agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

selis 02-05-2012 09:47

Selçuk Bey bitkileriniz çok güzel.. Bu rengi ben de ilk defa gördüm..
Seradaki tüm bitkileri satın aldığınız için mi yazmadınız seranın adını?
Siz yazın belki yenileri gelir, uzak değilse ben de uğrarım :)

sakdag 02-05-2012 10:00

Selçuk Bey, açık mavi rengi de mi var? Hiç görmemiştim, fotoğrafı var mı acaba? Çok güzel olmalı...

selcuk44 02-05-2012 10:32

selis hanım ,

Evvela seradaki tüm bitkileri satın almadım bunu düzelteyim,sonra o seraya arabamla gittim 9 eylül üniversitesinin otoparkına bıraktım arabamı ve önüme gelen seraya girdim.Levhasına da bakmadığım için üye kardeşlerimi yanıltmamak,yanlış bilgi aktarmamamak. için net olarak ismini bilmediğim seranın ismini yazmadım.Benim aldığımda bu renk açan başka paskalya kaktüsü yoktu ,olsa bile almazdım bana aldığım saksılar yeter artar bile ama orada ismini sormadığım satıcı ile görüştüm başka açanlar olabilirmiş o zaman ayırt edebilirsiniz dedi sizin için tarif edeyım serayı tam dokuz eylul ünüversitesinin karşısında ,seraya gelmeden evvel benzin istasyonu da sağda ,İsmi Nema olabilir ama o sırada bir tane daha sera var onun ismi mi nema yoksa benim aldığım seranın ismi mi bilemiyorum her ikisine de uğradım çünkü( Sağ veya sol kavramlarını İzmirden Urla'ya gidiş istikametine göre değerlendirin) ,daha açık bir ifade ile ismini tam olarak bilmiyorum levhasını da açık olarak görmedimAma öğleden sonra Mehmet beye uğruyacağım( iş yerine)o yoldan geçerken tam olarak adres alıp buradan bildireceğim .Keşke resimleri ilk yayınladığım zaman sormak aklınıza gelse idi hemen gidip size net bilgi verirdim

Akşama kadar sabredin seranın ismini bildireceğim buradan,

selcuk44 02-05-2012 10:54

Sayın sakdağ ,

İyi Günler,bir tanesi bu renk açtı ama ben pek tutmadım , mor renkli ortancalar var işte o mor rengin açığı ,şu anda çiçeği yok tekrar açarsa çiçeğini resmini yayınlıyacağım,

Sağlıklar dilerim.

vehibe 02-05-2012 11:00

Selçuk bey,Çingene bembesi, açık mavi ve fes rengi olan paskalya kaktüslerin izin

resimlerini bizimle paylaşır mısınız? çiçeklerini çok merak ettim.

çiçeksever 02-05-2012 16:17

1 Eklenti(ler)
En sonunda çiçeğini gördüm.

selcuk44 02-05-2012 17:01

Selis hanım, şimdi İzmir den döndüm bilmediğim için ismini veremediğim ama turuncu paskalya kaktüslerimi aldığım searnın adı''Ege süs Bitkileri'' levhasında sadece böyle yazıyor sizin daha kolay bulmanız için DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ACİL GİRİŞ ÇIKIŞININ TAM KARŞISI

Bu kadar merak ettğiniz serayı artık kısa sürede bir ziyaret edersiniz l kavuniçi paskalya kaktüslerinin bulunup bulunmadığın bize duyurursunuz .Zira anneler günü için bendeki açmış olanları hediye etmeği düşünüyorum sizin haberleriniz doğrultusunda belki yeniden bir iki saksı alırım.

selcuk44 02-05-2012 17:25

4 Eklenti(ler)
Sayın vehibe hanım Mesajınızı önceden okudum ama hemen İzmir'e gittiğim için cevabı şimdi yazıyorum elimde olmıyan sebeplerle gecikmeden dolayı üzgünüm.

Size daha önce beyaz paskalya kaktüsü lopu göndermiştim onların durumu nasıl bilmiyorum ama elimdeki paskalya kaktüslerinin ve çiçeklerinin resimlerini aşağıda göreceksiniz özellikle kırmızı ,koyu kırmızı(fes renkli olanların resimlerini daha önce yayınlamıştım oradan bakabilirsiniz ayrıca piyasada hele hele cingene pembesi bol bol vardı yani çok ender bir renk değiller Benim paskalya kaktüsleri çiçeleri malesef dökülmüş çünkü 13 gün İzmir de yoktum kız kardeşim fazla sulamış ve balkonda havasız kaldıklarından hem tomurcukları dökülmüş hem de siyah küçük sineklerin istilasına uğramışlar.Plümeria larada kırmızı örümcekler adeta ağ ile sarıp yapraklarını mahvetmişler.

