agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2015, 18:00   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2015
Arkadaşlar kaktüsler ne zaman yavru verirler bir yaşı falan varmı sağolun

wynmert2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 22:02   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Kaktüsümü yavrularından nasıl ayırırım?Eklenti 516991
bu kaktüsten bendede var 3 yıldır bakıyorum ama hiç yavru vermedi
özel bir besin kullanıyormusunuz ?
nasıl bu kadar yavru verdi ?

yagmurömer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 12:42   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Bende de bu kaktüs var nasıl çoğaltabilirim ?

Eklenen Resimler

Giray• Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 12:18   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Giray• Mesajı Göster
O yanindaki küçük şeyler yavru değil mi ??

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 09:35   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Ben de bilmiyorum ki ama yavru herhalde ama nasıl çoğaltacağım bilmiyorum

Giray• Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 14:27   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2016
Bence şuan için küçük mart ayını bekleyin derim ozaman ayırıp, şaşırtma yapabılirsiniz ve yeni saksısına alabılırsınız

Kapo67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2019, 18:26   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Merhabalar. Benim sorunum kaktüslerimin fazla yavrulaması. 12 çeşit kaktüsüm var. 10 tanesi sürekli yavruluyor. Bu nedenle sanırım büyümüyorlar. Bu nedenle sürekli yavruları alıp başka saksılara dikiyorum. Evim küçük bir çiçekçiye döndü.

Kaktüslerimin yavrulamak yerine büyümelerini sağlamak için yapabileceğim bir şey var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Mesut Temiz beğendi.
koxlidi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 08:59   #38
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koxlidi Mesajı Göster
Merhabalar. Benim sorunum kaktüslerimin fazla yavrulaması. 12 çeşit kaktüsüm var. 10 tanesi sürekli yavruluyor. Bu nedenle sanırım büyümüyorlar. Bu nedenle sürekli yavruları alıp başka saksılara dikiyorum. Evim küçük bir çiçekçiye döndü.

Kaktüslerimin yavrulamak yerine büyümelerini sağlamak için yapabileceğim bir şey var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.
Bazı kaktüs türleri ya da türlerin bazı varyasyonları çok yavru veriyor, bazıları uzun yıllar sonra ve çok az sayıda yavru veriyor... Bu bitkinin genetiğiyle ilgili bir durum...
Mesela echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu) çok fazla yavru verir... Ben ayırıp küçük plastik bardaklara dikip dağıtıyorum.. Hatta çok çoğaldığı için 30'ar 40'ar tanıdığım çiçekçilere de hediye ediyordum satsınlar diye... Verecek yeriniz yoksa ya da zor oluyorsa, yavrular henüz yeni gelişmeye başladığında koparabilirsiniz.. Bu durumda ana bitki gelişecek ve siz de başedemeyeceğiniz sayıda yavru bitkiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız...
Ancak, genetik olarak çok yavru veren türlerde, yavruları koparmak dışında sadece ana bitkinin gelişmesini ve yavru vermemesini sağlayacak bir yöntem yok...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 09:03   #39
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Giray• Mesajı Göster
Yandaki yavrular biraz daha büyüsün... Bıldırcın yumurtası kadar ya da biraz daha büyük bir boyuta ulaştıklarında hafifçe sağa sola ittirirseniz ana bitkiden ayrılırlar (bir kâğıt havluyla ya da bezle tutarak yapabilirsiniz)... Zor ayrılıyorsa, keskin ve tırtıklı bir bıçakla (bıçak temiz olmalı) tam birleştiği yerden keserek ayırabilirsiniz... Yavruyu ayırdıktan sonra 2-3 gün açıkta bekletin, ondan sonra alttaki üçtebirlik bölümü toprağa gömülü olacak hizada uygun bir saksıya dikin... Kolayca köklenip gelişecektir... Bol şans...

