agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Kaktüs Hakkında Genel Bilgiler (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/5427.htm)

Engin 20-08-2008 15:22

Kaloriferli evde maalesef benimkiler pek soğuk kalamadılar.Geceleri bile 20 derecenin altına inmemiştir.Kışın 10-15 günde bir suluyordum.
Nisandan itibaren Güney balkonumda,çok güçlü güneş altında kaldılar kurudukça suladım arada birde vitamin verdim.Sonuç çiçeklendi.

İlkin 21-08-2008 12:37

Kaktüslerime baharla birlikte ayda 2 kere sıvı gübre veriyorum. 8-11 arası sabah güneşi alıyorlar, hava da çok sıcak. Bilmiyorum bakalım ne olacak.

nilüfer.j.s. 22-08-2008 09:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 270281)
Bu arada bu kaktüs türünden bende de var. Çiçek tomurcukları da var üzerinde kahverengi tüylü tüylü duruyor, hiç büyümüyor da niye acaba? İyice susuz mu bıraksam ben de, haftada 1 suluyorum bu sıcaklarda.

eğer çiçek tomurcukları oluşmuşsa - daha fazla sulamanız lazım! o çiçek vermeden once sulamayı kesmek gerekiyor- ama çiçek varsa - sulayın ,hemde sıvı kaktus besini ekleyin

tolgahann 11-10-2008 22:18

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar bu kaktüs nasıl çiçek açar?

gkoygun 12-10-2008 16:55

Herkese Merhabalar...

Benim önemli bi sorum olacaktı... Akvaryum bakımı konusunda profesyonel bir hobiciyim ve kaktüs bakımı konusunda da bilgi ve becerilerimi arttırmak için uğraşıyorum. Bitki bakımında sulama için en uygun suyun bol nitrat ve amonyum içeren su olduğunu duymuştum. Bitkimi sularken akvaryumlarımdan elde ettiğin bol nitrat, nitrit ve amonyum içeren bu suyu kullansam faydası olur mu?

İlginize şimdiden teşekkkürler..

muhikan 12-10-2008 18:08

Kaktüslerin N (Azot)'tan hoşlanmadıkları, gübrelerinin K ve P oranı yüksek olduğunu öğrendim forumdan:) Diğer bitkiler için söylediğiniz şey kullanılabilir belki ama o konuda bişey söyleyemem.

Engin 16-11-2008 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cybel (Mesaj 317015)
Astrophytum ailesi benim en sevdiğim kaktüsler. Çiçeğide harika olmuş. Emeğinize sağlık engin Bey. Fotoğraflarınızda çok profosyonel çekimlerden oluşuyor. Onlar içinde ayrıca tebrik ederim.

Teşekkür ediyorum.Astrophytumları ben de çok seviyorum nedenine gelecek olursak hem şekilleri çok orijinal hem de yavaş büyüyerek çok fazla yer işgal etmiyorlar.Biblo gibiler. Bir sene önce aldığım mamillaria pringlei mesela 1.5 kg ağırlığa ulaştı,parodia penicilata da aynı şekilde.Tüm pencere içlerim doldu ve maalesef daha fazla kaktüs alamıyorum.Şu anda 30 kadar saksım var hepsi astrophytum olsa 50 taneye çıkabilir bu sayı sanırım :D Şu anda sadece A.asterias ve A.myriostigmam var.Şunların güzelliğine bakarmısınız.

http://www.cactus-art.biz/schede/AST...strophytum.htm

cybel 19-11-2008 06:50

Arsteriaslar muhteşem gerçekten. Bu siteyide çok seviyorum bi dünya görsel şölen:) Tabii bakıp bakıpta sahip olmaya çalışmakta ayrı bi rmevzu oluyor. Astrophytumların yavaş geliştiklerini bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu.Tabii siz tokatta dışarıda bırakamıyorsunuzdur değilmi? O yüzden pencere önleri doluyor. Eee ozaman bol pencereli bir ev bakın:) Yeni çiçeklerinizi bekliyoruz.

Engin 19-11-2008 16:34

Dışarıda bırakma şansım maalesef yok Sibel.Kasım başında içeri alıyorum ve Mart ortasında çıkarıyorum, zira kışın zaman zaman -20 lere kadar düşebiliyor derece.Güzel çiçek verimi için kaktüslerin bir miktar dinlenme periyodunda üşümeleri gerekiyor.Bende pencere içlerini bir rus kaynağında gördüğüm gibi odadan izole ediyorum.Biraz jelatin ve kağıt bant marifetiyle küçük seralar oluşturuyorum,böylelikle hem kaloriferin ısısından etkilenmiyorlar,hem de kışı 15-20 gibi derecelerde geçirebiliyorlar. Bu arada kalorifer üstlerine koyduğum,kaloriferleri kapamadan ısıyı içeri doğru yönlendirmek için bir icadım var ilgilenen olursa fotoğraflarını çekerim..

