agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

Ayşe 04-06-2008 12:31

Müthiş güzeller.Yılbaşı bu mevsimde açarmı? Ben kışın açar diye biliyorum.

İklimsiz 04-06-2008 12:36

Adının yılbaşı olduğu sizi yanıltmasın. Bu paskalya yılbaşısı, rhipsalidopsis gaertneri.

Ayşe 04-06-2008 12:40

Çok teşekkür ederim İklimsiz.Annemin yıllar önce pembe açan bir yılbaşı çiçeği vardı.Ben onun kış harici açtığını hiç görmemiştim.

darla 11-06-2008 09:10

Yılbaşı çiçeğim

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Çok net olmasa da kırmızı açan kızım burada..

GLCN 05-07-2008 15:18

1 Eklenti(ler)
Komşumdan aldığım yılbaşı boyuna bakmadan açtı....Şimdi yaprak çıkarma telaşında...:p

berduray 05-11-2008 22:17

Ben Sevgili Oğuzhan'a tekrar teşekkür etmek istiyorum, gönderdiği birkaç lob yavru vermeye başladı.

Ben size bir püf vereyim, ben bitkimi şaldır şaldır sulamıyorum, iki güne bir birkaç fıs fıs yapıyorum, o kadar keyfi yerinde ki...

Size de tavsiye ederim.

Orkun Kırcı 05-11-2008 22:46

Evet zaten bol su verince toprak içinde erimeye başlıyor. Benimkiler tuttu ama henüz yavrulamadılar.

berduray 05-11-2008 23:21

Bana Oğuzhan yollamıştı henüz çiçeğinin rengini göremedim, onun fotolarından anladığım kadarıyla pembe, farklı rengi olup paylaşmak isteyen varsa talibim arkadaşlar, lütfen ;)

papatyam 06-11-2008 15:40

Berduray, Oğuzhan'ın yolladığı atlasmı yoksa yılbaşımı?

(pembe değil, kırmızı ve çok güzel bendeki minicikken açmıştı umarım en kısa zamanda sendeki de çiçeklenir) :p

berduray 06-11-2008 16:50

Keşke atlas ta olsaydı ama yılbaşı sanırım.

İyi dileklerin için teşekkür ederim ama daha çok minicik hemen açmayacak, sadece büyümeye çalışıyor, henüz.

Oğuzhan 06-11-2008 17:34

Benim size gönderdiğim Rhipsalidopsis gaertneri (Paskalya Yılbaşısı)dır.
Rengide kırmızı.Güle güle büyütün.

Oğuzhan 06-11-2008 17:40

Bu da kızımın resmi.

1 Eklenti(ler)
:dEklenti 52097

Oğuzhan 07-11-2008 13:22

1996 dan beri benimle beraber yaşıyor.Yaşlı bir teyze vermişti.Bir loptu.Camekanlı balkon içinde ikametgah ediyor.Öğleden sonraları buzlu camdan güneşlenir.Yazları su püskürterek banyo yaptırılır.Toprağı kurudukça su verilir.Arada bir gübre ile beslenir.

Engin 17-11-2008 15:03

Bende rhipsalidopsis var, paskalya denilenden.Nisanda çiçek açıyor.Fotoğraflarım arasında var geçen seneki fotoğrafları.Aldığımda ambalajında www.rhipsalidopsis.com yazıyordu.Sitesinden baktım bakım önerilerinde kışın 8'C derece dinlenme periyodu olması gerektiğinden bahsediliyor.Evim kaliroferli olduğu için pek keyfi yok sanki cansızlaştı gibi geliyor.Ne yapmalıyım acaba.?

Engin 28-11-2008 14:47

Arkadaşlar yukarıda da sordum cevap veren olmadı.Benimki paskalya denilenlerden Nisanda açıyor.Kaloriferli odada yapraklar pörsüdü, spreyde yaptım ama çok keyifsiz gözüküyordu.Tekrar balkona çıkardım ama - derecelerde donar mı,kaybedermiyim çiçeği ne dersiniz?

bengi_su 28-11-2008 15:01

Syn. engin bizim ev sobalı bende gündelik oturduğumuz odaya aldım çünkü diğer odalar baya soğuk korktum donar diye kaybetmek istemem şimdilik durumları iyi ama bizim ev zor ısınıyo tabi bu arada kaktüsler için bi yöntem uyguluyor sitedeki arkadaşlar pencereye koyup pencereye boydan boya poşetle kapatıyorlar bu sayede içirenin ısısına çok fazla maruz kalmıyor deneyin bi isterseniz.

f-sunflower 28-11-2008 15:24

Arkadaşlar,bende Nisan-Mayıs aylarında açandanda var hepsi yanyana aynı yerde duruyorlar ve ben onları hiç içeri **** dışarı taşımıyorum gayette sağlıklılar.

