agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2014, 22:43   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbowcolor Mesajı Göster
Aşılı bir kaktüs. Alt kısım anaç üst aşılanmış kaktüs. Aşıyı ayırıp köklendirmek daha kolay olacaktır. Çünkü anacın köklenmemesine karşı aşıyı da riske atma durumu oluşuyor.Bu benim görüşüm.
Teşekkür ederim, o yeşil gövdenin üstündeki yeri tamamen ayırdım. Şimdi öyle bir kenarda duruyor o üst kısım. Şu anda neye dikkat etmeliyim, ne kadar sürede kök çıkar ve ne kadar kök çıktığında tekrar gömmeliyim? Kaktüsler güneş ışığı görmeli, normal öteki kaktüsümü güneşe koymalı mıyım?

Hünerli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 09:43   #182
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Aynı işlemi eylül ayında yapmıştım. On gün kuru bir yerde beklettim sonra 1 ay su vermeden kuru olarak saksıya yerleştirdim. Sallanmaması için paket lastiği ile sabitlemiştim. Şuan sağlıklı bir sıkıntısı yok. Köklenecek kaktüs güneş görmesin çünkü su çekeceği kök yapısı yok kurumasına neden olabilir.

Eklenen Resimler

loveforlife ve Hünerli beğendi.

Düzenleyen rainbowcolor : 06-02-2014 saat 09:47 Neden: Ek bilgi
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 14:34   #183
Yeni Üye

Yanıt için çok teşekkür ederim ve kaktüsünüz çok güzel görünüyor Bir kaktüsüm daha var sağlıklı şu anda, peki onu güneşe koymalı mıyım yoksa güneş görmese daha mı iyi olur? Ve de kaktüslerimin saksılarındaki topraklar normal toprak galiba, en iyi olacak toprak türü,alınması gereken vitamin ve mineraller, ne kadar sürede toprak değişmeliyim? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama cidden daha bu konuda hiçbir bilgim yok ve de amacım,arzum çok büyük. Amacım bu iki kaktüsü bu nesilden öteki nesle taşımak, yani ben şu an 17 yaşımdayım ama ben ölüyorken bile onlar yaşamalı ve torunlarıma kalmalı

rainbowcolor beğendi.
Eski 06-02-2014, 14:51   #184
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Toprak olarak %40 torf, %5 yanmış hayvan gübresi,%10 ince dere kumu, %5 cüruf kalorifer dairesinden çıkan yanmış kömür toz ve ufak parçalı ve % 40 bahçe topağı karışımı yapıyorum. Hazır kaktüs toprakları mevcut denemedim. Sıvı besinler mevcut bahar ve yazın uygulanan. Kuş gübresinin hızlı büyütme ve yavru sayısını arttırdığını duydum.
Sabah güneşi alan bir yerde duruyor kaktüslerim. Isıtma yok diğer odalardan kaçan ısı ile hafif ılık bir oda.
Antalya' da yaşıyorsunuz galiba. Kaktüs seralarını ziyaret edin bol çeşit mevcut.

Hünerli beğendi.
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 15:48   #185
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbowcolor Mesajı Göster
... %5 cüruf kalorifer dairesinden çıkan yanmış kömür toz ve ufak parçalı...
Sayın rainbowcolor; Yaptığınız karışım içine cüruf katmamanızı öneririm. Odun külü faydalı ancak kömür külü olması durumunda zararlı olarak biliyorum. Benim verdiğim bir saksıya muhtemelen bir şey döküldü veya katıldı verdiğim iki çiçek de ölmüş durumda. Ben köklendirdiğim çiçeği diktim alt kısım çürümüş. Aşkın gözyaşları çiçeğini köklü olarak alarak diktim o da birkaç gün içinden kök kısmı çürümüş durumda. Saksıdaki toprağı tamamen boşaltıp yıkayıp yeni toprak koyacağım. Bazı bitkiler çok çabuk etkileniyor. Bazıları önce çok güzel gelişip sonra ölebiliyorlar. Bence cüruf eklemeseniz çok daha iyi olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 14:54   #186
Yeni Üye

Bilgiler için çok teşekkür ederim, bitkiler için olan dükkanlardan sanırım bulabilirim o malzemeleri. Bir de merak ettiğim başka bir şey daha var, bu kaktüsler kaç yıl yaşar ortalama? Yani ben öteki nesile bırakayım istiyorum da bu çok hayalperest bir fikir mi? Ve de başarmak çok zor bir şey mi?

