agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2020, 19:04   #241
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayprol Mesajı Göster
Merhabalar kaktüs benimle 1 senedir. Aldığım plastik saksısından hiç çıkarmamıştım hep iyilerdi fakat şu son 3 aydır kızarmaya ve yumusamaya basladilar. Bende cok buyuduler diye dusunp 1 ay once saksi degistirdim ve humuslu topraga koydum. Kum yok icinde. Ve bazi arkadaslarim ssuz kalmistir diye sula demisti suladim. Fakat hala duzelmedi. Koklerine baktim oralar kizarmamis bir sikinti yok fakat ust kisimlari fotograftada gordugunuz givi cok kotu durumda. Ben ne yapmaliyim? Kumlu topraga gecirsem duzelir mi yoksa keserek yeniden cimlendirme mi denemeliyim? Yardimlarinizi bekliyorum (
Kaktüsünüz uzun süre yeterli güneşi almadığı için ince ve cılız büyümüş... Ardından birden daha fazla güneş görmeye başladığından kızarmış (kızarıklık sorun değil, yüzey yanıkları da oluşabilirdi)... Zaten dikkat ederseniz ondan sonra büyüyen kısımlar daha geniş, kalın ve güçlü görünüyor... Kaktüsünüzü düzenli olarak daha fazla güneş alacağı bir yere koyun, ya da şu anda iyi güneş alıyorsa mevcut konumunda tutmaya devam edin.. Ne kadar çok güneş ışığı alırsa o kadar iyi olur, gerçek formunu ve rengini alır... Kışın yeterli güneş ışığını sağlayamadığınız aylarda serin bir ortamda tutup suyunu iyice azaltırsanız uykuya yatacak ve büyümesini durduracaktır... Böylece o cılız, cansız büyüme de gerçekleşmeyecektir... Cansız büyümenin telafisi yoktur. Yani o kısımlar öyle kalırlar... Ayrıca, kışın ardından güneşe çıkaracağınız zaman bunu alıştırarak, yavaş yavaş süreyi arttırarak yapmalısınız... Böylece kızarıklıkların, daha da kötüsü yüzey yanıklarının oluşması önlenmiş olur.. Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 18:21   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2020
Tesekkurler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüz uzun süre yeterli güneşi almadığı için ince ve cılız büyümüş... Ardından birden daha fazla güneş görmeye başladığından kızarmış (kızarıklık sorun değil, yüzey yanıkları da oluşabilirdi)... Zaten dikkat ederseniz ondan sonra büyüyen kısımlar daha geniş, kalın ve güçlü görünüyor... Kaktüsünüzü düzenli olarak daha fazla güneş alacağı bir yere koyun, ya da şu anda iyi güneş alıyorsa mevcut konumunda tutmaya devam edin.. Ne kadar çok güneş ışığı alırsa o kadar iyi olur, gerçek formunu ve rengini alır... Kışın yeterli güneş ışığını sağlayamadığınız aylarda serin bir ortamda tutup suyunu iyice azaltırsanız uykuya yatacak ve büyümesini durduracaktır... Böylece o cılız, cansız büyüme de gerçekleşmeyecektir... Cansız büyümenin telafisi yoktur. Yani o kısımlar öyle kalırlar... Ayrıca, kışın ardından güneşe çıkaracağınız zaman bunu alıştırarak, yavaş yavaş süreyi arttırarak yapmalısınız... Böylece kızarıklıkların, daha da kötüsü yüzey yanıklarının oluşması önlenmiş olur.. Bol şans...
Çok tesekkur ederim umarım yaşar ve ölmez. Kumlu topraga gecis yapacagim suan toprak degistirsem bir sey olur mu? Ve ne kadarda bir sulamalıyım acaba daha kötü olmaması için? Yardımlarınız için teşekkür ederimm.

Mesut Temiz beğendi.
Ayprol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 19:59   #243
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayprol Mesajı Göster
Çok tesekkur ederim umarım yaşar ve ölmez. Kumlu topraga gecis yapacagim suan toprak degistirsem bir sey olur mu? Ve ne kadarda bir sulamalıyım acaba daha kötü olmaması için? Yardımlarınız için teşekkür ederimm.
Saksının altında delikler varsa, fazla su saksıdan tahliye oluyorsa, saksı toprağı vıcık vıcık çamur olmuyorsa bence mevcut saksıda ve mevcut toprağında durmasında bir sakınca olmaz...

