View Single Post
Eski 13-04-2020, 18:19   #244
guzu
Yeni Üye

guzu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Merhaba,

Bana da iki yıl önce doğum günümde bir kaktüs hediye gelmişti. Bilgim ve ilgim olmadığı için hiç ilgilenemedim kendisiyle iki yıl boyunca. Ancak, bu aralar kaktüslerle ilgilenmeye başladım ve kendi kaktüsümle de ilgilenmek istiyorum. 2 yıl boyunca toprağını hiç değiştirmemiştim ve sadece arada sulayarak bugünlere kadar geldi ancak hiç çiçek açmadı. Çok kısa bir dönem bonsai bakmıştım. Oradan kalan topraklarla geçtiğimiz hafta sonu bahçe toprağı, akadama toprağı ve pumice karışımıyla bir toprak hazırlayarak, kaktüsümün toprağını değiştirdim ve üç adet bir arada olan kaktüslerimi üç ayrı saksıya diktim.

Toprağı değiştirmeden önce kaktüsün üzerinde minik beyaz lekeler farkettim. Ancak bilgim olmadığı için çok üzerinde durmamıştım. Şimdi öğrendiğim kadarıyla bunlar kabuklu bit olabilirmiş. Öğrenmek istediğim, toprağı değiştirmiş olmam yeterli mi? Yoksa yine de bir ilaç almalı mıyım? Çünkü okuduğum kaynaklarda böcekleri temizleyin deniliyor ancak ben herhangi bir böcek göremiyorum. Ayrıca kaktüsün etki bölgesinde olan bu lekeler, oldukça sert ve temizlenecek gibi değiller. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Eklenen Resimler

guzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön