agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2006, 02:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Yeşile Pedal 14-15-16 Eylül Isparta Sütçüler

Merhaba herkese. Bu konu buraya ne kadar uygun bilmiyorum fakat en uygun gelen yer burası idi. Eğer uygun değilse yetkin kişiler uygun yere taşır diye umuyorum.

Ege üniversitesi bisiklet topluluğundayım ve bu sene şöyle güzel bir proje hazırlayalım diyoruz. Benim fikrim ise ekolojik bir proje olması yönünde. Fakat neler yapabileceğimiz adına çok fazla fikir yürütemiyorum. En basiti rota boyunca belli noktalarda ağaç dikimi yapılması geliyor aklıma. Adı "Yeşile pedal basmak" gibi birşey olabilir projenin. Buna uygun neler yapabiliriz eğer sizlerin de fikirlerini alabilirsem sanırım ortaya çok güzel şeyler çıkabilir. Ne kadar kısa zamanda çizgilerimizi belirlersek o kadar kısa sürede de dosyamızı hazırlayıp sponsorluk görüşmelerine başlayabiliriz.

Fikirlerinizi dört gözle bekliyorum

İyi çalışmalar dilerim

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 07:49   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Konu başlığını değiştirdim...

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 07:57   #3
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Ağaç dikme fikri güzel bence. Belli bir çevresel sorunu konu edinip ağaç dikmeyi de bu soruna dikkat çeken bir dizi eylemden birisi olarak kullanabilirsiniz. Benim aklıma Menderes Havzası'nın kirlenmesi geldi örneğin.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 07:58   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

- Gittiğiniz yerlerdeki anıt ağaçların fotoğraflarını çekebilir, haklarındaki söylenenleri derleyebilirsiniz.... daha sonra da siteye eklersiniz

- Gezdiğiniz yerlerin tanıtan yazılar hazırlayabilirsiniz...

- Fidan dikimi de güzel bir fikir ama daha sonras onların bakımı gerekmez mi?

Eski 05-10-2006, 08:19   #5
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Aybala'nın dediği gibi dikeceğiniz fidanlar daha sonra bakım gerektirir. Bu çalışmayı geçeceğiniz yerlerdeki köyler ve okullarla birlikte yapabilirseniz onlar kendileri de fidan dikiminde bulunduları için daha sonra bakımlarını üstlenebilirler.

Bu şekilde ağaçlandırma çalışmaları yapamayacaksanız belirlediğiniz güzergahta bulunan okullarla bir ön görüşme yapın. Bisiklet turunuza bir ad verin, doğa, orman yangını, ağaçlandırmanın önemi v.b. konularla ilgili broşürler alın ve dağıtın. Okullarda ve köy kahvelerinde toplantılar yapın.

Yukarıda bahsettiğim konularla ilgili broşürleri İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden bulabilirsiniz.
(Yaz başında dağıtıldı bir çoğu ama belki kalmıştır.)

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 16:48   #6
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler değerli fikirleriniz için. Daha başka daha başka

Eski 05-10-2006, 22:40   #7
Ağaç Dostu

Aslında geçtiğimiz yaz boyunca olan yangınlar sonrasında bir ıslah çalışmasına gidilebilir fakat biz bunu bisiklet ile nasıl bağdaştırıp birşeyler yapabiliriz, bunun için fikir yürütemiyorum en azından bulunduğumuz yerde birşeyleri düzeltmeye çabalayabiliriz.

Orman Bakanlığı'nın ya da Ege Orman Vakfı'nın herhangi bir projesi olacak mı bu konu ile ilgili (yangın sonrası ağaçlandırma) acaba. Bilgisi olan var mı?

