agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni1172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2012, 18:44   #421
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Yüzsüzlük demezseniz mutluluktan uçabilirim sanırım

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 19:00   #422
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Ne demek lütfen öğle algılamayın ve Özelden adresinizi yollarsanız, yarın çok bloke yim ve cumartesi pazar da kargoya vermek istemem ancak pazartesi veya salı kavuniçi paskalya kaktüsü saksınızı adresinize göndereceğim kısmet olursa. Böylece 6 saksıdan, daha önce bir tanesini yine bu çiçeği çok seven bir üyemize vermiştim,bir saksı da Sayın Gül Hanım'a ayırdım bir saksıda çok sevdiğinizi umduğum size gidecek kaldı üç saksı ikisini de anneler gününde kızlarıma hediye edeceğim .bana kaldı bir saksı,Şimdi neden 6 saksının tamamına da aldığımın sebebi her halde anlaşılmıştır, çünkü elimden geldiği kadar paylaşmaktan çok keyif alıyorum.Güzelliklerin keyfi ancak paylaşılarak çıkıyor.

Sağlık dileklerimle,

Düzenleyen selcuk44 : 03-05-2012 saat 19:02 Neden: imla işaretleri tamamlandı
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 23:58   #423
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Arkadaşlar paylaşımlar için böyle bir sayfamız var. Biliyor musunuz?

Kaktüs Kardeşliği (fazla kaktüslerimizi paylaşalım)

GÜLSEN_ beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 12:20   #424
Yeni Üye

suatpelen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2011
Selçuk bey,çiçek için çok teşekkür ederim,çok istediğim bir renkti.İzmire dönünce alırım inşallah.Bu arada bende daha değişik rengini veya cinsini bulursam alırım.İzmirdeki evimde sarı pembe ebruli yılbaşı kaktüsüm var,eğer o renk sizde yoksa 1 saksısını size hediye edeceğim.Sağlıklı günler.

suatpelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 14:52   #425

Sayın, suatpelen,saksı teklifiniz için teşekkür ederim,bendeki paskalya kaktüslerinin hemen hepsi ithal gelmiş ve maalesef torfa dikilmiş bitkiler.bu bitkilerin dikilmiş oldukları torf içinde gelişmeleri çok zor oluyor evvela bir defa kuruyan torf tekrar sulansa bile tam manasıyle suyu ve içindeki izelementleri almadığı için ekildiği paskalya kaktüsleri bence sağlıksız oluyorlar.Şimdi ben bu saksılardan çelikler alarak bir kısmını bir kaç gün dinlendirdikten sonra toprakta ve birkısmını da ana bitkiden koparır koparmaz suya koyup köklendikten sonra toprağa dikerek burada gelişmelerini sağlamak istiyorum.Çok iyi gözlemledim kum ve bahçe toprağında kaktüs sıvı gübresi ile gübrelenerek yetişen paskalya kaktüslerinin evvela yaprakları çok büyüyerek koyu yeşil oluyor ve dolayısıyla çiçekleri de hem daha canlı renkli hem de daha büyük oluyor ,bu tespitimi Sayın,idurgun'nun 352 numaralı mesajındaki paskalya kaktüsü nün yaprakları ve çiçekleri teyit ediyor dolayısıyla hangi renkten olursa olsun ama Türkiye'mizin kırmızı bahçe toprağı ve kum karışımı torağında yetişmiş olan her renkten paskalya kaktüslerizi teşkkür ederek kabul ederim.

Tekrar sağlık dileklerimle,

selis ve Maviş beğendi.
Eski 05-05-2012, 20:38   #426
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Selçuk Bey, torfun olumsuzlarıyla ilgili görüşlerine katılıyorum.
Bu arada 352. mesajdaki paskalya normal paskalyalardan daha farklı bir tür, yaprakları daha etli, yuvarlağımsı ve uzun; iri çiçek olarak geçiyor.

Bu sayfadaki fotoğraflarınızdan izlediğim kadarıyla sizde olmayan bir çeşit. Mrmusti Bey'in kaktüs sayfasındaki haberini burada da yenilemek gerekirse; Taner Angay serada bulunuyormuş.

Bir de internette yabancı bir sitede renk ve türlerine göre isimlendirme vermiş olan bir sukulent sitesi bulmuştum. Tekrar bulabilirsem buraya linkini koyarım, faydalı olacağına inanıyorum. Saygılarımla...

