agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni133Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2009, 12:28   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster
bonsaisever, magent ve Shibumi71 zahmet verdik.. Verdikleriniz bütün dökümanlar inceleniyor, çok teşekkür ederim hepinize.. Kaliteli tohum' u nerden alacağımız konusunda bilgisi olan var mı!!
Sheffields'ın tohumları iyi. Sanitary certificate almayıp, hesabı 100$ altında tutunca gümrükte sorun çıkmıyor. Bir kez miktar yüksek olduğu için tohumları alamadım ve geri gönderttirip başka bir yolla tekrar geri almıştım.

magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 17:53   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Bu işi Türkiye de yapan güvenilir bir şirket veya kişi yok mudur? Ta yurt dışından zor olması doğal sanırım..

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:11   #93
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu işi Türkiye de yapan güvenilir bir şirket veya kişi yok mudur? Ta yurt dışından zor olması doğal sanırım..
Yok maalesef. Bu arada sandemanseeds.com deneyimlerim hep kötü.

Eski 19-11-2009, 19:26   #94
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Sapancada Krp fidancılıkta çıplak köklü ve potta fideler var.
Başka bir yerden de temin etme imkanınız varsa tohumla uğraşarak vakit kaybetmeyin.
Tohumdan üretimde çimlenme sorunlarının yanında, çimlenen fidanların renginin de aşılı fidanlar gibi olmayacağını ve umduğunuzu bulamayacağınızı da düşünürseniz, en ideali hazır üretilmiş olanı almak.
Buralardan elde edeceğiniz fidanlardan tohum alabilirsiniz.
Hatta, daldırak veya havai köklendirme yaparak fidan sayınızı çoğaltabilirsiniz.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:38   #95
Ağaçsever

Shibumi71's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Bonsaisevere kesinlikle katılıyorum.
elimde şu an 30 cm lik taze bir fidan var biraz gelişmesini bekliyorum ama ilk fırsatta beykoz fidanlığına gidip 2 m lik bir fidan alıp ondan 2 3 tane havai köklendirme yaparak bonsai adayı elde etmeyi düşünüyorum ))

saygılarımla

Shibumi71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:41   #96
Ağaçsever

Shibumi71's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
tohum için se akağaç benzeri olan Sığla ağacları meyvelerinden topladım biraz arkadaşlara gönderdim halen elimde de var ve viyollere ektim düşük ihtimal olmasına rahmen hormonla da bir kaç çelik yaptım 1 ay içinde sanırım belli olur hepsi

isteyen olursa gönderebilirim halen mevcut tohumlardan

saygılarımla

Shibumi71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 21:51   #97
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Sapancada krp fidancılıkta çıplak köklü ve potta fideler var.
Başka bir yerden de temin etme imkanınız varsa tohumla uğraşarak vakit kaybetmeyin.
Tohumdan üretimde çimlenme sorunlarının yanında, çimlenen fidanların renginin de aşılı fidanlar gibi olmayacağını ve umduğunuzu bulamayacağınızı da düşünürseniz, en ideali hazır üretilmiş olanı almak.
Buralardan elde edeceğiniz fidanlardan tohum alabilirsiniz.
Hatta, daldırak veya havai köklendirme yaparak fidan sayınızı çoğaltabilirsiniz.
KRP genelde Sapanca'daki üreticilere hitaben ithal aşılı japon akçaağacı fidesi satıyor. Ben de tohumdan yetiştirme yerine hazır almayı öneririm. esflora.com da da var. Tohumda sapma akçaağaçlarda diğer agaçlardan daha fazla. Bu durum japon akçaağaçlarında diğer akçaağaçlardan da daha fazla. Bu nedenle tohumdan yetişen japon akçaağaçları arasındanda çok güzel renkler çıkıyor.

