agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni644Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2008, 19:35   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Çok şirinler gerçekten. Tebrik ediyorum sizi..Bende de katüs tohumları vardı ama ekmaya cesaret edemiyordum. bU bana ilham verdi. Ne zaman ektiniz tohumlarınızı acaba?

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 21:25   #62
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Tohumları 4 eylülde ekmiştim. Tohumlar kendi kaktüslerimden aldıklarımdı. Lithops tohumları da tazeydi sanırım. Çok büyük bir çimlenme oranı gösterdiler. Nerdeyse tamamı çimlendi. Tabi önemli olan yaşatabilmek.
Umarım sizde başarılı olursunuz. Ama havalar soğudu biraz ben olsam şu anda başlamazdım. Gene siz bilirsiniz.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 22:38   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Tabi ki tecrübeye saygım var. Havalar ısınsın , cemreler düşsün bakalım ekeceğim o şirinlerden ben de..

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 09:27   #64
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
saydemir pek güzeller bayıldım hepsine, bence şimdi hiç elleme, iyice büyüsünler, ben yok yan yattı yok kökü dışarda kaldı diye birkaçını bu boylarda iken alıp başka bir yere koymuştum, öldüler maalesef. Bence itiş kakış büyüsünler, kendilerini bir yenilesinler, ondan sonra istersen yerlerini değiştirirsin.

Denizardacan beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 10:45   #65
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Sayın saydemir çok güzeller ellerinize sağlık tebrik ederim.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 16:04   #66
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Teşekkürler arkadaşlar. Bende ayırmaya korktum açıkcası. Biraz daha büyümelerini bekleyeceğim.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 13:16   #67
Yeni Üye

emre111's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2008
Galeri: 1
merhaba,
yurt dışından bulmuş olduğum ingilizce bir döküman var tohumdan kaktüs yetiştirmekle ilgili. bunu türkçeye çevirdim belki bazı arkadaşlara faydalı olur.

TOHUMDAN KAKTÜS YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tohumdan kaktüs yetiştiriciliği, bilinçli olunduğu taktirde çok kolaydır. Her kaktüsün yetişme koşulları az da olsa farklı olduğundan, bu rehber “columnar” dediğimiz sütün şeklinde kaktüsler için hazırlanmıştır.

Kısaca özetlemek gerekirse, kaktüsler gençlik dönemlerinde direk güneş ışığını sevmezler, ne çok sulu ne de çok kuru bir ortamda gelişirler.

İlk olarak ihtiyacımız olan malzeme:

• Kapaklı yetiştirme kabı

Tohumların filizlenme süreci ve kaktüsün gençlik dönemi için kapaklı yetiştirme kabına ihtiyaç vardır. Bunları, içerideki nemi ve ısıyı saklamak amacıyla kapaklı üretilmiş plastik saksılar gibi düşünebiliriz. Çok ucuzdurlar ve her yerde bulunabilirler. İlk bir yıl için bu kabı saksımız olarak kullanacağız. Toprak olarak da aşağıdaki karışımı kullanmak gereklidir:

• Saksı toprağı (50%)
• İri taneli kum (20%)
• Çakıl (20%)
• Perlit (10%)

Tohumlarımızı ekmeden önce kabımızı hazırlamamız gereklidir. Bunun da önemli üç aşaması vardır:

1. Kabın altına fazla suyun atılması için küçük delikler açılır. Bu sayede sulandığı zaman fazla suya maruz kalmayan kökler çürümez.
2. Çakılın yarısı plastik kabın tabanına yayılır. Kalan yarısı da diğer bileşenlerle karıştırılır ve kaba konur.
3. Kap ve toprak karışımının sterilize edilir.

Sterilizasyon

Karıştırılan toprak, kum, perlit ve çakıl (çakılın yarısı kabın tabanına yayılmıştı ) 150-180 C lik fırında bir saat bekletilir. Bu bekletme sırasında plastik kabın eriyeceğinden dolayı uygun bir kap kullanılması gereklidir. Aynı işlem mikrodalga fırın da kullanılarak yapılabilir. Mikrodalga fırın için en düşük seviyede 30 dakika bekletmek yeterlidir. Tabi mikrodalga fırında da metal kap kullanılmamalıdır. Erimeyen plastik bir kap veya yetiştirme kabınızı kullanabilirsiniz.