Eski 02-08-2019, 09:45   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bazı kaktüs türleri ya da türlerin bazı varyasyonları çok yavru veriyor, bazıları uzun yıllar sonra ve çok az sayıda yavru veriyor... Bu bitkinin genetiğiyle ilgili bir durum...
Mesela echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu) çok fazla yavru verir... Ben ayırıp küçük plastik bardaklara dikip dağıtıyorum.. Hatta çok çoğaldığı için 30'ar 40'ar tanıdığım çiçekçilere de hediye ediyordum satsınlar diye... Verecek yeriniz yoksa ya da zor oluyorsa, yavrular henüz yeni gelişmeye başladığında koparabilirsiniz.. Bu durumda ana bitki gelişecek ve siz de başedemeyeceğiniz sayıda yavru bitkiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız...
Ancak, genetik olarak çok yavru veren türlerde, yavruları koparmak dışında sadece ana bitkinin gelişmesini ve yavru vermemesini sağlayacak bir yöntem yok...
Cevabınız için teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.
koxlidi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2019, 21:32   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Merhaba benim kaktüslerim evin içinde cam kenarından 1 metre kadar uzakta duruyorlar ve kaktüslerim gelişiyor fakat yuvarlak formda olanlar bile yumurta görünümü gibi üstten uzamaya başladı sebebi ne olabilir? [IMG]file:///C:/Users/Ay%C3%A7a/Desktop/WhatsApp%20Image%202019-08-16%20at%2022.28.21.jpeg[/IMG]

[IMG]file:///C:/Users/Ay%C3%A7a/Desktop/WhatsApp%20Image%202019-08-16%20at%2022.28.21%20(1).jpeg[/IMG]

Mesut Temiz beğendi.
boynuzyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2019, 01:04   #42
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boynuzyay Mesajı Göster
Merhaba benim kaktüslerim evin içinde cam kenarından 1 metre kadar uzakta duruyorlar ve kaktüslerim gelişiyor fakat yuvarlak formda olanlar bile yumurta görünümü gibi üstten uzamaya başladı sebebi ne olabilir? [IMG]file:///C:/Users/Ay%C3%A7a/Desktop/WhatsApp%20Image%202019-08-16%20at%2022.28.21.jpeg[/IMG]

[IMG]file:///C:/Users/Ay%C3%A7a/Desktop/WhatsApp%20Image%202019-08-16%20at%2022.28.21%20(1).jpeg[/IMG]
Merhabalar... Kaktüslerinizin gerçek formlarında gelişememesi yeterli güneş ışığı almamalarından kaynaklanıyor... İstisnaları olmakla birlikte, kaktüslerin büyük çoğunluğu ve özellikle süs bitkisi olarak yetiştirilenlerin çoğu çöl bitkisidir... Yani tüm gün yoğun güneş ışığı alan yerlerde yaşayan bitkilerdir ve bütün sistemleri buna uygundur... Yoğun güneş ışığı almadıklarında cılız, ince uzun gelişirler, sağlam dokular geliştiremezler, kırılgan ve soluk renkli olurlar... Bitkileriniz bu şekilde gelişirse bir süre sonra kendi ağırlıklarını da taşıyamaz ve yan yatar ya da kırılırlar... Çaresi yoğun güneş alacakları bir konuma yerleştirmek... Ancak bunu bir anda yaparsanız bitkilerinizin yüzeyinde güneş yanıkları oluşur... İlk gün 15-20 dakika doğrudan öğlen güneşine çıkarıp süreyi yavaş yavaş arttırırsanız yanıklar oluşmadan bu geçişi sağlamış olursunuz...
Bu arada, resimleriniz eklenmediği için göremiyorum... Resimleri eklerseniz daha ayrıntılı öneriler sunan arkadaşlar da olabilir...