Eski 20-02-2014, 23:19   #187
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Arkadaşlar Opuntia zebrinam hasta ne yapmalıyım lütfen yardım edin

yeşilkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 07:55   #188
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Öncelikle topraktan çıkarmadan, temiz falçata veya küçük meyve bıçağı ile bu kusurlu bölgeye girin. Mantar gibi duruyor. Bu bölge yüzeyselde olabilir. Orayı biraz temizleyin. Derinlere gitmiyorsa temizledikten sonra tarçın serpin, sulama yaparken su değmemesine özen gösterin. Bir müddet sonra yara kendini tamir edecektir.

Eğer yarayı deştikçe derinlere, iletim borularına ve dibine doğru devam ediyorsa, saksıdan sökün bitkiyi, köklerini iyice yıkayıp, kontrol edin. Problem buralara da ulaşmışşsa kaktüsü hasarsız yerine kadar kesmekten başka çare yok. Kesip, yarayı kurutup tekrardan dikin.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 23:11   #189
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Wink Neden çürüyor?

Çelik olarak ektiğim kaktüsüm çürümeye başladı. Artık köklenmez bu durumdayken.

Eklenen Resimler

SU2014 beğendi.
sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 20:13   #190
Yeni Üye

burakhm's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Kaktüs yumuşaması

Öncelikle merhaba.

Amatör bir kaktüs besleyicisiyim. 60'a yakın kaktüsüm var. Her 2 haftada 2-3 kaktüsümü kaybediyorum.

kaktüslerimi torbalarda satılan kaküts topraklarıyla destekliyorum topraklarını değiştiriyorum. ilk başlarda çok vitamin vererek suladım. ve sulama bilinci olmadan suladım ama sonradan düzene soktum burda yazılanları okuyarak. büyük markette satılan kaktüslerden aldım ve internette serada üretilen kaktüslerden satın aldım. çok ilgilendim onlarla uzunca bir süre.

şimdi tam kaktüslerin coşma mevsimine girerken en sağlam dediğim kaktüslerim yeni yeni yumuşamaya başladı. kaktüslerimi 15 günde bir suluyorum. 1 ay sonra yarısı sanırım bu yumuşamayla toptan ölecek.

çok endişeliyim. gözüm gibi baktım onlara. acaba nerde hata yaptım ve kaktüslerimi nasıl kurtarabilirim. lütfen yardımcı olurmusunuz. çok emek verdim onlara :/

burakhm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 21:19   #191
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sn.Burakhm, öncelikle geçmiş olsun.
Biz kaktüslerimizi yeni yeni sulamaya başladık, kış dinlenmeleri yeni bitiyor. Eğer kış boyunca 15 günde bir sulamaya devam ettiyseniz kaktüsleriniz epey hırpalanmıştır
Şimdi hızlı şekilde onları topraklarından çıkarıp bir süre kurumaya bırakmanızı öneriyorum naçisane ve eğer köklerde de çürüme mevcut ise yumuşayan yerlerini, sağlam gövdeye kadar kesmeniz gerekebilir.
Bu konuyla ilgili Kışın Kaktüs Bakımı ve Kaktüs çürümesi, yumuşaması başlıklarını inceleyiniz eminim yardımı olacaktır, saygılar...