Sterilizasyon işlemi bitince toprak karışımını nemlendirmek gereklidir. Çok kuru veya çok sulu bir toprak uygun değildir. Bunu anlamak için karışımı avucunuza alarak sıkabilirsiniz. Eğer toprak çok nemliyse saksı toprağından biraz daha ekleyebilirsiniz.

Tohumları ekmeye hazırız. Bir kalem yardımıyla toprağın yüzeyine koyduğumuz tohumları kendi boylarının 2 katı derinliğe gömmeliyiz. 4-5 santimetre aralıklarla tohumları yerleştirebilirsiniz. Ekme süreci bitince sprey ile 2-3 defa toprağın yüzeyine su sıkıp (çeşme suyu yerine şişe suyu kullanılmalıdır) kapağı kapatabiliriz.

Filizlenme süreci

Bu süreç için en ideal sıcaklık 20 ve 30 derece arasındadır. (23 derece en ideali) Bu sıcaklık değerinin dışına çıkmamak çok önemlidir.

Filizlenme sürecinde nemin yüksek tutulması gerekir. Kaktüs bu süreç bitip de yetişkin hale geldiğinde kurak koşullara alışacağından, yavaşca kabımızdaki nemi düşürmeliyiz. Bunu da kabın kapağına zamanla delikler açarak ve bu delikleri fazlalaştırarak sağlayabiliriz.

Birkaç hafta içinde kapağı tamamen çıkarabilirsiniz. Fakat ilk iki ay için toprak nemli tutulmalıdır.

Işıklandırma

Kaktüsün filizlenme ve gençlik sürecinde direk güneş ışığına maruz kalmaması çok önemlidir. Günde 16-18 saat flouresan ışıkla aydınlatılabilir. 2-3 aylıktan sonra indirek güneş ışığına tabi kalabilir ve sadece bir yıldan itibaren direk güneş ışığına koyabilirsiniz.

Bir yıldan sonra, kaktüse yetişkin olarak davranabilirsiniz. Bu da, çok daha az su verilmesi ve toprağı tamamen kurumadan su verilmeyeceği demek olur.

Bir yılın sonunda çapı yaklaşık 1-2 cm olan kaktüslerin daha büyük bir saksıya geçirilmesi artık uygundur. Bitkilerin aksine çok büyük saksılar kaktüsler için uygun değildir. Çapının 4 katı saksılar seçilmesi uygundur.

Yetişkinlik dönemine kadar su ve ışık haricinde herhangi bir besin veya gübre verilmesine gerek yoktur.

emre111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 18:26   #68
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Sayın Emre çok teşekkürler çeviriniz için. Güzel bir çalışma olmuş. Net ve kolay anlaşılır bilgiler var. Toprağı steril hale getirmek konusunda sanırım yanlış yaptım. Ben sadece sulama suyuna mantar ilacı ekleyerek hastalıklara karşı önlem almıştım ama toprağıda fırınlıyabilirmişim.

Eski 31-10-2008, 08:32   #69
Yeni Üye

emre111's Avatar

rica ederim cybel,
ben de ilk defa tohumdan yetiştiriyorum, aslına bakarsan kaktüslerle ilgilenmeye yeni başladım. o yüzden pek bilgili değilim; sadece ingilizceden türkçeye çevirdim metni.

resimde benim tek minik kaktüsüm ve plastik kap içinde tohumdan çıkmasını beklediğim kaktüslerim var. kabın içinde bir derece var böylelikle içerideki sıcaklığı görebiliyorum. genellikle 23-24 derecede duruyor. kabın üstünde de 18 wattlık grolux yetiştirme lambası var ve bir zamanlayıcıya bağlı olduğundan 17 saat ışık veriyor. 7 saat de karanlıkta kalıyor tohumlar bir günde.

