agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2011, 16:21   #31
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Dağlar yüzünden akdeniz kuşağı iklim iç bölgelere ulaşamıyor. Bizim bitkisel kuşak iran turan diye geçiyor. O verdiğim linkteki bütün bitkiler doğal yetişiyor ben afyondakilere tek tek baktım çoğunu resmi dahi yok yüksek oranda endemik bitkimiz var örnek sadece afyon ve diğer 2 ile özgü toros akçaağacı alt türü var. Sorun bunları nasıl temin edeceğimizde herhalde bir doğa gezisi şart gidilmeyen yerlere gitmek lazım. Araştırmam afyonda yetişebilecek yabancı bitkiler ve dünyanın enleri üzerineydi bilmiyordum böyle bir site olduğunu bu linki bulasıya kadar baya bir uğraştım meğersem link bu sitenin sayfalarında gizliymiş hazine bulmuş gibi olmuştum. O günden sonra elimde bilgide olunca doğal yetişen bitkilere yöneldim.
Kütahyadan bir çalı; Jasminum fruticans L. sarı çiçekli yasemin

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:09   #32
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011

Chionanthus virginicus (Fringe Tree) deneyin çok güzel kokulu beyaz çiçekleri olan dona dayanıklı bir bitki ben Tunceli de yetiştirebiliyorsam siz Afyonda da yetiştirebilirsiniz. Hemen hemen aynı iklim özellikleri taşıyan iki il. Bitkinin soğuğa dayanıklılığı çok iyi Daves garden da -37 C diye belirtilmiş. Bitki Amerikada popüler, yukarıdaki fotoda olduğu gibi bir çok evin bahçesinde yer alıyormuş.

Düzenleyen Hillbilly : 11-05-2012 saat 13:48
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:24   #33
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
oooooo ne kadar güzel bir bitki buBulut ağacına benziyor

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:25   #34
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Boyutunu mu küçültmek gerekiyormuş fotoğrafın ne sayfayı kaplamış

Eski 11-05-2012, 13:29   #35
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Boyutunu küçültecektim ama ne biliyim böyle daha bi heybetli ve güzel geldi bana bahar bahar içimiz açılsın. Seviyorum çiçekli ağaçları.Detaylar güzeldir onları görmek, sevmek için nedenler yaratır.

Eski 11-05-2012, 13:32   #36
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

siz bilirsiniz tabi ama eğer düzeltebilirseniz daha iyi olacak sanki.Bitki çok hoş gözüküyorda sayfa bozuk gibi durmuş.Zaten üzerine tıklarsa görmek isteyen o büyür zannımca

Eski 11-05-2012, 13:56   #37
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Nasıl iyi mi? şimdi. Bu arada madem Kütahyalı birini buldum sormak isterim. Kestane fidanı dikmek istiyorum da acaba hangi kültürü en iyi ve en kaliteli meyveyi verir. Sarı aşlama diye duydum ama emin değilim, bi kaç kültürü daha vardı önerdikleri ama aklında kelimeler sisli kalınca yitiriveriyor insan.

Eski 11-05-2012, 14:11   #38
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Kestanede en iyi karedeniz gibi nemli yerlerde verim alınır Kütahyada da korunmuş yerlerde nemli ormanlar da kayın gibi ağaçlarla birliktedir böyle izole bir yerde yumuşak iklimde yaşıyorsanız olur. Ama soğuk iklim için kültürü yapılmış mı onu bilmiyorum.

Kestane ülkemizde en çok Aydın ilinde yetiştirilmektedir ve burdan hasat edilen kestaneler iç pazarda,dış pazarda ihracatı yapılmaktadır. Ayrıca özellikle Aydın ilinden ihraç edilen kestaneler çok kaliteli olup;Bursa ilimizde ve İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Bozdağ dağda Kestane Şekeri adıyla bilinen bir tatlı çeşidi olarakta imal edilmektedir.Bazı çörek, kek ve pasta çeşitlerinde de kullanılmaktadır.

Eski 11-05-2012, 14:14   #39
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ülkemizde olmayan türlerden istiyorsanız japon kestanesi -Castanea crenata iklime uygun gözüküyor.

Eski 11-05-2012, 14:17   #40
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster

Chionanthus virginicus (Fringe Tree) deneyin çok güzel kokulu beyaz çiçekleri olan dona dayanıklı bir bitki ben Tunceli de yetiştirebiliyorsam siz Afyonda da yetiştirebilirsiniz. Hemen hemen aynı iklim özellikleri taşıyan iki il. Bitkinin soğuğa dayanıklılığı çok iyi Daves garden da -37 C diye belirtilmiş. Bitki Amerikada popüler, yukarıdaki fotoda olduğu gibi bir çok evin bahçesinde yer alıyormuş.
Öneri için teşekkürler yanlız arayış içinde olan ben değilim, neyin nerede yetişip yetişmeyeceğini biliyorum.