Özellikle açık mavi diye adlndırmış olduğum açması bitmiş ve buruşmuş çiçeği şimdi bir kaç pozla belgeledim umarım bir fikir sahibi olursunuz.

Not çiçekleri dökülmüş olduğundan beğendiğiniz hangi renkten isterseniz sizinle paylaşabilirim.

selcuk44 02-05-2012 17:29

3 Eklenti(ler)
Üretmeğe çalıştıklarımla beraber elimdeki paskalya kaktüslerinin bir kısmının resimleri üsten ikinci tomurcuklar fes rengi açacak zanneiyorum çünkü yapraklarının kenerları da fes renkli bir sınır ile renklendi

selis 02-05-2012 17:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 (Mesaj 957999)
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ACİL GİRİŞ ÇIKIŞININ TAM KARŞISI

Selçuk Bey, size zahmet verdim hakkınızı ödeyemem, çok teşekkür ederim.. En kısa zamanda gidip burada yazarım..

selcuk44 02-05-2012 17:33

4 Eklenti(ler)
Resimlerin devamı

selcuk44 02-05-2012 17:35

2 Eklenti(ler)
resimlerin sonları

vehibe 02-05-2012 18:41

Göndermiş olduğunuz beyaz lop tuttu ve şu an iyi durumda.
Sizin eli açık gönlü bol olduğunuzu biliyorum:) Çok teşekkür ederim.

Gül Batur 03-05-2012 12:45

2 Eklenti(ler)
Sn.Selçuk44 aradığınız renk paskalyaları bulduğunuza çok sevindim gözünüz aydın. Siz şehir dışındayken, sizle paylaşmaya söz verdiğim turuncu paskalya tüm tomurcuklarını açıp fotoğraf verecek güzelliğe erişti. Paskalyalar aynı renk olsa dahi renginde ton farkı oluyor, sözüm hala geçerli, bu paskalyanın yarısı sizin....

selenn 03-05-2012 12:50

Renkleri ne kadar güzel, harika... Maşallah çok güzel ve sağlıklı gözüküyor.

vehibe 03-05-2012 13:41

Gül hanım, çok güzel bir renk, tebrik ederim.

selcuk44 03-05-2012 14:02

Sayın Gül Hanım, hayran oldum çiçeklerine hakikatten ton farkı var ,bu turuncu paskalya kaktüsünün yarısına talibim(tabii çiçekleri geçtikten sonra) ,Size de hangi renk ten isterseniz bir saksı paskalya kaktüsü takası teklif ediyorum.

Alakanıza çok teşekkür eder saygılar sunarım,

Sağlık dileklerime,

elifsena 03-05-2012 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 958490)
Sn.Selçuk44 aradığınız renk paskalyaları bulduğunuza çok sevindim gözünüz aydın. Siz şehir dışındayken, sizle paylaşmaya söz verdiğim turuncu paskalya tüm tomurcuklarını açıp fotoğraf verecek güzelliğe erişti. Paskalyalar aynı renk olsa dahi renginde ton farkı oluyor, sözüm hala geçerli, bu paskalyanın yarısı sizin....

bu ne güzel renk böyle bayıldım...

Cizmeli Kedi 03-05-2012 17:31

Pembe hayranıydım, sizin yüzünüzden turuncu aşığı oldum. Ne olacak şimdi ;)

selcuk44 03-05-2012 18:43

İyi günler diliyorum,Bu kadar çok seviyorsanız ve kabul ederseniz hemen kavuniçi bir saksı özelden bildireceğiniz adresinize gelir

Cizmeli Kedi 03-05-2012 18:44

Yüzsüzlük demezseniz mutluluktan uçabilirim sanırım :)

selcuk44 03-05-2012 19:00

Ne demek lütfen öğle algılamayın ve Özelden adresinizi yollarsanız, yarın çok bloke yim ve cumartesi pazar da kargoya vermek istemem ancak pazartesi veya salı kavuniçi paskalya kaktüsü saksınızı adresinize göndereceğim kısmet olursa. Böylece 6 saksıdan, daha önce bir tanesini yine bu çiçeği çok seven bir üyemize vermiştim,bir saksı da Sayın Gül Hanım'a ayırdım bir saksıda çok sevdiğinizi umduğum size gidecek kaldı üç saksı ikisini de anneler gününde kızlarıma hediye edeceğim .bana kaldı bir saksı,Şimdi neden 6 saksının tamamına da aldığımın sebebi her halde anlaşılmıştır, çünkü elimden geldiği kadar paylaşmaktan çok keyif alıyorum.Güzelliklerin keyfi ancak paylaşılarak çıkıyor.

