agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2009, 19:57   #181
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
1 yaşındaki aşılı mavi ladin [hoopsii] 3 yaşındaki anaçlara aşılandığı için aslında 4 yaşında.Aşılama işinin külfeti,emeği tutma oranı vs.fiyatını arttırabilir.Fidanlıklardan öğrendiğime göre 5 yaş ve daha büyükleri hep yurt dışından [Almanya,İtalya,Hollanda]geliyor.Neden bunları ülkemizde yetiştirmeyelim.

erenariff beğendi.
Ali Emiroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 22:42   #182
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Size katılıyorum, Neden olmasın ki?
Ladin üreticileri aşılı maviladinide çok iyi üretebılirler kanısındayım.İlgili birimler istekli üreticileri yönlendirelilirler.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 12:03   #183
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-11-2008
*** arkadaslar ben öğrenciyim kendi evimin balkonunda saksılarda ladin tohumlarını çimlendirdim ama bir türlü çimlenen fidelerin yarısı kurumaya başladı ve toprakta ise beyaz küçük böceklere rastladım ne yapmalıyım. ve artık kayıp vermek ıstemıyorum. nasıl canlandırabılırım fideleri bana yardımcı olacak arkadaslara tesekkur ederım..

Uğur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 13:09   #184
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Uğur bey toprağınıza zirai ilaç bayilerinde satılan mantar ilaçlarından alıp katınız.Bu toprağınızda mantar oluşumunu engelller.Sanırım çökertme hastalığı nedeniyle kırılmalar oluyor çimlenen fidelerde bunun içinde fungusit kullanabilirsiniz.Sulama serin havalarda düzenli olmalı.Bu hususlara dikkat ederseniz sanırım sıkıntı yaşamazsınız.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 08:55   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Son günlerde satış staratejisi olarak herhalde acayip yazılar çıkmaya başladı internette örnek" Mavi Ladinlerimiz kesinlikle Orjinaldir..piyasadaki sahtelerine inanmayin." "Hakiki Mavi Ladin" gibi , komik bir o kadarda düşündürücü , yetiştirdiğim mavi ladinlerden şüphe mi etsem acaba?)))))
Yakında ucuz Çin malı çakma mavi ladin yazılarıda görürüz.))))

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 22:44   #186
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Çok haklısınız Kanada Toronto Tohumu gibi.Neymiş hem ucuz hem kaliteliymiş mavi ladin tohumu.Yalan.Anavatanı belli kardeşim bunun.

Eski 27-02-2009, 13:26   #187
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Kurtarmaya çalıştığınız mavi ladin'e son donların bitmesiyle birlikte (İstanbul için Nisan başı ortası gibi) 20-20-20 ya da 15-15-15 kompoze gübre (İgsaş ya da Toros Gübre'de var) vermeniz iyi olur. 15-20 gün aralıkla Temmuz sonuna kadar verebilirsiniz. Gövdeden biraz uzağa 1-2 avuç serpiştirip bol bol sularsanız yerinde olur.

İyi şanslar.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 05:18   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Herkese merhabalar... Ben bu mavi lavin işine girmek istiyorum ama bu işi bir arkadaşım bana taşıdı... İstanbulda yaşıyorum ve Çanakkale de arazi alıp orda bunu yetiştirme imkanım var mı?... Ordu tarafında arazimiz var fakat İstanbul a yakın bir yer arıyoruz pazar açısından ... Belediye ile çalışıyoruz önceden Hollanda dan Lale soğanıda getirmiştik... Ama bu mavi ladin işi için sözleşmeler yapacağız... Araştırdığım kadarıyla piyasada piyasa tabiri ile çok yan sanayi ürün var... Bu ağaç çok iyi bir bakımla Çanakkale civarında yetiştirilebilir mi?... Çok güzel bir ağaç fakat hobi amaçlı kesinlikle değil ticari amaçlı yapacağız... Sizlerdende fikir almak istedim yardımcı olur fikirlerinizi paylaşırsanız size minnettar olurum... Sonuçta bizim ilk defa gireceğimiz bir iş... Ama tohum düşünmüyoruz bunu belirtmek isterim... Ziraat mühendisleriylede konuştum o bölgeye fazla ılımlı bakmadılar fakat Sakarya, Manisa ve İzmir gibi yerlerde yetiştirme söz konusu olduğu için birde bu işlerle amatör veya profesyonel açıdan reel anlamda ilgilenen sizlerinde fikirlerini almak istedim... Lale soğanı gibi kolay olmadığı aşikar ama yetiştirdikten sonra bunları istenilen fiyata vermek mükemmel ... Şimdi biz alır bunları yetiştiririz vereceğimiz süre geldiğinde bunlar yeşil veya çok az %20 - %30 civarında bir mavilikle çıkar ise o kadar emek ve yıl boşuna gider... İlk başta hiçbir sorun yoktu fakat internet ortamında o kadar fazla olay, yorum, bakış açısı varki insan ister istemez bir tereddüte düşüyor... Bunun tohumdan üretilende büyütmekten başka birşey yapmamız şartmıdır ki maviliği belirgin olsun... Aşılama hariç ...