Eski 11-05-2012, 14:23   #41
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

BÖyle kaliteli meyvelerin ne yazık ki artık ticari şartlar mı dersiniz, insanlarımızdan esirgenip dış ülkelere ihraç edilmesi üzüyor insanı doğal olarak. Markette satılan kalitesiz ve çürük kestaneleri görünce almaktan vazgeçiyorum oysa çok severim. Bende Kütahya da yetişiyorsa neden burda yetişmesin dedim çünkü babam eskiden Kütahya da uzun süre ikamet etmiş ve oranın meşhur soğukları geçmişten bahsedilirken cümle aralarında yer alırdı. İşin özü kaliteli bir kestane kültürünü bahçemde dikmeye karar verdim. Bence yetişebilir gibi ama işte o kültürlerin adlarını bilebilsem birini deniycem.
Bu arada yanlış anlamayın ben sadece geçen sene bahçemde diktiğim bu ağacı( o zaman fidanını bulabilmek için çok uğraşmıştım) paylaşmak istedim. Fringe Tree gerçekten güzel bir ağaç soğuk iklimler için güzel bi seçenek.

Eski 11-05-2012, 14:33   #42
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Aydın taraflarında köylüler toplayıp satıyorlar biz oralardan temin ediyoruz harika oluyorlar. Afyonda'da var kestane var ama dağların kuzeye bakan nemli yamaçlarında yani izole bir mikro klima iklimden bahsediyorum, kışın aşırı soğuk olmayan nemli bir yer, aslında bu Türkiye'nin geçmiş iklimi hakkında da bilgi veriyor yani geçmişte heryer karadeniz iklimi gibiydi günümüzde korunabilen türler izole olarak iklimleriyle alakasız yerlerde yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Eski 11-05-2012, 14:37   #43
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tabi kültürünü deneyin bu şekilde soğuğa dayanıklı olurlar.

Eski 11-05-2012, 14:38   #44
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

http://www.samsuntarim.gov.tr/teknik...ce/kestane.pdf
Bu linkte ihtiyacınız bilgiler var.

Hillbilly beğendi.
Eski 18-10-2012, 19:16   #45
Yeni Üye

canantugce's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
selamlar ...bende kutahya'dayım ve bende cıceklere bayılıyorum evımde bırcok cıcek bakıyorum yakında resımlerınıde ekleyecegım ....

canantugce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 12:37   #46
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2013
kütahya simav bölgesinde kestane yetişmekte,kivi de artık yeni yeni dikilip yetiştirilmekte.Tavşanlılın bazı bölgeleri iklim açısından simav'a benziyor.Buralara kivi denenmesini önenirim.

zevraki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 23:05   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Sayin fesleğen hala aktifseniz sizinle gorusmek isterim. Kutahya da yetisen dis mekan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Kütahya, özellikle Tavşanlı'da yetişebilen süs bitkileri hakkında bilgisi ve beni yönlendirebilecek olan var mı arkadaşlar? Bizim bulunduğumuz bölge Ege Bölgesi diye geçiyor fakat öyle değil. Aslında tipik bir karasal iklim hakim bölgede ama bana göre geçiş bölgesi ve bazen sürpriz bitkilerde yetişebiliyor. Mesela ağlayan çam, yucca... Hal böyle olunca kafası karışıyor insanın. Benim istediğim aslında bu bölgede yetişebilen bitkileri hakkında bir döküman oluşturmak. Kütahya Orman İşletmesiyle bağlantıya geçtim ama onların çalışmaları daha çok orman ağaçları üzerineymiş.Bu konu khakkında bilgisi olan arkadaşım varsa ve beni bu konu hakkında bilgilendirirse çok sevineceğimbende öğrendikçe sizlerle paylaşacağım.
Sayin fesleğen hala aktifseniz sizinle gorusmek isterim. Kutahya da yetisen dis mekan bitkileri ile ilgili paylasim yapmak isterim. Tecrübelerinizi aktatirsaniz memnun olurum. 05448441400

Fahri_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 23:06   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Sayin fesleğen hala aktifseniz sizinle gorusmek isterim. Kutahya da yetisen dis mekan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Kütahya, özellikle Tavşanlı'da yetişebilen süs bitkileri hakkında bilgisi ve beni yönlendirebilecek olan var mı arkadaşlar? Bizim bulunduğumuz bölge Ege Bölgesi diye geçiyor fakat öyle değil. Aslında tipik bir karasal iklim hakim bölgede ama bana göre geçiş bölgesi ve bazen sürpriz bitkilerde yetişebiliyor. Mesela ağlayan çam, yucca... Hal böyle olunca kafası karışıyor insanın. Benim istediğim aslında bu bölgede yetişebilen bitkileri hakkında bir döküman oluşturmak. Kütahya Orman İşletmesiyle bağlantıya geçtim ama onların çalışmaları daha çok orman ağaçları üzerineymiş.Bu konu khakkında bilgisi olan arkadaşım varsa ve beni bu konu hakkında bilgilendirirse çok sevineceğimbende öğrendikçe sizlerle paylaşacağım.
Sayin fesleğen hala aktifseniz sizinle gorusmek isterim. Kutahya da yetisen dis mekan bitkileri ile ilgili paylasim yapmak isterim. Tecrübelerinizi aktatirsaniz memnun olurum. 05448441400

Fahri_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024