İnceefe 19-11-2008 17:21

Engin bey resimlerini görürsek iyi olur bu kalorifer sisteminin.

Engin 20-11-2008 12:52

1 Eklenti(ler)
Sistem demek biraz sistem kelimesine hakaret olur ;) Uzun bir mukavvanın iki kenarını katlıyorum,katladığım yerleri çapraz kesiyorum.Böylelikle kaloriferin üzeri kapanmadan ısıyı öne doğru yönlendirmiş oluyorum.Ama saksılar kesinlikle ısınmıyor eskisi gibi.

nariçi 12-12-2008 09:20

2 Eklenti(ler)
Bir kaktüs aldık, saksısı 5 cm ağız çapı ve 5 cm yüksekliğinde küçücük bir saksı içinde, iki kırmızı çiçekli bu kaktüsü büyükce başka bir saksıya almamız iyi olur mu? Bu kaktüsün adı nedir? Daha fazla büyüyebilir mi?

Nariel 13-12-2008 15:48

Sayın nariçi, kaktüsünüzün çiçekleri korkarım ki yapay.

zeynepdincer.k 20-12-2008 18:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 329232)
Bir kaktüs aldık, saksısı 5 cm ağız çapı ve 5 cm yüksekliğinde küçücük bir saksı içinde, iki kırmızı çiçekli bu kaktüsü büyükce başka bir saksıya almamız iyi olur mu? Bu kaktüsün adı nedir? Daha fazla büyüyebilir mi?

Sn. Nariçi,
Naçizane fikrim, başka bir saksıya almanız. Ancak bunu şimdi değil bahar döneminde Mart sonu Nisan başı kaktüslerin uyanma döneminde yapmanız. Eğer bu haliyle çok kuruduğunu hissediyorsanız ve serin bir yerde (mesela ev içinde duruyor ise) durmuyor ise köklerine dokunmadan eski toprağı ayıklamadan saksıdan çıkardığınız gibi dere kumlu bahçe toprağı karışımlı ve bir boy daha büyük yeni saksıya almanız. Ve tabi hiç sulama yapmamanız gerekiyor. Yeni toprağın zaten bir nemi olduğundan yeterli olacak.
Ayrıca kuru ve yağıştırma çiçekli kaktüsler marketlerde o kadar yaygınki satıcılar bitkiye cazip hale getireyim derken aslında zarar veriyorlar. Ama yinede ben de çok beğendiğim veya aradığım bir türde kuru çiçek olsada alıyor, zarar vermeden çiçeği gövdeden ayırıp o kısmın iyileşmesini bekliyorum.
Saygılar

kemut_kemut 04-01-2009 19:11

ciceklerinden sonra olusan meyvelerin icindeki tohumlar elverisli midir yoksa direkt ciceklerde mi caprazlama yapmak gereklidir?

Crocus Şen 06-03-2009 09:38

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba;
Bu kaktüslerin üretimi nasıl olur arkadaşlar?Acaba tepesindeki minik yumruları ayırsam bir sonuç alabilir miyim?

Engin 06-03-2009 15:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen (Mesaj 373135)
Herkese merhaba;
Bu kaktüslerin üretimi nasıl olur arkadaşlar?Acaba tepesindeki minik yumruları ayırsam bir sonuç alabilir miyim?

Uğraşmayın üretmessiniz.Gymnocalycium mihanovichii ler aşılama dışında kökleriye yaşayamazlar.

ozgunce 07-03-2009 18:24

Sevgili bitki dostları kaktüs , succulent ve sedum cinsi bitkiler için sizlere eşşiz bir kaynak.
İncelemenizi tavsiye ederim.
Adres:http://translate.google.com.tr/trans...N%26start%3D20

DevrimGzde 08-03-2009 18:59

Kaktüs Bakımının İncelikleri

ben kaktüslere yeni merak saldım ama ikidir kaktüsüm saksı değiştirdikten sonra çürüyor.biri de hiç büyümüyor. forumda aradım da benim gibi yeni başlamış birinin anlayacağı ve uygulayabileceği püf noktaların toplandığı bir başlık yok. yardımcı olursANız sevinirim

İlkin 09-03-2009 09:19

Acaba çok suluyor olabilir misiniz? Kışın kaktüsler soğuk bir yere alınır, dondurucu soğuk değil ama 6-7 derecenin altına düşmeyecek bir ortam sıcaklığı yeterlidir. Kışın bolca sularsanız kaktüsü mutlaka saksı içindeki nem gitmeyeceği için çürüme başlayacaktır. Bol ışık alan bir yere de koyarsanız ilkbaharla birlikte kaktüsler büyümeye başlayacaktır. Gelişmemesi kış uykusunda olduğundandır. Forumda her türlü bilgi var aslında ama zaman ayırıp bakmak gerekiyor...

zerrinsrt 09-03-2009 14:58

Ben kaktüslerimin saksısını mart veya nisan ayında 2-3 yılda bir değiştiriyorum.Değiştirmeden 1-2 gün önce hafifce suluyorum. Saksıyı değiştirince 1 hafta sulamıyorum.