Eski 18-08-2019, 08:49   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2019
Merhaba yaklaşık 70cmlik dar uzun bir saksıda leş kaktüsü hediye geldi yaklaşık 2ay önce. Yakın zamandan itibaren bitkilerde yer yer sararma ve çürüme var. Sürekli temizliyorum ama nerede hata yaptığımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Mesut Temiz beğendi.
Sezenay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2019, 13:51   #44
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezenay Mesajı Göster
Merhaba yaklaşık 70cmlik dar uzun bir saksıda leş kaktüsü hediye geldi yaklaşık 2ay önce. Yakın zamandan itibaren bitkilerde yer yer sararma ve çürüme var. Sürekli temizliyorum ama nerede hata yaptığımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Resim olmadığı için genel hususları yazacağım... Öncelikle saksıda delikler olup olmadığını ve toprağın fazla suyu süzdürerek dışarı akıtıp akıtmadığını kontrol edin... Leş çiçeklerinde toprağın çamurlaşmaması bitkinin sağlığı açısından çok önemli... Ayrıca, iyi güneş alan bir konumda tutmanız gerekir bitkinizi... Bir de leş çiçeklerinde dalların belli bir ömrü var, 2-3 yıl kadar... Sonrasında o dallar sararır ve yer yer karararak çürürler.. Ama o zamana kadar bitkinin yanlardan verdiği dallar toprağa değdikleri yerlerden kendi köklerini verdiklerinden bu sorun oluşturmaz... Hatta bitki bu şekilde yayılıp ortası kelleştiğinde ben boşalan alana yeni köklendirdiğim dalları ekerek dolduruyorum... Belki de yaşlı dalların doğal olarak ölmeleri söz konusudur bitkinizde...
Parazit olup olmadığı konusunda da kontrol etmenizi öneririm... Bol şans..

Eski 09-09-2019, 17:15   #45
Yeni Üye

Alıntı:
Merhabalar... Kaktüslerinizin gerçek formlarında gelişememesi yeterli güneş ışığı almamalarından kaynaklanıyor... İstisnaları olmakla birlikte, kaktüslerin büyük çoğunluğu ve özellikle süs bitkisi olarak yetiştirilenlerin çoğu çöl bitkisidir... Yani tüm gün yoğun güneş ışığı alan yerlerde yaşayan bitkilerdir ve bütün sistemleri buna uygundur... Yoğun güneş ışığı almadıklarında cılız, ince uzun gelişirler, sağlam dokular geliştiremezler, kırılgan ve soluk renkli olurlar... Bitkileriniz bu şekilde gelişirse bir süre sonra kendi ağırlıklarını da taşıyamaz ve yan yatar ya da kırılırlar... Çaresi yoğun güneş alacakları bir konuma yerleştirmek... Ancak bunu bir anda yaparsanız bitkilerinizin yüzeyinde güneş yanıkları oluşur... İlk gün 15-20 dakika doğrudan öğlen güneşine çıkarıp süreyi yavaş yavaş arttırırsanız yanıklar oluşmadan bu geçişi sağlamış olursunuz...
Bu arada, resimleriniz eklenmediği için göremiyorum... Resimleri eklerseniz daha ayrıntılı öneriler sunan arkadaşlar da olabilir...

Mesut Bey öncelikle yanıt için teşekkür ederim resimleri yüklemem biraz zaman aldı... Önceki ve sonraki fotoğraflarını yüklemeye çalıştım. Dediğiniz gibi şuan güneş alan bir cam kenarındalar, açık yeşile dönen kısımları yeniden koyu rengine kavuştu fakat şekli uzun bi şekilde kaldı. Düzelmesinin imkanı yok gibi duruyor.. Tavsiyeleriniz varsa alırım

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-09-2019, 22:06   #46
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut Bey öncelikle yanıt için teşekkür ederim resimleri yüklemem biraz zaman aldı... Önceki ve sonraki fotoğraflarını yüklemeye çalıştım. Dediğiniz gibi şuan güneş alan bir cam kenarındalar, açık yeşile dönen kısımları yeniden koyu rengine kavuştu fakat şekli uzun bi şekilde kaldı. Düzelmesinin imkanı yok gibi duruyor.. Tavsiyeleriniz varsa alırım
Kaktüsleriniz çok ciddi düzelme kaydetmiş... Gerçek "Kaynana Topuzu" formunu ve rengini almışlar... Eğer önceki şekilde büyümeye devam etselerdi iyice sivrilecek ve tamamen deforme olmuş bir şekil alacaklardı...
Bundan sonra uzayacak kısımlar geniş çıkacaklar, altta ince olarak büyümüş kısımlar ise zamanla sert ve odunsu bir dokuya dönüşecekler... Erken kurtardığınız için sorun olmaz... Ancak önceki şekilde büyüseler bir süre sonra güneşe de koysanız yeni büyüyen geniş kısmı taşıyamayacak kadar ince ve uzun olduklarından üstteki yuvarlak yeni kısmı ince yerden kesip tekrar köklendirmeniz gerekecekti.. Şu anda buna gerek yok, gayet iyi görünüyorlar, mümkün olduğunca çok güneş almaya devam etseler iyi olur...

