agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2019, 02:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Bahçe için kokulu ağaç

Merhaba ege bölgesi kıyı şeridindeki bahçemiz için kokulu ağaç arıyorum. Bahçeye ıhlamur diktik o büyüyene kadar bayağı zaman gerekiyormuş.
Leylak güzel kokar diyorlar ondan dikmeyi düşünüyorum. Çiçek olarakta lavanta özellikle pembe olanından.
Özellikle istanbulda nisan-mayıs aylarında pembe çiçekli mis gibi kokan bir ağaç vardı ondan arıyorum.
Bütün aramalarıma rağmen istanbuldaki o ağacı bulamadım. Tuzlada askerdim nöbet tutarken o ağaçlar mis gibi kokardı. Kokusunu tarif edemiyorum sanki eski blendax şampuanların kokusu gibiydi. Oradayken orman mühendisi arkadaş vardı sordum bilemedi.
Ağaçlar bayağı büyüktü erguvan diye düşündüm ama erguvan kokar mı? Tuzla piyade okulunda bir sürü vardı.
Bu konuda yardım istiyorum. Bahçede meyve ağaçlarını diktim ama kokulu bitkiler eksik kaldı.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 08:14   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Kıbrıs Akasyası, iğde, mimoza ağaç.
Selluka, yasemin sarılıcı olanlar.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 20:58   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2016
İstanbul'daki o ağaç belki mor salkım olabilir. Ağaca dolanarak büyüdüyse eğer ağaç gibi gözükme ihtimali var. Tam tarif ettiğiniz aylarda kokulu çiçeklerini açıyor. Forumdaki ilgili sayfaya bir bakmanızı öneririm

Mor Salkım

Düzenleyen melih146 : 24-04-2019 saat 21:13 Neden: Link eklendi
melih146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 22:12   #4
Yeni Üye

iron's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Merhaba ege bölgesi kıyı şeridindeki bahçemiz için kokulu ağaç arıyorum. Bahçeye ıhlamur diktik o büyüyene kadar bayağı zaman gerekiyormuş.
Leylak güzel kokar diyorlar ondan dikmeyi düşünüyorum. Çiçek olarakta lavanta özellikle pembe olanından.
Özellikle istanbulda nisan-mayıs aylarında pembe çiçekli mis gibi kokan bir ağaç vardı ondan arıyorum.
Bütün aramalarıma rağmen istanbuldaki o ağacı bulamadım. Tuzlada askerdim nöbet tutarken o ağaçlar mis gibi kokardı. Kokusunu tarif edemiyorum sanki eski blendax şampuanların kokusu gibiydi. Oradayken orman mühendisi arkadaş vardı sordum bilemedi.
Ağaçlar bayağı büyüktü erguvan diye düşündüm ama erguvan kokar mı? Tuzla piyade okulunda bir sürü vardı.
Bu konuda yardım istiyorum. Bahçede meyve ağaçlarını diktim ama kokulu bitkiler eksik kaldı.
Eğer doğru tahmin ediyorsam Pavlonya ağacından bahsediyorsunuz. Her gün o ağaçların önünden geçip evime gidiyorum ve bu aralar çiçeklendiler. Hakikaten çok güzel kokuyorlar...

Düzenleyen iron : 24-04-2019 saat 22:27 Neden: cavabı buldum. ikinci mesajı yazmamak için
iron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 07:53   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
İğde, akasya, mimoza gibi ağaçlar önceden bizde vardı. O mimozanın sarı toz gibi çiçekleri sıkıntı yaratıyordu.
İğde ise çevremizde bir sürü iğde olmasına rağmen o derece bir koku göremedim ki bizdeki ağaç 50 yaşındaydı. İğdenin çiçek zamanı yazlıkta olmuyoruz hatta yıllarca hasat zamanı dönmüş oluyorduk.
Yasemin var zaten. Defne, biberiye buralarda yabani olarakta sıklıkla rastladığımız şeyler. Farklı olsun istedim.
Mor salkım olamaz. Sarılıcı bitki değildi basbayağı ağaçtı. Hatta bir sürü dikmişler küçükleri vardı bayağı büyüğü vardı. Kokusu müthişti. Çiçekleri pembeydi.
Bir fotografım olsa gösterecektim ama maalesef.
Pawlonya? Belki olabilir? O ağaç hakkında bilgim yok.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024