Eski 06-10-2006, 08:43   #8
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Kasım ayının sonlarına doğru yanan bu alanlarda ağaçlandırma çalışmaları başlar. Şu sıralarda sanırım saha hazırlığı yapılıyordur.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçerseniz tam tarihlerini alabilirsiniz.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 14:45   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Kardeşim
Bu başlığı yeni gördüm. Bende yeni üyeyim. Geçtiğimiz sonbaharda İstanbuldan bir grup bisikletsever arkadaşla Eğirdir-Kovada Gölü-Zengi Yaylası-Sütçüler-Yazılı Kanyon Tabiat Parkı-Akçal Zirvesi-Gümü Köyü-Sütçüler güzergahında pedal bastık. Çok güzeldi. Arkamızda teknik destek verecek bir araç la yaptığımız bu etkinlik çok keyifli idi.
Bu etkinliği bahar da tekrarlamayı düşünüyoruz.
Selamlar.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 15:00   #10
Ağaç Dostu

Mesaj ile karşılaştığınıza sevindim
Yapacağımız etkinlikleri birleştirebilmek ya da ortak bir etkinlik yapabilmek beni de, arkadaşlarımı da mutlu edecektir. Daha ayrıntılı fikirlerinizi heyecanla bekliyorum.

İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

Eski 19-07-2007, 00:30   #11
Ağaç Dostu

Mahmut Abi buradan devam edelim sohbetimize Küresel ısınma, nükleer santraller, su sorunları gibi güncel ve tüm dünyayı ilgilendiren konularda karma broşürler hazırlayıp, rotamız üzerinde belirli noktalarda bunların dağıtımını yapabiliriz. Siz bize nasıl güzellikler yapabilirsiniz onu öğrenebilir miyim

İhtiyacımız olacak kalemler;

-Eskort araç
-Günlük yemeklerimiz
-Muhtemelen çadırda konaklarız fakat uygun olmayan koşullarda konaklama masrafları

Bunları karşılayabilecek kurumları bulduktan sonra gerisi kolay.

Eski 19-07-2007, 00:51   #12
Ağaç Dostu

Eskort araç kolay.Günlük yemekleri de bir şekilde hallederiz.Önemli olan rota çizmek.İsparta Belediyesinden de destek alabiliriz. Bütün bunları proje haline getirip sunmak önemli.

Örnek bisiklet rotaları:
Bu rotalarda St.Paul yürüyüş güzergahlarıda mevcut. Fakat çizeceğim rotaların çoğunluğu asfalt yol. bir rotada toprak yol var.

1-İsparta çıkışlı Eğirdir-Kovada Gölü-Karadiken köyü-Hacıahmetler köyü-Sütçüler 90 km civarında
2- Sütçüler- Badap köyü-Sarımehmetler köyü-Gümü-Söğüt yaylası-Akçal zirvesi-Çandır köyü-Yazılı Kanyon -Müezzinler köyü-Sütçüler (Bu rotada Rakım Sütçüler 970 mt,Badap köyü 1250 mt,Akçal Zirvesi 2005 mt. Çandır köyü 200 mt.Müezzinler köyü 800 mt.)
3-Sütçüler -Çobanisa-Çimenova-Beydili(Eko Kültür köyü)-Sütçüler
4-Sütçüler-Sağrak köyü-Adada Antik kenti-Zengi yaylası-Tota dağı orman içi dinlenme yeri-Kasımlar köyü(Köprüçay havzası)-Aşağı Yaylabel köyü ve suyun gözesi-Darıbükü köyü-Ayvalıpınar kasabası -Sütçüler

Bütün rotalarda istediğimiz yerde Orman işletmesi tesislerinde (basit te olsa )konaklayabiliriz.
Sütçüler de otelde konaklanabilir Belediye misafiranesinde konaklanabilinir.Üniversitede (meslek yüksek okulu tesisleri) nde konaklanabilinir. Hiçbiryer olmadı evlere dağılırız.

Eski 19-07-2007, 02:30   #13
Ağaç Dostu

Bizim İzmir'den yola çıktığımızı varsaymıyor muyuz ?

