agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2009, 12:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Saksı toprağında zararlı böceklere ne yapmalı?

Merhaba. forumun yeni bir üyesiyim, bu konuyu aradım ama bulamadım. fakat eminim konu daha önce de tartışılmıştır. deneyimli arkadaşlar yönlendirebilirse çok iyi olur. teşekkürler.

konuya gelince, evimde bulunan barış çiçeği, difenbahya ve paşa kılıcının rutin sulamasını yaparken, suyu döktüğümde toprağından beyaz ufak 8-10 ayaklı böceklerin çıkıp gezindiğini farkettim.

bu böcekler nedir? zararlı mıdır? zararlıysa kurtulmak için ne yapmak gerekir?

bir de toprağın üstünde beyaz tortular oluşmya başladı. bunlar hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim...

teşekkürler.

abveyis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 15:38   #2
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Böcekleri pek bilmiyorum ama toprağın üzerindeki beyaz tortular sualama suyunuzdaki kireç yüzünden oluşuyordur..Daha yumuşak bir suyla sulamayı denerseniz, beyaz tortuların geçtiğini göreceksiniz.

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 20:43   #3
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
söz ettiğiniz böceklerde yarar mı bilmem ama sitedeki bir arkadaşımız difimiz toprağında oluşan solucanlar için sigara küllerini toprağa dökmemi önerdi denedim ve hala faydasını görmekteyim

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 22:02   #4
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 31
Ev yapımı ilaçlara bakın diyeceğim ama öncelikle zararlıyı tanımanız gerek. Ondan sonra mücadele yapıp gerekirse toprak değişimine gidersiniz.
Ayrıca topraktaki beyaz tortu sudan da kaynaklanabilir, topraktanda. Kaynatılmış ve soğutulmuş suyla yıkamanız gerekebilir toprağı.
Bu linkler size yardımcı olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/
http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/

Sevgiler,

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 02:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Bendede bu sorun var. Burdan okumutum çiçegin kokunu yikayip topagini degistir yaziyordu oyle yaptim ama yine geldi sinekler (

kardelen_01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 11:22   #6
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili kardelen 01,
Sizdeki sinekler torf sineği olmalı. Bitkiye gelmeyecek şekilde etrafına sinekler için olan ilaçlardan sıkabilirsin. Ben odaya sivrisinek ilacı sıkıp bir süre kapalı tutuyorum. Daha sonra havalandırdığımda sinekler ölmüş oluyor. Toprakta yumurta kalıyor olmalı, yeniden sinek oluşuyor. Döngü devam ediyor...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 12:13   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Bundan 4-5 sene önce annem evdeki çiçeklerin toprağındaki haşeratlar için çiçekçinin de tavsiyesiyle rakı döktü. Rakının kapağı iyi bir ölçek ama tabi bunu bilmeyen ya da daha çok dökersem kökten bu sorun hallolur diyen tanıdıklarımızın evi uzun bir süre meyhane gibi koktu Ama dediğim gibi rakı şişesinin kapağı yeterli oluyor ve uzun bir sürede işe yarıyor. Bunu yaptıktan sonra tekrarlamaya 1,5 sene sonra ihtiyaç oldu.

DuyguT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 00:19   #8
Yeni Üye

gordesli's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
Selam, ben birkaç hafta önce karanfillerimi budayıp başka saksılara dikmiştim bir hafta içinde hepsi kuruyup öldü, bazılarını söküp toprağını kontrol edince minik beyaz solucanlar gördüm
saksılar şu anda çiçeksiz boşta bekliyor, bu yaratıklar kendiliğinden ölür mü yoksa benim birşey yapmam gerekir mi acaba?

gordesli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 11:37   #9
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
O toprağı tekrar kullanmamanızı öneririm.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 20:29   #10
Yeni Üye

gordesli's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
Cevabınız için teşekkür ederim sevgili gilan

yeni toprak alıp yeni karanfil çeliği bulmam gerekecek

gordesli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 23:37   #11
Yeni Üye

jacob's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
bu küçük beyaz böcekler benimde sorunum galiba fazla sulamadan kaynaklanıyor..

