agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2009, 19:08   #31
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu güzel sözlerinizle moral verdiniz, çok teşekkür ederim.

İnşallah kısa zamanda bahçeli evinizde harikalar yaratırsınız. Sağlıkla...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 10:41   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Sevgili limon tanıtım yazını bugün okuma fırsatım oldu.

Limonu öyle anlatmışsın ki, inan yıllardır tanıyor gibiyim.
Sade, saf ve samimi,
Hep böyle kal değişme, yüzün hep gülsün, sağlıcakla kal.

Her zaman ve herkese yazdığım gibi" Yüzünüzden gülücükler eksilmesin" İnşallah.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 22:13   #33
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Eski 23-03-2009, 01:49   #34
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sevgili Limon sizi tanımak çok hoştu, gerçekten çok içten ve bütün samimiyetinizle anlatmışsınız kendinizi.Aslında sizin tanıtım yazınızda biraz da kendimi buldum, tabiiki ben daha acemiyim yolun başındayım büyüklerin tabiriyle daha 40 fırın ekmek yemem gerekecek.Ama siz güzel dostların bu sitede var olduğu sürece ben 80 fırın ekmek yemeğe razıyım siz ve diğer üyeler harikasınız sizlerin arasında olmaktan çok mutluyum ve sizlere müteşekkirim.İnşallah bende bir gün sizlerle burada yaşantımı ve tecrübelerimi paylaşabilirim kimbilir? belki bamya faciasından da beter bi durum yaşayabilirim)
Sevgiyle.sevdiklerinizle ve mutlu bereketli kalın. Allah'a emanet olun.

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 20:27   #35
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim.

Acemilik, çalıştıkça çok çabuk geçiyor. Acemilik geçince de açgözlülük başlıyor, beğendiğiniz her bitkiye sahip olma isteği Beter bir durum

Eski 23-03-2009, 20:50   #36
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sevgili limon,

Yazınızı bugün gördüm. Açıkçası bu bölüme de hiç bakmıyordum.
Sizi, tecrübelerinizle, bahçe sevdanız ve hikayelerinizle tanımanın yanında hayat duruşunuzla da tanımak keyifli.

Doğayla ilişkiniz daim olsun...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 21:25   #37
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Eski 27-03-2009, 00:47   #38
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sevgili Limon, sizi tanıdığıma memnun oldum, siz de eşim gibi elişi, ahşap boyama, boncuk dizme yapıyorsunuz. Umarım hayalinizde ki bahçeye kavuşursunuz.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 21:03   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Sevgili Limon,
Bahçenizin, özellikle yaseminlerinizin en büyük hayranı ben olmalıyım. Kıskançlık demeyelim, Burdur'da öyle açmıyorlar işte ne yapalım ? O güzel bahçenizde, hep güzel günlerde, sağlık içinde uzun bir yaşam dileğiyle...

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 00:49   #40
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim Caucasus, ben de sizi tanıdığıma çok memnunum. Hayaller bitmez, inşallah hepimiz kavuşuruz hayallerimize

Sevgili Seleste, güzel dileklerinize çok teşekkür ederim.

Eski 11-05-2009, 21:49   #41
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bu kadar zaman siteye üye olup da bu bölümü daha bugün farketmek olur mu? Oluyormus iste. Sevgili Limon daha önce bilgilerinizden faydalandim, yardiminizi gördüm, güzel bahcenizi gezdim simdi de sizi daha yakindan tanidim. Ne diyebilirim ki, bahceniz forumdaki en sevdigim bahcelerden...

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 16:04   #42
Yeni Üye

lacrymosa_'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2009
Siteyi takip etmeye başladığımdan beri -ki fazla yazmak yerine yazılanları okumayı tercih ediyorum-, siteye emeği geçmiş insanlardan biri olduğunuz gözüme çarptı ******, ve elimden geldiğince de yazdıklarınızı takip etmeye çalışıyorum.Heryere, herkese yetişmeye çalışıyorsunuz, ben de teşekkür ediyorum size.
Ayrıca; Manolya'ya özel bir ilgi beslemenizde yüzümde bir tebessüme sebebiyet verdi, demek ki Manolya'yı alınca yardım için sizin başınıza da üşüşebilirim =)
Hayatta hep mutlu olmanız dileğiyle...

lacrymosa_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 17:34   #43
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili ciceksever70, güzel sözlerinize çok teşekkür ederim. Ben de sizin bahçenize bayılıyorum.

Lacrymosa, çok teşekkür ederim, ne güzel şeyler yazmışsınız. Manolya, seveceği yere diktiğiniz taktirde sizi fazla uğraştıracak bir ağaç değil bence. Diğer bitkilere-ağaçlara nazaran biraz daha geç büyüyor yalnız. Vaktimiz bol, acelemiz yok.

İstediklerinize kısa zamanda ulaşmanızı dilerim.

Eski 23-05-2009, 21:50   #44
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Sevgili Limon,
Çok talı,çok yetenekli ve beceriklisiniz. Yaptıklarınızı hayranlıkla izliyorum. Belki birgün tanışabiliriz.Sevgiyle kalın.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 17:54   #45
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim, jineop. Tanışırız tabii. Sevgiler.

Eski 11-07-2009, 15:48   #46
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn limon, sizi tanımak çok güzel. Bahçe uğraşılarınızı ilgiyle izliyorum, çok güzel bir bahçeniz var.Sayenizde bilmediğim pek çok şeyi öğrendim. İyi ki varsınız.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 19:19   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Yaban Asması (Clematis sp.)

En sevgili bitkim : Clematis

Kazara elinize bir tane geçtiğinde ve çapı 20 santimi bulan ilk çiçeğiyle karşılaştığınızda tuhaf bir şekilde sizi kendine aşık edecek hatta tutkuya dönüşecek, her çeşidine sahip olmak isteyeceğiniz sarmaşıklar kraliçesi "Clematis" - "Yaban Asması"

Bitkilerle yeni yeni aşina olduğum zamanlarda bir gün Yapı Marketlerden birinin bitki bölümünde dolaşırken yüksek saksılarda isimlerini ilk kez gördüğüm bitki grubunu incelemeye koyuldum. Kuru, incecik dalları olan, yaşadığına dair en ufak bir ipucu olmayan fakat etiketinde şahane bir çiçek fotoğrafı olan bu bitkiyi merakla incelerken yanıma yaklaşan orta yaşlı kibar bir bey, bu bitkiyi muhakkak almam gerektiğini, çok yıllık olduğunu, soğuğa dayanıklı olduğunu, her yıl daha da güzelleşeceğini ve üzerindeki fotoğraftan çok daha güzel çiçekler açacağını söyledi. Büyük sözü dinleyip bitkiyi aldım, neyi sevip sevmediğini bilmeden hemen bahçede boş bulduğum bir yere diktim.

Bahçemdeki ilk baharında açan koyu mor çiçeğiyle karşılaştığımda araştırmaya başladım.
İlk Clematisimin ilk çiçeklerini de burada büyük sevinçle paylaşmışım. Bu yazı sayesinde günlüğün ilk sayfalarına döndüm.

İlk göz ağrım, emin olmamakla beraber Clematis "Jackmani" olabilir.
Name:  wm_normal_003.jpg
Views: 303
Size:  69.2 KB
Name:  wm_normal_002.jpg
Views: 304
Size:  43.3 KB
Araştırdıkça hayranlığım aşka dönüşmeye başladı. İlk olarak köklerinin gölge, gövdesinin güneş sevdiğini öğrendim. İlk diktiğim yer ağaçların arasıydı ve uygun bir yer değildi, yerini değiştirmek için kış aylarının sonlarını bekledim. Bitki kuru, dokununca çıtır çıtır kırılan dallara sahipti. Önce dikeceğim yeri hazırladım, sonra bel küreğiyle kökünü hiç zedelemeden yerinden çıkarıp şimdiki yerine geçirdim. Dikerken dipten sürgünler vermeye başladığını gördüm. Bitki ikinci yılında açtığı inanılmaz güzellikteki çiçekleriyle beni şaşırtmaya devam etti. O güzelleştikçe ben araştırmalarıma hız verdim.