aslında birşey itiraf etmeliyim: bu benim ikinci tohumdan üretme denemem. birincisinde başarılı olamadım. birincisinde yetiştirme ışığım ve zamanlayıcım yoktu. kafama göre normal küçük florasanı açıp kapatıyordum üstünde. sonra tohumları çok fazla derine gömmüştüm. sıcaklık da 18 lere düşüyordu zaman zaman. kısacası çok üstüne düşmemiştim ilkinde çünkü tohumların çıkacağını düşünüyordum ama tabi hiçbiri çıkmayınca işin daha ciddi olduğunu anladım.

ayrıca ilkinde toprağı sterilize etmiştim fırında ama şimdi de onu yapmadım. keşke yapsaydım diyorum. umarım çok önemli değildir bu sterilizasyon işlemi...

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2008, 11:45   #70
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Tebrik ederim Emre. Çok güzel bir düzenek kumuşsun. Bende tohumdan kaktüs ve sukulent yetiştirirmeye çalışıyorum. Sukulentlerin bazıları çıktı ama. Kaktüslerden ses yok şimdilik. Yetiştirme lambası, zamanlayıcım yok malesef. Tohumlarda sayıca kısıtlıydı. Bakalım neler olacak ben pek kendiminkilerden umutlu değilim açıkçası. Gelişmeleri paylaşalım buradan. Senin denemendeki gelişmeleri merakla bekliyorum. Tohumları ekeli kaç gün oldu?

Eski 01-11-2008, 12:23   #71
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Grolux lambayı akvaryumda kullanıyorum hem balıkların kırmızı renklerini daha doygun gösteriyor hem de pembe renginden dolayı camlarda yosun gelişimini önlediği söyleniyor.Bitkilerde kullanıldığını bilmiyordum.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 12:48   #72
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the engine Mesajı Göster
Bu videoda kullanılan lambayla aynı mı Emrenin kullandığı lamba acaba.

Eski 01-11-2008, 13:00   #73
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Yapay ışık kullanımı aslında şart değil diyor videoda fakat mayıs ayı ışık şartları yaratılmaya çalışıldığı için 12.30 saat gündüz 11.30 saat gece olacak şekilde tam güneş ve ısı oluşması gerekiyor çünkü çalışma kışın yapılıyor anladğım kadarıyla.

Orada kulanılan lambaların 2 tanesi bildiğimiz eco denilen ampullerden diğeride bitkiler için özel denilen başka bir ampul.. grolux değil chromalux denilenlerden sanırım. linki aşağıda

http://www.france-elec.com/annuaire/...0w_c52820.html

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 07:59   #74
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Şu an sabah saatlerinde ısı 21 derece görünüyor. Akşamalarıda 22-23 dereceye çıkıyor kaktüslerdeki sıcaklık. Sanırım idealdir.Güneş ışığına uzaklar ama aydınlık bir odadalar. Sanırım bu da yeterli. Lamba düzeneğini kurmama gerek varmı yok mu tam kestiremiyorum. Tabii benim verdiğim sıcaklık değerleri toprağın sıcaklık değerleri değil. Tohumları ektiğim kapları bir karton kutu içine yerleştirdim. O karton kutunun sıcaklığı 21-23 derece arasında değişiyor.
Linke baktım Emre'nin ki ile videodaki farklı lambalar. Değiniz gibi lamba şart değil ise iyi. Belki benim tohumlarımda çıkacaklardır.

Düzenleyen cybel : 02-11-2008 saat 08:00 Neden: imla hatası
Eski 02-11-2008, 13:27   #75
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Arkadaşlar fotodaki kaktüsü yeni aldım. Aldığımda üzerinde yuvarlak kırmızı minik çiçekler vardı. Arkadaşlar onlar sahte çiçek süs amaçlı yapıştırıyolar dedi. Ben de çiçekleri söktüm Ancak çiçeklerin içinden ikinci fotodaki tohumlar çıktı bunlar neyin nesi anlayamadım. Birileri bana açıklayabilir mi acaba.

