agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

İklimsiz 11-04-2009 19:57

Buraya uğrayın :)

Her iki tür de yılbaşı çiçeği olarak bilinmesine rağmen, lob yapıları dikkatli bakınca farklı.

Çiçeği ve açma mevsimi de farklı.

Sizin çiçeğiniz Rhipsalidopsis gaertneri

delete61 13-04-2009 13:43

Hepinize iyi günler. Benimde 1 adet yılbaşı çiçeği var 4 senedir beraberiz fakat yerleşik bir memuriyet hayatımız olmadığından bir türlü çiçek açtıramadım. İkamet etmekte olduğumuz evimizin cephesi ters olduğundan güneşi odalar sadece 2 saat tam alabiliyor ama buna karşın oldukça aydınlık. Yılbaşı çiçeğimin ilk saksı değişimini ve kök ayırmasını Torf ağırlıklı az miktarda bahçe toprağı ve yanmış keçi gübresi ile 3 gün önce yaptım ve hala kendilerine gelemediler. Acaba zamansızmı yaptım eğer zamanı ise eklemem gereken bir şeyler varmı bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca ilçede olduğumdan 1 tane çiçekçimiz mevcut ama onada sadece salon çiçekleri geliyor acaba elinizde yanlışlıklada olsa kırılan yılbaşı çiçeği lopu varsa banada göndermeniz mümkünmü. Teşekkür ederim.

Adalet Yağcı 14-04-2009 16:00

1 Eklenti(ler)
Sevgili Volare;
Miniklerinize bayıldım, her şeyin küçüğü daha sevimli oluyor.
Bu da benim yılbaşım, iki renk bir arada.
Henüz altı aylıklar, bütün kışı güneye bakan balkonumda geçirdiler.

Orkun Kırcı 14-04-2009 16:08

3 Eklenti(ler)
Bu da benim minik lopum :D

Eklenti 72572
Eklenti 72573
Eklenti 72574

Faruk 14-04-2009 16:12

Sayın Orkun Kırcı haline bakmadan tek lop olarak paskalya yılbaşınız ne güzel açmış öyle. Galiba şu sıralar normal yılbaşıların aksine herkesin paskalya yılbaşıları açmış vaziyette...

Faruk 14-04-2009 19:22

Sayın Volare çiçeğiniz tam anlamıyla açtığı zaman türü belli olur...

nazlı06 14-04-2009 19:39

benim kırmızım da tomurcuklanmış ilk defa açacak.

nazlı06 15-04-2009 20:40

Bu da benim nazlı. Soldaki turuncu , ortadaki kırmızı sağdaki ise klasik pembe yılbaşı çiçeklerim.
http://www.postimage.org/aV25FpVJ.jpg

Orkun Kırcı 15-04-2009 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 399824)
Sayın Orkun Kırcı haline bakmadan tek lop olarak paskalya yılbaşınız ne güzel açmış öyle. Galiba şu sıralar normal yılbaşıların aksine herkesin paskalya yılbaşıları açmış vaziyette...

Bu yıl ortalık birbirine girdi herhalde. Herkesin ki yılbaşından sonra mı açtı ne:)

Adalet Yağcı 15-04-2009 21:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 399817)
Sayın Adalet Yağcı maşallah paskalya yılbaşılarınız çok şirinler ve çok güzel açmışlar. 2 renginde aynı saksıda olması güzel olmuş. Ayrı bir hava katmış. Benimde şu sıralar paskalya yılbaşılarım çiçekliler...

Teşekkürler Faruk bey, yolculuk ederken biraz hırpalanmış ama bütün gücüyle yaşama asılmış görünüyor.
Hiç de nazlı bir bitki değil.

İklimsiz 15-04-2009 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 400994)
Bu yıl ortalık birbirine girdi herhalde. Herkesin ki yılbaşından sonra mı açtı ne:)

Bu çiçeğe ayrı bir başlık mı açsak acaba?

Yılbaşı çiçeği adıyla bildiğimiz tür değil çünkü.

Çiçek yapısı ve açım zamanı farklı çünkü.

Rhipsalidopsis gaertneri adıyla başlık açsak klasik yılbaşı çiçeği mesajları yazanlar olabilir.

Off !!! Ne yapsak?

Orkun Kırcı 15-04-2009 21:31

Yaprakları daha az dolgun olan mı gerçek yılbaşı anlamadım? Eğer öyleyse yeni başlık açalım bence.

ninina84 15-04-2009 21:35

Sizin 910nolu mesajınızdaki paskalya çiçeği bildiğim kadarıyla. Zaten paskalyada açmış ;)

Çiçekleri sivri kenarlı yıldız gibi olanlar paskalya diğerleri yılbaşı diye biliyorum ben.

