agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2009, 17:25   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2008
yardım......

Bu kaktüsleri nasıl dikmeliyim ve tabi ne kadar kurutmalıyım ardımcı olan olursa sevinirim.tesekkürler

Eklenen Resimler

kemut_kemut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 10:01   #32
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Çeliklerin kesim yerleri tamamen kuruduysa uygun toprak karışımına daldırın. Ne zaman çelik aldığınızı bilemiyorum ama havalar malum hala soğuk, güneşsiz bu nedenle yaranın tam kurumuş olmasına dikkat edin. Güle güle büyütün minikleri...

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:46   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre Mesajı Göster
"Pterocactus megliolii" cinci kaktüsü "Opuntia compressa" cinsi üzerinde yetiştirince, kaktüsler batıya yönelmişler.
Çok ilginç. Ortamda yönlendirmeye etkili olabilecek su, ışık kaynağı veya hava akımı gibi başkaca bir unsur varmı?

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 16:33   #34
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Bir Adromiscus cooperi yaprağı gelirken kopmuştu ben de kıyamadım diktim.Sevgili Nevsune'ye gideceği günü bekliyor.
Merhaba sayın COYOTE;
Benimde elimde bir Adromiscus cooperi yaprağı var,belki 2 aydan fazla zamandır toprakta dikili bir vaziyette duruyor,geçen hafta dayanamayarak köklenip köklenmediğine bakıyım dedim ama hiçbir gelişme yok Sizinkinin maşallahı var,yavru vermesini nasıl başardınız?Yardımcı olursanız sevinirim..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 13:18   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Kaktüs ayrımı

Aşağıdaki resimdeki üçüz kaktüsümü ayrımak istiyorum. fakat nasıl ve ne şekilde ayırıp neler yapacağımı bilmiyorum. Bana neler yapmak gerektiği konuda yardım edebilirmisiniz acaba.

Eklenen Resimler

ihyetim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 14:36   #36
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Kaktüslerinizin ikisi hala gövdeye bağlı ve gördüğüm kadarıyla fazla köklü değiller.Sorun değil.Birbirlerinden dikkatlice bir bıçak yardımıyla ayırabilirsiniz,bu arada dikenlerin batmaması için fırın eldiveni **** gazete kullanabilirsiniz.Dikenleri de fazla zedelememeye dikkat edin.

Daha sonra kesinlikle kaktüsleri dikmiyoruz.Aydınlık bir yerde topraksız vaziyette bırakıyoruz onları.(hiç korkmayın ölürler diye isteseniz de öldüremezsiniz) 3-4 hafta içinde saçak saçak köklenecek hepsi.Daha sonra kaktüslerinizi dikebilirsiniz.

Köklenme olmadan dikip sularsanız çürümeye davetiye çıkarırsınız.

Cizmeli Kedi beğendi.
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 15:25   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Engin bey teşekkür ederim...
sanki kaktüs büyüdükçe saksıdan yukarı doğru büyümekte. köklenmiş olma ihtimali varmıdır. bunu nasıl öğrenebilirim.
Eğer Sizin dediğiniz gibi ise bu ayırma işlemini kök kısmından yapıyorum sanırım. bu ayırma işleminden sonra ana kaktüs zarar görürmü tekrar toprağına diktiğimde.

ihyetim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 16:17   #38
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Saksıdan hepsini birlikte çıkarıp kökleri silkelediğinizde daha net görebilirsiniz durumu.Ana kaktüsü de hasar durumuna göre (belki onun kökleri de kopabilir ) bekletebilirsiniz ya da diktikten sonra 10-15 gün sulamayabilirsiniz.Yeni karışımlarınızı da hazır çiçek toprağı (torf) ve ponza karıştırarak yapabilirsiniz.En pratik karışım budur. İsterseniz bir miktarda kırmızı toprak ekleyebilirsiniz.

Eski 11-03-2009, 16:35   #39
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Merhabalar;
Benimde elimde bir Adromiscus cooperi yaprağı var,belki 2 aydan fazla zamandır toprakta dikili bir vaziyette duruyor,geçen hafta dayanamayarak köklenip köklenmediğine bakıyım dedim ama hiçbir gelişme yok,hatta kesik olan alt kısmı çürüyor gibi kararma olmuş,yavru vermesini nasıl sağlayabilirim?Yardımcı olursanız sevinirim..
(Resmini çekemedim ama bu resimdekinin aynısı..)