Eski 13-04-2020, 18:19   #244
Yeni Üye

guzu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Merhaba,

Bana da iki yıl önce doğum günümde bir kaktüs hediye gelmişti. Bilgim ve ilgim olmadığı için hiç ilgilenemedim kendisiyle iki yıl boyunca. Ancak, bu aralar kaktüslerle ilgilenmeye başladım ve kendi kaktüsümle de ilgilenmek istiyorum. 2 yıl boyunca toprağını hiç değiştirmemiştim ve sadece arada sulayarak bugünlere kadar geldi ancak hiç çiçek açmadı. Çok kısa bir dönem bonsai bakmıştım. Oradan kalan topraklarla geçtiğimiz hafta sonu bahçe toprağı, akadama toprağı ve pumice karışımıyla bir toprak hazırlayarak, kaktüsümün toprağını değiştirdim ve üç adet bir arada olan kaktüslerimi üç ayrı saksıya diktim.

Toprağı değiştirmeden önce kaktüsün üzerinde minik beyaz lekeler farkettim. Ancak bilgim olmadığı için çok üzerinde durmamıştım. Şimdi öğrendiğim kadarıyla bunlar kabuklu bit olabilirmiş. Öğrenmek istediğim, toprağı değiştirmiş olmam yeterli mi? Yoksa yine de bir ilaç almalı mıyım? Çünkü okuduğum kaynaklarda böcekleri temizleyin deniliyor ancak ben herhangi bir böcek göremiyorum. Ayrıca kaktüsün etki bölgesinde olan bu lekeler, oldukça sert ve temizlenecek gibi değiller. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Eklenen Resimler

guzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 16:24   #245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Kaktusumun ustundeki lekeler nedir?

merhabalar,

mesajımda görmüş olduğunuuz kaktusumun alttan başlayarak üzerinde lekelenmeler oluştu. Yaklaşık bir yıldır balkonda ve yerini sevdi. Mantar mı, kuruma mı bilgisi olanlar cevap verebilirler mi?
Varsa bir tedavi yöntemi hakkında da bilgilendire bilir seniz sevinirim.
Saygılar;

Name:  Image00004.jpg
Views: 1236
Size:  54.9 KB

Eklenen Resimler

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 14:31   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2020
Kaktüsümün nesi var?

Merhabalar, kaktüsüm yaklaşık 2 aydır bende geldiğinde tomurcukları vardı çok güzel çiçek açtı. Sonrasında fotoğraftaki gibi bir sürü yeni yavru vermeye başladı. 2 ayda yaklaşık 3 kez sulamışımdır. Az miktarlarda. Ama bir kaç gündür fotoğrafta görüldüğü gibi bir yerinde kahverengileşme başladı ve büyüyor sanırım leke. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?

Eklenen Resimler

kural82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 13:27   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Dün saksı değişimi yaptım kökünde çürüme falan yoktu.. sulamada yapıyorum sulama mı yetersiz yoksa başka bir sorun mu anlamadım

Eklenen Resimler

AryAres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 13:35   #248
Yeni Üye

Diğer kaktüslerde anormallik vardı kestim bu şekilde

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2020, 23:14   #249
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Malesef bunların çoğu tutmaz. Genelde fazla sulama, fazla güneşte kalma gibi nedenler bu tür hastalıklara yol açar.

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 11:18   #250
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu Mesajı Göster
Malesef bunların çoğu tutmaz. Genelde fazla sulama, fazla güneşte kalma gibi nedenler bu tür hastalıklara yol açar.
Peki üstteki kesilmemiş olan ?

Eski 01-05-2020, 18:48   #251
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Belki toplayabilir ama benim umudum pek yok. Bütün bitkiyi sarmış neredeyse

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 21:58   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
Merhabalar mesut temiz hocam daha önce de fotoğraf atmıştım size dediğiniz şekilde yaptım kaktüs şu an çok da iyi gür ve canlı fakat mantar hastalığı var gibi demiştiniz bunu size göstermek istiyorum acaba bir sorun varmı ve toprağa yakın kısmı kahverengi gözüküyor bu düzelir mi mantar varsa da ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler hocam

https://imgyukle.com/i/rAwvHp
https://imgyukle.com/i/rA0VGP

Mesut Temiz beğendi.
Dream Master Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 17:31   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2020
çok çok çok acil yardım lütfen

