agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2007, 15:02   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Dun itibariyle 70 tane leyladi diktim. Bu konuda epey arastirma yaptim ogrendiklerim sunlar. 2 tur leylandi (yesil) alabilirsiniz. Celikten uretim **** asili. Kesinlikle asili tavsiye olunuyor. Hem daha formlular hem de tutma oranları cok yuksek. Cunku adi servi anacina asilanıyorlar ve her topraga uyum sagliyorlar. Asili leylandi bulmak zor cunku cok az kisi bunla ugrasiyor yalovada bu isi yapan bir yer var ve tanesini 15 liraya aldim. Fiyat cok iyi. Leylandiler cok guzel makasa gelen agaclar. Ancak iyi bakıldıklarında ve kendi haline bırakıldıklarında cok hızlı buyuyorlar senede 1 mt kadar. Bu yuzden ingilterede bu sekilde budamayanlara ciddi cezalar uygulayan yasa bile var. Ayrıca 20 mtlere kadar cıkabiliyor. o yuzden istenilen cit yuksekligine geldiginde tepeden budama yapılması gerekli. Cok derin budama yapmakda geri donulmez hatalara sebebiyet verebiliyormus. Bu yuzden old wood denen kartlasmis dallara kadar budanmamalı. cit agaci olarak cabuk sonuc alınabilecek, ruzgar, ses ve goruntu icin iyi bir set yapan agac. İstediginiz formu verebilirsiniz. Kocaman bir inek seklinde budanmisini gordum harikaydı.

YeniBON ve baris2357 beğendi.
buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 18:23   #32
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Buster datın alıp diktiğiniz leylandilerin boyları ne kadar?Bi de bu leylandiyi oluşturan iki ağaç türünün resimlerini nerden bulabiliriz?

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 15:48   #33
Ağaçsever

Merhaba, Boylar 1,8 civarında. Leylandii Cypresses turunu olsuturan agaclari soruyorsanız Monterey Servisi (Cupressus macrocarpa) ve Nootka Servisi (Cupressus nootkatensis) melezidir. Bu isimler ile google da arastirirsaniz cok sayida resim ve bilgi bulabilirsiniz.Ayrıca buna benze iki hibrid daha vardır Cupressus arizonica var.

glabra × Cupressus nootkatensis (Cupressus × notabilis)

Cupressus lusitanica × Cupressus nootkatensis (Cupressus × ovensii)

Sevgiler,

Eski 11-04-2007, 15:49   #34
Ağaçsever

pardonb ufak bir hata yapmisim.

Merhaba, Boylar 1,8 civarında. Leylandii Cypresses turunu olsuturan agaclari soruyorsanız Monterey Servisi (Cupressus macrocarpa) ve Nootka Servisi (Cupressus nootkatensis) melezidir. Bu isimler ile google da arastirirsaniz cok sayida resim ve bilgi bulabilirsiniz.Ayrıca buna benze iki hibrid daha vardır

Cupressus arizonica var. glabra × Cupressus nootkatensis (Cupressus × notabilis)

Cupressus lusitanica × Cupressus nootkatensis (Cupressus × ovensii)

Sevgiler,

Eski 16-04-2007, 12:46   #35
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Peki bu çaprazlama ,DNA transferi ile mi yoksa basit bi aşılama işlemiyle mi gerçekleşiyor?

Eski 16-04-2007, 15:33   #36
Ağaçsever

O kadar bilgi sahibi degilim.

Eski 16-04-2007, 20:14   #37
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
buster sanırım bir hatan daha var

Cupressus nootkatensis yerine Chamaecyparis nootkatensis olmalı doğrusu.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 22:42   #38
Yeni Üye

caucasianeagle's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
ben leylandileri dikeli 4 ay kadar oldu 20-40cm boyunda diplerinde otlar cikan vardı temızledim gelişim için su ana bana onereceginiz bişi varmı

caucasianeagle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 11:30   #39
Ağaçsever

Bol sulama ilk gelisim acisindan onemli ayrica toprak analizi yaptirip eksiklerini tespit ederseniz takviye yapabilirisiniz. Zaten leylandiler oldukca dayanıklı bitkiler. Bir de ozellikle kisin kirilmamasi icin sabitlerseniz ki genelde cit formunda dikildiginden celik tel germenizi oneririm.