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2009, 16:42   #40
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Sukulentler konusunda pek bilgim yok.Aslında sadece kaktüslerle ilgileniyorum, onların da globular olanlarıyla.Yani top gibi olanlarıyla.Columnar olanlarla ya da opuntia gibi olan tiplerle de ilgim yok.

Nemli toprakta mantıken köksüz sukulentler de çürüyebilir.Önce kuru ortamda köklenmelerini bekleyebilirsiniz.Susuz kalacaklar diye korkmayalım zira bu bitkilerin yeterince su rezervleri var bünyelerinde.Bir miktar büzüşseler de köklenmiş bir kaktüsü **** sukulenti dikip suladığınızda çok kısa zamanda eski hacimlerini kazanacaklardır.

Eski 11-03-2009, 20:24   #41
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Engin Bey size tekrar cok tesekkur ederim,buraya yazmamdaki sebep sonuc alamadigim icindi,burada da bahsettigim gibi curumeye basladi ve bulamayacagim bir tur, olmesini istemiyorum.Tavsiyelerinize uyacagim.Sevgilerle

Eski 12-03-2009, 09:40   #42
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ben yapraktan köklendirmeyi başarmıştım. Yaz sıcaklarından etkileniyor aklınızda olsun. Hafif serin ve gölge bir ortama koyup ara ara da nemlendirirseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz bence.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 11:19   #43
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Teşekkürler İlkin..

Eski 01-06-2009, 13:31   #44
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
kaktüsümü bölebilirmiyim?

merhaba resimdeki kaktüsüm minyatür olan kaktüslerdendi. 2-3 sene evvel tam öldü derken annem onu bi saksını kenarına sıkıştırmış. ve canlanmış. hemen aldım ondan büyük saksıya aldım ve güzelliği karşınızda(maşallah)ama cinsini falan bilmiyorum. bide bunu çoğaltma imkanım olur mu? bilen varsa yardımcı olabilirmi bana

Eklenen Resimler

ggulday Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 00:40   #45
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
bu kaktüsümü nasıl çoğaltabilirim

fotoğrafdaki kaktüsüm bir yılı aşkın süredir bende bir arkadaşım hediye etmişti o da uzun zaman bakmıştı bana geldiğinde çiçek açmıyordu saksısını değiştirdim cam kenarına koydum çiçek açmaya başkadı çoğalmasını istiyorum ama ne bir büyüme ne de çoğalma göstermiyor nasıl yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 00:44   #46
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bu bizim istememizle alakalı değil maalesef.

Biz sadece iyi bakım yaparak, bol güneş, arada sıvı gübre ile onu hoş tutabilirsek , belli bir olgunluğa ulaşınca çoğalacaktır.

Kaktüs sabır işidir, tam onu unuttuğunuz anda size güzel bir sürpriz yapabilir.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 00:49   #47
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

demek istediğim bu kaktüsün yaşı 2 yi geçti ve çiçek açmakdan başka büyüme ya da çoğalma eğilimi göstermedi acaba yanlış yaptığım bir şeymi var eksiklerimmi var sayın berduray teşekkürler ilginiz için

Eski 16-08-2009, 00:52   #48
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Belki kaktüs bakımı başlığında sizi tatmin edecek bilgiler bulursunuz, belki de Sayın Kartalpin'in kaktüsler uzaktaki bir dostumu çağrıştırır konusunu okursanız, olayda derin bir felsefe sezersiniz, ne dersiniz?

Eski 16-08-2009, 00:53   #49
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

hemen bakıyorum konuyu açmadan önce gözatmıştım ama sanırım gözümden kaçtı teşekkürler

Eski 16-08-2009, 00:55   #50
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Sevgiyle kal.

Eski 30-12-2009, 18:20   #51
Yeni Üye

gzm_zynp's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Az önce çok sevdiğim kaktüsümün esas gövdesinin ucunu yanlışlıkla kırdım kopan parçanın yaşaması için ne yapmam gerekir ? Kopan parça çelikleme yapmaya uygun mu? Kaktüsten böyle bir parça kopması kalan bitkiye zarar verir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim
Name:  Görünt003.jpg
Views: 7284
Size:  51.9 KB