jacob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 09:26   #12
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Aynı sorunu şu anda ben de yaşıyorum. Limonumun saksısında. Ama tek üzüldüğüm limon 3 yıldır ilk defa meyve tutmuştu ( Bir sürü öneri okudum bu konuda...Hepsini yapacağım ) Toprağı değiştirip kökleri yıkayacağım. Yeni toprağı fazla sulamayacağım. 1 kapak rakı dökeceğim. Ara sıra da sigara külleri serpeceğim.. Benim limon iyice alemci olacak yani ))

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 09:35   #13
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Böceği görmeyince birşey söylemek zor ancak yapılacak şey bitkinin kökünü yıkamakla bi alakası yok. Ben derim ki kimyasal ilaç alın ve sulama suyuna katın.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 11:26   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
Selamlar,
biraz yeni olduğum için isimleri bilemiyorum kusura bakmayın, hani şu kütük gibigövdesi olupta üstte biryerlerden yeşil sürgün veren bitkilerden var. işin aslı iyice sararıp ölüm döşeğine geldiği için annem gözden çıkarttı ve yazlığa götür dedi. bende kıyamadım ben bakarım dedim aldım 2-3 sulama bir numara yok hala yoğun bakımlık.

neyse dün geceyarısı bi su veriym dedim. sonrada toprağını az karıştırıp veriym dedimki toprak nemli. halbuki 4-5 günden fazla oluyor su vereli..

hemen operasyon, bi naylon açıldı, toprak boşaltılıp bitki kökleri çıkartıldı.
karadenizli olduğum için önce yapıp sonra internetten araştırdım tabi.. 2 sıkıntı vardı. 1.si saksının altında delik yoktu. tabi nem muhtemelen tüm kökleri çürütmüştü.2. sıkıntı ise. sevgili solucanlarımdı. 30-40 cm çaplı bir saksıdan 50-60 solucan cıkarmı? çıktı. sonra gene araştırma.. birisi saksıyı su dolu kaba koyun solucanlar yüzeye çıksın yazmış, tabi hemen uyguladım. bi 20-30 solucan daha çıktı. (tabi irili ufaklı)

bu noktada sormak istediğim 2 konu var. birincisi bu toprak değişmeli mi? yoksa içinde kalacak 3-5 solucanın zararı yok deniyor. hatta iyi bile deniyor. 2. soru ise, elimin altında güvercin gübresi var!!! biliyorum çok tehlikeli yakar vs. fakat inanılmaz bir gübre bu. yazlıkta döktüğüm yerdeki bitkinin verimi 3-4 katına çıkıyor. şimdi zor durumdaki bu bitkiyi eski toprağına koysam, bu gübreden 1 avuç atsam diyorum ama, yoğun bakımdaki bitkimin fişini mi çekmiş olurum diye sormak istedim. yoksa yeni bir çiçek toprağı mı almam daha evladır.

Not: bu arada şu an bitki su dolu bir kovanın içinde duruyor. 1 gün fln daha durur dimi. yoksa dışarda birazdaha mı tutayim, kökler yendiği ve çürüdüğü için..

Jakin beğendi.
armedangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 13:02   #15
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Benim limondaki konuklardan kurtuldum)
Sadece suyun içine oksijenli su koyup onunla suladım. Sonra bir süre sulamadım. Bu arada hemen yok olmadılar. O hafta sonu toprağını değiştirmeyi de kafaya koymuştum. Toprağını değiştirirken farkettim ki hiç bir şey kalmamış )

Sevgili csydn,
Bahçede solucan faydalı da acaba saksıda da faydalı olabilir mi Hani ona göre ayıklarsınız )

Jakin ve AkgMehmetCan beğendi.
nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 00:42   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abveyis Mesajı Göster
Saksı toprağında zararlı böceklere ne yapmalı?

Merhaba. forumun yeni bir üyesiyim, bu konuyu aradım ama bulamadım. fakat eminim konu daha önce de tartışılmıştır. deneyimli arkadaşlar yönlendirebilirse çok iyi olur. teşekkürler.

konuya gelince, evimde bulunan barış çiçeği, difenbahya ve paşa kılıcının rutin sulamasını yaparken, suyu döktüğümde toprağından beyaz ufak 8-10 ayaklı böceklerin çıkıp gezindiğini farkettim.

bu böcekler nedir? zararlı mıdır? zararlıysa kurtulmak için ne yapmak gerekir?

bir de toprağın üstünde beyaz tortular oluşmya başladı. bunlar hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim...

teşekkürler.