Meğer ne kadar çok çeşide sahipmiş? Bulduğum her çeşidini almaya başladım. Yıllar geçtikçe daha bol ve iri çiçeklenmeye başladılar. Bu sezon nasıl açacaklar merak ve heyecanla bekliyorum.
Name:  wm_normal_11575-011_913416.jpg
Views: 370
Size:  69.1 KB

Clematis 'Ville de Lyon'
Name:  wm_normal_11575-010_16211.jpg
Views: 330
Size:  64.3 KB

Clematis 'Snow Quenn'
Name:  Snow Quenn.jpg
Views: 301
Size:  54.8 KB

Düzenleyen limon : 01-05-2010 saat 21:39
Eski 01-05-2010, 20:49   #48
Ağaç Dostu

limon's Avatar

"Madame Le Coultre"
Name:  Madame Le Coultre.JPG
Views: 372
Size:  49.0 KB

Piilu
Name:  Piilu.JPG
Views: 299
Size:  43.0 KB

Bu mavişin adını hatırlayamadım.
Name:  IMG_4543.JPG
Views: 305
Size:  46.3 KB

Son aşkım Clematis Armandii, yaprak dökmüyor, küçük ama çok yoğun gruplar halinde çiçekleniyor ve Hanımelinden daha hoş bir kokusu var. Özellikle güneş vurduğunda kokusu yoğunlaşıp etrafa yayılıyor.
Name:  wm_normal_11575-015_711529.jpg
Views: 312
Size:  69.3 KB
Name:  01.jpg
Views: 378
Size:  69.5 KB

Düzenleyen limon : 03-05-2010 saat 18:53
Eski 03-08-2010, 16:50   #49
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Arada unuttuğum yoksa 7 çeşidim var şimdilik. Aynı renk tonlarından değil de değişik renklerde ve katmerli türlerde bulursam çeşidi arttırmayı istiyorum.

Şimdiye dek hiç bir hastalığına raslamadım. Kaynaklarda zararlısının Salyangozlar olduğu yazılı ancak Salyangozlar şimdiye kadar hiç zarar vermediler, hiç bit sorunu olmadı, küllemeye hiç raslamadım. Özel gübre isteği yok ama çiçek açan bitkiler için olan gübrelerden, dibinin nemli tutulmasından hoşlanır. Fazla derine inmemeye dikkat ederek hafifçe çapalanıp kök boğazı doldurulduğunda 2 gün içinde size yeni çiçekler açarak teşekkürünü eder. Kimisi Ortancaların bulunduğu gölge bölümde rüzgara da oldukça açık bir yerde, Armandii tam güneşte, "Madame Le Coultre" ağaç gölgesinde, 2 çeşit yarı gölgede dikili. Hepsi de durumundan memnun görünüyor. Bu da çok kanaatkar olduklarına karar vermeme yetiyor.

Manolya Ağacının dibine diktiğim "Madame Le Coultre" şimdilik ağacı saracak büyüklüğe ulaşamadı ama yanına bir kaç tür daha dikmek niyetindeyim. Hele Armandii gibi kokulu türler bulursam hiç kaçırmayacağım. Manolya Ağacını saran Clematislerin çok güzel duracağını canlandırıyorum gözümde. "Armandii" tepeden yoğun yapraklandı, alt kısmı tamamen çıplak kaldı. Yanına yediveren sarmaşık Ponpon Gülü nü diktim. Armandii bahar başında çiçeklenip bu zamanlarda çiçeklerini yitiriyor. Onun eksikliğini Ponpon Gülü'nün çiçekleri kapatacak diye düşündüm. Kısaca deneye yanıla doğruyu bulmaya çalışıyorum. Doğruluğuna inandıklarımı dilimin döndüğünce paylaşmaya çalışıyorum.

Hepinize rengarenk çiçekli, mis kokulu mevsimler dilerim.

Eski 15-09-2010, 08:36   #50
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili limon, çok teşekkür ederim. Bu güzellikleri bizlerle paylaştın, bilgiler verdin.

