agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/)
-   -   Kaktüsüm Ne Zaman Yavru Verir? (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/21919.htm)

Pera 14-08-2010 11:00

Kaktüsüm Ne Zaman Yavru Verir?

1 Eklenti(ler)
Eklenti 165997

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı :( onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .

PlentyPlant 14-08-2010 16:01

Biraz sabretmeniz gerekiyor, Sayın Pera. Belki bir-birbuçuk yıl kadar. :) Kaktüsünüz küre biçiminde olduğu için, yavrularını beklemekten başka yolunuz yok maalesef.

Pera 14-08-2010 21:10

Çiçek verme konusunda çok yetenekli toplam 7 tomurcuk yaptı 5 tanesi açtı keşke yavru konusunda da yetenekli olsa.Daha ne kadar vakti var tahmini? Bir de tomurcuklardan 2 tanesi döküldü. İncelediğimde kuruduklarını farkettim sebebi ne olabilir?

ykolko 14-10-2010 18:59

Sayın Pera bende kaktüsünüzün pembe açanı var çok güzel açıyor bu sene 20 civarı yavru verdi isterseniz size yavrusundan verebilirim eğer sizinki yavru yaparsa bir tanede beyazı olsun isterim:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pera (Mesaj 683416)
Eklenti 165997

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı :( onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .

kaktüssevdası 05-01-2011 05:19

rica???

merhabalar hem sitede hemde kaktüs hobisinde yeniyim bu türden benimde elimde var bir tane dikeli 10 ay oldu. ama hiç gelişme yok öylece duruyo bakalım bekliyeceğim. birde elinizde olan kaktüs türlerinden rica etsem ayıp olurmu??? lütfennnn hergün her bakışımda sizlere dua ederim....:o

mrmusti 05-01-2011 12:03

Yumru kaktüsleriniz yavru vermiyorsa ki mümkün değil mutlaka verirler, Baharda vitamin takviyesi ile hızlandırabilirsiniz ama zaman gerekli. Bir diğer yol ise, bitkiyi ortasından ikiye kesmektir, elinizde köklü ve kesik olarak iki kaktüs olacak, kestiğiniz üst kısmı 15-20 gün kadar ters vaziyette bırakıp kesilen yerlerindeki yaralarının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra orta kısmı biraz içeriye doğru çökük olacaktır ve orta kısmına toprak değecek şekilde toprağın üstüne bırakın kendiliğinden köklensin. Kökü toprakta olan diğer kısmına hiç dokunmayın, zaman içinde her bir köşesinden tomurcuklar vererek çoğalacaktır.Tabii bu işlemi yapmak, birazda elinizdeki kaktüse kıymak demektir. Kıyabilirseniz çoğaltabilirsiniz, kıyamazsanız tomurcuk çıkaracağı günü sabredip bekliyeceksiniz.

aysahay 06-01-2011 16:50

Sevgili Mrmusti yorumunuzu görünce sevindim. Tamammen gittiniz sanmıştım.

mrmusti 07-01-2011 11:11

Teşekkür ederim Sayın aysahay. Arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysahay (Mesaj 737130)
Sevgili Mrmusti yorumunuzu görünce sevindim. Tamammen gittiniz sanmıştım.

kaktüssevdası 09-01-2011 01:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 736583)
Yumru kaktüsleriniz yavru vermiyorsa ki mümkün değil mutlaka verirler, Baharda vitamin takviyesi ile hızlandırabilirsiniz ama zaman gerekli. Bir diğer yol ise, bitkiyi ortasından ikiye kesmektir, elinizde köklü ve kesik olarak iki kaktüs olacak, kestiğiniz üst kısmı 15-20 gün kadar ters vaziyette bırakıp kesilen yerlerindeki yaralarının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra orta kısmı biraz içeriye doğru çökük olacaktır ve orta kısmına toprak değecek şekilde toprağın üstüne bırakın kendiliğinden köklensin. Kökü toprakta olan diğer kısmına hiç dokunmayın, zaman içinde her bir köşesinden tomurcuklar vererek çoğalacaktır.Tabii bu işlemi yapmak, birazda elinizdeki kaktüse kıymak demektir. Kıyabilirseniz çoğaltabilirsiniz, kıyamazsanız tomurcuk çıkaracağı günü sabredip bekliyeceksiniz.