Eski 19-07-2007, 09:20   #14
Ağaç Dostu

İzmir den Bisikletlemi geleceksiniz?Eğer öyle ise uzun bir parkur olacak. İnsanların zaman dilimleri nasıl? Geçen yıl Konya ve Ankara dan gelen bisikletçi dostlarda öyle yapmışlardı.Ankara ve konya dan bisikletlerle gelmişlerdi.

Burada etken zaman dilimi. Eylül ün ikinci haftasında ramazan başlıyor. Okullar ne zaman açılıyor?(Üniversiteler) Ağustos ayı çok sıcak olur gece gündüz ısı farkı 17-20 C bulur. Rakım farklılıkları çok fazla. 200 ile 2000 metre arasında.
Aslında Eylül iyi zaman.

Eski 19-07-2007, 09:25   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürekçi Mesajı Göster
Çok teşekkürler değerli fikirleriniz için. Daha başka daha başka
Sevgili Kürekçi,

Şu an Fransa Bisiklet Turu devam ediyor. İzlemek öyle keyifli ki. Euro Sport hergün canlı yayınlıyor. Sanırım bu gün 12:00 yine yayın var. Akşam banttan tekrar yayınlanıyor.

Bence onu izlersen yeni fikirler aklına gelebilir.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 11:10   #16
Ağaç Dostu

Kayıt haftasını da işin içine katarsak Eylül'ün yirmidördüne kadar zamanımız var. Gelebilecek olanların hepsi öğrenci olduğu için hepimize aynı tarih geçerli. Kulüp olarak da yeni dönem kayıt alımlarımıza başlamadan önce güzel bir faaliyet olabilir. Bisikletle gelmek isteriz tabi ki fakat geleceğimiz güzergahı bilen yok aramızda.

Tren biz bisikletçilerin en iyi kurtarıcısı. Çok fazla zamanımız olmadığı için Eskişehir'e kadar tren hattını kullanabiliriz (ayrıntılar). Sonrasında da yol durumuna göre bisikletlerimize atlarız ya da yine tren ile yola devam ederiz (ayrıntılar). Ege ve Meram Expresleri bizim işimizi görecektir. Gidiş dönüş toplamda 62 YTL yol masrafımız oluyor. O da bagaj ücreti almazlarsa.

Bizim bu yaz için Bozcaada planlarımız vardı aslında fakat hiçkimsenin zamanlaması uymadığı için başka tarihe ertelemek zorunda kaldık .

Eski 19-07-2007, 11:22   #17
Ağaç Dostu

Sevgili Kürekçi İsparta İzmir arasında tren mevcut. Eskişehire gelmenize gerek yok.Göller Ekspresi hergün akşam İzmirden 21.00 de hareket ediyor sabaha karşı İsparta ya ulaşıyor. Aynı şekilde dönüşte İsparta dan 21.30 da hareket le İzmir Basmaneye ulaşıyor. Yurtiçi ana hat bölümünde tarifeleri mevcut.Gelecek kişi adedine göre İsparta dan Sütçülere Belediye otobüsü ile sizleri aldırırız. Bütün güzergahlarda başlangıç Sütçüler olsun. İsparta İzmir tren le 430 Km civarında.Gerekirse planımızı yaptıktan sonra Sizleri İsparta da karşılarım. İsparta Sütçüler 102 Km. Alternatif yoldan gidilirse 80 km civarında.

İsparta dan itibaren bütün güzergahları size planlarım. Kilometreleri ile,rakımları ile (Yükseklik)

Önümüzdeki hafta içinde 2-3 günlüğüne Sütçülere gideceğim Kaymakam ve Belediye başkanı ile görüşeceğim bu konuyu.Sizin klübün adı ne faaliyetleri ne onları da bilebilirsem aktarırım. Ne kadar kalabalık bir etkinlik olursa o kadar ses getirir.