Merhaba çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Kaktüsüm dışarda kalmış. Kök ve gövde arasında bir kırılma ve yumuşama olmuş. Şu an su kaybediyor. Gövdenin tamamı değil bir kısmı çok yumuşamış ve diken kaybetmiş. Nolur yardım edin 10 yıldır bakıyordum çok üzgünüm şu an.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
nausica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 18:11   #254
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nausica Mesajı Göster
Merhaba çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Kaktüsüm dışarda kalmış. Kök ve gövde arasında bir kırılma ve yumuşama olmuş. Şu an su kaybediyor. Gövdenin tamamı değil bir kısmı çok yumuşamış ve diken kaybetmiş. Nolur yardım edin 10 yıldır bakıyordum çok üzgünüm şu an.
Aslında çok dayanıklı bir türdür... Antalya'da kışın bile dışarıda olduğu için zarar göreceğini sanmam... Fiziksel bir darbe mi aldı ya da ezildi mi acaba? Köke doğru yumuşamış, sulanmış kısım ölmüş durumda... Bu çürümüş, ölmüş kısım eğer kaktüsün tüm etrafını çepeçevre sarıyorsa kök kısmıyla ilgili yapacak bir şey olmaz, ancak tamamı değil de bir kısmında mevcutsa bu yumuşama, o zaman o kısmı bir çay kaşığı ya da benzer bir cisimle temizleyip sonra yıkayarak yumuşak ölü dokuyu tamamen uzaklaştırmanızı öneririm... Sonra o kısma tarçın tozu serpip bunu yayın ve kurumaya bırakın... Bir-iki gün sonra normal hizasından toprağa gömerseniz köklenip gelişir ve o kesip çıkardığınız kısım kuruyup zamanla bitki büyüdükçe göreceli olarak küçülür... Burada kilit nokta ölü dokunun 360 derece bir çember gibi bitki gövdesini sarmamış olması... Etraftaki sağlıklı doku olmadan bitkinin alt kısmı üst kısmını besleyemez...
Bitkinin dip kısmı tamamen öldüyse ve üst kısmı sağlıklıysa, bu durumda şunu yapmanız mümkün: Alttan ölü doku hiç kalmayacak şekilde çürümüş/sulanmış kısmı keskin ve temiz bir bıçakla enlemesine komple kesersiniz... Üstteki sağlam dokulu kısım kalır sadece... Kesik yeri güzelce yıkarsınız ve yine tarçınlayarak kurumaya bırakırsınız (tarçın mantar ve bakterileri öldürüyor ve köklenmeyi teşvik ediyor)... Bu kesik yerin kuruması için birkaç gün açıkta bekletip, ondan sonra uygun bir derinlikte (3-4 santim olabilir mesela) toprağa dikersiniz... Bitki köklenecektir...
Özetlersek, altta çürümüş kısım bitkinin gövdesini çepeçevre sarmıyorsa sadece o çürük kısmı iyice temizleyip çıkarıyoruz, çepeçevre sarıyorsa çürük kesim kalmayacak şekilde enlemesine tamamen kesip atıyoruz... Sonra tarçın tozu uygulayıp birkaç gün kesik yerin kuruyup kabul tutmasını bekliyor ve toprağa dikiyoruz... Bol şans...

Eski 19-05-2020, 18:30   #255
Yeni Üye

Mesut bey darbe almış olabilir balkonda. Mermere koyulduğu için gece balkon demiri gelmiş olabilir rüzgardan. yumuşama, gövde ile kök arasında halka olarak neredeyse tamamında ama üst gövdenin yarısından çoğu hala sert kökü de güçlü. O zaman o sert yerleri, yumuşamış gövde ve kök kısmından keseceğim öyle mi , beklesem hiç mi toparlayamaz. Buzun üstüne koyunca su kaybetmeyi kesti. zaten küçüktü kesince iyice azalacak kök tutmaz diye korkuyorum. bir de tarçını ne kadar dökmek lazım. tamamen saracak şekilde mi çok az tutam mı?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-05-2020, 19:57   #256
Yeni Üye

Maalesef geriye bu parçalar sağlam kaldı, kurtulma ihtimali var mı?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-05-2020, 10:18   #257
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut bey darbe almış olabilir balkonda. Mermere koyulduğu için gece balkon demiri gelmiş olabilir rüzgardan. yumuşama, gövde ile kök arasında halka olarak neredeyse tamamında ama üst gövdenin yarısından çoğu hala sert kökü de güçlü. O zaman o sert yerleri, yumuşamış gövde ve kök kısmından keseceğim öyle mi , beklesem hiç mi toparlayamaz. Buzun üstüne koyunca su kaybetmeyi kesti. zaten küçüktü kesince iyice azalacak kök tutmaz diye korkuyorum. bir de tarçını ne kadar dökmek lazım. tamamen saracak şekilde mi çok az tutam mı?
Alıntı:
Maalesef geriye bu parçalar sağlam kaldı, kurtulma ihtimali var mı?