Sağlık dileklerimle,

zenfree 03-05-2012 23:58

Arkadaşlar paylaşımlar için böyle bir sayfamız var. Biliyor musunuz? :)

http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...takas/5219.htm

suatpelen 05-05-2012 12:20

Selçuk bey,çiçek için çok teşekkür ederim,çok istediğim bir renkti.İzmire dönünce alırım inşallah.Bu arada bende daha değişik rengini veya cinsini bulursam alırım.İzmirdeki evimde sarı pembe ebruli yılbaşı kaktüsüm var,eğer o renk sizde yoksa 1 saksısını size hediye edeceğim.Sağlıklı günler.

selcuk44 05-05-2012 14:52

Sayın, suatpelen,saksı teklifiniz için teşekkür ederim,bendeki paskalya kaktüslerinin hemen hepsi ithal gelmiş ve maalesef torfa dikilmiş bitkiler.bu bitkilerin dikilmiş oldukları torf içinde gelişmeleri çok zor oluyor evvela bir defa kuruyan torf tekrar sulansa bile tam manasıyle suyu ve içindeki izelementleri almadığı için ekildiği paskalya kaktüsleri bence sağlıksız oluyorlar.Şimdi ben bu saksılardan çelikler alarak bir kısmını bir kaç gün dinlendirdikten sonra toprakta ve birkısmını da ana bitkiden koparır koparmaz suya koyup köklendikten sonra toprağa dikerek burada gelişmelerini sağlamak istiyorum.Çok iyi gözlemledim kum ve bahçe toprağında kaktüs sıvı gübresi ile gübrelenerek yetişen paskalya kaktüslerinin evvela yaprakları çok büyüyerek koyu yeşil oluyor ve dolayısıyla çiçekleri de hem daha canlı renkli hem de daha büyük oluyor ,bu tespitimi Sayın,idurgun'nun 352 numaralı mesajındaki paskalya kaktüsü nün yaprakları ve çiçekleri teyit ediyor dolayısıyla hangi renkten olursa olsun ama Türkiye'mizin kırmızı bahçe toprağı ve kum karışımı torağında yetişmiş olan her renkten paskalya kaktüslerizi teşkkür ederek kabul ederim.

Tekrar sağlık dileklerimle,

sakdag 05-05-2012 20:38

Selçuk Bey, torfun olumsuzlarıyla ilgili görüşlerine katılıyorum.
Bu arada 352. mesajdaki paskalya normal paskalyalardan daha farklı bir tür, yaprakları daha etli, yuvarlağımsı ve uzun; iri çiçek olarak geçiyor.

Bu sayfadaki fotoğraflarınızdan izlediğim kadarıyla sizde olmayan bir çeşit. Mrmusti Bey'in kaktüs sayfasındaki haberini burada da yenilemek gerekirse; Taner Angay serada bulunuyormuş.

Bir de internette yabancı bir sitede renk ve türlerine göre isimlendirme vermiş olan bir sukulent sitesi bulmuştum. Tekrar bulabilirsem buraya linkini koyarım, faydalı olacağına inanıyorum. Saygılarımla...

selcuk44 05-05-2012 21:12

Sayın sakdağ yazınızdan anladığıma göre daha büyük ve etli yapraklı ve daha büyük çiçek açan paskalya kaktüsleri ayrı cins demek istiyorsunuz.Olabilir ama bundan üç veya dört sene önce şimdi çok yaşlı bir akrabam(rahmetli eşimin halası) benim ithal olarak aldığım kırmızı renkli paskalya kaktüsünden bir iki çeliği benim haberim olmadan almış ve köklendirmiş ben bir müddet sonra evlerine gittiğimde çok güzel açmış büyük yapraklı paskalya kaktüsünü çok beyenince biraz da utanarak bu çiçeği benden aşırdığını ve kestane toprağı bahçe toprağı kum ve gübre kaışımına diktiğini söyledi .