Eski 09-09-2019, 22:14   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Kaktüsleriniz çok ciddi düzelme kaydetmiş... Gerçek "Kaynana Topuzu" formunu ve rengini almışlar... Eğer önceki şekilde büyümeye devam etselerdi iyice sivrilecek ve tamamen deforme olmuş bir şekil alacaklardı...
Bundan sonra uzayacak kısımlar geniş çıkacaklar, altta ince olarak büyümüş kısımlar ise zamanla sert ve odunsu bir dokuya dönüşecekler... Erken kurtardığınız için sorun olmaz... Ancak önceki şekilde büyüseler bir süre sonra güneşe de koysanız yeni büyüyen geniş kısmı taşıyamayacak kadar ince ve uzun olduklarından üstteki yuvarlak yeni kısmı ince yerden kesip tekrar köklendirmeniz gerekecekti.. Şu anda buna gerek yok, gayet iyi görünüyorlar, mümkün olduğunca çok güneş almaya devam etseler iyi olur...
İlk fotoğraf ilk aldığım orjinal hali, şuan öyle değiller ne yazıkki. Çok severek ve beğenerek almıştım. Şu an sadece renk anlamında bi düzelme var şekil olarak bozukluğu düzelmeyecek gibi duruyor ama yeni çıkacak yavrulardan umudum var...

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-09-2019, 22:17   #48
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
İlk fotoğraf ilk aldığım orjinal hali, şuan öyle değiller ne yazıkki. Çok severek ve beğenerek almıştım. Şu an sadece renk anlamında bi düzelme var şekil olarak bozukluğu düzelmeyecek gibi duruyor ama yeni çıkacak yavrulardan umudum var...
Mevcut olanlar da büyüme ucundan itibaren hem geniş hem koyu renk büyürler.. Sadece daha fazla güneş almaya ihtiyaçları var... Eğer ince kısımlar üstteki yeni çıkan geniş, yuvarlak kısmın ağırlığını taşıyamayacak kadar zayıf kalırlarsa, ince yerden temiz bir bıçakla kesip üst kısmı birkaç gün kurumaya bıraktıktan sonra direkt toprağa dikerseniz köklenecektir... Ama güneşi arttırırsanız gerek kalmayacağını umuyorum... Bol şans...

boynuzyay beğendi.
Eski 23-09-2019, 22:10   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Mevcut olanlar da büyüme ucundan itibaren hem geniş hem koyu renk büyürler.. Sadece daha fazla güneş almaya ihtiyaçları var... Eğer ince kısımlar üstteki yeni çıkan geniş, yuvarlak kısmın ağırlığını taşıyamayacak kadar zayıf kalırlarsa, ince yerden temiz bir bıçakla kesip üst kısmı birkaç gün kurumaya bıraktıktan sonra direkt toprağa dikerseniz köklenecektir... Ama güneşi arttırırsanız gerek kalmayacağını umuyorum... Bol şans...
Mesut bey kaktüsün yavrularını ayırsam kış döneminde daha rahat eder mi? yoksa baharı mı bekleyeyim?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-09-2019, 23:20   #50
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut bey kaktüsün yavrularını ayırsam kış döneminde daha rahat eder mi? yoksa baharı mı bekleyeyim?
Bence yavruları ayırmak için ilkbaharı bekleseniz daha iyi olur... Önceliğiniz kaktüsünüzün daha fazla güneş ışığı alması olmalı... Kaynana topuzları soğuğa en dayanıklı kaktüs türleri arasında yer aldığı için gece sıcaklıkları iyice düşmeye başlayıncaya kadar balkon gibi açık mekanda da tutabilirseniz daha fazla güneş almaları için.. Sulamayı da yavaş yavaş azaltmaya başlasanız iyi olur... Bol şans...

boynuzyay beğendi.

Düzenleyen Mesut Temiz : 24-09-2019 saat 13:51 Neden: Yazım düzeltme....

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024