şimal41 24-03-2009 23:05

2 Eklenti(ler)
lisedeki en yakın arkadaşım kaktüsleri çok severdi onun sayesinde bende tanışmış oldum o güzel bitkilerle.. ancak seneler önce elimdekileri hediye edip evimde hiç bırakmadım.. sonra üst komşumun kaktüsününün yavrusu balkonuma düşmüş.. bende sakasılardan biriin dibine bıraktım o oarada öyle büyüdü ve bu sene iki defa açtı :).. bakımı için hiç özen göstermeidğimi yazılanları okuyunca anladım.. balkonumda yaz kış durur ve ben hiç özel bakım uygulamadım canım çiçeğe.. inşallah daha ilgili olacağım bundan sonra..;)

kasseria 31-03-2009 10:03

arkadaslar herkese merhaba.sizlere yeni bit kaktüs tutkunu olarak bikaç sorum olacak.cevremdeki tanıdık insanlarda yetişmiş büyük kaktüsler görüyorum bunlardan nasıl alıp kendım için saksılayabilrim?etrafa koku yayan bi kaktüs çeşidi vamı varsa adı ne ?merak ettim

selenn 16-04-2009 23:43

Sevgili Kasseria ,

Çevrenizdeki tanıdıklarınızın bitkilerinden steril, keskin bir bıçakla çelik alabilirsiniz. Kestiğiniz yerin kurumasını ve kabuk bağlamasını bekleyerek uygun toprak karışımına daldırabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Mesela Opuntia bu şekilde çok rahat yetiştirilen bir türdür. Kaktüs ve sukulentlerle ilgili konu başlıklarını biraz incelerseniz ayrıntılı bilgi elde edeceksiniz.

Bu hastalık bir kere geldimi pek kolay gitmiyor onu düşünerek çelik sayınızı kontrol altında tutun bence:))

Bağdadi 21-04-2009 23:48

1 Eklenti(ler)
Kaktüsle ilgili bölümleri okudum ama soruma en uygun bölüm düşüncesiyle yazdım.Sorum kaktüs budanabilirmi ? Budanırsa yara yerlerini izole etmek gerekirmi.İsmini bilmediğim,balkon boyutlarını aşmış bir kaktüsüm var.Resmini ekliyorum.Bilgilendirecek arkadaşa peşin teşekkürler.

kemut_kemut 22-04-2009 12:55

Sayın Bağdadi
Evet bu aylarda yapmanız daha iyi olur çünkü kaktusler gelişme aşamasındadır.merak etmeyin bişey olmaz ama elde ettiginiz çelikleri tekrar kurutup dikebilirsiniz.
İyi günler

kemut_kemut 30-04-2009 15:11

Kaktus var mı bilmiyorum ama Seneciloar karanfil kokusu yayıyor.

cicada 01-05-2009 21:49

Yeni kaktüslerimi çok küçük olan saksılarından çıkarıp yeni bir saksıya dikeceğim bahçe toprağına dikmeyi düşünüyorum ve toprağa dere kumu da katmak istiyorum. Fakat dere kumunu nereden temin edebileceğimi bilmiyorum. Nerede bulabilirim? Bir önemli soru daha, tüm kaktüslerimin üzerinde tomurcuklar var, bu dönemde ne kadar sulamalıyım?

cicada 02-05-2009 19:05

Sayın Kagan,
Kaktüslerimi akvaryum kumu kullanarak diktim ama çok da kalın olmayan bir kumdu. Henüz sulamadığım için toprağın ne kadar süzek olduğunu bilemiyorum.
Bir sorum daha olacak, diktiğim tüm kaktüsler tomurcuklu fakat bana tomurcuklar açmadan kuruyorlar gibi görünüyor, kurumamış çiçek tomurcukları da var. Sulama hakkında yardım isteyeceğim, bu dönemde ne kadar sık aralıklarla sulamam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Penelophe 07-05-2009 19:02

2 Eklenti(ler)
Ayrı ayrı saksılarda olan kaktüslerimi yaklaşık 6ay önce tek bir yerde topladım. En büyük plastik saksılara göre olan bir tabak bu.:) Küçük bir kaktüs bahçesi yaptım kendime, tek eksik, ortadaki ve yanlardaki boşluklara istediğim formda koyacağım ama hala arayışta olduğum kaya parçacıkları ve çakıllar. Onlar da olunca daha da güzel olacak sanırım.

Onlar da hallerinden memnun ki, çiçeklerle selamlıyorlar beni.:) Güneşi kaçırdığım için çiçekler tam olarak açık değil ama idare edin artık.:p

Eklenti 77032

Eklenti 77033

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024