agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2009, 20:28   #211
/

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Sn. Hosseda'ya cvp.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bu ağaç bahçemin sınırında.

Komşum yabani sakız olduğunu söylemekte. Burada okuduklarım ışığında ağaca bundan böyle bir başka ihtimam göstermem gerekecek.
Sn. Hosseda ; Biz DAMLA Sakızı Ağacı’nın Anavatanı olarak kabul ettiğimiz Çeşme’de Çeşme ve çevresinde yıllardır araştırma, geliştirme ve bitkiyi tanıma çalışmaları yaptık. Vardığımı sonuç şudur ki ; Sakız Ağacı özsuyu reçinesi kuruyunca SAKIZ maddesi olur ve Sakız Ağacı’nın her cinsi, ırkı bu maddeyi taşımak zorundadır. Bu madde hayati suyu sıvısı suyu kanıdır. Bu bazı ırklarda erkek hoş kokulu ve bol miktarda bulunur bazı ırklarda azdır tadı, rengi, kokusu değişken olmaktadır. Ama yinede DAMLA Sakızı Ağacı’nın her türünde bu sıvı bulunmaktadır. Sizin ağacınız da DAMLA Sakızı Ağacı özellikleri taşıyorsa mutlaka SAKIZ ürünü verecektir. Ağacınız dişi bir DAMLA Sakızı Ağacı’na fotoğrafınızdan pek net olarak göremiyorsak ta benzetiyoruz. Dişi DAMLA Sakızı Fidanları erkek fidanlara göre daha geç sakız ürünü verdiğini gözlemledik.

hasta agaclar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 21:00   #212
/

Sn. Duvar Tarımcısı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvartarimi Mesajı Göster
sayın hasta ağaçlar arkadaşım gerçekten bu konuda samimi olduğunuza inanıyorum siz ve sizin gibi arkadaşlarıda destekliyorum hatta sizler gibi insanlarımıza devletimizinde batıda olduğu gibi sahip çıkmasını diliyorum benim yöntemimi soracak olursanız çelikleme ile çoğaltmayı bende başardım çelikler filiz verdi ben bunu yaparken çok farklı bir yöntem izledim evimin banyosunda karanlık, steril, ve toprağına özel bir drenaj sistemi ile gerekli nem oksijen karbondioksit ortamını hazırlayarak günlük takip sonucunda başarıya ulaştım
yalnız benim yöntemimde belki inanmayacaksınız ama delice bişey yaptım
bu yöntemde bir sakızdan birde çitlenbikten çelik alayak yani ikiside köksüz bunları dikerek gerçekleştirdim yani zamanı kısaltmak istedim gözlemlerim şu oldu kimisinde alttaki çitlembik filiz verdi sakız çürüdü kimisinde alttaki çitlembik çürüdüğü halde üstteki sakız filiz verdi yaptığım hatayı düşündüm bence köklendirmek için aldığım hollanda menşeli ilaç (bayağıda pahalı ) burada işe yaramadı birde bu sisteme oksijen ve karbondioksit ölçer bir sistem kurmam icap ediyor şimdi denieceğim yöntemde köklendiren ilacı değiştirip önce çitlenbiklerin azda olsa kılcal köklerini saldıktan sonra aşı safhasına geçeceğim
yani kısacası bir aşı fidanında yaklaşık 3 yıl süren periyodu ben 1 yıl gibi kısa bir sürede fidanın dikim safhasına gelmesi yönünde çalışmalar yapıyorum
yani vakitten kazanmak için birde diğer bir araştırmam da gerçek bodur cins meyve fidanları yetiştirmek
yaklaşık 1 yıldır bu çalışmalar içindeyim derseniz ki bilgim varmı tek bilgi kaynağım internet ve bir işi deneme yanılma metodu ile bulmak
bu konuda hepimiz samimiyiz inanıyorum bence madem 20 yıldır yıldır bu işle uğraşıyorsunuz şimdiye mutlaka sakız üretip para kazanmanız lazımdı değilmi sevgilerimle
Sn. Duvar Tarımcısı kardeşimiz ; duvarla da bile bitki yetiştirmek çok zor olduğunu biliyoruz ve senin ne kadar mücadeleci bir İNSAN olduğunu anlıyoruz. Bir gün Sakız Ağacı’nın seri üretimini yapacağına ve DAMLA Sakızı Ağacı konusunda hala gizemli gizli olan bazı sırlara da ulaşacağına da inanıyoruz. Sana çalışmalarında başarılar dileriz. Bizimle paylaşacağın DAMLA Sakızı Ağacı konusunda ki bilgileri beklemekteyiz BİZDEN isteyeceğiniz bildiğimiz her türlü bilgiyi esirgeyeceğimizi bilmenizi isteriz..