Bu bitkiyi 2 yaşında alıp güzel bir şekilde Çanakkale civarında büyütürisek bu sağlıklı olur mu?

Yoksa nakliye uzaklık vs. gibi etkenleri kaldırıp Ordu da yetiştirmek daha mı kolay olur?

Ağaçları seven herkeside gönülden kutluyorum...Saygılar...

Cevap veren herkese Teşekkür ederim...

myistan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 07:51   #189
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
normal mavi ladine yatırım yapacağınıza aşılı mavi ladin alıp büyütmenizi tavsiye ederim

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 08:08   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Tavsiyeniz için Teşekkürler...
Ama asıl sorunum Çanakkale de yetişip yetişmeyeceği yani rakım problemi diye birçok yerde yazı var ama bilemiyorum ...

Aşılı mavi ladinde mavilik oranı daha mı yüksektir...?

Yani anlatmak istediğim kalitesini en iyi yakalayabilceğimiz ürün aşılı olanlarmıdır...?

Kusura bakmayın fazla bir bilgim yok mavi ladin hakkında...

Sağolun...

myistan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 08:34   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
İlginç bir haber rusyadan

İnsan akciğerinde Ladin fidanı yetişti
Bir hastanın akciğerinde 6 santimetrelik ladin ağacı fidanı bulundu.

13.04.2009 17:34
Rusya Federasyonu’na bağlı Udmurtiya Cumhuriyeti’nde kanser şüphesiyle ameliyata alınan bir hastanın akciğerinde 6 santimetrelik ladin ağacı fidanı bulundu.

Ria Novosti ajansının haberine göre tümör ve kan ifrazatı gibi akciğer kanseri bulguları taşıyan hastadan alınan doku örneğinde, ladin ağacı bulgularına rastlandı. Uzmanların yaptığı inceleme sonucunda, daha önce akciğerinin sağ-alt kısmında kanser teşhisi konulan hastanın akciğerindeki şişliğin ladin ağacı fidanının büyümesi kaynaklı olduğu saptandı. Ardından yapılan ameliyatla, fidan yerinden çıkarıldı.

Ameliyatı yapan Udmurtiya onkoloji hastanesi doktoru Vladimir Kamaşev, akciğerde 6 santimetrelik bir yabancı nesnenin nasıl bulunabileceğine akıl erdiremediğini belirtti. Kaşayev, bu bitkinin yeşil renkte olmasını ise hayretle karşılayarak, hangi ışık kaynağından yararlanarak klorofil ürettiğini izah edemediğini söyledi.

Bitkinin tohum olarak solunum yoluna düştüğünü ve akciğerin içerisinde büyüdüğünü kaydeden doktor Kamaşev, bu büyüklükte bir nesnenin gırtlaktan geçerek akciğere ulaşma olasılığının olmadığını, aksi halde boğulmaya neden olabileceğini ifade etti.
Doktor, “sıra dışı” hastanın taburcu edildiğini ve hiçbir hayati tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2009/04/13

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 08:39   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Arkadaşlar tohumların çimlenmesi istanbul şartlarında kaç gün sürüyor teşekkür ederim

yasintur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 19:23   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Habere...