merhaba mrmusti dediklerini aynen uygulayacağım bakalım artık tutarsa tutar tutmassa tecrübe edindim die avuturum kendimi ama bişey soracağım vitamin desteği demişsiniz önerebileceğiniz bi isim varmıdır?? her çiçekçiye güvenemiyorum sırf para kazanmak için aliyi veli diye satan çok oluyor

mrmusti 10-01-2011 11:46

Sayın kaktüssevdası,
İsim önemli değil. Ben kompoze toz gübre kullanıyorum. Alacağınız vitamin kutusunun üzerinde 18-18-18 veya 15-15-15 yazılı olanlardan alabilirsiniz. Azot, fosfor ve potasyum karışımlı gübredir. 1 litre suya bir çay kaşığı toz karıştırıp veriyorum. Çiçekçilerde satılanların çoğu sıvı olduğu için tercih etmiyorum. Özellikle Tarım ilacı satılan yerlerden alıyorum.
15-15-15 şeklindeki kompoze gübre azot, fosfor ve potasyum gibi temel bitki besin maddeleridir. Bu gübrenin açılımı 100 kilogramında 15 kilo saf azot, 15 kilo fosfor, 15 kilo potasyum bulunmasıdır.
Biraz pahalıdır ama bitkiler için olmazsa olmaz vitamindir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası (Mesaj 738504)
merhaba mrmusti dediklerini aynen uygulayacağım bakalım artık tutarsa tutar tutmassa tecrübe edindim die avuturum kendimi ama bişey soracağım vitamin desteği demişsiniz önerebileceğiniz bi isim varmıdır?? her çiçekçiye güvenemiyorum sırf para kazanmak için aliyi veli diye satan çok oluyor

kaktüssevdası 10-01-2011 14:11

teşekkür ederim mrmusti... işe girer girmez ilk seraya gideceğim demiştim :)) ikinci adres tarım ilaçı satanlar :)) tekrardan teşekkürler..

inadina_06 18-01-2011 17:03

bildiğim kadarıyla her kaktüs yavru vermiyor

merhaba bende yaklaşık 17 çeşit kaktüs var biraz hastalık civarında benim ilgim söylemek isteiğim 17 çeşit kaktüs var ve hepsi yavru vermiyor veya çook uzun zaman sonra veriyor bazısı sadece büyüyor bazısıda kenarından yavru veriyor.

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı :( onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .[/QUOTE]

sckn 26-02-2011 20:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası (Mesaj 738504)

Sayın kaktüssevdası, sayın mrmusti'nin dediklerini uygulayacağım demişsiniz. Rica etsem lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız. Hatta aşamaları fotoğraflasanız. Bir çok arkadaş buradan yardım alıp şöyle şöyle yapacağım diyerek gidiyor. Sonra biz çok merak ediyoruz acaba sonuç ne olmuş diye :rolleyes:

cartel 08-05-2011 00:56

Yavru vermesi içın genetiyinde olması lazım.. hastalıkla alakası yoktur. Yavru vermeyen kaktüsü çoğaltmak istiyorsanız tohumla rahatlıkla yapabilirsiniz. Çiçek açıyorsa tohumuda muhtemelen zamanı gelirse verir.

Songül Ateş 06-06-2011 14:32

kaktüs ve sukulentlere 3 ay önce merak saldım. 3 ay önce aldıklarım aşağıdaki linktedir.
https://picasaweb.google.com/1062259...eat=directlink

Songül Ateş 06-06-2011 14:42

Bu da şimdiki halleri:
https://picasaweb.google.com/1062259...eat=directlink

sedefimre 07-07-2011 22:02

merhaba benimde bir kaç kaktüsüm var bir tanesi hani şu tepesinde kırmızı top gibi bi parçası olaniardan kırmızı kaktüs diyorlar sanırım kenarından bir yavru verdiğini düsünüyorum yeşil gövde kısmının aynısı baya kaktüsün boyunu geçti ne yapmam gerekiyor?? kesip tekrar ekmelimiyim köksüz ama ölmez mi?

Çağrı_58 23-08-2012 12:43

Benimde bir kaktüsüm var benimki bir ayda 1 kere veriyor 2 kere verdiği de oluyor ben şimdi onları nasıl alacağım başka saksıya ekeceğim bilmiyorum yardım edin lütfen kesecek miyim koparacak mıyım ???

melihabulem 19-09-2012 21:34

3 Eklenti(ler)
[attach][attach]Eklenti 332817[/attach][/attach] bunlarda benim kaktüslerim ne zaman yavru verirler ya da çiçek açarlar :) özellikle top şeklinde olan ne zaman yavru verir :confused:

beyz66 20-09-2012 16:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melihabulem (Mesaj 1020799)
[attach][attach]Eklenti 332817[/attach][/attach] bunlarda benim kaktüslerim ne zaman yavru verirler ya da çiçek açarlar :) özellikle top şeklinde olan ne zaman yavru verir :confused:

Zaman vermek zordur . Şöyle yapalım bence , saksılarınız bence kaktüslerinize göre büyük yuvarlak olan kaktüsleriniz için kaktüsün çapından 5 cm daha geniş saksı , uzun olan kaktüsleriniz için boyunun yarısı kadar derin saksı kullanın. Küçük saksılarda kaktüsler çiçek daha kolay açar.Saksını küçültmezseniz çiçek yerine yavru verir.Tabi bu dediklerim genelleme illa öyle olacak diye bir kaide yok.