Eski 13-12-2009, 21:26   #213
/

Sn. Kalamabaklı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sayın hasta agaçlar,
Sakız Bonsaisi de biz zaten Bonsai yapıyoruz yapmak mümkündür.
Onbinlerce Sakız fidanı piyasa satıp ( sürüp ) bu konuda hepeyi yol aldık.
Biz Sakız Ağacı ürünü ile ilgili çalışmıyoruz.
Nic' inizi değiştirmeden mertçe çıkıp sakız ağacının ürünü bizi ilgilendirmiyor, biz sakız ağacı fidelerinin ticaretini yapıyoruz diye neden yazmıyorsunuz ki.
Hani gelecek nesillere örnek olacaktınız?....
Sen ve senin gibi kişilere söylenecek laf bulamıyor ve sizi anlamak için psikolog' a gitmem mi gerekiyor.
Sn. Kalambaklı ; Ülkemiz için şu anda yapacağımız tek şey DAMLA Sakızı fidanı iyi ırklarını üretip bir şekilde toprakla buluşturmak misyonumuzdur. Bölgemizde çok az sayıda DAMLA Sakızı Ağacı bulunmakta bilindiği üzere bir DAMLA Sakızı Ağacı fidanı ürün rekortesine ulaşıncaya kadar 20-25 sene gerekmektedir. Oysa BİZ 20 yıldır fidan üretip değişik ırklarını çalışmaktayız…

Not : Biz sizin psikolojinizi bozuyorsak siz gerçekten ağaçları sevin anlayın Doğasal yaşayın o zaman Psikoloğa gitmenizi ihtiyacınız olmayacağınızı düşünüyoruz…

Eski 14-12-2009, 09:40   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın hasta agaclar, ben sizin gibi tek bir ağaca odaklanmadım ki, meyve versin veya vermesin bütün ağaçları ve çiçekleri seviyorum.
İsterseniz bunu fotoğraflarla ispatlayabilirim.
Bölgenizde bulunup, doğal olarak yetişen faydalı bir ağaca sahip çıkmanız, onu çoğaltmanız
ve verdiğiniz emeğin karşılığını istemeniz tabii ki çok normal. Sizden ricam on binlerce sattığınız sakız fidanları nerede, çeşme' ye özgü ve çeşme' de yaşayabilen bu onbinlerce fidan çeşme,alaçatı,ıldır,reisdere,ovacık ve sair yerlere dikili olması gerekmez mi.

Düzenleyen kalambaklı : 14-12-2009 saat 09:41 Neden: gereksiz kelime
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 10:20   #215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Çeşmedeki perakende fiyatı 10 gr. 1o TL. olan toptan fiyatının ise 300 euro olan çiğnenen sakızın da hammaddesi olan pasta, ilaç, kozmetikte kullanılan ve ülkemize burnumuzun dibindeki sakız adasından ithal gelen ülkemize birçok döviz kaybına neden olan bu sakız ağacı bence bir milli mesele olması lazım bunca yıldır bu ağaçlardan ürün alamamıza bu işin acemisi olduğum halde inanamıyorum. bu işi yapmaya başlayanları duymuştum ama onlar ne kadar üretiyor hakkında bir bilgiye ulaşamadım zaten yeterli üretim olsa medyadan duyarız bu yılki sakız rekoltesi şu kadar diye hiç duymadım

mesala çeşmeye bu yaz çok gittim sakız lafı çok dolaşıyor hemen hemen tüm dükkanlarda var fakat hatta sabunu ve rakısı bile var fakat hemen hemen hepsinin üzerindede yunanca etiketi var düşüncemde haklı değilmiyimki eğer bu ağaçlar aşısız yeterli ürün verseydi bu kadar değerli bir ürün şimdiye kadar görürdük sakız bahçelerini veya tarlalarını veya sakız çiftliklerini sakız alım merkezlerini mesela izmir kemalpaşanın kirazı meşhur mayıs ayında gidin kemalpaşaya heryerde görürsünüz kiraz alım merkezi tabelalrını bunun gibi

O sebepten dolayı bunun aşı ile gerçekleştiğine inanmaya başladım ondan dolayı 300 adet fidanı denedim şimdi yine çeşmeye gidip sakız çeliği toplayıp tekrar deneylerimi gerçekleştireceğim ilk aşıyı gerçekleştirdiğim zaman burada bu bilgilerimi paylaşacağım eğer bu konuda deneyimleri olan arkadaşlar varsa onlar ile bilgilerimizi paylaşabiliriz.