Biz toprakta zor çimlendiriyoruz. Akciğerde nasıl çimlenmiş

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 20:47   #194
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
benimkiler sakarya sartlarında 15 gunde cımlendı

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 21:47   #195
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ben mavi ladini tohumdan çimlendirip büyüteceğim çok zaman gerek buna ben hoopsi almayı tercih ederim şahsen 16 tane hoopsim var şu an

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 17:52   #196
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

bende hopsi alcam 600 tanede tohum ektım yuzde 90 ı cimlendi 300 den fazlada fıstık camım var ama sea nın dedıgı gıbı en guzelı hopsı almak

Eski 28-04-2009, 19:07   #197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Benim çimlenen tohumların bugünkü hali... Pek net değil ama

Eklenen Resimler

atakan55 beğendi.
A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 08:50   #198
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

sahin benimkilerde senınkiler kadar bende biraz buyumesını beklıyorum foto almak ıcın

Eski 22-05-2009, 11:02   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
2 yasında torbadaki ladinlere gübreleme takvimimiz nasıl olmalı?hangi gübreleri vermeliyiz?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 20:31   #200
Ağaçsever

wersaxc's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
kardeş bende mavi ladin tohumunu saksıya ektim daha iki gün oldu.

Merhabalar bende mavi ladin diktim toğumdan 10 günde çimlendirdim ama 1 tane cıktı daha resmini paylaşmaya çalışacağım nazar deymezse

bana çimlendirme hakkında bilgi verirsen çok sevinirim saygılarımla.

wersaxc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 20:42   #201
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2009
merhaba; yeni aldığımız bahçeye 3 tane mavi ladin, 2 tane himalaya sediri dikmek istiyorym. Fideleri Ankara!daki TİGEM!den alacağım. konu hakkında bilgi sahibi değilim, sitedeki diğer yorumlarda bilgi edineyim dedim ama birşey anlamadım.Ağaçları Kayseri'ye (rakım1300) dikeceğim. Toprak sanırım killi analiz yaptırmadık ama görünüş öyle..Özellikle dikkat etmem gereken birşey varmı, birde TİGEM'den her mevsimde dikebileceğimi söylediler , ben fidanları ancak 1 ay içinde Kayseriye götürebilirim. Acaba götürünce hemen dikmesem sonbahar veya ilkbaharımı beklesem. O civarda badem, meşe palamunu var ama bölge yıllardır kullanılmıyor, gübreye ihtiyaç var mı?

goncaozyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 01:31   #202
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myistan Mesajı Göster
Herkese merhabalar... Ben bu mavi lavin işine girmek istiyorum ama bu işi bir arkadaşım bana taşıdı... İstanbulda yaşıyorum ve Çanakkale de arazi alıp orda bunu yetiştirme imkanım var mı?... Ordu tarafında arazimiz var fakat İstanbul a yakın bir yer arıyoruz pazar açısından ... Belediye ile çalışıyoruz önceden Hollanda dan Lale soğanıda getirmiştik... Ama bu mavi ladin işi için sözleşmeler yapacağız... Araştırdığım kadarıyla piyasada piyasa tabiri ile çok yan sanayi ürün var... Bu ağaç çok iyi bir bakımla Çanakkale civarında yetiştirilebilir mi?... Çok güzel bir ağaç fakat hobi amaçlı kesinlikle değil ticari amaçlı yapacağız... Sizlerdende fikir almak istedim yardımcı olur fikirlerinizi paylaşırsanız size minnettar olurum... Sonuçta bizim ilk defa gireceğimiz bir iş... Ama tohum düşünmüyoruz bunu belirtmek isterim... Ziraat mühendisleriylede konuştum o bölgeye fazla ılımlı bakmadılar fakat Sakarya, Manisa ve İzmir gibi yerlerde yetiştirme söz konusu olduğu için birde bu işlerle amatör veya profesyonel açıdan reel anlamda ilgilenen sizlerinde fikirlerini almak istedim... Lale soğanı gibi kolay olmadığı aşikar ama yetiştirdikten sonra bunları istenilen fiyata vermek mükemmel ... Şimdi biz alır bunları yetiştiririz vereceğimiz süre geldiğinde bunlar yeşil veya çok az %20 - %30 civarında bir mavilikle çıkar ise o kadar emek ve yıl boşuna gider... İlk başta hiçbir sorun yoktu fakat internet ortamında o kadar fazla olay, yorum, bakış açısı varki insan ister istemez bir tereddüte düşüyor... Bunun tohumdan üretilende büyütmekten başka birşey yapmamız şartmıdır ki maviliği belirgin olsun... Aşılama hariç ...

Bu bitkiyi 2 yaşında alıp güzel bir şekilde Çanakkale civarında büyütürisek bu sağlıklı olur mu?