Eski 25-04-2007, 16:21   #40
Ağaçsever

Plumbago konunun uzmanı degilim ancak internette soyle birseyler buldum

"Nootka Cypress (Callitropsis nootkatensis), formerly Cupressus nootkatensis, Xanthocyparis nootkatensis or Chamaecyparis nootkatensis, is a cypress (Cupressaceae) with a chequered taxonomic and nomenclatural history."

Yani hepsi aynı seyi ifade ediyor. Hatta bu konuda fest travelın bir sitesinde epey detaylı bir bilgi var isimlendirmede bir takım degisikler daha olmus sanirim.

Eski 01-05-2007, 12:56   #41
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Peki leylandiyi neden melezleme yolu ile üretme durumunda kalınmış?Bu türü oluşturan ağaçların türlerinin ne gibi dezavantajları var?

Eski 01-05-2007, 13:01   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu tür melezlemeler illa insan eliyle yapılmıyor, doğada kendiliğinden de oluşuyor. Leylandi de doğal bir melez.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 10:00   #43
Ağaçsever

Leylandii dogal bir melez oldugu dogrudur ancak nadir gorulen bir hata sonucu olusmustur. 1888 yılında guney galler de C.L.Leyland tarafından kendi arazisinde bulunmus ve uretilmistir. DOgal ortamda capraz melezleme cok nadir oldugu icin eger bu ornekler cogaltilmamis olsalardı boyle bir agac olmayacaktı denebilir.

Eski 24-05-2007, 22:20   #44
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Merhabalar

5 dönüm kadar bir arazim var. Senelerdir dokunulmamış. Biraz killi bir toprak yapısı var. Niyetim, öncelikle etrafına leylandi türünden bir ağaçla çevirmek ve orta kısımlarda bir arboretum oluşturmak. Toprak, yapısı itibarıyla kiraz ve bağ üretimine uygun ama ben değişik meyve ve süs ağaçlarıyla dantel gibi bezemek istiyorum. Sıfırdan başlayan, ama bilgiye aç ve peşinen teşekkür eden biri olarak, her konuda önerilerinizi bekliyorum.
Merak ettiklerim öncelikle şunlar: 1. Etrafı tamamen leylandi ile çevirmek başedilebilecek bir masraf mıdır? 2. Haziran-Temmuz aylarında ekim yapabilirim, uygun mudur? 3. Daha başlamadan -benim aklıma gelmeyen- alınabilecek önlemler nelerdir?
Peşinen teşekkürler.

Düzenleyen turkiss : 24-05-2007 saat 22:25 Neden: gereksiz kelime
turkiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 00:53   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Merhabalar

5 dönüm kadar bir arazim var. Senelerdir dokunulmamış. Biraz killi bir toprak yapısı var. Niyetim, öncelikle etrafına leylandi türünden bir ağaçla çevirmek ve orta kısımlarda bir arboretum oluşturmak. Toprak, yapısı itibarıyla kiraz ve bağ üretimine uygun ama ben değişik meyve ve süs ağaçlarıyla dantel gibi bezemek istiyorum. Sıfırdan başlayan, ama bilgiye aç ve peşinen teşekkür eden biri olarak, her konuda önerilerinizi bekliyorum.
Merak ettiklerim öncelikle şunlar: 1. Etrafı tamamen leylandi ile çevirmek başedilebilecek bir masraf mıdır? 2. Haziran-Temmuz aylarında ekim yapabilirim, uygun mudur? 3. Daha başlamadan -benim aklıma gelmeyen- alınabilecek önlemler nelerdir?
Peşinen teşekkürler.
Merhabalar!