Name:  orkun-kaktüs.jpg
Views: 38425
Size:  26.8 KB
Name:  orkun-tohum.jpg
Views: 36358
Size:  34.2 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 09:28   #76
Yeni Üye

emre111's Avatar

Cybel, ilk seferinde ben de tamamen senin gibi yapmıştım tohumlar konusunda. Başarılı olamadığım için bu lambalı düzeneği kurmaya karar verdim. Senin moralini bozmak istemem çünkü kullandığımız tohumlar ve filizlenme koşulları çok farklı. Her tohumun istediği sıcaklık değeri ve filizlenme süresi çok farklı oluyor. Sen devam et umudunu kaybetmeden...

İlk seferinde ben de kutuda yetiştirmeye çalışmıştım. 21 derece oluyordu yaklaşık sıcaklık ama tabi kutunun içindeki sıcaklıktı bu. Kapalı olan tohum kabında sıcaklığın ne kadar olduğunu bilmiyorum. Bu da yanıltıcı olmuş olabilir benim için. Çünkü tohumlar için 23 derece isteniyorsa, şimdi yaptığım gibi yetiştirme kabının içine bir derece koymak daha mantıklı.

Işığa gelince, okuduğum bir çok kaynakta ışığın filizlenme sürecinde çok önemli olduğu yazıyor. Günde en az 12 saat ışık vermek gerekliymiş. Bu arada metacafe’deki o videoda iki farklı ışık kullanılmış. Birisi beyaz ışık, birisi sarı ışık. Bunu bilinçli olarak yapmış videoyu çeken kişi çünkü kaktüslerin bu iki farklı ışığa da ihtiyacı var. Bu kısım bence önemli. Sadece bitkiye ışık vermek önemli değil. Önemli olan bu ışığın rengi. İşte yetiştirme lambaları burada devreye giriyor. Bilinçli bir şekilde bitkinin ihtiyacı olan iki farklı ışık rengini de veriyor. Videodaki gibi iki ışık da kullanabiliriz ama bu iki ışığı birleştiren bir grolux yetiştirme lambası kullanmak daha etkili oluyor. Çünkü yetiştirme lambalarının geniş spektrumlu
ışıkları özel olarak ayarlanıyor bitkinin ihtiyacına göre.

Hatta bir örnek vermek istiyorum. Nişanlımın çiçeklerinin yanına koymuştum bu yetiştirme lambalı tohum kabını. Ertesi gün farkettim ki bir gecede nişanlımın gökyüzüne bakan çiçekleri kafalarını yanlarında duran ışığa döndürmüşler. Çok şaşırdım ama çok etkili olduğunu anladım bu ışığın. Hafif pembe bir rengi var...

Hepsiburada.com’dan aldım kargo dahil 10 ytl’ye. Çok ucuzmuş Yanlız sadece lambayı almakla iş bitmiyor. Florasan bir lamba olduğu için elektronik balast ve bağlantısını yapmak da gerekli. Florasan lambaların bağlandığı düzenekler var hazır. Ama bunlar pahalı oluyor. Ben elektronik balast alarak kendim bağladım kabloları filan. Bu da toplam 5 Ytl’ye geldi. Yani toplam 15 ytl’ye yetiştirme lambasını halletttim.

Tekrar demek istiyorum ki ilk seferinde tohumlarım çıkmadı. O yüzden bilinçli bir yetiştirici gibi davranarak sizi de yanlış yönlendirmek istemiyorum. Eğer ki bu son seferde tohumlarım çıkarsa o zaman belki daha detaylı yorumlar yazabilirim.

Lambasız ilk denememde tohumları 13 Ekim'de ekmiştim hala çıkmadılar. Lambalı şekilde de 29 Ekim'de ektim. Bakalım...