GÜLSEN_ beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 21:12   #427

Sayın sakdağ yazınızdan anladığıma göre daha büyük ve etli yapraklı ve daha büyük çiçek açan paskalya kaktüsleri ayrı cins demek istiyorsunuz.Olabilir ama bundan üç veya dört sene önce şimdi çok yaşlı bir akrabam(rahmetli eşimin halası) benim ithal olarak aldığım kırmızı renkli paskalya kaktüsünden bir iki çeliği benim haberim olmadan almış ve köklendirmiş ben bir müddet sonra evlerine gittiğimde çok güzel açmış büyük yapraklı paskalya kaktüsünü çok beyenince biraz da utanarak bu çiçeği benden aşırdığını ve kestane toprağı bahçe toprağı kum ve gübre kaışımına diktiğini söyledi .

Anneler gününde çok istediği beyaz renkli paskalya kaktüsünü götüreceğim ve elindeki benden aşırılarak ekildiği toprak sayesinde beğeneceğiniz hale gelmiş bulunan çiçeğin de resimlerini çekerek buradan sunacağım(hatta utanarak söylüyorum ama bir iki şop ta ben aşırcağım). bu resimlerden sonra bu konuyu tekrar irdeleyelim ve kararınızı merakla bekliyeceğim.

Pazartesi günüde Sayın Taner Angay beyle konuşup eğer elinde varsa bu cinsten muhakkak isteyeceğim.

İyi akşamlar dilerim.

Eski 06-05-2012, 11:06   #428
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Kırmızı bahçe toprağı dediğiniz killi toprak mı?O çok su tutmaz mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 12:11   #429

İyi pazarlar,

Kırmızı toprak olarak bahsettiğim toprak normal bahçelerde bulunan ve renginin de hafif kızıla dönük olması içinde bir miktar demir ihtiva eden topraktır tabii %50 veya kırk oranında da ınce dere kumu karıştırmayı düşünüyorum (killi bir karışım çok haklısınız fazla su tutar ve çürümelere sebep verir)hatta bu karışım içine birazda kestane toprağı ilave edeceğim.Böyle karışımlarda yetişen paskalya kaktüslerinn evvela yaprakları koyu yeşil etli ve büyük oluyor sonra da çiçekleri daha canlı renkli ve daha iri oluyor ,

Anneler günü dolayısıyla ziyaret edeceğim bir akrabamdaki paskalya kaktüsünü ve umarım çiçeklerini incelemeleriniz için resimlerle sizlere sunacağım.

Eski 06-05-2012, 12:32   #430

Yukarıda dökümünü verdiğim toprak karışımına paskalya kaktuslerini dikersen büyük koyu yeşil lop ve iri canlı renkli çiçekler alacağıma inanıyorum ancak iki sorum var;

Evvela aldığım bu paskalya kaktüslerinin köklerindeki torfları( bitkini sağlıklı kök salması için) hiç ellemeden yani köklerini ortaya çıkarmadan mı dikeyim???

Veya köklerdeki torfları iyice silkeleyip köklerini tamamen çiplak bırakarak mı dikeyim???

Bir de benim aklıma gelen: yarısını köklerdeki torfla yani hiç kurcalamadan dikeyim diğer yarısını da kökleri tamamen torftan kurtarayım sadece kök kalsın öğle dikeyim ve bir müddet sonra bakalım hangi tercih başarılı olursa bundan sonra öyle devam ederiz ama kuruyan,çürüyen diğer yarısına yazık değil mi onlarada kıyamıyorum onun için deneyimli arkadaşlardan öneriler bekliyorum.

Peşinen teşekkürlerimle

Eski 06-05-2012, 17:54   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Artık benimde paskalyalarım var çiçekçime sipariş üzerine getirtdim çok hoş çiçekler şimdilik 3 renk beyaz, pembe ve turuncu.[IMG][/IMG]

okarab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 20:38   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Sayın selçuk44 ben daha önce su içerisinde köklendirip çoğaltmayı denedim uzun süre hiç köklenme olmadı 1,5 ay gibi toprağa diktim bir hafta sonra çürüdü kayboldu başarısız oldum. 13. sayfadaki mesajında resimlerini gönderdiğim kaynana dili kaktusu hem çok çabuk kökleniyor hemde yılbaşı çiçekleri ve paskalyalar türleri üzerinde çok çabuk aşlandığı zaman tutuyor daha büyük ve gösterişli çiçekler oluşuyor ben daha önce gördüm ve denedim yaklaşık bir ay önce bulabildiğim 4 yaprak yılbaşı ve bir tane paskalya şu an üzerinde tuttu küçük yapraklar çıkarmaya başladı. Birde internet üzerinden araştırırken aşağıda adresini verdiğim köklendirme yöntemini deneyeceğim. Kuru kumlu toprak içerisinde nemli ortam. Thanksgiving Cactus Cuttings | Ep. 8 - YouTube

okarab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 09:31   #433
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Kum?? Çok ilginç mutlaka denemek istiyorum. O soldaki sıvı sadece su mu acaba, yoksa içinde başka bir karışım mı var çok merak ettim.

