agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 08:39   #61
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Göknar ile ladini ayırdetmekte zorlanıyorum. Aşağıya yazdığım şu iki farklılık doğru mu?

i) Göknarın kozalağı dik durur, ladinin kozalağı ise aşağı sarkar
ii) Göknarın ibreleri yassı ve ucu batıcı değildir. Ladin ibreleri 3-4 köşeli ve ucu dikenlidir.

Başka belirgin bir farklılık var mıdır?

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 08:49   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Arkadaşlar göknarım kurumaya başladı sizce çok sulamadan olabilirmi?
ne yapmamı önerirsiniz?
Saygılarımla.
resim linktedir.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...d=1#post818668

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 10:07   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2011
fazla sulamadan olacağını sanmıyorum benim göknarımda fazla sulanıyor ama hala yemyeşil kuru yaprağı bile yok BELKİ (KÖK ÇÜRÜMESİ OLA BİLİR)

sürüngenkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 13:26   #64
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Güneş durumu nasıl

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 09:16   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Güneş durumu nasıl
güneş yeterince alıyor

Eski 09-06-2011, 13:38   #66
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ben biraz sıkı gördüm ağacınızın etrafını

Eski 10-06-2011, 09:27   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Ben biraz sıkı gördüm ağacınızın etrafını
hemen toprağı gevşeteceğim
herkese teşekkürler syg.

Eski 14-06-2011, 11:03   #68
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yeni taşındığımızda aldığım mavi ladini kurutunca, mavi renginden dolayı ispanyol göknarı aldım. Aldıktan sonra, göknarın bazı dallarında uzama olamayabileceğini, formunun zamanla bozulabileceğini duydum. Alt dallarda biraz problem olsa da şimdilik formunu beğeniyorum. Bahçem küçük olduğu için yavaş büyüyen türünden aldım. Her sene en üstte verdiği sürgün kadar uzuyor, şimdilik boyu 1.60 m civarında.

Şu an en gösterişli zamanı, her yerinden açık yeşil sürgünler çıktı, rengi tamamen değişti. Gölgeyi sevdiğini bilmiyordum, sabah ve öğlen güneşini alıyor ama şimdiye kadar sıcaklık nedeniyle sorun yaşamadı.

Name:  140611b2.JPG
Views: 1833
Size:  56.9 KB

Sanırım bu da ilk kozalağı, daha önce hiç böyle vermemişti.
Name:  140611b1.JPG
Views: 3185
Size:  52.2 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2011, 01:36   #69
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Arkadaşlar linkteki göknarın türü hakkında bir fikri olan var mı
Yer: Dürtmen Dağı/Alaçam/Samsun
Rakım: 1700 m

http://v15.lscache1.c.bigcache.googl...l/28295796.jpg
http://v4.cache3.c.bigcache.googleap...rect_counter=1

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 00:13   #70
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Samsundaki tek göknar türü budur. Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana

Eski 12-10-2011, 22:29   #71
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Teşekkürler.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 20:07   #72
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedeefendi Mesajı Göster
TDK sözlüğünde ve okul kitaplarında "göknar", "köknar" diye telaffuz ediliyor. Ağaçlarla yakından ilgilenenler ise ısrarla "göknar" diyor. Bunun sebebini açıklayabilecek olan var mı? Edebiyat öğretmeniyim.Doğrusunu bulmak istiyorum.Ben TDK'nın telaffuzu yerine ağaçları daha yakından tanıyanların "göknar" telaffuzunu tercih ediyorum...
Kelimenin göknara dönüşmesi son birkaç yüzyılda gerçekleşmiş,Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bile köknar olarak geçiyor.Kökeniyse Yunanca Kukinarya;ibreli ağaçlar için kullanılan genel bir terim.

ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 20:53   #73
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
GÖKNAR ŞARABI

Evliya Çelebi seyahatnamesinde İstanbulda yapılan yaygın şarap türlerinden bahsederken göknar şarabını da anıyor,ama başka bir bilgi vermiyor.Nette bir tek bilgi bile bulamadım bu konuda.

Şarabın göknarın neresinden yapılmış olabileceğine dair bir fikri olan var mı arkadaşlar?
Ya da şöyle sorayım;göknarın hangi bölümü şeker ya da nişasta içeriyor olabilir?

ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 12:13   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
2013 aşılı ve tohumdan üretim göknarlar yeni sürgünler

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozanutku : 23-05-2013 saat 08:31
ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 23:35   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
2013, göknarlar

Abies Pinsapo 'Glauca'
Name:  SDC16958.jpg
Views: 1337
Size:  71.5 KB

Abies Concolor 'Candicans'
Name:  SDC16959.jpg
Views: 1282
Size:  77.8 KB

Abies Concolor 'Candicans'
Name:  SDC16962.jpg
Views: 1367
Size:  73.0 KB

Abies Koreana 'Silberlocke' - Horstmann's Silberlocke
Name:  SDC16965.jpg
Views: 1374
Size:  78.3 KB

Abies Koreana 'Silberlocke'' - Horstmann's Silberlocke
Name:  SDC16966.jpg
Views: 1292
Size:  78.2 KB

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 23:52   #76
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
çok güzeller

gokselcetin beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 01:13   #77
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Göksel bey göknar fidanları harıka görünüyor.Tohumdan siz mi üretiyorsunuz yoksa aşılı üretim mi?

gokselcetin beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 01:49   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Göksel bey göknar fidanları harıka görünüyor.Tohumdan siz mi üretiyorsunuz yoksa aşılı üretim mi?
Sayın Uysal01, bu türler aşı ile üretiliyor. Fotoğraflarda, hem aldıklarım hem de aşıladıklarım var. Aşıları üyelerimizden gökhan07 ile beraber yapıyoruz.

Eski 08-10-2013, 02:42   #79
Ağaç Dostu

Abies Koreana "Horstmann's Silberlocke"

Abies Koreana "Horstmann's Silberlocke"

Güney Kore'ye özgü bir göknardır. İbreler kıvrık şekilde, ibre arkaları beyaz renklidir. Kozalaklar dik vaziyettedir. İlk kez 1986 yılında Almanya'da Gunter Horstmann tarafından dünyaya tanıtılmıştır.

Soğuğa dayanıklılık zone bölgesi 5-7 olarak geçmektedir. Serin yerleri sever. Tam güneş alan, drenajı iyi hafif asidik topraklarda iyi yetişir. Hava kirliliğine çok fazla dayanıklı değildir. Toprağını nemli sever fakat fazla sulak alanlara dikimi uygun değildir. Yavaş büyür, piramidal büyüme gösterir.

Düzenleyen gokselcetin : 08-10-2013 saat 02:55 Neden: Ek bilgi
Eski 08-10-2013, 13:35   #80
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Göksel bey sormak istediğim bir husus var.
Göknarlarda Maviladinde olduğu gibi belli bir yıdan sonra yeşile dönme olabilirmi?Tohumdan ekilen göknarlarda maviden yeşile kadar sapma görülürmü?

Eski 08-10-2013, 13:40   #81
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Name:  DSCN7260.jpg
Views: 1350
Size:  71.1 KBTohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.

Eski 09-10-2013, 00:04   #82
Ağaç Dostu

Abies Pinsapo

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Eklenti 446751Tohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.
Sayın Uysal01,
İspanyol Göknarı doğal yayılış alanı, kaynaklardan önceden edindiğim bilgiye göre İspanya'nın Ronda dağları. Rakım olarak baktığımızda 700-750 metre yükseklik söz konusu.

Sorunuza dair herhangi bir deneyimim olmadı. Bu ağaçları yetiştirdiğim Tokat'ta rakım 600-700 civarı ve fidanlar yaş geçtikçe mavi renk almaya başladı. (Tabi bendekiler zaten mavi varyetesi). Eğer bulunduğunuz yerde deniz seviyesinde iseniz kaynaklarda akdeniz iklimi ağacı olarak bilgi verilen bu göknarın, bu yüksekliklerin bulunmadığı yerlerde renk kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bu yalnızca bir tahmin. Mavi ladinde olduğu gibi 5-10 yıl arasında belli olabilir. Bekleyip görmek en iyisi.

Saygılarımla.

Eski 09-10-2013, 23:20   #83
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Haklısınız bekleyip görmek gerekir.

Eski 10-10-2013, 21:24   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, tùr ismini Sayin Gokselcetin'den ogrendigim bu Kore Goknarini ilk kez yazin,
buradaki bir parkta gormustum.
O parka daha onceleride cok gitmeme ragmen bu guzelligi hic farketmemisim.
Bir gun yine parkta kucuk kizimi gezdirirken, yuruyus yolunun biraz ilerisinde
kucuk bir agacin renkli kozalaklari dikkatimi cekti.
Kozalaklarin rengi lacivert ve gri tonlarindaydi. Daha once boyle guzel renkte
bir agac kozalagi gormedigim icin biraz inceleyip, fotograflarini cektim.
Gercektende hem yaprak, hem de kozalaklari ile cok dikkat cekici guzel bir agac.