Bu arada dün Ünal Çiçekcilik'in Sarıyer'deki kaktüs serasına gittik. İnanılmaz büyük ve güzel bir yerdi. Çok fazla çeşit kaktüs vardı. Çok etkilendim. Oradaki ilgili kişiyle de konuştuk tohumlar konusunda. Eğer istersem tohumlarımı oraya bırakabileceğimi, çıkınca alabileceğimi söyledi. Bu konuda çok nazik davrandılar. Eğer tohumdan yetiştirme konusunda başarılı olamazsam, düşünüyorum aslında bu tekliflerini değerlendirmeyi. Tavsiye ederim gidip gezmenizi. Tam anlamıyla büyüleyici bir yer.

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen emre111 : 03-11-2008 saat 11:32
Eski 03-11-2008, 16:13   #77
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Hiç moralim bozulmadı. Şu an tohumlarıda ektikten sonra ve üstünden 12 gün geçti sanırım şöyle bir ay kadar bekleyip eğer tohumlar çıkmazlarsa ve senin tohumların çıkarsa bende hemen sipariş veririm lamba için. Ünal çiçekçiliğin urladaki serasına gitmeyi çok istemiştim ama bir türlü ayarlıyamadım. Antalyaya gittiğimde Taner beyin serasını çok aradım ama bulamadım Telefon numarası yoktuda. Şimdi var ama eğer yolum antalyaya düşerse mutlaka Taner Beye uğrıycam. Ünal çiçekçiliğin teklifi çok cazip geldi bana. Ne kadar ilgili davranmışlar.

Eski 04-11-2008, 08:27   #78
Yeni Üye

emre111's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybel Mesajı Göster
...Şu an tohumlarıda ektikten sonra ve üstünden 12 gün geçti sanırım şöyle bir ay kadar bekleyip eğer tohumlar çıkmazlarsa ...
Tamam o zaman peki hangi tür tohum ektin yani hangi kaktüsün tohumları? hemen bakabiliriz cinsine göre kaç günde çıkıyor diye normalde. Çünkü bazı tohumlar 5 günde bazıları 1 senede filizleniyor.

Ünal Çiçekcilik'in İstanbul'daki serasına gittik. Nişanlım da çok etkilendi ben de. Mutlaka gitmeli bir kaktüs sever.. Hatta şimdi düşünmeye başladım ki: Tohumlar, topraklar, perlit, çakıltaşı, lambalar, kaplar, vs için harcadığım paraya gidip seradan 1 metrelik kocaman bir kaktüs alabilirmişim.

Hatta şöyle de komik bir olay oldu ünal çiçekcilik de onu da anlatmak isterim. Biz oradaki bey ile kaktüslere bakarken, nişanlım da içerideki kaktüslere bakıyordu. bir baktım nişanlım 1.5 metrelik sütun bir kaktüsü almış eline gelmiş. Bunu çöpe atacağınıza bize verin dedi. Adam da onu çöpe atmak için ayırmadık, köklendiriyoruz kökleri çıkınca tekrar ekeceğiz dedi.

ocaga33 beğendi.

Düzenleyen emre111 : 04-11-2008 saat 11:36
Eski 04-11-2008, 21:51   #79
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Ektiğim çeşitler bunlar. Elimde kaynaklarıda(yetiştirme notları) var ama inglizce olduğu için redhouse ile olduğu kadar çözmeye çalışıyorum. Bir senede çimlenenlerinden seçmemeye çalışmıştım tohumları ama.
Astrophytum Japanese hybrids mix
Astrophytum Star Cactus mix
WAVY CACTUS (Stenocactus phyllacanthus)
JEWEL PLANT (Titanopsis hugo-schlechteri)
JEWEL PLANT (Aloinopsis luckhoffii)
BABY'S TOES (Fenestraria aurantiaca)
LIVING STONES (Titanopsis calcarea)
JEWEL PLANT (Aloinopsis setifera)
SPLIT ROCK (Pleiospilos nelli)
Leş kaktüsü
Lithops çeşitleri
Strombo cactus
Melocactus

Kaktüsler ve sukulentler birbirlerinden bağımsız kaplarda. Bu arada bugün sevindirici bir haber vereyim wavycactüsüm biraz bana kendini gösterdi gibi. Minnacık tüylü birşey var toprağın üstünde umarım doğru alarmdır. Masraf konusunda haklısın. Bu aralar sıkça düşündüğüm birşey var acaba bu masrafa yeni yetişmiş kaktüsmü almalıydım yoksa kendi emeğimle yetiştirdiğim bitkilerime mi bakmalıyım. Ama ne olursa olsun kendi çabalarımın sonucunu almak daha ağır basıyor. Özellikle umutsuzluk arifesinde wavycactüsün yaptığı şey çok hoşuma gitti doğrusu.