Yoksa nakliye uzaklık vs. gibi etkenleri kaldırıp Ordu da yetiştirmek daha mı kolay olur?

Ağaçları seven herkeside gönülden kutluyorum...Saygılar...

Cevap veren herkese Teşekkür ederim...

Çanakkale bölgesini bende istiyordum ama araştırdığım kadarı ile Çanakkale gerek rakım,gerek iklim gerekse taşıdığı özellikler açısından özellikle ladin türleri için çokta uygun görülmemekte.Ancak Ordu nun veya daha genel anlamda Karadeniz bölgesinin yüksek kesimleri olmak şartı ile çok daha uygun.Ancak Mavi Ladin e yüzde yüz uyan bir yaşam alanıda ülkemizde sanırım yok.

Çanakkale aşırı nemli ve rakım olarak aşırı derecede düşük bir bölge.Bursanın yüksek kesimleri,izmir,manisa,akdenizin yüksek rakımlı bölgeleri sanıyorum ladin için daha hızlı büyüyebileceği bölgeler.

Çanakkale ise daha çok geniş yapraklı ağaç türleri için uygun görülüyor.Buna rağmen Çanakkale nin yüksek kesimleri belkide yetiştirme açısından daha uygun olabilir.

oguz3259 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 21:57   #203
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Merhaba arkadaşlar ;
Bir konuda danışabilirmiyim. Mavi ladin aşı ile üretmek için hangi cins ağaç gerekiyor . Ben mezarlık servisi diye biliyorum doğrumudur. Aşının etkisi yani tutması ve mavi ladine dönüşmesi gibi olan süreç ne kadar bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Birde tohum almak istiyorum nerden temin edebilirim?

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 06:23   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Question Aşılı mavi ladin

Servi üzerine ladin aşılanmaz.**** ladin üzerine servi

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 16:29   #205
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Aşıda altlık olarak batı ladini kullanılır.Daha hızlı büyüdüğü için.Tohum satışı yapmaktayım dilerseniz gönderebilirim.

Eski 24-09-2009, 19:15   #206
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Servi üzerine ladin aşılanmaz.**** ladin üzerine servi
Sercan bey,

Bir yerden öle okudum aklımda öle kalmış Bende bunu doğrulamak için sordum. Nerden kaldı tam olarak hatırlamıyorum ama okuduğum kadarıyla yavaş büyümesi nedeniyle tercih edilmiyormuş diye hatırlıyorum yanlışta olabilir. İlginize teşekkürler

Eski 24-09-2009, 19:19   #207
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GAZİ0625 Mesajı Göster
Aşıda altlık olarak batı ladini kullanılır.Daha hızlı büyüdüğü için.Tohum satışı yapmaktayım dilerseniz gönderebilirim.
Gazi bey ,

Cevabınız için teşekkürler...Ama Mezarlık serviside altlık olarak kullanılabilir değilmi? Sanırım mezarlık servisini yavaş büyüme nedeniyle altlık olarak pek tercih edilmiyor. Ama forumdan arkadaşlarımızın bir kaçı bu mezarlık servisi altlık olarak kullanıp üretim yapıyor diye okumuştum. Ddediğim gibi yanlışta hatırlıyo olabilirim. Bu konuda bilginiz varmı?
Ayrıca tohum fiyatları konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Eski 24-09-2009, 23:15   #208
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
http://www.hepsiburada.com/fideland-...landml1#tablnk

Arkadaşlar bu linkten mavi ladin fidelerine ulaşabilirsiniz türkiyenın her yerıne kargo var
fıyatıda 5 lira ben aldım (kargo ucretı dahıl degıl) eger world kartınız varsa 20 lıra uzerı alısverıslerde 6.8.10 taksıtlerde kargo bedava bende boyle alarak kargoyu bedavaya getırdım

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 11:45   #209
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın ozanutku; Bu sene mavi ladin (hoopsii) satışlarınız var mı? Ben bu tür ağaçları terasımda saksılarda yetiştirmek istiyorum, bana yardımcı olurmusunuz!
Saygılarımla,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 13:42   #210
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Kalambaklı merhaba mavi ladine aşıksan ben gibi bır oncekı mesajımda attıgım sıte sana yardımcı olur siteye uye olcan tabı almadan once bılıyorsunuzdur zaten

Saygılar

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024