Eski 19-07-2007, 12:08   #18
Ağaç Dostu

Benim yine kafam karışmış afedersiniz Bagdat restaurant konusu araya sıkışınca ben İzmit tarafına gideceğimiz rotayı çıkardım (Yemek ile ilgili konularda gözüm dönüyor ).

Kulübümüzün adı "Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu", sayfası www.ebit.ws üyeliğe de beklerim. Yalnız sitede eski faaliyetlerimiz ile ilgili bilgi yok. Ben kısaca bahsedeyim. Dönem içerisinde İzmir çevresinde ve günü birlik faaliyetler gerçekleştirebiliyoruz. Araya iki günlük kamplı faaliyetler de sıkıştırmaya çalışıyoruz. Büyük çapta faaliyetler ise yaz dönemlerinde yapıldı bunlar;

Karadeniz Turu (2005-2006)
Cumhuriyete Pedal Çevirmek (Bisiklet Sevenler Derneği ile) (2006-2007)
Avrupa Turu (E.Ü. Eczacılık Fakültesi Bisiklet Topluluğu ile) (2006-2007)

Mahmut Abi aslında rakım değil de, rampaların açısı ve sürekliliği daha fazla önem kazanıyor. Sizce çok zorlar mı? Ona göre idmanlara önceden başlayalım biz de

Eski 19-07-2007, 13:06   #19
Ağaç Dostu

Evet rampalar zorlayacak sizleri,fakat inişli çıkışlı olduğu için rahat edersiniz.
Mesela Eğirdir-Kovada gölü 22 km düz yol 1-2 km lik bir rampa ile (meyil %7 gibi) Karadiken ovasına çıkılıyor ve yol düz 7-8 km. sonra bağırsakdere kanyonuna inilip 1-2 km lik rampa ile anayola çıkılıyor. Burada 5 km kadar rampa ile Kumlukmevkiinden sonra Sütçülere kadar hep iniş.

Eski 19-07-2007, 13:10   #20
Ağaç Dostu

2. güzergah örnek: Sütçüler Sağrak yolu 14 km rampa -Adada antik kenti ve Zengi yaylası dümdüz ova 12 km Tota dağı orman içi dinlenme yerine kadar.Oradan sonra Köprüçay havzası hep iniş. Aşağı Yaylabel bölgesi ve Ayvalıpınar kasabasına kadar dümdüz ve müthiş manzaralı

Ayvalıpınar Kasabasından Sütçülere kadar ise 25 km ana yol ve ormanların içinden ve bol su kaynaklı inişli çıkışlı

Eski 19-07-2007, 13:13   #21
Ağaç Dostu

En zor güzergah Sütçüler-Badap köyü hafif rampa sonra Sarımehmetler ve Gümü ye kadar iniş sonra Söğüt yaylası rampa oradan en zor yer Akçal zirvesi. Zirveden Çandır Karacaören baraj gölüne kadar iniş sonra rampa selimler gediği oradan Bağırsakdere kanyonu iniş ve Müeezzinler köyüne kadar rampa ve düz yoldan Sütçüler

Eski 19-07-2007, 13:37   #22
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Kürekci bu tarz bir çalışmada belki de önceden gidip güzargah belirlemesi yapılarak ve gerçekleştiği takdirde sponsorlar ve belki de sağlık ekibi ile yapılmalı gibi geldi. Yapılmak istenen gerçekten heyecan verici ama bazı çekinceler oluştu kafamda nedense. Tecrübeli olan sizsiniz ama başlamadan gerekli bağlantıları yapmak lazım. Sonra ya kaybolursanız...