Pardon, mesajlarınızı görmemiştim, az önce fark ettim..

Evet, resimden de görüldüğü üzere alt bölüm ölmüş.. O bölüm ölünce zaten üst kısmın kökle bir bağlantısı kalmamış oluyor... Üst kısım canlıysa, çürümüş/yumuşamış dokuyu tamamen ayırıp/temizleyip kesik alanı tarçın tozuyla kaplıyorsunuz... Yani üzerine serpin, hafifçe yayın, zaten fazlası dökülecektir... Sonra kurumaya bırakıyorsunuz... Kaktüsler soğuğu sevmez, soğuk şoklarında doku ölebilir, bence buzla temas ettirmemelisiniz... Zaten sulanma ve yumuşama doku öldüğü için ortaya çıkıyor, o durumun geriye döndürülmesi mümkün değil...

Üst kısımdaki dokular sağlıklıysa, çürüme oraya yayılmadıysa, uygun bir biçimde kuruttuktan sonra 3-4 santimlik bir kısım bile tutar ve köklenir... Kaktüsün büyüme noktası uç kısmıdır, buradan büyür ve uzayıp gider... Üst büyüme noktası kesilmişse ya da herhangi b,ir nedenden öldüyse, bitki sağlamsa yanlardan dallar vererek büyümeye devam eder...

Kaktüsleri fiziksel darbelerden korumak önemli... Darbe alan kısımlarda doku ölmesi/çürümesi olursa yumuşak dokudan kolayca bitkinin tamamına yayılıp öldürebiliyor... Ben sizdeki kaktüs türünden çok kesip/dilimleyip köklendirdim.. Üst kısım sağlamsa kolayca köklenir, çürüme o dokuya da yayıldıysa zaten birkaç güne kalmadan yumuşayıp sulanır, öldüğünü anlarsınız... Çürümenin tamamına yayıldığı bir bitkiyi kurtarmak mümkün değil, yani sonradan düzelecek bir durum olmaz o...
Umarım üst kısım sağlıklıdır ve kurtarırsınız.. Bol şans...

Eski 20-05-2020, 10:33   #258
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dream Master Mesajı Göster
Merhabalar mesut temiz hocam daha önce de fotoğraf atmıştım size dediğiniz şekilde yaptım kaktüs şu an çok da iyi gür ve canlı fakat mantar hastalığı var gibi demiştiniz bunu size göstermek istiyorum acaba bir sorun varmı ve toprağa yakın kısmı kahverengi gözüküyor bu düzelir mi mantar varsa da ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler hocam

https://imgyukle.com/i/rAwvHp
https://imgyukle.com/i/rA0VGP
Merhabalar, mesajınızı şimdi gördüm..

Bitkiniz gayet iyi görünüyor.. İyi güneş görmesini sağlayın (yalnız bitki şu ana kadar pek güneş almayan bir ortamda durduysa yüzey yanıkları olmaması için alıştırarak, süreyi arttırarak güneşe koyun.. Mesela ilk gün yarım saat, sonra biraz daha arttırarak...)... Adana sıcağında iyi güneş alır ve yeterince sulanırsa yaz sonuna kadar hem çok büyür hem şekli çok güzel gelişir...
Mantardan endişe ediyorsanız normal suya 1/100 oranında oksijenli su karıştırarak fısfısla bitkinin her yanına püskürtün... Bunu birkaç gün boyunca günde bir kez yapabilirsiniz... Bitkinin güneş almadığı saatlerde yapın bu işlemi, çünkü yüzeydeki damlacıklar mercek işlevi görüp minik yanıklar oluşturuyor yüzeyde...
Oksijenli su karışımına alternatif olarak, bir miktar tarçını ılık suda bir süre bekletip, bu suyu püskürtebilirsiniz bitkiye...
Bol şans...

aloe ve ÇiğdemPm beğendi.
Eski 26-05-2020, 16:51   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Arkadaşlar merhaba, fazla sayıda hastalıklı kaktüse sahibim. Yardımınıza ihtiyacim var. Az önce üye oldum. Önce mesaj atmam gerekiyormuş. O mesaj bu mesaj olsun mu?��

F.Esin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 19:37   #260
Yeni Üye

Arkadaşlar çok güzel çiçek açan bir kaktüstü? Bu nedir böyle, çözümü nedir???