Biliyorum ki pek çok arkadaşımız bu güzel çiçeğe sahip, sahip olamayanlar da bir an evvel kazanmak isteyecekler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 21:41   #51
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Memnun oldum sevgili Limon Sizi tanımak güzel...

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 12:08   #52
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili limon

Bilgi, deneyim, paylaşım bence çok önemli. Deneyimlerinizi ,bilgilerinizi, ve harika fotoğraflarınızı her zaman bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 14:43   #53
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, ben de sizleri tanıdığım için çok memnunum. Ağaçlar.net ile tanıştığım günden itibaren sevgili arkadaşlarımızın, hocalarımızın birikimlerinden çok şey öğrendim. Hemen her gün de yeni bir şeyler öğrenip şaşırmaya devam ediyorum.

"Bu Clematis yazısı da nereden çıktı?" diye düşünenler için ufak bir açıklama yapmak isterim. Aylar önce Güler Hanım, en sevdiğimiz bitkiyi seçip onun hakkında "ilk tanışmamız, bakımı, bizim için ne ifade ettiği vb.." yazı yazmamızın güzel olacağını düşündüğünü söyledi. Bizler de elimizden geldiği kadarıyla bir şeyler karaladık. Şimdilik sadece sevgili Kirazın Şakayık yazısını gördüm. Devamlarını merakla bekliyorum.

Eski 16-09-2010, 14:59   #54
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Limon, clematisleri sana çok yakıştırıyorum, fotoğrafların da harika. Sayende armandii edinmeye karar vermiştim zaten, yeri de senin bildiğin gibi hazır

Bir yazıda Orkun Kırcı'dan var: Sardunya

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 15:53   #55
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Sevgili Limon, gerçekten clematisleriniz çok güzel. Sayenizde bende clematis edinmeye karar verdim. İnşallah istediğiniz tüm güzellikleri bulursunuz.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 08:49   #56
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Limon, bu güzel yazı için teşekkürler. Harika clematislerin var ve nerede clematis görsem seni hatırlıyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 10:20   #57
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Zenfree, ben de nerede güzel bir aranjman görsem "Bunu muhakkak Zenfree'ye göstermem gerek" diyorum. Bu sıra "Coleus" lara da merak saldım, ne çok çeşidi ve renkleri varmış meğer. Yabancı sitelerden tohum alıp seneye bahara fidelerini bahçeye dikmek istiyorum.

Eski 20-09-2010, 10:01   #58
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Evet kolyozları rengarenk dikilirse ben de çok seviyorum. Tek başına saksıda tercih etmem. Tohumdan yetiştireceksen renkerli ayrı ayrı tohumlar halinde al bence. Karışık tohumlardan çimlendirmiştim sadece tek türünde başarılı olmuştum. Bir de sanırım geçen yıl yapılan Yalova gezisi sırasında seralardan birinde rengarenk fidelerin fotografları vardı. Hala aklımdan çıkmadılar. Fide almak renklerin uyumlu yerleştirilmesi için avantaj sağlayabilir.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 09:40   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Limon ablacım seni tanıdığıma çok memnun oldum. Üye adı Limon ama Mandalina gibi tatlı ablamız. Bahçenden ve paylaştığın resimlerden öğrenmeye devam ettiğim tüm bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sağlık ve mutlulukla kalmanı dilerim ablacım

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 09:02   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Limon.
Uzun zamandır siteye üye olmama rağmen siteyi enine boyuna henüz incelemeye başladım.
Benim bahçem yok. Toprak,bitki sevğisi buraya üye olmamı sağladı. Özellikle sizin bahçenizi takip ediyorum. Oradaki güzelliklerinizi hiç bıkmadan usanmadan en ince teferrutına kadar bizlerin önüne seriyorsunuz ya; çok güzel bir şey. Müthiş bir özveri ve emek.
Eğer ki bir gün bir bahçeye sahip olabilirsem örnek alacağım insanlardan birisi de sizsiniz.
Sizi tanıyor olmak ne kadar güzel. O güzelim bahçenizde eşiniz ve çocuğunuzla birlikte mutluluğunuz daim olsun

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024