Bence Rhipsalidopsis ayrı bir başlığı hakediyor ;)

Faruk 15-04-2009 21:49

Sayın İklimsiz bence ayrı bir başlık açmalıyız. Tamamen farklı türler cinsleri aynı olsada. Elimizden geldiği kadarda farklı başlık altında bilmeyenlerin öğrenmesine de yardım etmeye çalışırız.

İklimsiz 15-04-2009 21:54

2 Eklenti(ler)
Rhipsalidopsis gaertneri

Eklenti 72942

Zygokaktus( bizim yılbaşı çiçeği olarak adlandırdığımız)

Eklenti 72943

yukka 16-04-2009 09:25

1 Eklenti(ler)
Üstteki dallar yılbaşında açan cinsten. Alttakiler de paskalyada açan tür. Her ikisi aynı saksıda, yıl boyunca sırayla açıyorlar. Kışı açık balkonda geçirdiler; şimdi aşırı güneşten korumak ve çiçekleri seyretmek için nisan başında içeri aldım. Tomurcuklanma içerdeyken başladı. Saksıda bir başka tür daha var; o da atlas denilen cins sanırım; o da bu kalabalık ortamda kendine yer açıp gelişmeğe çalışıyor.

İklimsiz 16-04-2009 16:03

Faruk bey, fotoğraftaki bitkiler benim değil. Ayrımı net yapabilmek adına web. den alıntı yaptım.

nazlı06, hatırlatmasanız dikkat etmeyecektim. Ne güzel büyümüş:)

yukka 16-04-2009 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 401591)
Sayın Yukka bitkiniz maşallah çok harika. Her tarafından karınca gibi tomurcuk vermiş. Bir nazar boncuğunu hakediyor bence...

Teşekkürler sevgili Faruk, bu hallerini balkonda açık havada olmalarına borçlular. Karlı günlerde üzerlerine bir iki kat naylon geçirdim, o kadar. Bir de ölmeyecek kadar az su verdim.

Faruk 16-04-2009 21:20

Sevgili Yukka yılbaşını kışın açık balkonda üzerine 2 kat naylon geçirerek mi muhafaza ettin. Yanlış anlamadım değil mi? Çünkü çok şaşırdım. Eğer öyleyse benim de bunu önümüzde ki kış denemem lazım. Benimde deneme mi tavsiye edermisin? Çünkü ben de sen gibi İstanbul da yakın bir yerde yaşıyorum. İklimleri neredeyse aynı.

pembegül 19-04-2009 13:22

2 Eklenti(ler)
Bu yılbaşı çiçeği annemin arkadaşlar ikiside aynı çiçeğin farklı çekilmiş resmi.

Faruk 19-04-2009 15:31

Sayın Pembegül resimler net çıkmamış ama bitki güzel açmış. Yanılmıyorsam bu R.gaertneri olacak...

ormancık 20-04-2009 08:16

Sn.pembegül,

Resimler flu çıkmış ama yine de annenizin kırmızı R.gaertneri'nin albenisi benim gelinlere taş çıkartacak cinsten. Çok güzeller sene sonunda bir kırmızı açan R.gaertneri'nin almaya karar verdim. Artık kımızı-beyaz muhteşem bir ikili olurlar dimi?

delete61 20-04-2009 09:11

Sayın Pembegül Annenizin Nazlıları gerçekten çok güzel. Benim Size göndereceğimde bu cinsten ama açtığını göremedim ama pembe açtığını biliyorum. Anneniz acaba çiçeği açtırmak için özel birşey kullanıyormu, birde durduğu yer hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz resimden tam net olarak anlayamadım.

pembegül 20-04-2009 14:33

Annem özel bir bakım yapmıyor sadece su veriyor birde gübresi bile olmayan bahçe toprağına dikmiş batıya bakan pencere önünde duruyoryaz kış yeri hep orası güneşten bile korumuyor yani saldım çayıra mevlam kayıra oda halinden çok memnun .
ben size çiçeği cuma gönderemedim yarın nasipse. Pet şişeye köklü olarak hazır halde bekliyor yarın paketleyip göndereceğim.

delete61 20-04-2009 16:13

Maşallah gerçekten annenizin sevgisine çiçeği kayıtsız kalmamış. Biz gözünün içine bakıyoruz ,sulamasını muntazam yapıyorum, toprağını sitede takip ettiğim kadarıyla karışım yaparak değiştirdim, 15 günde bir çiçekler için vitamin sulundırarak veriyorum, güzel söz söyledim olmadı, hani korkut derlerya onu bile denedim olmayınca olmuyor. Şu an bende balkona çıkardım bir müddet ilgilenmeyeceğim bakalım ne olacak. göndereceğiniz çiçek için şimdiden çok teşekkür ederim. Çiçeğim gelsin bende sizin yaptığınız şekilde göndermeye çalışacağım çünki bu ilk posta ile çiçek gönderme deneyimim olacak

k0900 27-04-2009 15:40

1 Eklenti(ler)
Düzce Derdin'den temin edilen çiçek;

calandiva 28-04-2009 14:29

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim yavrularım;)

k0900 29-04-2009 13:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 408377)
Sayın K0900 maşallah bitkiniz ne güzel açmış öyle. Bu bitkiyi bütün olarak görmek isterdim...

