agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen Sebahattin Sargın
  • 4 Gönderen nix

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 22:31   #1
/

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Galeri: 2
Brachychiton populneus (Japon Kavağı - Bottle tree)

Selam Arkadaşlar,

Bu ağaçla ile ilgili bilgiyi "Plumbago" vermişti(Bu arada teşekkürler).Ama daha kapsamlı bir bilgiye sahip olan varsa paylaşabilir mi ? Ben aradım ama bu ağaç hakkında bir şey bulamadım..(Ek bilgi olarak, ben bunu şuan balkonda yetiştiriyorum daha ilerde Sakarya'daki köye ekmeyi düşünüyorum)

Saygılarımla // *Cem*

Düzenleyen *Cem* : 05-06-2007 saat 10:35 Neden: Msj simgesi koydum..
*Cem* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:06   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sevgili Cem, biz senin sorularını cevaplamaya başladık, sen bize hala kendini tanıtmadın.

Adetimiz yeni gelen üyelerin site sakinlerini kısaca selamlayıp kendilerini tanıtmalarıdır. Adresi imzamda bulabilirsin.

Bu arada, *** gibi genel mesaj dilinin kısaltmalarını kullanmamanı rica edeceğiz.

Hoşgeldin

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 17:15   #3
/

Ama kendimi tanıttım ;http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=3816 Birde kısaltma kullandıgım iin kusura bakmayın , bilmiyordum yasak oldugunu...

Eski 05-06-2007, 21:44   #4
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
15 m.'ye kadar boylanabilen, 4 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, konik tepeli, sık dokulu ağaç formunda bitkilerdir.

Gövde çok düzgündür. Gövde kabuğu, gri- açık kahverengi, oldukça düzdür. Dallar yukarı doğru kıvrık durumdadır. Yapraklar 5.5- 8 cm. uzunluğunda, sivri uçlu ve uzun saplıdır 3 loplu veya düz, çok farklı şekillerde olabilir. Çiçekler çan çiçek şeklinde krem renktedir ve şemsiyemsi kurullar halinde bulunur.

Meyveler 7-8 cm. uzunluğunda, 2-2.5 cm. genişliğinde, ortası şişkin ve baklamsı, çarık biçimli olup tek yanından açılır. İçinde parlak turuncu renkte 8-10 adet nohut büyüklüğünde tohum taşır. Tohumların üzeri tüylüdür. Tohumla üretilir. Işık bitkisidir. Donlara karşı hassatır.

Kıyı Ege ve Akdeniz dışında lokal olarak Rize ve çevresinde de yetişebilir. Park ve bahçe düzenlemelerinde formu ve yaprakları nedeniyle veya yol ağaçlandırmasında tercih edilir.

Soliter veya gruplar halinde kullanıma uygundur. (Synonyme Sterculia diversifolia)

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 21:54   #5
/

Verdiğin bilgi için çok saol...

Eski 09-07-2007, 15:11   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Ortaköy Dereboyu Caddesinde Princess Otel önünde sanırım 2-3 adet bu ağaçtan vardı.

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 01:14   #7
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Türkçe Adı: Japon kavağı

İngilizce Adı: Bottle tree

Familyası: Sterculiaceae

Fiziksel Özellikleri: Anavatanı Avustralya olan bu dar formlu yüksek ağaç 9-15 m boy yapar 9 m ene sahiptir. Her dem yeşil olan bu ağacın 5-7,5 cm büyüklüğündeki yeşil yaprakları kavağı andırır. Derin lopları olan yapraklar rüzgar ve ışık durumuna göre parlak ve sürekli hareketlidirler. Bahar ortasında demetler halinde çan şeklinde olan beyaz renkli çiçekler üretir. Çiçeklerin detaylarındaki zarafet sadece çok yakından bakıldığında anlaşılacak şekildedir. Ağacımsı kahverengi renkli kanoyu andıran meyveleri uzun süre dallarda kalır ve bazılarına göre görüntüleri hoş değildir. Bitkinin gövdesi alt kısımlarda geniş üstlere doğru daralan bir şişenin boğazını andırırcasına incedir.