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 19:26   #216
Ağaç Dostu

Sayın duvartarimi; Düşüncelerinize tamamen katılıyorum, kendine ait olduğun bir şey var ise devamı olur,demek ki üzüm (şarapçılık) sakız, zeytin bunlar hiç biri bize ait bir şey değil gibi, gerçekten bize ait olsalardı ve biraz milliyetçi olsak Yunanistan' dan (Sakız adası) sakız ürünleri ithal etmez ve onların reklamını yapmazdık. Peki onlardaki sakız da bizdeki çitlembik mi, gerçi çitlembik' i bile pazarlayamazdık ya.
Dedelerimiz anlatır Urla-İskele' den gemilere üzüm çuvallarını yükleyebilmek için dolu çuvalları üst üstte koyup merdiven yaparlarmış ve dağlarından bal ovalarından yağ akarmış.
Şimdi soruyorum!....Nerede bunlar, kendiliğinden buhar olup uçtu mu ya da yangın, kasırga alıp gitti mi.
Genel de ege bölgesine ait olan zeytin ve ürünlerine bile İtalya, İspanya, İstanbul kadar bile olmayan Yunanistan gibi ülkeler sahiplenmiş durumda, düne kadar zeytin yetiştirmek için teşvik edenler bu gün buna bile ( Pancar, Tütün, Pamuk, vs.) kota koyuyor. Zaten bu yüzden ticareti bırakıp kendimi doğaya salmak üzereyim.
Söylenecek çok şey var ama burası yeri değil.
Saygılarımla iyi akşamlar,

Düzenleyen kalambaklı : 19-12-2009 saat 08:17 Neden: eksik kelime
Eski 21-12-2009, 18:35   #217
Yeni Üye

efekentlisari's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
aman sayın kalambaklı ticareti bırakmayın şaka bi yana söylediklerinize yürekten katılıyorum.

efekentlisari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 16:12   #218
Ağaçsever

Wink

Alıntı:
Sayın duvartarimi; Düşüncelerinize tamamen katılıyorum, kendine ait olduğun bir şey var ise devamı olur,demek ki üzüm (şarapçılık) sakız, zeytin bunlar hiç biri bize ait bir şey değil gibi, gerçekten bize ait olsalardı ve biraz milliyetçi olsak Yunanistan' dan (Sakız adası) sakız ürünleri ithal etmez ve onların reklamını yapmazdık. Peki onlardaki sakız da bizdeki çitlembik mi, gerçi çitlembik' i bile pazarlayamazdık ya.
Dedelerimiz anlatır Urla-İskele' den gemilere üzüm çuvallarını yükleyebilmek için dolu çuvalları üst üstte koyup merdiven yaparlarmış ve dağlarından bal ovalarından yağ akarmış.
Şimdi soruyorum!....Nerede bunlar, kendiliğinden buhar olup uçtu mu ya da yangın, kasırga alıp gitti mi.
Genel de ege bölgesine ait olan zeytin ve ürünlerine bile İtalya, İspanya, İstanbul kadar bile olmayan Yunanistan gibi ülkeler sahiplenmiş durumda, düne kadar zeytin yetiştirmek için teşvik edenler bu gün buna bile ( Pancar, Tütün, Pamuk, vs.) kota koyuyor. Zaten bu yüzden ticareti bırakıp kendimi doğaya salmak üzereyim.
Söylenecek çok şey var ama burası yeri değil.
Saygılarımla iyi akşamlar,
sayın kalamaklı kardeşim aynen dediğiniz gibi hepsi buhar olup uçup gitmişler ben doğma büyüme izmirliyim yaşımda 48 şu izmir körfezinin üzerindeki yamanlar dağına bir bakarsak benim bildiğim 48 yıldır çıplak ağaçsız duruyor (bayraklı üstleri) eski izmir fotoğraflarına bakarsanız 80 - 90 yıl önceki yamanlar dağını hep çıplak görürsünüz bence bu izmirin ayıbı ha şimdi biraz ağaçlandırmalar var ne ağacı derseniz sanırım okaliptus çam vs. şimdi 80 - 90 yıldır buna benzer yerler çok var Buraları köylülere yıllar önce kiralık verilseydide
badem kestane zeytin vs. gibi ağaçlar dikilseydi daha iyi olmazmıydı mesela duyuşuma göre badem ve ceviz ithal geliyor yani o koskocaman yamanlar dağı hala kaskabak durup izmir körfezine hüzünlü, hüzünlü bakıyor hele birde orman yangınları çıktımı işte o zaman canımızı acıtıyor değilmi