Bütünü bu :)

phal 04-05-2009 00:35

Yılbaşı çiçeklerimi daha önce resimlemiştim,bir saksıda iki cins,tırtıklı yapraklı ve klasik.Tırtıklı yapraklılar kışın açtılar şimdi yine tomurcuktalar.Tümü hareketlendi taze yapraklar vermeye başladılar ama düz yapraklı türün çiçeklerini henüz hiç görmedim.Bir tür yaz kış çiçekleniyor,diğer tür hiç..üstelik hepsi aynı saksıda.Fotolarını önceki mesajlarımdan görebilirsiniz.Bir yorumu olan var mı?

Faruk 04-05-2009 12:26

Sevgili Phal bende de aynı sorun var kenarları düz olanlar çiçeklenmediği gibi kenarları tırtıklı olanlar nerdeyse 3.çiçekli dönemlerine girdiler. Galiba kenarları düz olan türler daha zor açıyor olmalı. Beklemeye ve sabretmeye devam...

phal 04-05-2009 17:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 413243)
Sevgili Phal bende de aynı sorun var kenarları düz olanlar çiçeklenmediği gibi kenarları tırtıklı olanlar nerdeyse 3.çiçekli dönemlerine girdiler. Galiba kenarları düz olan türler daha zor açıyor olmalı. Beklemeye ve sabretmeye devam...

Geçen gün Bauhaus'da kenarları düz olanların çiçeklerini gördüm(ki hepsini çiçeksiz halde Bauhaus'dan almıştım) tırtıklılardan farklı,daha küçük ama çok güzel çiçekleri var.Bende düz olanlar çoğunlukta,bu yüzden sabırsızım;)

nilfr 05-05-2009 11:20

Arkadaşlar bu minik kırmızı noktalar ne kadar zamandakendini gösterir ve çiçek oluşumunu ne kadar zamanda tamamlar sabırsızlanıyorum :rolleyes:

Faruk 05-05-2009 20:14

Sayın Nilfr bir yılbaşı tomurcuğunun büyüyüp açması yaklaşık 3 haftayı buluyor...

züleyha 05-05-2009 20:23

Bu arada paskalya yılbaşım da 2. tura döndü tekrar çiçek açmaya başladı. çok seviyorum bu çiçekleri :)

Faruk 05-05-2009 20:31

Sevgilim Züleyha bu 1. fotodaki bitkinin yarısıysa tam halini hayal edemiyorum. 2. defa açmaya başlayan paskalya yılbaşın kırmızı olan mı?

züleyha 05-05-2009 20:49

Evet daha önce fotografını koymuştum hani, kırmızı olan.

Faruk 06-05-2009 08:59

Sayın Perili üzerine su püskürtmeye devam edin. Eğer buda sorunu çözmüyorsa hemen köklerine bakın...

amalia 11-05-2009 22:25

Sevgili oguzhan ' nın yolladıgı yılbası çiçegim beni çokkk mutlu etti son birkaç gundur..inanılmaz güzellikte 4 tane tomurcuk verdi ve bir tanesi muhtesem bir şekilde açtı..resmini çektim ve bluetooth ayarlarını yapabilirsem hemen yollıcam.Benmi abarttım yoksa gerçekten hayran olunacak kadar guzel mi siz kadar verin ..

yukka 12-05-2009 09:41

paskalyam iki renkli oldu

1 Eklenti(ler)
Sevgili Oğuzhan'ın bir iki yıl önce gönderdiği paskalyalar açtı. Bu yıl çiçekler, iki renk ve biraz cansız. Tomurcukları görünce suyu fazla mı kaçırdım acaba:confused: Saksının üstündekiler normal yılbaşı. Alttakiler paskalya.

Arzu Kasapoğlu 12-05-2009 10:03

Sayın yukka, paskalyalar bol ışıkta tam olarak açıyor. Resimde gördüğüm kadarıyla çiçeğiniz gölge bir yerde duruyor.

Bol ışık alan bir yere koyarsanız çiçeğini tam olarak açar.

Ben bu arada saksılarınıda çok beğendim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024