Saksılarınızı baharın değiştirin bence , yazın sularken ilk sulamanızı su ile diğer sulamanızı kaktüs besiniyle yapın. Sulama periyodunuz (su-besin-su-besin )şeklinde olsun. Yaza çiçek açar diye ümit ediyorum .

İyi günler....

melihabulem 22-09-2012 19:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 (Mesaj 1021188)
Zaman vermek zordur . Şöyle yapalım bence , saksılarınız bence kaktüslerinize göre büyük yuvarlak olan kaktüsleriniz için kaktüsün çapından 5 cm daha geniş saksı , uzun olan kaktüsleriniz için boyunun yarısı kadar derin saksı kullanın. Küçük saksılarda kaktüsler çiçek daha kolay açar.Saksını küçültmezseniz çiçek yerine yavru verir.Tabi bu dediklerim genelleme illa öyle olacak diye bir kaide yok.

Saksılarınızı baharın değiştirin bence , yazın sularken ilk sulamanızı su ile diğer sulamanızı kaktüs besiniyle yapın. Sulama periyodunuz (su-besin-su-besin )şeklinde olsun. Yaza çiçek açar diye ümit ediyorum .

İyi günler....

*** ederim yardımcılarınz için saksılar konusunda aldığım saksılar bunlar bi değişim uygulamış değilim camın önüne koydum hepsini kışın da evimizde soba yakıyoruz bi sorum olurmu diğer odalar çok soğuk oluyo muftakta masanın üstüne koymayı düşünüyorum sürekli gün ışığı alıyo ama soğuk oluyor :(

beyz66 25-09-2012 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melihabulem (Mesaj 1022029)
*** ederim yardımcılarınz için saksılar konusunda aldığım saksılar bunlar bi değişim uygulamış değilim camın önüne koydum hepsini kışın da evimizde soba yakıyoruz bi sorum olurmu diğer odalar çok soğuk oluyo muftakta masanın üstüne koymayı düşünüyorum sürekli gün ışığı alıyo ama soğuk oluyor :(

Kaktüsleriniz yazın çiçek açmasını istiyorsanız kışın soguk yerde durması lazım ...

5 dereceden aşagıya düşmesin lütfen ... Ve kışın sulamayın .

melihabulem 29-09-2012 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 (Mesaj 1023255)
Kaktüsleriniz yazın çiçek açmasını istiyorsanız kışın soguk yerde durması lazım ...

5 dereceden aşagıya düşmesin lütfen ... Ve kışın sulamayın .

soğuk bir odaya koymam yeterli olur o zaman sulama konusunda bilgim var *** çiçek açtırabilirm :)

melihabulem 03-10-2012 22:07

1 Eklenti(ler)
Eklenti 336183 bunlarda benim tohumdan ürettiklerim 7 aylıklar henüz ama gelişimleri çok iyi ama cinsleri ne bilmiyorum bunlarıda kışın soğuk bir yeremi kaoyacağım yardım edin yeniyim kaktüs yetiştirmek konusunda :rolleyes:

kaktüssevdası 07-10-2012 19:34

melihabulem usta değilim fakat kendi kaktüslerimden edindiğim tecrübeye dayanarak bu kışı dışarıda gecirmemeleri. evin güneş gören bir pencere önüne koyman yeterli olacaktır. yine son söz üstadlarımızın...

cactusgiller 22-08-2014 10:58

Yavruları nasıl çoğaltabiliriz? Yavruları ana gövdeden ayırmamak doğru olur mu? Alıp çoğaltmak mı gerekir?

Ritulan 10-09-2014 23:04

Bu kaktüsü ayırmalı mıyım?

1 Eklenti(ler)
Kaktüsümü yavrularından nasıl ayırırım?Eklenti 516991

rainbowcolor 12-09-2014 07:31

Sayın Ritulan kışı böyle geçirsin bahar ile ayırırsanız daha iyi olur. Köklenmeleri sıkıntı olabilir ayrıdıklarınızı kaybedebiirsiniz. Aynı saksısında kalsın ki büyümeye devam etmesin.

Ritulan 12-09-2014 09:21

Rainbowcolor çok çok teşekkür ederim.

sibel_s 28-12-2014 14:46

Merhabalar ben de yeni bi kaktüs yetiştiricisi sayılırım sizin uzun kaktüslerinize benzer bir tür kaktüsüm var fakat çok yumuşak bir yapıları var bi sabah boynunu tamamen büktüğünü farkettim saksıdan dışarıya bu ölmüş olduğu anlamına mı geliyor yoksa hala yapılacak bir şey var mı yanlış giden bir şeyler var muhtemelerin fotoğraf eklemeyi becerebilseydim fotoğrafıyla daha anlaşılır bir soru soracaktım fakat forumda da çok yeniyim :) şimdiden teşekkür ederim :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024