Anneler gününde çok istediği beyaz renkli paskalya kaktüsünü götüreceğim ve elindeki benden aşırılarak ekildiği toprak sayesinde beğeneceğiniz hale gelmiş bulunan çiçeğin de resimlerini çekerek buradan sunacağım(hatta utanarak söylüyorum ama bir iki şop ta ben aşırcağım). bu resimlerden sonra bu konuyu tekrar irdeleyelim ve kararınızı merakla bekliyeceğim.

Pazartesi günüde Sayın Taner Angay beyle konuşup eğer elinde varsa bu cinsten muhakkak isteyeceğim.

İyi akşamlar dilerim.

çiçeksever 06-05-2012 11:06

Kırmızı bahçe toprağı dediğiniz killi toprak mı?O çok su tutmaz mı?

selcuk44 06-05-2012 12:11

İyi pazarlar,

Kırmızı toprak olarak bahsettiğim toprak normal bahçelerde bulunan ve renginin de hafif kızıla dönük olması içinde bir miktar demir ihtiva eden topraktır tabii %50 veya kırk oranında da ınce dere kumu karıştırmayı düşünüyorum (killi bir karışım çok haklısınız fazla su tutar ve çürümelere sebep verir)hatta bu karışım içine birazda kestane toprağı ilave edeceğim.Böyle karışımlarda yetişen paskalya kaktüslerinn evvela yaprakları koyu yeşil etli ve büyük oluyor sonra da çiçekleri daha canlı renkli ve daha iri oluyor ,

Anneler günü dolayısıyla ziyaret edeceğim bir akrabamdaki paskalya kaktüsünü ve umarım çiçeklerini incelemeleriniz için resimlerle sizlere sunacağım.

selcuk44 06-05-2012 12:32

Yukarıda dökümünü verdiğim toprak karışımına paskalya kaktuslerini dikersen büyük koyu yeşil lop ve iri canlı renkli çiçekler alacağıma inanıyorum ancak iki sorum var;

Evvela aldığım bu paskalya kaktüslerinin köklerindeki torfları( bitkini sağlıklı kök salması için) hiç ellemeden yani köklerini ortaya çıkarmadan mı dikeyim???

Veya köklerdeki torfları iyice silkeleyip köklerini tamamen çiplak bırakarak mı dikeyim???

Bir de benim aklıma gelen: yarısını köklerdeki torfla yani hiç kurcalamadan dikeyim diğer yarısını da kökleri tamamen torftan kurtarayım sadece kök kalsın öğle dikeyim ve bir müddet sonra bakalım hangi tercih başarılı olursa bundan sonra öyle devam ederiz ama kuruyan,çürüyen diğer yarısına yazık değil mi onlarada kıyamıyorum onun için deneyimli arkadaşlardan öneriler bekliyorum.

Peşinen teşekkürlerimle

okarab 06-05-2012 17:54

Artık benimde paskalyalarım var çiçekçime sipariş üzerine getirtdim çok hoş çiçekler şimdilik 3 renk beyaz, pembe ve turuncu.[IMG]http://img31.imageshack.us/img31/933/resim358.jpg[/IMG]

okarab 08-05-2012 20:38

Sayın selçuk44 ben daha önce su içerisinde köklendirip çoğaltmayı denedim uzun süre hiç köklenme olmadı 1,5 ay gibi toprağa diktim bir hafta sonra çürüdü kayboldu başarısız oldum. 13. sayfadaki mesajında resimlerini gönderdiğim kaynana dili kaktusu hem çok çabuk kökleniyor hemde yılbaşı çiçekleri ve paskalyalar türleri üzerinde çok çabuk aşlandığı zaman tutuyor daha büyük ve gösterişli çiçekler oluşuyor ben daha önce gördüm ve denedim yaklaşık bir ay önce bulabildiğim 4 yaprak yılbaşı ve bir tane paskalya şu an üzerinde tuttu küçük yapraklar çıkarmaya başladı. Birde internet üzerinden araştırırken aşağıda adresini verdiğim köklendirme yöntemini deneyeceğim. Kuru kumlu toprak içerisinde nemli ortam. Thanksgiving Cactus Cuttings | Ep. 8 - YouTube

Cizmeli Kedi 09-05-2012 09:31

Kum?? :eek: Çok ilginç mutlaka denemek istiyorum. O soldaki sıvı sadece su mu acaba, yoksa içinde başka bir karışım mı var çok merak ettim.