gzm_zynp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 19:50   #52
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Kopan parçayı bir kaç gün bekletirseniz ve daha sonra dikerseniz tutma imkanı var.Ancak bir kaç gün bekleyip koptuğu yerin kuruması gerekli.Yoksa çürüyebilir.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 15:16   #53
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
merhaba acemi çiçekcinin elindeki kaktüsten bende de vardı dışarıda baktığım için benimkide o hale geldi hasır bir örtüyle sayesinde muhafaza etmeyi başardım şuanda hala yaşıyor hatta boyu bile uzadı ama bir şey olabilir die de korkmuyo deilim eger onu bir şekilde çoğaltmama **** kurtarmama yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 16:55   #54
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Kaktüsü kırıldığı için üzülen arkadaşlar var,ya da kaktüsleri off-setlerle çoğaltmak isteyen arkadaşlar var.Birşeyler paylaşma ihtiyacı duydum.

Kaktüsleri tohumla yetiştirmek hem güç hem de zaman alan bir iş,gerçekten profesyonel tecrübe gerektiriyor.Bazı üreticiler kaktüsleri keserek tabiri caizse doğrayarak çoğaltıyor.Bildiğiniz salatalık gibi doğranmış kaktüslerin her biri toprak üzerinde dikmeden sulamadan bekletildiğinde 1-2 ay içerisinde kökleniyor ve yeni anaçlar ya da aşılar için ayaklar üretilebiliyor.Kaktüslerinizin yavrularını ya da keserek aldığınız parçaları dikmeyin ve sulamayın arkadaşlar.Kuru toprak üzerinde öylece beklesinler emin olun 7-8 ay bekleseler köklenmek haricinde hiç bir şey olmaz.İyice köklendikten sonra kaktüslerinizi dikip sulayabilirsiniz kısa sürede eski dolgunluklarına kavuşurlar.

Uzun bir kaktüsü ortasından kesip (tercihen yaza doğru) üstteki parçayı köklendirip dikebilir.Alttaki parçadan bir sürü yavru alabilirsiniz.Zedelenen kaktüsler zedelenen yerlerden yavruluyor.genelde 5 köşeliyse 5 köşesinden,10 köşeliyse 10 köşesinden.

Aşağıdaki ilk fotoğrafı Taner Beyin serasında çekmiştim fareler kaktüslerin tepelerini yemiş ve kaktüsler oralardan yavrular vermiş.Aşağıdakinde ise Mersin-Limonluda bir serada gölgede şekilsiz büyüdüğü için tepesi kesilmiş bir e.grusonii var.Gördüğüniz gibi oda yavrular vermiş.(aklıma gelmişken o serada çektiğim fotoğraflar var yayınlayayım belki adana ve mersindeki arkadaşlar gitmek ister)

MKurtoglu ve Ritulan beğendi.

Düzenleyen Engin : 09-02-2010 saat 16:57 Neden: imla hatası
Eski 12-02-2010, 08:30   #55
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Biz de top top olan kaktüslerimizin böyle çoğalmasını sağlayabilir miyiz acaba?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 08:41   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-11-2009
cok güzel gercekten harika bilgiler teşekkür ederim

Ayhan Yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 08:56   #57
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 17:33   #58
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Çeliklerini yeni diktiğim kaktüs ve sukulentlerim.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 17:56   #59
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Kökte çürüme olduğu için kestiğim kaktüs 4-5 ay içinde köklendi ve dikime hazır hale geldi.Sabırla beklemek gerekiyor.

İlginçtir,köklenme için 3-4 aydır beklettiğim rebutia yavruları köksüz vaziyette çiçek açıyorlar.Ölüm ihtimaliyle tohum vermeye çalışıyor olmalılar.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2010, 17:05   #60
-

Giriş Tarihi: 07-07-2010
engin bey selamlar, bu konudaki verdiğiniz bilgileri okudum. hepsi çok yararlı oldu teşekkürler. sizin önerdiğiniz usulle aloevera cinsi olan kaktüslerden çelik almak mümkün olumu? kesip toprağa bıraksam kendi köklenirmi? aşagıda resmini ekledim. aslında kaktüslerimin cinslerinide bilmiyorum. çiçek açar mı açmazmı? ama her türlü seviyorum onları.
en alttaki resimdeki kaktüsü çiçekçinin gazabından kurtardım. garibim heryeri silikonluydu. haliyle silikonları sökerken yıprandı biraz. ama siz açıklamalarınızda kendini toplar demişsiniz bende bekliyorum. sevgiler...

inansay beğendi.

Düzenleyen rahna_mosa : 17-08-2010 saat 13:08
rahna_mosa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024