YeniBON ve burakhm beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 21:33   #192
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Hazir kaktus topraklari cok fazla torf iceriyor. Siz kis boyunca 15 gunde bir suladiysaniz cok su tutmustur bu toprak karisimi. Bunun icine uygun oranlarda dere kumu cakili, lav tasi kirigi karistirirsaniz karisim daha suzek olur su tutmaz. Ben daha yeni cok az miktarlarda su verdim kaktuslerime.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 23:32   #193
Yeni Üye

burakhm's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. şimdide unlu bit gördüm yavrularını toparlamış onları korur haldeydi. sanırım bi hayli sorunum var.

bu böcekler için kullandığınız ilaç varmı ? varsa tavsiye edermisiniz banada ?

ayrıca dere kumu çakılı, lav taşı kırığı toprağının tam ölçülü kıvamını ve nerden temin edeceğim hiç bilmiyorum.

burakhm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 23:49   #194
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
İstanbul'dasınız mısır çarşısında akvaryumcularda derekumu bulabilirsiniz ya da biraz daha iri olarak çakıllar da oluyor. Genel olarak akvaryumcuda bulunan her türlü doğal, boyasız irili ufaklı kum ve çakıllardan kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı bulduğunuz şeylerden temin edin. Diğer lav taşı kırıklarını da akvaryumculardan lav taşı, bitki satan yerlerden de pomza taşı olarak isterseniz verirler.

Belli bir ölçü bilemiyorum ama ben kendimden acemice bir örnek vereyim. 5 litrelik kaktüs toprağı için 1 kilo lav taşı kırığı aldım. Elimde akvaryum malzemesi olarak kırmızı bitki kumu ve kuvars kumu vardı onlar da toplam 1kg kadar geliyorlardı herhalde. Dere kumu eklemedim. Bir miktar dere kumu ekleyip bir kilo daha lav taşım olsaydı çok daha güzel olacaktı bence. Yani bence ek malzemeleri ne kadar artırsak kar. Çünkü torf sevmiyorlar.

Unlu bit için de arap sabunlu bir tarif var sitede ev yapımı ilaçlar bölümünde.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 16:48   #195
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 Mesajı Göster
Çelik olarak ektiğim kaktüsüm çürümeye başladı. Artık köklenmez bu durumdayken.
bende 2 kaktusumu kaybettım neden oluyor acaba cok su verıyorum

SU2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 23:01   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
siyah beneklere ne yapabilirim

arkadaşlar bu siyah beneklerin çaresi yokmu ilk aldıgımda 3 hafta önce minicik bir taneydi şimdi çok arttı ne yapmalıyım fikir verin lütfen ilk kez kaktus aldım

zarif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 18:23   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zarif Mesajı Göster
arkadaşlar bu siyah beneklerin çaresi yokmu ilk aldıgımda 3 hafta önce minicik bir taneydi şimdi çok arttı ne yapmalıyım fikir verin lütfen ilk kez kaktus aldım

kimsenin fikri yokmuuu

zarif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 07:56   #198
Ağaçsever

çiçeksever67's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2014
sizin bilginize güvenerek bir şey sormak istiyorum. Echinopsis subdenudata cinsi kaktüsüm yumuşama yapmış ve elimle dokunduğumda sanki bir taraftaki kökleri kopmuş gibi topraktan ayrılıyor. Lütfen ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

çiçeksever67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 13:38   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2014
kaktüsün kökleri yumuşamaya ve devrilmeye başladı

elimde çok güzel ve farklı bir kaktüs var elimden geldiği kadar ilgilenmeye çalıştım 1 yıldır bir sorun yoktu ama yanlışlıkla 2 kez üst üste su verdikten sonra 1 haftadır bazı dalları yumuşamaya ve dik duramamaya başladı kökleri de çürümüş gibi kopmak üzere gibi görünüyor. Çiçekçi yapacak bir şey yok gibi şeyler söyledi ama eminim kurtarmanın bir yolu vardır. Fotoğrafları ekliyorum ne yapabiliriz?

fotoğraflar:

http://s29.postimg.org/le2rgfgee/CAM00056.jpg

http://s29.postimg.org/g6hobyzt2/CAM00058.jpg

cunta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:00   #200
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Güneşi seven bitkiler gölgede kaldıkları zaman ince ve uzun yapraklar çıkarıyorlar. Gövde de inceldiği için ağırlığı taşıyamıyorlar. Kaktüslerde bitki büyüyüp ağırlıkları artınca kopmaya başlıyorlar. Toprak kısmında sorun olduğu zaman dipten yumuşamasına rağmen üst taraf halen yaşıyor. Çürüme meydana gelirse sağlam yerden kesip bir iki gün kurumasını bekledikten sonra yeniden toprağa dikebilirsiniz. Fotoğraflardan çok çürüme gözükmüyor. Ancak tedbirli olmak istiyorsanız iki üç dal alıp onları yeniden köklendirebilirsiniz. Ana bitkiye bir şey olursa yavrular kısa zamanda büyüyecektir.