Eski 23-12-2009, 10:25   #219
Ağaç Dostu

Sayın duvartarimi, ben de doğma büyüme Urla' lıyım, yarım adamızda bulunan dağlık alanları şöyle bir dolaşsan makiliklerin aralarında yüzbinlerce zeytin' in yabanisi yani delice görürsün. Neden zeytin değil de delice dersen, çıkan yangınlar, odun yapmak, ormanda arazi açmak için kesilen zeytin ağaçlarından dolayı. Zeytin ağaçlarının çoğunun kökü delicedir, çünkü delice daha arsız ve sağlam olur, bu ağacın üzerine zeytin aşılarlar.
Yani biz var olanı koruyamıyoruz ki, ayrıca sakız sakız diye söylenip duruyorlar hani nerede sakız ormanlıkları nerede imalathaneleri nerede bir fotoğraflayında bütün ağaçlar.net üyeleri görsün.

Eski 25-12-2009, 00:04   #220
Yeni Üye

mylasoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Sayın sakız dostları ağaç sevdalıları,
daha önceden bu ağacın nereden bulabilirim diye soranlar vardı.Hala arayanlar vardır diye bir şeyler fısıldamak istiyorum.Aman kimse duymasın.Karşıyaka çevre orman fidanlığında mevcut.Ben aldım bir tane tavsiye ederim.İnanın damla sakızı gibi kokuyor.

Bu günlerde üzüntülüyüm.Neden bilmiyorum ama sakızım kurudu.Yeni bir tane edineceğim.

Düzenleyen mylasoslu : 25-06-2010 saat 22:15
mylasoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 00:12   #221
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yazın fidanlıkta yaptığımız bonsai toplantısında almıştık oradan sakız. Fiatlar da çok uygun.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 09:36   #222
Ağaç Dostu

Sevgili dostlar, sakız fidanı alımı için gösterdiğiniz incelik için çok teşekkür ederim, fide almak için uygun bir yerimiz olduğuna çok sevindim.
Sağlıcakla kalın,

Eski 26-12-2009, 15:27   #223
Ağaçsever

Kaşıyaka orman fidanlığına sabah sabah gittim gerçekten sakız fidanı yetiştirmişler ve tanesinide 6 Tl. den 2 adet fidan aldım oradaki kişilere sordum tohumdanmı yoksa çeliktenmi diye zaten tohumdan yetiştiği yapraklarından belliydi yapraklar küçük ve sivriydi benim gördüğüm rumlardan kalan anıt ağaçlarda ise yaprakların uçları yuvarlak ve uçlardan içe doğru girintisi var zaten oradakilerde tohumdan olduğunu söylediler çelikten yetişmiş varmı diye sordum uğraştıklarını söylediler

Eski 26-12-2009, 21:34   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2009
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü düzenlemiş olduğu SAKIZ KONUSUNDA TOPLANTI DÜZENLENECEKTİR.
29 ARALIK 2009 Salı günü saat 11:00 da Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapılacak toplantıya, katılımınızı ve Sakız konusunda ilgili kişilerce toplantı duyurusunun yapılması ve gereğini 23.12.2009

tanzim eden

Çeşme İlçe Tarım Müdürlüğü

çekirge misali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 09:19   #225
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirge misali Mesajı Göster
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü düzenlemiş olduğu SAKIZ KONUSUNDA TOPLANTI DÜZENLENECEKTİR.
29 ARALIK 2009 Salı günü saat 11:00 da Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapılacak toplantıya, katılımınızı ve Sakız konusunda ilgili kişilerce toplantı duyurusunun yapılması ve gereğini 23.12.2009

tanzim eden

Çeşme İlçe Tarım Müdürlüğü
keşke salı günü değilde pazar günü olsaydı sanırım katılım çok olurdu.

Eski 28-12-2009, 14:31   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2009
sakız agaçının yetşme şartlrıyla ilgili bilgi varsa dönebilirmisiniz

adnanaltinoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 14:55   #227
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşlar, en son 25/10/2009 tarihinde yapmış olduğumuz bonsai toplantısından sonra, her zamanki gibi boş geçen bu pazar günü Güzelbahçe ve Urla üyelerimizle Özbek köyünde Kenan Koç' a ait meyve üretim yerini ziyaret ettik.
Menengiç ve çitlembik' e aşılanan damla sakız fide ile ağaçlarını fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak istedim.
Kenan beyin oğlunun söylediğine göre çelikten sakız fidesi üretmeyi hiç başaramamış ve ilginç olanı ise sadece aşılama yöntemiyle üretebiliyormuş.