Eski 19-07-2007, 16:12   #23
Ağaç Dostu

Onlar antremanlarını yapsınlar gerisini ben halledeceğim. Kaymakamla görüştüm
sağlık ekibi konusunda ambulans ve gerekli ekibi tahsis ediyor.Sevgili Aybala çekincelerini belirtirsen iyi olur
Lojistik destek sağlayacak araba da ayarladım. Ben sürekli bu etkinlik gerçekleşirse yanlarında olacağım

Eski 19-07-2007, 20:30   #24
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Mahmut Bey benim Isparta'da bisikletim yok gelmeyi çok isterim bir bisiklet kiralama şirketiyle de anlaşsanız Eğirdir'de vardı belki sizin tanıdığınızdır Ayrıca uzun zamandır bisiklete binmiyorum. Diyelim ki benim gibi hamlamış birkaç kişi var sizin temponuzu düşürmez miyiz?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 21:21   #25
Ağaç Dostu

Mahmut Abi ne kadar güzel açıklamışsınız herşeyi, teşekkür ederim.
Bana da şimdiden elemanları ayarlamak kalıyor sanırım, bir de antrenman yapmak

Aybala kaybolalım varsın olsun, şehirde insanların içinde kaybolmaktansa, doğada kaybolmayı yeğlerim

Eski 19-07-2007, 21:23   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filiz Mesajı Göster
Mahmut Bey benim Isparta'da bisikletim yok gelmeyi çok isterim bir bisiklet kiralama şirketiyle de anlaşsanız Eğirdir'de vardı belki sizin tanıdığınızdır Ayrıca uzun zamandır bisiklete binmiyorum. Diyelim ki benim gibi hamlamış birkaç kişi var sizin temponuzu düşürmez miyiz?
Böyle zamanlarda ya eskort en arkadaki grup ile gelir ya da (eskort olmadığı durumlarda) en düşük tempoya göre gidilir. Takım ruhu

Eski 19-07-2007, 21:27   #27
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Teşekkürler kürekçi, ayarlayabilirsem kendi bisikletimi getireceğim evden inşallah bi aksilik çıkmaz. Umarım bisikletime kavuşurum 3 yıl aradan sonra. Takım ruhunu sevdim. Zira 3 yıldır oturamadım bisiklete tempom haliyle yavaş olacak. Gelince de hemen başlarım antrenmana..

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 21:32   #28
Ağaç Dostu

Filiz ciğim bak Kürekçi ne güzel açıklamış. Hem Eskort araç hemde lojistik destek sağlayacak araç ayarladım.Ayrıca ambulansımız olacak.Matara haricinde bütün kişisel eşyaları araçlar taşıyacak. Kaldiki bu tür parkurlarda sık sık molalar verilir.

Ayrıca ayarlıyabilirsem İstanbuldaki VELESPİT firması ile de görüşeceğim belki onların sporcuları da **** üyeleri de katılır . Ozaman teknik destek tam olur.Konya daki dostlarla da konuşacağım belki onlartda katılabnilirler.

Eski 19-07-2007, 21:38   #29
Ağaç Dostu

Harikasınız Mahmut Abi Benim ne zaman bu kadar geniş ve vefalı çevrem olacak acaba

Eski 19-07-2007, 21:48   #30
Ağaç Dostu

Üzülme büyüyünce seninde olur. Yeterki bana tarih ve katılımcı kişi sayısı belirleyin. Mutlaka içlerinde fotograf çekenler de olsun.
Şu baskı işleri bitsin yöredeki parkurlar hakkında bilgilendirici fotograflarda yüklerim bu başlığa. Katılımcı sayısı ne kadar çok olursa o kadar ses getiririz.
Mesela etkinliğin adı da

1. AĞAÇLAR NET SÜTÇÜLER BİSİKLET ETKİNLİĞİ **** sizin önereceğiniz isimler de olabilir. Mutlaka Ağustos sonunda **** istediğiniz bir tarihte 2-3 günlük bir etkinlik olabilmeli. Yukarıda belirttiğim proğramlarda isterseniz YazılıKanyon Tabiat parkında Çadır kamp yapabiliriz,isterseniz Tota dağı orman içi dinlenme yerinde ,isterseniz Aşağı Yaylabel de suyun gözesinde . Yani istediğiniz her yerde olabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024