Ilk 5 fotografi 25-07-2013 tarihinde, diger 5 fotografi da 06-10-2013 de cektim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 10-10-2013 saat 22:18
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 21:27   #85
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2013, 23:00   #86
Ağaç Dostu

Gerçekten muhteşem görünümlü bir ağaç değil mi?
Sayın Tohumcu Nılgun hanım, fotoğraf tarihlerini belirtmeniz kozalakların 2,5 aylık bir süreçte ne kadar değiştiği hakkında bizlere fikir vermiş oluyor.

Bildiğim kadarıyla bu türün Türkiye'de bu boyda bir örneği yok. Bizdekiler de daha 30-40 cm civarı. Haliyle kozalaklarını ve gelişimlerini yakından takibimiz söz konusu değil. Bu nedenle sizin bu tür bilgileri buradan aktarmanız özellikle kendim için söylemek isterim ki çok önemli. Tabi ki internetten bir çok bilgiye ulaşılabiliyor fakat yine de birinci elden bunları görebilmek çok daha önemli.

Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.

Paylaşımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

gökhan07 beğendi.
Eski 10-10-2013, 23:13   #87
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Ek bir bilgi aktarmak istiyorum,ibreli türler eğer aşılı ise erken yaşta kozalak veriyorlar sebebi ise kalem alındıkları ağaçların yaşlı olması ve aynı geni taşımaları,yaşlı bir ağaçtan alınan kalem genç bir ağaca aşılansa da genetik olarak alınan kalem yaşlı olduğu için neslini devam ettirmek ister (Ağaçlar yaşlandıklarında neslini devam ettirmek için kozalak yani tohum üretmeye başlarlar,tohumdan çıkan ağaçlar ise kozalaklarını yıllar sonra gösteriyorlar yani yaşlandıkları zaman,bu ağaç çok yaşlı değil ve bence ağacın aşılı olma ihtimali çok yüksek) Bu arada tohumlarını buzdolabında (4-5 derecede) kuru olarak saklamanız ve dikimden en az 1 ay önce soğuk katlama yapmanız gerekiyor.
Saygılarımla.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 16:22   #88
Ağaç Dostu

Abies Koreana 'Silver Show'

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Fotograflarin devami.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar.
Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Name:  Silberlocke Korean Fir.jpg
Views: 1577
Size:  74.0 KB

Silver Show örnek fotoğraf
Name:  Greenwood_2009-05_Korean fir.jpg
Views: 1471
Size:  73.1 KB

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.

Eski 11-10-2013, 23:33   #89
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Eklenti 447176

Silver Show örnek fotoğraf
Eklenti 447177

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.
Değerli arkadaşım,
Çok güzel bilgiler vermişsin,teşekkür ederiz.
İbreli türlerde 10-15 yıl gibi bir süre o ibrelinin çok genç olduğudur.
İbreliler genelde en az 35-40 yaşında tohum vermektedir (dolu tohum) Nilgün hanım çimlendirdiği tohumların bilgisini bizimle paylaşırsa daha sağlıklı bir sonuça varabiliriz.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 00:46   #90
Ağaç Dostu

Sayin Gokselcetin, Sayin Gokhan07,
Inanin Arkadaslar sayenizde cok degerli bilgiler ogreniyorum, bu nedenle Size cok cok tesekkur ederim.

Ben de bugun firsat buldukca, Sayin Gokselcetin'in bahsettigi 2 turu internetteki yabanci kaynaklardan inceledim.
Gercekten iki tur de birbirine cok benziyor.

Yukarida fotograflarini ekledigim Goknarin kuruyup, dokulmek uzere olan kozalaklarindan 4 tane aldim.
Tohumlarin cogunun ici dolu gorunuyor.
Bu Goknar agacinin asili olup olmadigini cok merak ettigim icin bu taze tohumlardan bir saksiya biraz ekmek istiyorum.
InsaAllah tohumlarin gelisim asamalarinin fotograflarini cekip, basliga eklerim.
Unlu cizgi film kahramani Red kit'in dedigi gibi "icimden bir ses" bu agacin asisiz oldugunu soyluyor...
Tohumlar taze oldugu icin cabuk cimleneceklerini tahmin ediyorum.
Ayrica her ihtimale karsi, kozalaklardan elimden geldigince toplamak istiyorum.

Sayin Gokhan07, tohumlari uygun sekilde saklama konusunda da onerilerinizi dikkate alacagim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024