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 21:39   #434
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Bunlar da benim Hatiora gaertneri'ler kırmızı ve turuncu.

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 23:18   #435

İyi Geceler,

Pazartesi günü Sayın Taner Angay beyle konuşacağımı söylemiştim ama dün Taber Beyle görüştüm.İzmir'de imiş epey görüştük ama çep telefonu ile çiçek konularına girmedik.Cumartesi günü yemek sırasında elimdeki Adeniumlar la ilgili konuşurken Tabiiki paskalya kaktüslerimle ilgili fikirlerini alacağım ve hem Sayın Sakdag sizin, hem de Sayın Güngör Salman'ın ,hatıora Gaertneri dediği paskalya kaktüsü ile ilgili bilgiler alacağım.Bu arada da yetiştirdiği ender kaktüs isimlerini de öğrenmeğe çalışarak, aldığımdan beri hiç gelişme göstermiyen ''euphorbia Obesa ve fil ayağı ''nı yetiştirilmesi ve üretilebilmesi ile ilgili başarısızlığımın sebeplerini öğreneceğim ve tabii ki sizlerle de paylaşacağım.

Gül Batur, Şiir ve sakdag beğendi.

Düzenleyen selcuk44 : 10-05-2012 saat 23:22 Neden: imla işaretleri tamamlandı
Eski 11-05-2012, 13:15   #436
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Suda 5-6 tane lob köklendirmiştim ama hala dikmeye korkuyordum..onları en kısa zamanda dikiyorum.

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 09:24   #437
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demircool Mesajı Göster
Suda 5-6 tane lob köklendirmiştim ama hala dikmeye korkuyordum..onları en kısa zamanda dikiyorum.
sevgili demicool biraz suda köklensinler bişey olmaz ama köklendyse hiç bekleme fazla sıcaklar olmadan ek toprağına güzelleri

Düzenleyen GÜLSEN_ : 12-05-2012 saat 09:25 Neden: yanlış harf
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 12:15   #438

İyi günler,

Bu gün sayın Taner Angay ve eşim hanımefendi ile beraberdik .Bir çok üyemiz Sayın Taner Angay beyi tanır ama tanımıyanlar için ok kısa olarak kendisinden bahsetmek istiyorrum.

Taner bey'in Antalya'da büyük bir kaktüs üreti çiftliği var(Ben de henüz görmedim ama gören üye kardeşlerimin bu konu ile ilgili resimlerle desteklediği sayfalar mevcut) Beni israrla davet etti kısa süre içinde çifliklerini ve kendilerini ziyaret edeceğim konusunda da söz verdim.Bu çiftlikte sıradan kaktüsler yanında kakikatten ender bulunan kaktüs cinsleri de mevcutmuş hatta bunlardan bir tanesini bana hediye olarak getirdi.

Adromischus marianiae(yeşil renklisi)

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2012, 12:30   #439

Üretimlerini yaptığı kaktüslerini de pazarlıyor.

Bu kadar bilgiden sonra şimdi esas sorduğum sorulara gelelim Daha önce belirtmek isterim ki o kadar çok ve uzun sorularıma hatta çanlı örnekler de göstererek fil ayağı,euforbia obesa ve paskalya kaktüsleri işe ilgili sorularıma gerek sayı eşi ve gerekse Taner bey çok sabır, anlayış ve mütevazılıkla verdiği cevaplar için kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Evvela Sayın Güngör Salman'nın belirttiği gibi daha ince ama daha uzun ve daha etli paskalya kaktüsleri çeşidi var ve özellikle topraklarına biraz kiremit tozu ilave etmeli ve bilhassa yazın sık sık sıvı kaktüs gübresi ile gübrelemeli ve yanmış da olsa keçi gübresi ile gübrelemeleri yapmamak lazım mış(ayni konuya kaktüslerde de dikkat edilmeli çünkü kaktüslerin yaşadığı tabii ortamlarında hayvan gübresi yoktur besinleri mineral olarak topraktan alırlar diye de ilave ediyor,Bu uzun etli ve iri çiçekli kaktüslerden bana da iki saksı hediye getirmiş resimlerini sunuyorum(tekrar teşekkür ediyorum.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen selcuk44 : 12-05-2012 saat 12:33 Neden: imla işaretleri ve eksik harf
Eski 12-05-2012, 12:58   #440
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
paskalya kaktüsüm açtı .