Sorularızı sondan başlayarak bilgimiz kadar cevaplamaya başlayalım. Aramıza hoş geldiniz doktor bey!
Önce bir toprak tahlili yaptıralım ne dersiniz?
Yol durumu, Su durumu varmıdır yeterlimidir bu konuları biraz açarsanız sonra gerisini hep beraber kotarırız. Aramızda peyzaj mimarlarımız var,mühendislerimiz var onlardanda yardım isteyerek Tekirdağa güzel bir bahçe kazandırırız.
Etrafını tamamen leylandi ile çevirmekten kastınız çit niyetine ve görüntü olaraksa güzel bir seçim. Masrafa gelince bir ağaç sever olarak buna değer derim. Fidanların tüpte yani plastik kapta ve (0) dan yetiştirilmiş olmak kaydı ile bence bahsettiğiniz aylarda ekim yapılmasında hiç bir mahsur yok.

Örülecek dantele bir imlekte ben atarım diyenleri Turkiss e yardıma çağırıyorum.

Selamlar!

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 23:09   #46
Ağaçsever

AtameR's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2006
Galeri: 1
Ankarada ikamet eden üyelerimizin yolu havaalanı yoluna düşerse **** düşmüşse orda orta refujdeki ağaç aralarında küp şeklinde budanmış leylandileri görebilirler... bir kenarına 6 diğer kenarina 7 adet atıyoruz.. yani dışına 22 adet içinede 3 erli 4 sira atıyoruz.. 12 adette içine yani toplam 34 adet leylandi ile o küp leri oluşturuyoruz.. Kolay gelsin..

YeniBON ve aslipilin beğendi.
AtameR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 11:03   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AtameR Mesajı Göster
Ankarada ikamet eden üyelerimizin yolu havaalanı yoluna düşerse **** düşmüşse orda orta refujdeki ağaç aralarında küp şeklinde budanmış leylandileri görebilirler... bir kenarına 6 diğer kenarina 7 adet atıyoruz.. yani dışına 22 adet içinede 3 erli 4 sira atıyoruz.. 12 adette içine yani toplam 34 adet leylandi ile o küp leri oluşturuyoruz.. Kolay gelsin..
Merhabalar! AtameR

Kullandığınız leylandiler altunimi,yeşilmi merak ettim. Altuni leylandinin (sarı leylandi)nin orta anadolu iklimine pek elverişli olmadığı yönünde söylentiler var.
Doğrumudur? (Yabancı isimlerini bilmediğim hatta telafuzda zorlandığım için yazamadım beni bağışlayın)

Siz ne dersiniz?

Eski 06-06-2007, 15:00   #48
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Merhabalar

Peşinen teşekkürler.
1-5 dk alan 50*100 hesabıyle 300 m çevre olsa 90-100 cm de metrede bir adet leylandi dikimi ile 300 adet leylandi yapar. Ortalama Tekirdağ'a nakliye dahil 25 YTL (esnek bir fiyattır fiyat şartlara göre artıp azalabilir) ye 1,5 metre boyunda leylandileri alsanız çevre 300 * 25= 7,500 YTL leylandiler tutar.

2-Haziran ve temmuz aylarında dikim yapabilirsiniz fidanlar tüplü temin edilir. Yani her mevsim dikilebilir formda olur.