Eski 20-11-2009, 00:44   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Sapancada
Tohumdan Acer Palmatum Üretimi

yukarıda bulunan linkte ki yazıda Selahattin Yılmaz beyfendinin çalışması olumlu sonuç vermiş. Belki sizlerde görmüşsünüzdür ama çimlenme oranı çok iyi. Yapılan onca yorumlarda birbirine karışan ve insanın hangisini yapacağını şaşırtan bilgileri o kadar güzel sonuçlandırıyor ki, ne dersiniz deneyelim mi

Eski 20-11-2009, 16:39   #99
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Tabii deneyin, çimlenmeyi mutlaka sağlarsınız.
Tohumdan fidan sahibi olmak güzeldir.

Bizim hazır fidan tavsiyelerimiz, sizin görmüş olduğunuz belli bir türe, daha çabuk sahip olmanız içindi.
Tohumdan yetiştirdiğimiz fidanların yeri başka oluyor

Kolay gelsin...

Eski 20-11-2009, 21:07   #100
Ağaç Dostu

değerli bonsaisever teşekkür ederim de benim önce istediğim tohuma sahip olmam gerekir sanırım .. İşte bunu nasıl yağacağım onu halâ düşünürüm..

Eski 20-11-2009, 22:17   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
değerli bonsaisever teşekkür ederim de benim önce istediğim tohuma sahip olmam gerekir sanırım .. İşte bunu nasıl yağacağım onu halâ düşünürüm..
Daha önce belirttiğim gibi ya yurtdışından alacaksınız ya da etrafınızda tohumu olan bir japon akçaağacı bulacaksınız Başka yol yok.

Eski 20-11-2009, 23:03   #102
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
değerli bonsaisever teşekkür ederim de benim önce istediğim tohuma sahip olmam gerekir sanırım
Mantıken de öyle

Eski 20-11-2009, 23:30   #103
Ağaç Dostu

o kadar kötü haldeyiz desenize.. Neyse bir gün belki bir sürü acer' imiz olur ve sizlere birer tane hatta daha fazla gönderme imkanına sahip oluruz..

Eski 21-11-2009, 16:22   #104
Ağaç Dostu

Alıntı:
o kadar kötü haldeyiz desenize.. Neyse bir gün belki bir sürü acer' imiz olur ve sizlere birer tane hatta daha fazla gönderme imkanına sahip oluruz..
O kadar kötü durumda değiliz aslında. Burada sorun pazarın çok küçük olması. Türkiye'den yabancı tohum firmalarına toptan (bulk) acer tohumu gittiğini biliyorum. Süs bitkileri ve ilişkili sektörler daha emekleme aşamasında.

Eski 22-11-2009, 00:17   #105
Ağaç Dostu

acer' li günler o zaman

Eski 01-04-2010, 00:12   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2010
acer palmatum fideleri için yardım

Ben geçenlerde gördüğüm ve hayran kaldığım Acer Palmatumlar la(akçaağaç) ilgili bilgi almak ve temin edebilme ümidiyle bir fidanlığa gittim.Fidanlıkta yaklaşık 2 metreye yakın acer palmatumlar vardı,kendime göre bir acer palmatum araştırıken hemen diplerinde çıkmış olduğunu gördüğüm AcerPalmatum fideleri dikkatimi çekti,boyları yaklaşı 5 ila 8 cm boylarındaydı.Bir görevlıden yardım ve izin isteyerek bu fideleri kökleriyle birlikte aldım,evde hepsini birer saksıya diktim,ilk önce kırmızı olan bu fideler,gün geçtikçe yeşile döndü,ve yeni sürgünler vermeye başladı.Ben ilk defa bir Acer palmatum yetiştiricisi olarak siz ustadlardan yardım diliyorum.Bana sulama konusunda,güneşi sevip sevmeme konusunda ve genel konularda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağim.Fideleriminde resimlerini en kısa zamanda paylaşacağim.Teşekkürler

Kadir Yakut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 05:59   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn Kadir Yakut,

Öncelikle belirtmem gerekiyor bu sorununuza ustad olarak değil meraklı biri olarak yaklaşıyorum.