Nişanlının getirdiği kaktüsü köklendirdiklerini söylediler ha. Çok hoş bir anı olmuş ikiniz içinde.1,5 mtlik bir aktüs nerden baksan servet eder

Eski 05-11-2008, 08:59   #80
Yeni Üye

emre111's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybel Mesajı Göster
Çok hoş bir anı olmuş ikiniz içinde.1,5 mtlik bir aktüs nerden baksan servet eder
Aslında o boyda bir kaktüsü 100 - 150 ytl arasında satıyorlardı. Senede 20 cm kadar büyüdüğü de hesaba katılırsa nerden baksan 5-6 yıllık bir kaktüstü. Aslında çok aşırı pahalı değilmiş. Hatta bir tane 30 cmlik kaktüs beğenmiştim, ona da 25 ytl dediler. Baya ucuz aslında.

Bir tanıdığım da şöyle demişti. "Tohumdan kaktüs üretmek zor oluyor. Önce yetişkin kaktüs alın öldürmeden büyütün, iyice öğrendikten sonra bebekler ile uğraşın..." Şimdi biraz mantıklı gelmeye başladı

Bu arada sen baya fazla çeşit ekmişsin. Hepsinin de filizlenme süresi biraz farklı. Yani aslında bunlar çıkmadı deme şansın yok. Bir tanesi çıkarken öbürü için uygun zaman gelmemiş olabilir. Tek yapabileceğin şey. 20-30 derece arasında tutman. Tohumlar ilk başlarda bu sıcaklığın yüksek olmasını tercih ediyorlar.. Yani biraz sıcakta tutmakta fayda var filizlenme sürecinin başlarında. ama 28-29 dereceyi geçme bence.. Okuduğum çoğu makale, ilk haftalarda ışığın (ki burada sıcaklık kaynağı olarak görev de görüyor) kullanılmasını bu yüzden öngörüyor. Isı kaynağı olarak yani...

Ama sevindim tohumlarında hareketlilik olduğuna... eminim öbürleri de zamanı gelince çıkarlar....

Eski 16-11-2008, 18:36   #81
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Merhaba Emre, senin tohumlar nasıl sende bir hareketlilik var mı? Benim hiç umudum ve hevesim kalmadı. Gerçekten. İlk başlarda tohumlar gelecek şöyle ekicem buraya koyucam diyordum ektim ama bu durum benim hevesimi kırıyor. 11 ekimde ektim tohumları ama birkaç lithopstan başka ve wavy cactus ten başka hareketlilik yok malesef. Umarım senin tohumlarından güzel haberler alırız.

Eski 17-12-2008, 10:58   #82
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
herkese merhabalar ben kaktüs işine başlayalı 3 ay oldu.internetten aldığım 50 adet tohumu strafor kaba kaktüs toprağı ile beraber dere kumunu karıştırarak tohumları üzerine sertikten sonra elle hafif bastırarak üzerine 3 milimetre kalınlığında tekrar karışımlı katüs toprağı serptim.(10 kasım 2008)ortam sıcaklığını gündüz 30 akşan 20 derece olarak ayarladım bir ay sonunda bir tane bile sonuç alamadım.sabahlara kadar araştırmalarımı yaparak.tohumları ektiğim kabı 2 derece olan bir ortamda 5 gün beklettim.12.günün sonunda 8 adet tohumun çıktığını gördüm.güneş ışığı kesinlikle göstermedim.camlara beyaz kağıt kapattım.ama bu işi şubat ayının son haftasında yapsaydım daha verimli olacağını sonradan öğrendim.bitkilerin çimlenme dönemi hava ile ile ilgili son cemre toprağa düşünce çimlendirmek daha mantıklı olduğunu araştırma sonucu gördüm.
internet ortamından 800 kadar kaktüs remi indirerek benim kaktüs yavrularının biraz daha büyüdüklerinde onları isimlendireceğim.latince isimler ne zormuş bahar dönemini bekiyorum yalova taraflarına gidip seracılardan bol miktarda kaktüs ve tohum alıp acemeliğimi biraz ilerletmek istiyorum.
saygılarımla

