok dedı..benım en onemlı sıkıntım gunluk alacagım yumurta yuzdesı...1000 tavuktan 300 yumurta alırsam 700 tavugu bosuna yemleyecegım..10-15 donum yer tutmamdakı amac..em yonja ekecegım bı tarafına ve börtü böcek

Eski 14-04-2014, 21:56   #2966
Ağaç Dostu

Hibrit türlerden beslersen 300 lere inmezsin diye düşünüyorum. Bende 1 LS ve 3 lohman var. Her gün en az 2 yumurta yapıyorlar. Haftada en az 15 yumurta veriyolar. Yaklaşık olarak 9 aylıklar.

Tahminen hibritlerde günlük olarak % 70 seviyesinin altına inmezler diye düşünüyorum.

Eski 14-04-2014, 22:01   #2967
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Hibrit türlerden beslersen 300 lere inmezsin diye düşünüyorum. Bende 1 LS ve 3 lohman var. Her gün en az 2 yumurta yapıyorlar. Haftada en az 15 yumurta veriyolar. Yaklaşık olarak 9 aylıklar.

Tahminen hibritlerde günlük olarak % 70 seviyesinin altına inmezler diye düşünüyorum.
ek iş olarak ta yapmayacagım ıcın sıkıntı olmayacak...cıftlıkte yatıp cıftlıkte kalkıcam..kahverengı en ıyı gezentavuk cınsını arastırıyorum..sök tak tel orgulerden alıp tavukları ıcnde gezdrıcem onun dısında 2- 3 kopek ve sonra tel orgu ıle arsanın 4 yanı kapalı olacak..

Eski 15-04-2014, 06:54   #2968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Köy yumumurtası, bol yumurta yapsınlar istersen en ideali atak-s cinsi, ben çok memnunum yaklaşık iki yaşındalar çok nadir yumurtlamıyorlar neredeyse sayıları kadar yumurta alıyorum.

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 08:52   #2969
Yeni Üye

köy yumurtası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sn. Köy yumumurtası, bol yumurta yapsınlar istersen en ideali atak-s cinsi, ben çok memnunum yaklaşık iki yaşındalar çok nadir yumurtlamıyorlar neredeyse sayıları kadar yumurta alıyorum.

72 hafta sonra yumurtadan kesılıyor demelerının sebebını anlamıs degılım..senınkıler 3 yasını devırmıs ve hemen hemen hergun yumurta alıyorum dıyorsun...bu işi yapmadan demekkı tam net bılgıler elde edemeyeceksın onu anlamıs oluyorum..siz hobi mi ticari amaçlımı yapmaktasınız ?

Eski 15-04-2014, 16:23   #2970
Ağaç Dostu

Sonbahar gibi tüy dökümleri başlıyor, bu sıralarda yumurtlamayı bırakıyorlar, sanırım 72 hafta dedikleri bu. Tabi her tavuk için bu süre farklı olabilir. Bir de tavukların en üst seviyelere çıktıkları bir randıman durumlar var. Üreticiler belli bir yüzdenin altına inmiş tavuğa bakmıyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024