agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen denizakvaryumu
  • 1 Gönderen denizakvaryumu

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2008, 02:19   #1
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Galeri: 25
Yüksek rakımlı yaylalarda yetiştirilecek ticari bitkiler

Türkiye'de özellikle 3000 metre ve daha yüksek rakımlı yayla ve eğimli yamaçlarda 2 önemli ticari bitkinin rahatlıkla yetiştirilebileceğini ve oldukça fazla kazanç getireceğini sanıyorum.

1-Goji Berry

http://www.gojiplanet.com/

2- Maca - Lepidium meyenii

http://www.rain-tree.com/gallery/maca-cultivation.htm


Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzfgt67.jpg
Views: 12006
Size:  24.7 KB

.

 
mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 03:11   #2
Ağaç Dostu
 
eylems's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-04-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1,447
Galeri: 58
Sayın Denizakvaryumu, yaptığınız bu araştırma çok güzel. Benim köyüm 1400 rakımda yamaçlarda boş duran tarlalara ne eksem diye düşünüyorum. Bunlar güzel seçenekler. Çoğu kişi için, bir gelir kaynağı olabilir ama pazarlama sorunu da var. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 08:43   #3
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Galeri: 25
Bu iki bitki de Türkiye'de tanınmıyor bu bakımdan pazarlama sorunu var gibi gözükse de eğer uygun fiyatla satışı olursa bu sorun aşılabilir.

Goji berry yavaş da olsa tanınmaya başlandı hem kurusu hem tazesi yeniyor ve ORAC sıralamasında en başlarda.

Maca ise Dünyada çok tanınan bir bitki.

Maca (Lepidium Meyenii); Güney Amerika (Peru) kökenli bir bitkidir. Peru birçok önemli bitkinin anavatanıdır. Buna kadim İnka uygarlığından beri bilinen Maca da dahildir. Tarihsel kullanımı İnka’ lara kadar uzanan Maca, Peru halkı tarafından yüzyıllardır hem bir besin hem de şifalı bir bitki olarak güvenle kullanılmaktadır. Bu bitki Peru’ nun yüksek platolarında (2000-3500 m) yetiştirilmektedir. Köklerinin besin değeri oldukça yüksektir. Maca kökü; karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller (özellikle selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir) açısından zengindir.

Ayrıca linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler içerir. Maca, bu yörede stresle başa çıkma, libido (cinsel istek) ve kuvvet verici bir tonik olarak iyi bir şöhrete sahiptir ve cinsel hayatlarına heyecan katmak **** daha ilginç hale getirmek isteyen hem kadınlar hemde erkekler tarafından kullanılmaktadır. Latin Amerika’ nın birçok yerinde ise, içerik bakımından aynı olmamasına rağmen, “Peru Ginseng” diye anılmakta ve tıpkı ginseng gibi enerji seviyesini yükseltmek, daha güçlü ve dayanıklı olmak, yorgunluk ve halsizliği azaltmak veya gidermek ve cinsel güç için **** bunların değişik kombinasyonları için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Fakat Maca artık sadece Peru veya Latin Amerika’ da değil başta A.B.D, Avrupa ve Japonya olmak üzere birçok ülkede tanınıyor ve bir takviye ürün olarak sizlere sunuluyor.

Maca' nın içerdiği maddeler ile ilgili en derin analiz çalışması 1998 yılında “PureWorld Botanicals” tarafından “Dr. Quin Yi Zheng” liderliğinde yapıldı. Bu çalışmalar esnasında macada yukarıda belirtilen maddelere ek olarak başka bir bitki veya üründe henüz keşfedilmemiş benzersiz (unique) iki grup bileşik daha bulundu ve bu maddelere “macamides” ve “macaenes” adı verildi. Bu iki grup bileşiğin Maca’ nın bilinen kullanım amaçlarıyla doğrudan ilişkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar bu düşüncenin geçerliliğini test etmek için hayvanlar üzerinde bir seri deneysel çalışma yaptılar ve sonuçlarını “Medical Journal Urology” nin Nisan 2000 sayısında yayınladılar.


Bu sonuçlara göre göreceli olarak yüksek oranda macamides ve macaenes içeren maca ekstresi verilen kemirgen hayvan türlerinin kayda değer ölçüde enerji ve dayanıklıklarının arttığını gösterdiler. Bu denek hayvanları aynı zamanda, daha az macamides ve macaenes verilen denek hayvanlarına göre oldukça farkedilir derecede cinsel istek ve kuvvet sergilediler. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da hem kadınların hemde erkeklerin libido ve cinsel isteklerinin arttığı ve sertleşme problemi olan erkeklerde bu bitkinin bir çare olabileceği gözlenmiştir. Ayrıca Maca’ nın testesteron, progesteron ve estrogen benzeri steroid hormonları normalize ettiği ve bu yüzden yaşlanmayla meydana gelen hormonal değişikliklerin önüne geçebilme yeteneğinin de olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmalar Maca’ nın herhangi bir hormon içermediğini göstermekte olup; hormon dengeleyici etkisinin içerdiği sterollerden geldiği düşünülmektedir.Bu çalışmaların en ünlüleri arasında “Arizona American College Advancement in Medicine bölümünden Dr.Gary Gordon” ve “Federico Villarreal National University, Faculty of Human Medicine’ dan Dr.Aguila Calderon” un çalışmaları sayılabilir.