3-Daha başlamadan evvel alabileceğiniz önlemler arazinin tesviye edilmesi,
dolgu yapılması, yolların ve farklı yapıların planlanması, fidan dikilecek alanların ve dikilecek fidanların tür ve cinslerinin tespiti, çim ekilecekse çim alanının rulo çim veya yazlık ekimle ne şekilde çimlenmenin gerçekleşeceği. Bütün bunları siz mi yapacaksnız yoksa bir peyzaj firmasına mı yaptıracaksınız. Sulama sistemini ve sulama imkanları nedeniyle sondaj vurulması ve bunun için gerekli izinlerin alınması, sulama sisteminde popup sulama mı yoksa bahçivan eliyle mi sulanma yapılması gibi illkerin düşünülüp öncden planlanması gereklidir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 18:40   #49
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bahçemizde iki çeşit leylandi var.
Biri şu:
Name:  06_haziran 015.JPG
Views: 6636
Size:  56.9 KBName:  06_haziran 016.JPG
Views: 6776
Size:  57.4 KB
Diğeri de şu:
Name:  06_haziran 014.JPG
Views: 6947
Size:  53.9 KBName:  06_haziran 017.JPG
Views: 6819
Size:  60.0 KB
Üstteki fotoğraftaki leylandilerin çoğu bozuldu ve alttaki leylandilerden dikildi.
Alttaki fotoğraftakiler büyüdükçe açık yeşil oluyor uçları. Bir ay kadar sonra koyulaşacak renkleri. Bahçeye ayrı bir renk veriyor. Ve diğerine göre çok daha kısa sürede hem yanlara hem boyuna gelişiyor. Leylandilerde çanak açmaya önem vermek gerekiyor. Böylece suyu bol alabiliyor kökleri. Sonbahar sonunda ve ilkbahar başında çanaklarının her birine iki kürek kadar yanmış koyun gübresi koyup dibindeki toprakla harmanlıyorum. (Gübre üste atılıp bırakılmayacak) Dibindeki yabani ot temizliğine de önem vermek gerekiyor. Sonuç ortada Fotoğrafta gördüklerinizi iki sene oldu dikeli. 1,5 -2 metre arasındaydı boyları ve oldukça cılızlardı. İki senede çok güzel geliştirler. Yanlız ilk dikilen leylandilerden 750 milyon kadar zarar ettik. Değişim sözü verdikleri halde aldığımız fidanlık zararımızı karşılamadı. Ufak fidanlıklardan 2-3 milyon ucuza almaktansa büyük, oturmuş şirketlerden garantili almanızı tavsiye ederim.

olcim ve baris2357 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 00:50   #50
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Toplamda 6,5 dönüm kadar bir arazi aldım (Tekirdağ'da). Kuşbakışı deniz manzaralı olduğu için, başlangıçtaki niyetim ortasına küçük bir prefabrik ev kondurup etrafına güzel bir bahçe/ağaçlık oluşturmaktı. Bu siteden edindiğim bilgiler beni "acaba bu arazinin 4-5 dönümünde profesyonel anlamda leylandi yetiştiriciliğiyapabilir miyim?" düşüncesine getirdi.
Biraz daha araştırma yaptıktan sonra "neden olmasın" dedim ve bu işe soyunuyorum. Hatta bir arkadaşımın aynı bölgedeki derekenarı 7 dönüm arazisine de leylandi ekmeye karar verdim. Yani toplam 11 dönüm kadar bir arazi var ortada. Tesfiye ile başladım. Toprak analizi sonucuna göre, 2 ay içinde fidanları dikebilirim. Korkum, bu yaşıma kadar hiçbir deneyimim olmayan bir konuya soyunmuş olmak.
Bu konuda fikir yürütebilecek arkadaşların önerilerini cankulağıyla dinlemeye hazırım.
Peşinen teşekkürler.

turkiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 09:02   #51
Ağaç Dostu

Merhabalar Turkıss !

Bu aşka sizde tutulmuş ve görüyorumki iyide yol katetmişsiniz. Sizi tebrık etmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Elimizden gelen bir şey olursa sonuna kadar size yardıma hazırım bilesiniz. Ayrıca formda her şeyi bulabilirsiniz sanıyorum.

Başarılar diliyorum.

Eski 07-06-2007, 16:34   #52
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Leylandi Hastaliklari

Arkadaşlar leylandi hastalıkları hakkında bilgi topluyorum. Bu konuda bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum..