Name:  2012-05-12-138.jpg
Views: 1925
Size:  29.7 KB

yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 13:00   #441

Benim de balkom seramı görmek istemeleri üzerine evime geldik daha salona girer girmez o sırada güneşlensin diye salonda masa üstüne kayduğum Dicentra spactabilis saksısını görünce Taner bey bana dönerek ''Selçuk bey bu bitkiyi ne zamandan beri merak ediyor ve arıyorduk hatta şu şehirde '(Şehrin ismini söylediler ama şimdi aklımda değil)bir saksıda gördük parası ile satın alalım dedikse de sahibi vermedi şimdi sizde görünce şaşırdık'' dediler bu durumda ben de'' sevinerek bu saksıyı size hediye ediyorum ve inanıyorum ki siz daha iyi bakar çoğaltır hem bana hem de diğer üye kardeşlerime verebilirsiniz '' dedim çok sevdiğim kanayan kalpler çiçeğimi Angay ailesine hediye ettim ve o anı bir fotoğrafla tespit ettik

Eklenen Resimler

Düzenleyen selcuk44 : 24-06-2012 saat 16:49 Neden: eksik cümle tamamlandı
Eski 12-05-2012, 13:05   #442

Kaktüslerle ilgili daha çok ve daha ilginç bilgiler edindim .Sırası geldikçe ilgili sayfadan sizlerle paylaşacağım.

Bütün annelerin anneler gününü kutluyor ve iyi hafta sonları diliyorum.

Selçuk Numanoğlu

zenfree, eslem ve sakdag beğendi.
Eski 14-05-2012, 18:32   #443
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idurgun Mesajı Göster
Geçen yaz tatile çıkacağımız için köyde teyzemin ellerine bıraktığım yılbaşı çiçeğim. Geri almayı düşündüm ama kalması daha şık olacak diye bıraktım. Bakalım bu sene nasıl açacak.
Ve köyden geri aldığım paskalya kaktüsümün açmasını bekliyorum. Sanki daha gür olacak gibi:

idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 20:22   #444

İşte bu resmi yayınlamıyacaktınız, Karşıyaka çiçek festivalinde her renkten o kadar çok paskalya kaktüsü ve yılbaşı çiçeği vardı ki inanın içim bayılmıştı ama sizin bu iri loplu ve iri çiçekli paskalya kaktüsünüzü görünce gene içim bir tuhaf oldu ama söz verdim artık paskalya kaktüsü ALMIYACAĞIM.

Sizde sağlıklı günlerde gene açmış çiçeklerini görürsünüz inşaallah.

Eski 20-05-2012, 19:58   #445
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Bu da benim yılbaşı kaktüsüm. Üç gün önce gonca halinde almıştım; sanırım yerini sevdi çiçek açmaya başladı.

Eklenen Resimler

Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 19:08   #446
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idurgun Mesajı Göster
Ve köyden geri aldığım paskalya kaktüsümün açmasını bekliyorum. Sanki daha gür olacak gibi:
sevgili arkadaşım idurgun hastasıyım senin paskalya kaktüsünün allahım nazarlardan saklasın artık benimde var bi çok renginden güle güle büyütüp bol çiçeklerini görelim inşallah. çiçeklerini açıncada bekliyoruz resimlerini

Eski 24-05-2012, 19:10   #447
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anzac Mesajı Göster
Bu da benim yılbaşı kaktüsüm. Üç gün önce gonca halinde almıştım; sanırım yerini sevdi çiçek açmaya başladı.
sayın anzac her rengi güzeldir paskalya kaktüsünün ama beyazıda ayrı bir güzeldir özeldir çok güzel güle güle büyütün daha bol çiçeklerini görelim inşallah

tiya beğendi.
Eski 25-05-2012, 11:47   #448
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Sayın Gülsen teşekkür ederim.
Beyaz renk konusunda haklısınız; özellikle beyaz almak için yola çıkıp üç fidanlık dolaştıktan sonra bu çiçeği alakasız bir şekilde bir konfeksiyon mağazasının önünde sepetin içinde satılırken gördüm aldım. Benim için o yüzden çok değerli, gözüm gibi bakıyorum. İnşallah ben de sizinki kadar büyüyüp geliştiği günleri görebilirim.

tiya ve GÜLSEN_ beğendi.
Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 11:52   #449
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
geç de olsa açmaya başladı:

idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 17:13   #450
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Paskalya çeliğimdeki tomurcuk.

Eklenti 288274
O tomurcuk daha açmadı, açık renkli gibi görünüyor.

Name:  paskalya.JPG
Views: 1942
Size:  35.9 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024