Hemen hemen tüm Acer yani akça ağaç türleri oldukça dayanıklı farklı koşullarda yetişebilen bu yüzdende çok yaygın olarak park ve bahçelerde bolca kullanılan ağaçlar diye biliyorum.

Palmatum, serin, rutubetli, yarı gölge humuslu mekanları sever.
Beton bloklar arasında sıcak ortamlarda strese giren bir ağaç.

Fidancıklarınızı güle güle büyütün.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 11:16   #108
Yeni Üye

Sn Ensar,çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Şimdilik balkonumda büyütmek zorundayım umarim dediğiniz gibi strese girmez,şimdi fidanların resimlerine yüklüyorum resimler uzerine yorum yapmak daha kolay olacaktır sanırım.Tekrardan teşekkürler.

Eski 01-04-2010, 11:29   #109
Yeni Üye

Fidelerimin resimleri:

Name:  230 230.jpg
Views: 1556
Size:  44.1 KB

Name:  230 231.jpg
Views: 1535
Size:  38.9 KB

Name:  230 232.jpg
Views: 1513
Size:  36.3 KB

Eski 02-04-2010, 13:23   #110
Yeni Üye

Fidelerimin yapraklarının uçları sanki kuruyormuş gibi sıyahımsı bir renk aldı.Kuruyorlar mı acaba?yardımlarınızı bekliyorum saygılar..

Eski 02-04-2010, 19:53   #111
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Acer palmatumlar rüzgar, direk güneş ışığı ve fazla sulamaya karşı hassas bitkilerdir. Bu küçük fidelerdeki kurumaların sebebini bilmiyorum ama daha büyük fidanlarda rüzgar ve güneş yaprak uçlarını hemen yakıyor. Fotoğraflarda dikkatimi çeken bir şey de toprak yüzeyindeki beyazlıklar. Eğer toprak içerisindeki perlitin yüzeye çıkması ile oluşmadılarsa kireç tortuları olabilir ve bu fidelerinizin ölümüne sebep olabilir. Eğer kireç ise forumdaki sirkeli su tarifini okuyup, oradaki oranlarda yaptığınız karışım ile sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken yaprakları ıslatmamaya dikkat edin.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 21:22   #112
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Alıntı:
Tohumdan Acer Palmatum Üretimi

yukarıda bulunan linkte ki yazıda Selahattin Yılmaz beyfendinin çalışması olumlu sonuç vermiş. Belki sizlerde görmüşsünüzdür ama çimlenme oranı çok iyi. Yapılan onca yorumlarda birbirine karışan ve insanın hangisini yapacağını şaşırtan bilgileri o kadar güzel sonuçlandırıyor ki, ne dersiniz deneyelim mi
Acer palmatum tohumu linkteki fotoğraflarda yer alan tohum mu gerçekten? Eskişehir'de bu tohumu veren ağaçlardan çok fazla var. Hatta apartmanın önünde bulunan yeşillik alanda kaldırımdaki ağaçlardan dökülen ve çimlenen belki yüzlerce filiz var şu anda. Ancak ben ağaç yapraklarını hiç Japon Akçaağacına benzetemedim. Yarın sabah fotoğraflarını çekeyim ve sayfaya ekleyeyim. Hatta daha önce Anadolu Üniversitesinde çimlenmiş tohum fotoğrafları çekmiştim bulabilirsem onlarıda yükleyeyim ve sizlerden bilgi rica edeyim.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 21:41   #113
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Eskişehirde Acer Palmatumlar (Japon Akçaağacı) vardır, ancak yaygın değildir.
Ülkemizde yaygın Palmatum (Akçaağaç) türleri var ama Acer Palmatum değil.
Palmatum tohumları aynı yapıdadır.