Aynı sorun bendede vardı toprak değiştirmiştim ama şimdi solucanlar çıkmaya başladı yaz gelirken çıkıyo ne yaptıysam bitmedi gitti malesef ilaçlattırmayada cesaret edemedim ne yazıkki alternatif yöntemler deneyeceğim.

hakanya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 11:38   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2013
Merhabalar,
Evimdeki hediye limon ağacının toprağında gördüğüm zararlıdan dolayı yardımınıza ihtiyacım var. Saksı eve geldiğinde salonda halı üzerinde ve odanın farklı yerlerinde kurumuş tırtıl benzeri böcekler gördüm, saksıda daha canlı birçok vardı bulaşık toprak kullanıldığını fark ettim. odaya dağılıp kuruyup kalıyorlar. Bitkimi atmakta istemiyorum. İnternetten araştırdım ve bahçelerde zararlı olan bozkurt (Agrotis ipsilon) olduğunu düşünüyorum. Evdeki süs bitkim için bu zararlıyla nasıl mücadele edebilirim??saksı toprağını değiştirsem yeterli olmayabilir diye düşünüyorum kökleri ilaçlamam gerekir mi ev içi süs bitkisi için neyle ilaçlamalıyım?

YeniBON beğendi.
limon-ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 21:46   #18
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Forum da şöyle bir gezinin. Ne güzel bilgiler bulacaksınız bakın. Bu arada hoş geldiniz.

MeyveliTepe beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 00:25   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
herkese selamlar elektrikli sinek öldürücü tek çözüm gece açın sinekler cızzz sonuç mükemmel

musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 17:45   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2013
Merhaba, japon gülünün yapraklarında cok fazla miktarda beyaz lekeler olustu, sebebi nedir? Nasıl tedavi önerilir? Şimdiden tesekkürler

BuAnadolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 23:02   #21
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Benim limondaki konuklardan kurtuldum)
Sadece suyun içine oksijenli su koyup onunla suladım. Sonra bir süre sulamadım. Bu arada hemen yok olmadılar. O hafta sonu toprağını değiştirmeyi de kafaya koymuştum. Toprağını değiştirirken farkettim ki hiç bir şey kalmamış )

Sevgili csydn,
Bahçede solucan faydalı da acaba saksıda da faydalı olabilir mi Hani ona göre ayıklarsınız )
merhaba bende aynı dertten muzdaribim oksijenli su yönetmini deneyeceğim ne kadar suya ne kadar oksijenli su kattınız bilgi verebilirmisiniz.

unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 11:29   #22
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Tırtıla benzer çok ayaklı kızılımsı zararlılar

Merhaba, kamkat'ım çiçek açmak üzere. Bu sabah sularken toprağın içinden kırkayağa benzer solucanımsı bir şeyler gördüm. Sudan rahatsız olup dışarı çıktılar; sonra yeniden toprağın içine daldılar. Kamkat'ım tam çiçek açarken bu duruma çok üzüldüm. Bu canlılar bitkiye Zararlı mı? Öyle ise yine çiçeklenme dönemindeki bitkiye zarar vermeden nasıl mücadele ederim? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 11:55   #23
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Merhaba, kamkat'ım çiçek açmak üzere. Bu sabah sularken toprağın içinden kırkayağa benzer solucanımsı bir şeyler gördüm. Sudan rahatsız olup dışarı çıktılar; sonra yeniden toprağın içine daldılar. Kamkat'ım tam çiçek açarken bu duruma çok üzüldüm. Bu canlılar bitkiye Zararlı mı? Öyle ise yine çiçeklenme dönemindeki bitkiye zarar vermeden nasıl mücadele ederim? Teşekkürler.
Aynı şeyi ben de Yeni Gine'mi sularken yaşadım. Ne yapmak gerek bilmiyorum.
Saksıyı suyun altında tutup, toprağını yıkasak faydalı olur mu acaba?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 08:39   #24
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Aynı şeyi ben de Yeni Gine'mi sularken yaşadım. Ne yapmak gerek bilmiyorum.
Saksıyı suyun altında tutup, toprağını yıkasak faydalı olur mu acaba?
Yıkamakla olmaz sanırım. Sigara külü deneyeceğim. Bitki çiçekteyken dengesini bozmaktan çekiniyorum.