yucel ozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 23:44   #53
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yucel ozbakis Mesajı Göster
Arkadaşlar leylandi hastalıkları hakkında bilgi topluyorum. Bu konuda bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum..
Sayın Özbakış ben 5 yıldır leylandi yetiştiriyorum.Özellikle yaz ortalarınada yaprak kurdu sık sık fidanlarımı ziyaret ediyor,birde mantar hastalığı gördüm. Bunun dışında hastalık görmedim.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 20:08   #54
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Selam arkadaşlar.bu kış 12 adet leylandi dikmiştim 70 80 cm uzunluğundaydılar ama yaz sonuna kadar 1.70 mt kadar oldular ama içlerinden biri üzerlerine kırılan erik dalı düşünce tepeden kırılmış. ben de kırılan tepe kısmını kesip budama macunu ile sıvadım. babam da yanlara doğru uzanan üst dallarından birini yukarıya doğru kıvırtıp klipsle tutturmuş. acaba gelecekte ağaç o yukarıya bükülen dalını tepesi kabul edip ordan yukarı büyümeye devam eder mi yoksa klipsi kesip yeni filiz vermesini mi bekleyeyim.Teşekkürler...

Eski 20-08-2007, 23:05   #55
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Sayın lordofstorm, kendi haline bırakırsanız o yan dallardan bir tanesi lider olarak yukarıya doğru uzayacaktır. Ancak bu uzun sürebilir. Babanız en iyisini yapmış. Eylül sonunda üstte kalan yan dalların uçlarını budarsanız daha çabuk sonuç verecektir.

Eski 16-09-2007, 22:18   #56
Ağaç Dostu

Merhabalar !

Kudretin dediklerine aynen katılmakla beraber tecrübelerden gördüğüm bir iki şeyi aktarmak isterim. Birincisi lider seçimi denilen uygulamada yan yana iki çatal tabir ettiğimiz dalların değilde tek olanın seçilmesi gerekiyor. İkincisi kesinlikle kesilen yerin çapraz kesilmesine dikkat etmek diyebilirim. Sonra belli bir formda yan dalların uçlarını alırsanız ağacınız kısa sürede kendini toplayacaktır.

Saygıyla.

Eski 16-09-2007, 22:52   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Tohum

Sayın Mine Pakkaner, merhabalar.
Bizim bahçede saksıda yan yana dizili yeşil leylandi'lerden birisi iki adet tohum yaptı, bunu sorduğum herkes tohum yapmaz ki dediler. Bu konu da bilginiz varmı ?
Bu tohumları yetiştirirsek farklı bir melez mi çıkar ortaya ?

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 00:27   #58
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Mehtap hanım merhabalar,
Benim leylandi tohumlarıyla ilgili ufak bir tecrübem oldu. Bunu sizlerle paylaşayım.
Geçen sene gezerken gördüğüm yaşlı bir leylandiden bir poşet dolusu tohum aldım.Tohumları dere miline ektim. Ektikten sonra ise araştırmaya başladım, acaba ne çıkacak diye. Bu işlerde tecrübeli kişilerden bilgi almaya çalıştım. Leylandi tohumu değildir, leylandiler tohum vermez, leylandi tohumu ise çimlenmez, melezlendiği türlerden sadece birisinin türü çıkar, her tohum ayrı form yapısına sahip olur gibi bir çok bilgi ortaya çıktı. Bu arada ektiğim tohumların büyük bir kısmı çimlendi. Şimdi yaklaşık bir yaşındalar ve ortaya çıkan sonuç, Hepsi ayrı form yapısına sahipler. Aldığım bilgilerden biride şu; melezlerden alınan tohumlar yeni bir çeşit bulmak için ekilirler. Yani ticari amaçla ekimi yapılmıyormuş.
Farklı bilgilere sahip arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sanıyorum konu daha da netleşecektir.

YeniBON beğendi.
Eski 17-09-2007, 00:39   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Merhaba. Bizde sizin gibi düşünüyoruz, bildiklerimizde o yönde. Bize de aynı şeyler söylendi. MENDEL kanununa göre aynı ve de farklı türler çıkmalı. Bu çalışmalar yapılıp yeni türler isimlendirilmiş olabilir mi ( ülkemizde ya da yurt dışında )?

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 00:49   #60
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Büyük ihtimalle vardır. Bu sonucu şurdan çıkarıyorum, Örneğim ortaya çıkan fidelerden bazıları altuni leylandi ile benzerlik gösteriyor. Altuni leylandide bu şekilde ortaya çıkmış olabilir..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024