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2020, 19:39   #261
Yeni Üye

Aynı şekilde bu da harika çiçek açardı, kabuklandı gibi, sonra durdu ve yeni yeni ucundan yeşil büyümeye başladı derken bi sabah bir baktım yine aynı şekilde yeni büyüme alanında da yeşul yer kalmamış

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2020, 19:41   #262
Yeni Üye

Bunda da hallenmeler başladı. Bu bana geldiği boyutunun beş katı büyüdü zamanla, şimdi kaybedersem çok üzülürüm.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2020, 19:47   #263
Yeni Üye

Bu da kaktüs demeye bin şahit ister hale geldi. Anlayacağınız hepsinde problemler var. Yakında zirai bir ilaçlamaya eşim danıştı fotolarla ama adam hiç yardım edecek birşeyimiz yok demiş. Tarlalara fidanlara ilaç atmayla uğraşıyorlar sanırım böyle hobi amaçlı işlere hele de kaktüslere fikri yok sanırım. Bem ne alayım, nerden alayım? Ev yapımı bu saatten sonra bilmem ne kadar çözüm

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2020, 19:50   #264
Yeni Üye

Bu arada foto yükleme ile ilgili sıkıntı yaşadım sonra pratik bir çözum buldum. Çektiğim fotolari eşime gönderiyorum o bana tekar geri gönderiyor, whats up foto kalitesini etkileyip dusurdugu icin onun bana attıklarını buraya yuklerken sorun çıkmıyor. Yani belki böyle yapan vardır da ben hadsizce yine de yazmış olayım����

Eski 13-06-2020, 14:10   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2020
Kaktusum buzusmeye basladi yine sulama ile alakali degil gunes sorunuda yok topragi yeni degistim saksi buyuttum acaba sorunu nedir ?
https://i.hizliresim.com/obpD0P.jpg

Mesut Temiz beğendi.
Dogu41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 17:11   #266
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogu41 Mesajı Göster
Kaktusum buzusmeye basladi yine sulama ile alakali degil gunes sorunuda yok topragi yeni degistim saksi buyuttum acaba sorunu nedir ?
https://i.hizliresim.com/obpD0P.jpg
Bitkiniz çok dayanıklı bir opuntia türü, kolay kolay bir şey olmaz... Yani, soğuğa, neme, susuzluğa, aşırı suya, mantar hastalıklarına ve hatta unlu/pamuklu bit gibi parazitlere bile en dayanıklı kaktüslerden biri diyebilirim... Saksıdaki bitkileri köklü mü diktiniz bilemiyorum, ama köksüzseler bile, yapraklar toprağa girmiş durumdaysa köklenecektir... Yalnız bitkinizin daha çok güneş istediğini söyleyebilirim.. Mümkünse tüm gün yoğun güneşi seven bir bitki... Tam güneş alsa yaprakları çok daha kalın, kısa ve geniş olur... Güneş az geldiği için ince uzun büyüyor...
Bir de yapraklarda yer yer beyazlıklar görünüyor, resimden bir şey söyleyemiyorum ama unlu bitse onları temizlemeniz ve yok etmeniz iyi olur...
Unlu/Pamuklu Bit ile ilgili şu bölüme bakabilirsiniz:
Unlu Bit (Pamuklu Bit)
Bol şans dilerim...

Dogu41 beğendi.
Eski 13-06-2020, 20:34   #267
Yeni Üye

Çüriyen kaktüsüm

Türü altıntop diye adlandırılan kaktüm, 3. Kattan aşağıya düştü. Sonrasında çatladı. Sanırım düştüğü yerde mikrop kapmıştı. Ordan çürümeye başladı. Sitede gördüğüm bilgilerce kestim. Çürüyen yerlerini. Elimde sadece sağlam yerleri kaldı ancak kök vs yok. Ne yapmalıyım ?