A_NOMAD beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 23:08   #201
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-07-2014
Kaktusumde bir sorun var

Merhabalar. Ben daha yeni uye oldum ve maalesef kotu bir haberle giriş yapacagım . Kaktusumun dikenleri guçsuzleşmiş ve beyazlamış gibi ve bazı yerlerde dikenler yok, dipleri de kahverengi. Alt kısım da buzuşmuş gibi biraz ama sert. Ve bazı beyazlıklar var ustunde. acaba bu bir hastalık mı yoksa sulama veya ışıktan kaynaklanan bir sorun mudur? Nasıl ççözebilirim? Teşekkurler şimdiden.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
ds123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 01:32   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
toprağınız çok nemli gözüküyor ve kaktüsünüzde kök çürüklüğü oluşmuş. topraktan çıkarın çürük yer gidinceye kadar aşağıdan yukarıya doğru kesin. sonra gölgede kestiğiniz yerin kuruması için bekletin iyice kurumalı sonra da nemli ama ıslak olmayan toprağa dikin. kaktüsler suyu sevmez.

ds123 beğendi.
aydınercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 09:40   #203
Ağaçsever

Çok teşekkürler. Üstteki beyazlıkların mantar olduğunu düşünüyordum ama. Kuruyunca düzelir sanırım. Bu arada ben kaktüsümün türünü hala bilmiyorum

Eski 24-07-2014, 10:47   #204
Ağaçsever

Kaktusu saksısından çıkardım. kökleri hala ilk aldıgımda durdugu kuçuk saksıdaki gibi kalmış. Ve nerden kesecegimi de bilmiyorum. Yani çuruk kökle saglıklıyı ayırt edemem ama bana saglıklı görundu sanki Kesmeli miyim? Kestikten sonra daha kuçuk bir saksıya mı alayım?

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2014, 11:11   #205
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Bir şekilde bu kaktüs gelişmemiş onu anlatıyorsunuz size bir örnek vereyim benim kaktüsümdede böyle bir şey vardı köke yakın kısmı siyahtı ,kestim gölgede kuruttum ,içine çekildi korkmayın 3 gün sonra toprağa diktim bir kaç gün sonra tutmadı diye kaldırayım dedim inanılmaz çok kök salmış şimdi sulandıkça açıldı eski halinden çok daha güzel.

ds123 beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 11:12   #206
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

O saksının tabanında delik var mı?

A_NOMAD beğendi.
Eski 24-07-2014, 12:03   #207
Ağaçsever

Saksının tabanında delik var ama çıkarttıgımda gördum ki kökler saksının yarısı derinlige bile inmemiş. Daha kuçuk bir saksıya alacagım ama kesip kesmemek konusunda kararsızım. Nerden kesmek gerekiyor?

Eski 24-07-2014, 12:31   #208
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bir yara gibi bir şey var onun üstünden yani yaralı kısmı atacaksınız ,küçük saksıda toprak daha çabuk kurur daha iyi .kestiğinizde biraz kötü hissediyorsunuz bende ilk kestiğimde böyle hissettim ama gelişim daha hızlı oluyor genelde siz bilirsiniz .kolay gelsin,basarılar

ds123 beğendi.
Eski 24-07-2014, 12:39   #209
Ağaçsever

Ordan kesince geriye ne kalır ki Gövde kısmındaki yeri mi kastediyorsunuz kökun az yukarısını mı? Ve kestikten sonra ne yapacacagım açıkta mı bekleteyim direk topraga dikeyim mi?

Eski 24-07-2014, 12:57   #210
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Kökün az yukarısındakini son fotograftaki yarayı kastediyorum.kesin ve gölgede bir kağıdın üstünde bekletin bu sıcaklarda ben 3 gün beklettim kurulduğunda nemli toprağa dikin ıslak değil ama nemli.

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024