Yetişme istekleri:

Işık: B. populneus tam güneşli yerlerde iyi gelişme gösterir. Sıcaklığa ve kuraklığa yatkın bir bitkidir.

Su: İlk dikildiği yıllarda düzenli bir şekilde iki haftada bir kök bölgesi iyice ıslanacak şekilde su ister, yaşlandıkça su isteği azalır.

Toprak: Toprak drenajının iyi olması bitki sağlığı açısından önemlidir.

Üretim:
Meyve kapsülleri içerisinde bulunan tohumlarla çoğaltılır.

Peyzaj Mimarlığında Kullanımı: B. populneus her zaman ilginç olan yaprakları ile özellikle de genç iken son derece tropik etki veren bir bitkidir. Bitki yaşlandıkça ve uzun formu oturdukça görüntüsünde açılmalar olur ve daha çok doğal peyzaj stiline uygun içinde bulunduğu mekana doğallık katan bir materyal haline gelir. Bu özelliklerinden dolayı bitki farklı peyzaj stilleri arasında geçişlerin yapılmasında kullanılabilir. Yaşlandıkça egzotik görüntüsünü kaybedeceğinden sürekli bakımlı ve lüks bir görüntünün elde edilmek istendiği durumlarda on planda kullanılmaya uygun değildir. Estetiğin ve imajın o kadar önemli olmadığı, gölgeleme fonksiyonunun ve yeşillendirme fonksiyonunun daha ağır bastığı durumlarda ise kullanım alanı oldukça geniştir. B.populneus böyle durumlarda sıra üzerinde dikilerek yol ağacı görevi üstlenebilir. Gruplar halinde dikildiğinde geniş şehir parklarının ve kırsal peyzajların yeşillendirilmesinde etkili olur. Soliter kullanılmasının pek önemi yoktur, daha cazip görüntülü ve renkli bitkiler bu amaçlarla kullanılabilir. B. populneus etkili bir rüzgar kıran görevi görebilir ve perdeleme amaçlı olarak farklı peyzaj çalışmalarında yer alabilir. Kurumuş meyve kapsülleri özellikle kuru çiçek aranjmanlarında kullanıma uygun bir materyaldir.

Dezavantajları:
Çiçekler döküldüğünde etrafı çok kirletir özellikle çim alanların üzerinde ise bakım problemi yaratır. Kökleri drenajın iyi olmadığı durumlarda çok çabuk zarar görür.

KAYNAK

İnternetten bulduğum Brachychiton populneus resimleri;
Name:  Brachychiton_populneus_Bark_9-13-99_10.jpg
Views: 7539
Size:  73.0 KB

Name:  brachychiton-populneus-500.jpg
Views: 8878
Size:  25.6 KB

Name:  12.jpg
Views: 8159
Size:  55.5 KB

Name:  13.JPG
Views: 8847
Size:  28.1 KB

Name:  14.jpg
Views: 8667
Size:  74.9 KB

Sevgili Auguste bu ağacın tohumlarından yolladı bana sağolsun, ağaç hakkında biraz araştırma yapınca bu bilgilere rastladım ve paylaşmak istedim. Tohumlarını ekmeden önce bir ön işlemden geçirmemiz gerekiyor mu acaba? Bu konuda bilgiye sahip olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum....

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 18:22   #8
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Japon Kavağı fidelerim

Merhaba bunlar da benim yetiştirdiğim Japon Kavağı fidelerim.

Eklenen Resimler

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 20:40   #9
Ağaç Dostu

Ahmetbey07's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Galeri: 6
merhaba bu ağaç'ın 1'5 2 m boyunda fidanları kac para acaba bilgisi olan varmı.?

Ahmetbey07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024