Mesut Temiz beğendi.
Nihanukose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 23:33   #268
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihanukose Mesajı Göster
Türü altıntop diye adlandırılan kaktüm, 3. Kattan aşağıya düştü. Sonrasında çatladı. Sanırım düştüğü yerde mikrop kapmıştı. Ordan çürümeye başladı. Sitede gördüğüm bilgilerce kestim. Çürüyen yerlerini. Elimde sadece sağlam yerleri kaldı ancak kök vs yok. Ne yapmalıyım ?
Resmini paylaşabilirseniz bitkinin durumuyla ilgili daha net bir şeyler söylemek mümkün olabilir...
Ancak öncelikle sağlam kalan kısmın açık dokularının kuruyup kabuk tutması gerekiyor ki toprağa diktiğinizde tekrar çürümesin... Hem bu kuruma süresi boyunca, çürümenin kalan dokuya bulaşmış olup olmadığı da ortaya çıkacaktır... Yani kalan doku şu an için sert ve sağlıklı görünse de, eğer çürümeye neden olan mikroorganizmalar o kısma da yayılmışsa fazla sürmeden o da yumuşar, ki bu durumda yapacak bir şey kalmaz...
Dediğim gibi, net resimlerini paylaşırsanız daha net önerilerde bulunmak mümkün olabilir...

Eski 14-06-2020, 00:37   #269
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkiniz çok dayanıklı bir opuntia türü, kolay kolay bir şey olmaz... Yani, soğuğa, neme, susuzluğa, aşırı suya, mantar hastalıklarına ve hatta unlu/pamuklu bit gibi parazitlere bile en dayanıklı kaktüslerden biri diyebilirim... Saksıdaki bitkileri köklü mü diktiniz bilemiyorum, ama köksüzseler bile, yapraklar toprağa girmiş durumdaysa köklenecektir... Yalnız bitkinizin daha çok güneş istediğini söyleyebilirim.. Mümkünse tüm gün yoğun güneşi seven bir bitki... Tam güneş alsa yaprakları çok daha kalın, kısa ve geniş olur... Güneş az geldiği için ince uzun büyüyor...
Bir de yapraklarda yer yer beyazlıklar görünüyor, resimden bir şey söyleyemiyorum ama unlu bitse onları temizlemeniz ve yok etmeniz iyi olur...
Unlu/Pamuklu Bit ile ilgili şu bölüme bakabilirsiniz:
Unlu Bit (Pamuklu Bit)
Bol şans dilerim...
Tesekkur ederim cevabiniz icin terasa alsam yazin sizce sorun olurmu peki cok gunes almasi veya yagmur almasi bir sorun teskil eder mi ? Cevabiniz benim icin onemli

Köklü diktim ilk saksisini catlatti 2.saksida dar gelmeye baslayinca baya bir buyuk.saksi aldim tek koktu kendi kendine cogaliyor acaba budasam mi bu kadar dali nasil tutuyor anlamadim

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Dogu41 : 14-06-2020 saat 01:13
Dogu41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 01:45   #270
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogu41 Mesajı Göster
Tesekkur ederim cevabiniz icin terasa alsam yazin sizce sorun olurmu peki cok gunes almasi veya yagmur almasi bir sorun teskil eder mi ? Cevabiniz benim icin onemli

Köklü diktim ilk saksisini catlatti 2.saksida dar gelmeye baslayinca baya bir buyuk.saksi aldim tek koktu kendi kendine cogaliyor acaba budasam mi bu kadar dali nasil tutuyor anlamadim
Teras harika olur, tam gün güneş çok sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlayacaktır... Yalnız ilk bir hafta güneş süresini yavaş yavaş arttırmanız gerekir, çünkü güneşe alışmamış yapraklarda güneş yanıkları oluşabilir.
Fazla suyun akmasına izin veren bir toprak ve delikler varsa, yağmurun hiçbir zararı yok. Dediğim gibi, zaten suya, neme ve soğuğa karşı da dayanıklı bir tür.. Ben Adapazarı'nda saksılarımı kışın da balkonda tutuyorum, ayrıca bu türden bahçede, zemin toprağına dikili olarak da yetiştirdim... Zaten Karadeniz kıyısında Karasu ilçesinde deniz kenarlarında çok sayıda yetişiyor bu tür (zamanında insanlar dikmiş, yaz kış rahatça yaşıyorlar)...

Uzun dalları ortaya denk gelen budamanız görüntü açısından iyi olur... Uygun bir boğumlardan temiz bir bıçakla kesip ardından birkaç gün kesik yüzeyin kuruyarak kabuk bağlaması için dışarıda bekletin. Sonra bunları yine aynı saksıya dikip daha kalabalık bir görünüm elde edebilir ya da ayrı saksılara dikip çoğaltabilirsiniz..

Bu opuntia türü çok dik büyümez... Biraz yükselince eğik ve yatay büyür ve saksının yanlarına doğru genişler... Kalabalık olduğunda daha hoş görünüyor...Bol şans..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024