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 19:03   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2008
mammillaria tohumları kac ayda cıkıyorlar yardımcı olursanız sevinirim?

kemut_kemut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 12:00   #84
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemut_kemut Mesajı Göster
mammillaria tohumları kac ayda cıkıyorlar yardımcı olursanız sevinirim?

Sayın Kemal Kemut 6.günde çimlenme başlıyor .benimkiler mammillaria mix ti çimlenme oranı 10/6 acemi biri olarak fena sayılmaz.
Ekim ve toprak bilgileri lithops son sayfada mevcut.tüm kaktüs ve sukkulent leri aynı karışıma ve aynı yöntemle ektim.
saygılarımla.Sümer

Eski 08-02-2009, 12:11   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2008
tesekkrler benimkler de cok duzensiz cimleniyor umarım acemiligi atarız hep beraber tekrar tesekkrler iyi gnler

kemut_kemut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 13:47   #86
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Çimlenen tohumlardan bağzıları
hepsini basit bildiğimiz yuvarlak yoğurt kaplarına ektim 200 gr lık.Deneme ve üretim teknikleri tecrübesi amaçlı.Bu sefer hiç birine mantar ilacı kullanmadım.Daha önce kullandıklarım maesef ya çıkmadı **** çıkanlar birkaç günde boyunlarını büküp kayboldular.Önümüzdeki hafta sonuna kadar ektiğim tüm koloniler fotoya hazır hale gelir teferruatlı olarak o zaman anlatırım.B kaplara tohumları 4 er adet ektim.Diğer tohumları bekletiyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 16-03-2009, 10:00   #87
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2009
merhaba sitenizde ilk mesajım ..
kaktüsü tohumdan üreteyim dedim ve öyle normal çiçek eker gibi ektim toprağa mini mini saksıcıklara..sonra birde bu foruma baktım amanın bayaa profösyönel işiymiş..
hadi hayırlısı bakalım belki acemi şansım tutar..
yalnız hangi kaktüs olduğunu bilemiyorum.fotoğraf makinem olmadığı için resim gönderemiyorum ama tarif edebilirim.toplu iğne başı büyüklüğünde,siyah renkteler..
belki tutmayacaklar ama ne yetiştirme ihtimalim var onu bilmek istiyorum..
teşekkür ediyorum size vereceğiniz yanıtlar için şimdiden..

oobd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 17:21   #88
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Burada değinildimi bilmiyorum gözüme çarpmadı ama internetten öğrendiğim ve başarılı olduğum bir yöntemi paylaşmak istiyorum. Bir selpakın bir katını ayırırsınız.tohum adedinize göre onuda ikiye **** dörde bölersiniz. Tohumlarınızı böldüğünüz bu selpak parçasına aralıklı koyarsınız ve selpağı ikiye katlayıp küçük bir kilitli poşete hafif nemlendirerek sokarsınız. Poşeti aydınlık bir yere koyarsınız. Gün gün çimlenen tohumlarınızı çıkarıp toprak yüzeyine mümkün olduğunca sadece kökü toprak içinde kalacak şekilde ekersiniz ve topraüğı nemli tutarsınız.

ocaga33 beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 17:36   #89
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Şu zor çimlenen lithopsları bu yöntemle denesem mi acaba?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 18:18   #90
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
küçük oldukları için tavsiye etmem

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024