Engin 28-11-2008 18:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bengi_su (Mesaj 323821)
Syn. engin bizim ev sobalı bende gündelik oturduğumuz odaya aldım çünkü diğer odalar baya soğuk korktum donar diye kaybetmek istemem şimdilik durumları iyi ama bizim ev zor ısınıyo tabi bu arada kaktüsler için bi yöntem uyguluyor sitedeki arkadaşlar pencereye koyup pencereye boydan boya poşetle kapatıyorlar bu sayede içirenin ısısına çok fazla maruz kalmıyor deneyin bi isterseniz.

bengi su,
onu yapan benim zaten :rolleyes: Fotoğrafları ben eklemiştim. Bu rihpsalidopsisin derdi sanırım nem.Kaloriferli evlerde nem %1-2 lere düşüyormuş bu da tropik kaktüsler için çok düşük bir nem düzeyi.

Engin 21-12-2008 14:06

Benimki de pörsüdü iyice böyle giderse yakında ölecek.

Sulaması kontrollü aşırı sulama yok, ısısı 24 derece ve güzel ışık alıyor.Hollandadan ithaldi sanırım yurdum şartlarından hoşlanmadı.Kaloriferli evlerde sorun oluyor mu ben ona bağlıyorum nem düşük geliyor diye tahmin ediyorum.

pembegül 22-12-2008 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Engin (Mesaj 333395)
Benimki de pörsüdü iyice böyle giderse yakında ölecek.

Sulaması kontrollü aşırı sulama yok, ısısı 24 derece ve güzel ışık alıyor.Hollandadan ithaldi sanırım yurdum şartlarından hoşlanmadı.Kaloriferli evlerde sorun oluyor mu ben ona bağlıyorum nem düşük geliyor diye tahmin ediyorum.

Sayın engin bu çiçek kaloriferli evde yaşamıyor bende çiçeğimi kaybettim şimdi öğrendim böyle evlerde en serin odanın cam önü ideal birde nemli ortamı sağlamak için saksının üzerine küçük bir sera yapın mümküm oldugunca serin ortamda olsun birde buradaki arkadaşa önermiştim sizde çiçekten bir çelik alın başka saksıya dikin onuda diğerinin yanında yetiştirin *** ve sevgiler.. :(:(:(

züleyha 24-12-2008 22:10

Arkadaşlar benim bir yılbaşı çiçeğim bir de paskalya yılbaşım var. yılbaşı çiçeğim kasım ayına kadar dışardaydı. tomurcuklanmaya başlayınca içeri aldım. çok fazla tomurcuğu vardı ama az bir bölümü açtı diğerlerini döktü. evim kaloriferli ve cok büyük bir saksıda olduğu için cam içine koyamıyorum. Acaba bundan sonra tekrar çiçeklenir mi yoksa hakkımı kaybettim mi? paskalya yılbaşımla ilgili olarak da ilginç bir şekilde nisan ayından ekim ayına kadar hiç durmadan açtı ve hep güneş altındaydı şimdi dışarda bırakmak ya da serin yerde tutmak korkutuyo beni. kalorifer yakınında guneş goren bir cam içinde. şimdilik iyi gorunuyor ama acaba sıcaktan kotu olur mu?

Günüm 25-12-2008 15:23

Paskalya yılbaşı dediğiniz hangi çiçek züleyha? Resim koyabilir misiniz?

züleyha 25-12-2008 15:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Günüm (Mesaj 335574)
Paskalya yılbaşı dediğiniz hangi çiçek züleyha? Resim koyabilir misiniz?

Resim eklemeyi bilmiyorum ama burdaki 621 nolu mesaja bakarsanız, resimdeki çiçek paskalya yılbaşısı.

züleyha 25-12-2008 16:48

Resim eklemeyi bilmiyorum demiştim ama bir bucuk yıl once resim eklemişim ama şimdi yapamadım sanırım tekrar kuralları okumam gerekiyor.onun linkini vereyim size ordaki 4. fotograf.
link:http://www.agaclar.net/forum/showthr...692#post110692

züleyha 11-01-2009 19:53

Dün 3. yılbaşımı aldım. Alırken üzerinde bir sürü tomurcuğu vardı ama eve gelince yarısını döktü. Sanırım açmış halini göremeyeceğim ama olsun çiçeksiz hali bile çok güzel. Bu arada biraz erken oldu sanırım ama paskalya yılbaşım tomurcuk çıkarmaya başladı. çok ilginç bir yaprak üzerinde 5 tane tomurcuk var gözlerime inanamadım. Umarım dökmez çiçeklerini . Açar açmaz fotoğrafını çekeceğim.

zeynepdincer.k 15-01-2009 01:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi züleyha (Mesaj 343503)
Dün 3. yılbaşımı aldım. Alırken üzerinde bir sürü tomurcuğu vardı ama eve gelince yarısını döktü. Sanırım açmış halini göremeyeceğim ama olsun çiçeksiz hali bile çok güzel. Bu arada biraz erken oldu sanırım ama paskalya yılbaşım tomurcuk çıkarmaya başladı. çok ilginç bir yaprak üzerinde 5 tane tomurcuk var gözlerime inanamadım. Umarım dökmez çiçeklerini . Açar açmaz fotoğrafını çekeceğim.

Merhaba paskalya çiçeiği hangisidir acaba? Açmasa da fotosunu koyabilirmisiniz?