Faydaları ve Kullanım Alanları:

Aşırı yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissine karşı enerji seviyesini yükselterek yardımcı olur.
Fiziksel ve duygusal (zihinsel) dinginlik hissi verir.
Kuvvet verici, dayanıklılık ve atletik performansı arrtırıcı etkisi vardır.
Strese karşı fiziksel ve zihinsel olarak adaptasyon sağlanmasına yardımcı bir adaptojendir.
Hem erkek hemde kadınlarda libido, cinsel istek ve arzuyu arttırıcı etkisi vardır.
Vajinal kuruluk ve menopoz semptomlarına karşı yardımcı olur.
Kadınlarda cinsel uyarıcı ve vajinal ıslanmaya yardımcı etkisi vardır.
Erkeklerde cinsel iktidarsızlık ve sertleşme problemlerine yardımcı olabilir.
Her iki cinste de doğal hormon dengeleyici etkisi vardır.

http://www.bitkisel-tedavi.com/maca.htm

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 12:31   #4
Ağaç Dostu.
 
Romantik's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-10-2008
Şehir: ORDU
Mesajlar: 3,855
Sayın Deniz Akvaryumu çalışmalarınız çok güzel. Maca daha önce duymamıştım. Sizin sayenizde keşfitdim. Eklediğimiz linklere de baktım çok ilginç bir bitki gibi duruyor.
Goji Berry dediğiniz gibi son zamanlarda çok yaygınlaştı. Ekonomik anlamada artık dikimi yapılıyor. İnsanlar geçde olsa farketdi. Aldığım duyumlara göre devlet destekli Sivasa plantasyonunu da kurmayı düşüniyorlarmış.
Bunların haricinde bu listenize pawpawıda ekleyebiliriz sanırım. Ticari anlamda yetiştirilince meyve verme süresi biraz geçde olsa , aşı problemi halledilirse rahatlıkla büyük kazanç sağlayaacığını düşünüyorum.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 21:37   #5
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 08-12-2009
Şehir: sivas
Mesajlar: 5
Galeri: 1
Sayın Denizakvaryumu, Sayın Ağaçlar net forum

Unutmayalım ki bir ekosisteme farklı bir ekosistemden girecek, getirilip yerleştirilecek tür o ekosistemin çökmesine neden olur. Ülkemizdeki onca güzel yöreye has türler varken ve koruma altına alınmazken biz farklı ülkelerin türleri ile ülkemizin sistemini neden kirletelim? Böyle bir hata da bir tür kirliliktir. dışardan giren her bitki ile ülkeye hastalık ve zararlıda kiriyor.. ardından kimyasal ilaç satışları başlıyor..

PAPATYA58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 19:03   #6
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 30-10-2010
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 5
1000-200 metre arasında yaz için serada domates yetiştirebilirsiniz, toprak tvde gördüm 1800 metre rakımlı burdur söğütte domates serası var.ve oldukça da yaygınlaşmış.

haskral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 14:36   #7
Ağaç Dostu
 
the_mc's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-12-2009
Şehir: Denizli
Mesajlar: 493
Eğimin yüde 50 nin üzeri olan yerler tarım arazizi sıfatını kaybediyor. yüksek eğimli arazileri mümkün oldugunca ağaçlandırma yapılmalı..

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 11:33   #8
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 13-12-2010
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 1
Arkadaşlar 1000 m. rakımda nar fidanı yetiştirilebilir mi?
15000 metrekare arazim var nar bahçesi kurmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

mehmetay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 02:29   #9
Ağaç Dostu
 
the_mc's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-12-2009
Şehir: Denizli
Mesajlar: 493
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetay Mesajı Göster
Arkadaşlar 1000 m. rakımda nar fidanı yetiştirilebilir mi?
15000 metrekare arazim var nar bahçesi kurmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bir bilene soralım bu bölümde sorarsan daha iyi olur.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 22:41   #10
Bilgilendirilen Üye
 
Giriş Tarihi: 27-04-2011
Şehir: Bolu
Mesajlar: 7
maca bitkisi nasıl bir iklim istiyor?

barisceker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 17:43   #11
Yeni Üye
 
piri demir's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-02-2010
Şehir: trabzon
Mesajlar: 26
maca turp u ekildikten sonra bir kış geçmesi gerekiyormuş diye bir yazı okudum.doğrumudur acaba.ne zaman ekilip ne zaman toplaniyor acaba

piri demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 18:49   #12
Ağaç Dostu
 
hexus's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2008
Şehir: Adana
Mesajlar: 238
yüksek rakımlı bir bölgede yaşayan birisi olarak size tavsiyem güney amerika ve hindistan yüksek rakım bitkilerini düşünmeniz. Goji Berry ve Maca Turpu doğru bir seçim olacagını düşünmekle birlikte bunun yanısıra ticari olarak çiçek türleride düşünebilir. Örnek olarak Saphire Tower bitkisi. Denenmesi gereken bir bitki bence Türkiyede deneyen olmadı galiba . Ben bir ara düşünmüştüm Saphire Tower yetiştirmeyi fakat iş yoğunluğumdan dolayı bir türlü fırsat bulamamıştım.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 22:19   #13
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 19-05-2015
Şehir: Rize
Mesajlar: 2
Bu listeye likapa yı da ekleyelim.Diğen adıyla Yaban mersini ancak yabanı olan rizede ağaç örtüsünün bittiği nokdada sovuğun maksimum olduğu yerlerde yetişiyor.Rakım düştükçe verim azalıyor.

özgür ışık08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 07:03   #14
Ağaç Dostu
 
Gardenias's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-03-2016
Şehir: Antalya
Mesajlar: 220
Maca bitkisi çayının çok kullanımı BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLUYOR. AMAN DİKKAT!!!!

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 07:56   #15
Ağaç Dostu
 
Gardenias's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-03-2016
Şehir: Antalya
Mesajlar: 220
İğde de yüksek rakımlarda yetiştirilebilecek ticari bir türdür. Elaeagnus Orientalis denen türü 3.000 metreye kadar yetişebilir. Kanaatkardır. Kuraklığa ve dona dayanıklıdır.

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020