Türkiyede doğal yetişen Akçaağaçlar; Acer campestre, Acer cappadocicum, Acer hyrcanum, Acer monspessulanum, Acer opalus, Acer platanoides, Acer quinquelobium, Acer sempervirens, Acer tataricum, Acer trautvetteri

Eski 02-04-2010, 22:03   #114
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Acer palmatumlar rüzgar, direk güneş ışığı ve fazla sulamaya karşı hassas bitkilerdir. Bu küçük fidelerdeki kurumaların sebebini bilmiyorum ama daha büyük fidanlarda rüzgar ve güneş yaprak uçlarını hemen yakıyor. Fotoğraflarda dikkatimi çeken bir şey de toprak yüzeyindeki beyazlıklar. Eğer toprak içerisindeki perlitin yüzeye çıkması ile oluşmadılarsa kireç tortuları olabilir ve bu fidelerinizin ölümüne sebep olabilir. Eğer kireç ise forumdaki sirkeli su tarifini okuyup, oradaki oranlarda yaptığınız karışım ile sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken yaprakları ıslatmamaya dikkat edin.

Kolay gelsin
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,söylediklerinizi dikkate alıcam,sabahları balkonumda güneşi direk alıyorlar ve kuytu bir yerde olduğu için ruzgar almıyorlar,acaba yaprakların kuruma sebeleri bununla ilgili midir?teşekkürler

Eski 02-04-2010, 22:15   #115
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bu zamanlarda güneş görmesi yapraklarda yanmaya neden olmaz.
27 dereceye kadar da güneş görmesinde bir sakıncası olmadığı gibi faydası var.
Hava sıcaklığı bunun üzerine çıktığında, sabah güneşi alacak şekilde korumaya alın ve bol bol yapraklarını ve gövdesini spreyle sulayın.
Ağacınızın türü nedeniyle mevsimler değiştikçe renkleri de değişecektir.
Bu güzel renk değişimleri de normaldir.

Eski 06-04-2010, 00:40   #116
Yeni Üye

4 yaşlarında yaklaşık 1.60 cm lik 2 tane acer palmatum ağacı satın aldım,istanbul kurtköy,kurt doğmuştaki yazlığımıza ekeceğim,nasıl bir yer olması konusunda beni bilgilendirir misiniz?Şu anda ağaçlar evimin balkonunda duruyor. (henuz dikemediğim için) ekene kadar sulamasını ne şekilde yapmam gerekiyor,teşekkürler.

Eski 04-05-2010, 22:26   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Benim Acerimde de yapraklarda renk değişimi (yapraklar yeşil olmuştu) ve uçlarında yanma olmuştu.Nedenini buradan sormuştum ama bir cevap alamamıştım.Ziraat mühendisi olan komşumla paylaştım sorunumu ve enteresan bir cevap aldım: Yapraklar yeşile döndüğünde biraz demir gübresi ver tekrar kırmızı olur yaprakların...Denemedim çünkü Acerim şu anda nefis bir kırmızı renkte yeni yapraklarını açtı.

eyakut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 19:28   #118
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bugün, büyük boy Song Of İndia (Hindistan Şarkısı) fotoğrafları çekmek için gittiğim fidanlıkta gördüğüm Kırmızı Yapraklı Acer' in de fotoğrafını çektim. Satış görevlileri çok yoğun oldukları için fiyatını soramadım.
Aslında, bahçeme almayı düşünebileceğim kadar albenili. Ancak fiyatı uygun bile olsa, onu Samsun-Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeki bahçeme götürmemim güçlüğü, beni biraz bekleyip, fiyatını öğrenmekten alıkoydu.

Çok ta güzel bir bitki. Bitkiye hayran olan sizlere, hak vermemek elde değil.

Name:  013.jpg
Views: 1501
Size:  72.3 KB

Name:  014.jpg
Views: 1805
Size:  75.5 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 19:05   #119
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Agacimin yapragindaki sararmalar

Herkese selamlar,

15 gun kadar once yerini degistirdigim agacimin yapraklarinda sararmalar basladi. Cok guzel aciliyordu evin onune aldim. Altindan kokler ciktigini gorunce altina daha genis bi saksi icine yarim torf, toprak karisimi doldurarak icine oturttum. Sararmalarin resimlerini cektim fikri olan arkadaslar paylasirlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 21:53   #120
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Acer Palmatum Hakkari'de yaşar mı?

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024