Jakin beğendi.
Eski 01-08-2015, 08:42   #25
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Solucanla kırkayak karışımı, pembemsi, toprağın içinde yaşayan, sudan rahatsız olup yüzeye çıkan, sonra tekrar toprağa dalan bu canlının adını bilsem, araştıracağım. Bitkiye zararları var mı yok mu, diye.

Jakin beğendi.
Eski 01-08-2015, 08:56   #26
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Yıkamakla olmaz sanırım. Sigara külü deneyeceğim. Bitki çiçekteyken dengesini bozmaktan çekiniyorum.
Sn. Yukka sigara külünü denediyseniz sonucu yazar mısınız? Faydalıysa ben de komşulardan kül isteyeyim.

Eski 01-08-2015, 09:23   #27
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Solucanla kırkayak karışımı, pembemsi, toprağın içinde yaşayan, sudan rahatsız olup yüzeye çıkan, sonra tekrar toprağa dalan bu canlının adını bilsem, araştıracağım. Bitkiye zararları var mı yok mu, diye.
Sayın Yukka, benim gördüğüm de tıpkı tanımladığınız gibiydi. Kırkayak olduğunu sanıyorum.
Şöyle bir tavsiye buldum: "saksının dibine bir diş sarmısağı sap tarafı yukarı gelecek şekilde yarısına kadar toprağa hafifce gömün" demişler.
Ben de yaptım, faydalı olursa yazarım.

Eski 26-09-2016, 15:49   #28
Yeni Üye

Berk2's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
minik sarı renkli kırkayaklar zararlı mıdır?

Merhaba,

Evde bulunan limon ağacımın saksısında resimde görüldüğü üzere minik sarı renkli kırkayaklar bulunmakta, ayrıca top böcekleri de var bunların zararsız olduğunu tahmin ediyorum. Peki, kırkayakların bitki köküne bir zararı var mıdır acaba?

Eklenen Resimler

Berk2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 17:03   #29
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Top bocekleri de resminizdeki kirkayaklar da olu ve curumekte olan bitki artiklari ile beslenirler ve nemli ortamlari cok severler. Genel anlayis bu boceklerin bitkilere zarari olmayacagi yonunde. Toprakta curumekte olan bitki parcalarindaki maddeleri tekrar topraga kzandirdiklari ve topragi zenginlestirdikleri icin faydali oldulari bile soylenebilir.

Cok rahatsiz oluyorsaniz saksi topraginizi steril toprakla degistirmenizi oneririm, ancak internette bu boceklerin bitkilere zarar verdigine dair bir sey bulamadim. Bu kirkayaklarla ilgili ayrintili bilgiye internette greenhouse milipede diye arama yaparak ulasabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Greenhouse_millipede

Ancak yine kirkayaklara benzeyen ve zararli olan bir bocek var;

https://en.wikipedia.org/wiki/Symphyla

Düzenleyen Amanita : 26-09-2016 saat 17:09 Neden: eklenti
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 04:11   #30
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berk2 Mesajı Göster
Merhaba,

Evde bulunan limon ağacımın saksısında resimde görüldüğü üzere minik sarı renkli kırkayaklar bulunmakta, ayrıca top böcekleri de var bunların zararsız olduğunu tahmin ediyorum. Peki, kırkayakların bitki köküne bir zararı var mıdır acaba?
aynı böcekten benimde sorunum var.bu böcekler başta bir tane saksıdaydı zamanla tüm saksıları sardılar.hele böyle gevşek bir toprak bulurlarsa deme keyiflerine...toprak değişimi yapılacaksa evdeki diğer saksılardan emin olmak gerekir.çünkü yayılıyorlar.yani en azından yanyana duran saksılar için bu geçerli...

ben geçen yaz toprağı ezerek biraz daha kumlu hale getirdim.bu vesileyle azaldığını görüyorum ama tamamen kurtulmuş değilim...bitkilere çok bir zararını da görmedim ama hızlı çoğalıyor oluşları ve görüntüleri itibari ile kurtulmak istiyorum...
bitkilere ve toprağa zarar vermeden bu böceğin sonunu getirecek bir formül gerçekten çok güzel olur

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024