İklimsiz 15-01-2009 01:08

Buyrun, paskalya yılbaşısı

Rhipsalidopsis Gaertneri ismiyle arama yapabilirsiniz.

zeynepdincer.k 15-01-2009 01:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 345115)
Buyrun, paskalya yılbaşısı

Rhipsalidopsis Gaertneri ismiyle arama yapabilirsiniz.

Şimdi tanıdım. Fotodaki bitki mükemmel. Teşekkürler...

züleyha 05-02-2009 12:36

2 Eklenti(ler)
Çiçek açan paskalya yılbaşım.

Minem 05-02-2009 12:46

Çok güzel maşallah Züleyha hanım. Bir parçasını Sevgili Berduray'a yolladığım beyaz yılbaşı çiçeğim geceki fırtına da camdan aşağı uçmuş :( Neyse ki iyi durumda hemen tekrar diktim toprağına.
Buarada Sevgili Berduray sizinki ne durumda? Bendekinin uçları bazen kızarıyor. Yaprakları buruşuyor sonra düzeliyor.

züleyha 05-02-2009 12:54

Yalnız bir sorunum var çiçeğimle. Çiçeğin ana gövdesinde toprağa yakın bölgedeki boğumlarda renk değişimi ve sertleşip çatlama var. Fotoğrafta da görüldüğü üzere sanki ağaç kabuğu gibi değişik bir form aldı. Acaba bu hastalık mı yoksa normal durum mu ? Bana yardımcı olabilir misiniz?

selenn 05-02-2009 17:08

Züleyha Hanım merhaba, maşallah çok güzel çiçek açmış bitkiniz. Sözettiğiniz durum normal, endişe etmeyin. Bitki gövdesi zamanla kalınlaşıp, güçleniyor. Bu da renk değiştirme ve çatlama gibi dışa vurumlar yapıyor. Aynı şey benim bitkilerimde de var. Çiçeklenme sonuna kadar toprağın durumu çerçevesinde sulamaya devam edin. Çiçeklenme sonrası yavaş yavaş suyu azaltırsanız bitkinizin dinlenmesine müsade etmiş olursunuz. Sevgiler.

züleyha 05-02-2009 17:16

Sayın Selenn, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Çiçeğimde ilginç bir olay daha var. Çiçeğim pencere önünde duruyor. Çiçeğimin pencere tarafındaki yapraklarında tek bir çiçek tomurcuğu olmamasına rağmen odaya bakan taraftakiler gördüğünüz gibi bir yaprakta 3er 4er adet tomurcuğu var. Acaba sizce camdan soğuk geliyor diye mi cam tarafında tomurcuğu yok?

selenn 05-02-2009 21:02

Sayın Züleyha benim bitkimde tam tersi olmuştu. Çok aydınlık olmaması sebebiyle salonumda bitki cama en yakın pozisyondayken sadece cam tarafındaki yapraklar tomurcuk vermişti. Yani yeterli ışık gören dallar beni ödüllendirmişti. Sizde ise tam tersi sözkonusu. Dediğiniz gibi soğuk buna etki etmiş olabilir. Yine de çiçekleri harika.

Faruk 22-02-2009 21:59

Yılbaşı çiçeği sevilmez mi?

2 Eklenti(ler)
Buda benim 1 hafta önce 5 TL ye aldığım pembe açan yeni paskalya yılbaşı çiçeğim. Aldığım zaman üzerinde tomurcukları vardı. Aldıktan sonra kaloriferin üzerindeki camın önüne koydum. Aldıktan sonra hiç tomurcuğunu dökmedi ve sürekli açıyor...

Orkun Kırcı 09-03-2009 20:56

2 Eklenti(ler)
Benim çiçeğim henüz minicik(sadece bir lop). Ama bu haliyle bile çiçek açmaya çalışıyor. İlk fotodakini dikeli 5 ay oldu, ikinci fotodakini öğrencim getirdi henüz bir ay falan oldu. İkincini rengi beyazımsı sanırım.

Eklenti 66329
Eklenti 66330

Adalet Yağcı 17-03-2009 13:28

3 Eklenti(ler)
Geçen yaz bir dostumdan iki lopluk bir yaprak almıştım, bu sene sayın Başbahçevan'nın gönderdiklerini de yanına diktim, her ikisi de tomurcuklandı.
Sürpriiiz...birisi kırmızı diğeri pembe açacak.

berduray 17-03-2009 19:45

Adalet Hanım... çiçeğiniz zor durumda gördüğüm kadarıyla, loblara bol fısfıs yapmalısınız, sıvı gübre de şu anda ona ilaç gibi gelir, hemen uygulamaya başlayın derim, güzel çiçekler görmek için.

Adalet Yağcı 18-03-2009 09:46

Sevgili Berduray, çiçeklerimin her ikisi de İstanbul'dan geldi, yolda epeyce hırpalanmışlar.
Dediğiniz gibi fısfıslamaya başlarım hemen.

Volare 11-04-2009 19:50

Merhaba ,
bu aylarda acan yilbasi cicegi varmi ?
Benim yilbasi cicegim tomurcuklandi .
Bir yanlis mi yaptim , yoksa benim cicegim yilbasi cicegi degil mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024