Güngör Salman 10-05-2012 21:39

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim Hatiora gaertneri'ler kırmızı ve turuncu.

selcuk44 10-05-2012 23:18

İyi Geceler,

Pazartesi günü Sayın Taner Angay beyle konuşacağımı söylemiştim ama dün Taber Beyle görüştüm.İzmir'de imiş epey görüştük ama çep telefonu ile çiçek konularına girmedik.Cumartesi günü yemek sırasında elimdeki Adeniumlar la ilgili konuşurken Tabiiki paskalya kaktüslerimle ilgili fikirlerini alacağım ve hem Sayın Sakdag sizin, hem de Sayın Güngör Salman'ın ,hatıora Gaertneri dediği paskalya kaktüsü ile ilgili bilgiler alacağım.Bu arada da yetiştirdiği ender kaktüs isimlerini de öğrenmeğe çalışarak, aldığımdan beri hiç gelişme göstermiyen ''euphorbia Obesa ve fil ayağı ''nı yetiştirilmesi ve üretilebilmesi ile ilgili başarısızlığımın sebeplerini öğreneceğim ve tabii ki sizlerle de paylaşacağım.

demircool 11-05-2012 13:15

Suda 5-6 tane lob köklendirmiştim ama hala dikmeye korkuyordum..onları en kısa zamanda dikiyorum.

GÜLSEN_ 12-05-2012 09:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi demircool (Mesaj 963976)
Suda 5-6 tane lob köklendirmiştim ama hala dikmeye korkuyordum..onları en kısa zamanda dikiyorum.

sevgili demicool biraz suda köklensinler bişey olmaz ama köklendyse hiç bekleme fazla sıcaklar olmadan ek toprağına güzelleri:p

selcuk44 12-05-2012 12:15

1 Eklenti(ler)
İyi günler,

Bu gün sayın Taner Angay ve eşim hanımefendi ile beraberdik .Bir çok üyemiz Sayın Taner Angay beyi tanır ama tanımıyanlar için ok kısa olarak kendisinden bahsetmek istiyorrum.

Taner bey'in Antalya'da büyük bir kaktüs üreti çiftliği var(Ben de henüz görmedim ama gören üye kardeşlerimin bu konu ile ilgili resimlerle desteklediği sayfalar mevcut) Beni israrla davet etti kısa süre içinde çifliklerini ve kendilerini ziyaret edeceğim konusunda da söz verdim.Bu çiftlikte sıradan kaktüsler yanında kakikatten ender bulunan kaktüs cinsleri de mevcutmuş hatta bunlardan bir tanesini bana hediye olarak getirdi.

Adromischus marianiae(yeşil renklisi)

selcuk44 12-05-2012 12:30

3 Eklenti(ler)
Üretimlerini yaptığı kaktüslerini de pazarlıyor.

Bu kadar bilgiden sonra şimdi esas sorduğum sorulara gelelim Daha önce belirtmek isterim ki o kadar çok ve uzun sorularıma hatta çanlı örnekler de göstererek fil ayağı,euforbia obesa ve paskalya kaktüsleri işe ilgili sorularıma gerek sayı eşi ve gerekse Taner bey çok sabır, anlayış ve mütevazılıkla verdiği cevaplar için kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Evvela Sayın Güngör Salman'nın belirttiği gibi daha ince ama daha uzun ve daha etli paskalya kaktüsleri çeşidi var ve özellikle topraklarına biraz kiremit tozu ilave etmeli ve bilhassa yazın sık sık sıvı kaktüs gübresi ile gübrelemeli ve yanmış da olsa keçi gübresi ile gübrelemeleri yapmamak lazım mış(ayni konuya kaktüslerde de dikkat edilmeli çünkü kaktüslerin yaşadığı tabii ortamlarında hayvan gübresi yoktur besinleri mineral olarak topraktan alırlar diye de ilave ediyor,Bu uzun etli ve iri çiçekli kaktüslerden bana da iki saksı hediye getirmiş resimlerini sunuyorum(tekrar teşekkür ediyorum.)

yigit666 12-05-2012 12:58

paskalya kaktüsüm açtı .

1 Eklenti(ler)
Eklenti 294627

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024