Name:  Resim 025 (450 x 338).jpg
Views: 3262
Size:  38.5 KB

Name:  Resim 011 (450 x 338).jpg
Views: 2334
Size:  44.9 KB

Name:  Resim 021 (450 x 338).jpg
Views: 3369
Size:  41.6 KB

Name:  Resim 016 (450 x 338).jpg
Views: 5195
Size:  38.5 KB

Eski 28-12-2009, 14:56   #228
Ağaç Dostu

Fotoğrafların devamı,

Name:  Resim 022 (450 x 338).jpg
Views: 2135
Size:  36.3 KB

Name:  Resim 017 (450 x 338).jpg
Views: 6231
Size:  60.5 KB

Name:  Resim 020 (450 x 338).jpg
Views: 2008
Size:  62.2 KB

Eski 29-12-2009, 09:43   #229
Ağaçsever

Alıntı:
Değerli arkadaşlar, en son 25/10/2009 tarihinde yapmış olduğumuz bonsai toplantısından sonra, her zamanki gibi boş geçen bu pazar günü Güzelbahçe ve Urla üyelerimizle Özbek köyünde Kenan Koç' a ait meyve üretim yerini ziyaret ettik.
Menengiç ve çitlembik' e aşılanan damla sakız fide ile ağaçlarını fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak istedim.
Kenan beyin oğlunun söylediğine göre çelikten sakız fidesi üretmeyi hiç başaramamış ve ilginç olanı ise sadece aşılama yöntemiyle üretebiliyormuş.
sayın kalamaklı arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim büyük bir heyecan ile resimleri indirdim ayrıca kenan arkadaşımıza teşekkür ederim
acaba bu arkadaşımıza ulaşacağımız bir telefon veya adresi varmı

Eski 10-01-2010, 13:28   #230
Ağaçsever

Thumbs down sakız aşısı

geçen pazar günü büyük bir heyecanla aşılı fidanları görmeye gittim ve özlerime inanamadım hem iyi cins sakız ve hemde çitlenbiğe aşılılardı ayrıca melengiçe de aşılılar vardı ve üzerlerinden hala sakızlar damlıyordu birkaç çelik alıp sakız ve çitlenbikten eve gelip laboratuarımda 50 adet fidan aşıladım şu an bir hafta geçti gelişmeler oldukça fotolarını yayınlıyacağım
ve denilenler doğru çelikten üretmek yerine aşı daha iyi netice verdiğini gözlerimle gördüm

Eski 10-01-2010, 18:05   #231
Ağaç Dostu

Sevgili duvartarimi, menengiç, çitlenbik doğada fazlaca bulunmakta, bunlara sakız aşılamak daha mantıklı ve bu sene haziran sonu melengiç, çitlenbik ağaçlarına aşılama projemi bölgemde hayata geçirmek istiyorum.
Bu konuda yardımlarını esirgemeyeceklerinden emin olduğum Kenan bey ve oğlundan yardım alacağım ve imbat rüzgarlarıyla URLA' da sakız kokusunu duyurmak istiyorum.
Saygı ve sevgilerimle,

Düzenleyen kalambaklı : 11-01-2010 saat 13:37 Neden: Gereksiz cümle düzeltmesi
Eski 13-01-2010, 17:01   #232
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Sakız ağacının Adana iklim koşullarında rahatlıkla yetişebileceği kanısındayım. Nede olsa Akdeniz bölgesindeyiz. Sakız ağacı fidanı temin edebileceğim arkadaşlar var mı acaba ?

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 10:26   #233
Ağaç Dostu

Sayın hexus, çitlenbik veya menengiç ağaçlarına aşılanmış istiyorsanız Urla Kenan Koç fidanlığında, çelikten yetiştirilmiş istiyorsanız karşıyaka orman fidanlığında bulabilirsiniz.
Saygılar,

Eski 14-01-2010, 17:12   #234
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Selamlar
Sayin Kalambaklı,
Bende KKTC deki bahcemde 2 adet sakiz agaci yetistirmek istiyorum. Soylediginiz adreslerden temin etmeyi dusunuyorum. Bize asi mi yoksa celik mi onerirsiniz.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 17:23   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozgür Ayata Mesajı Göster
Selamlar
Sayin Kalambaklı,
Bende KKTC deki bahcemde 2 adet sakiz agaci yetistirmek istiyorum. Soylediginiz adreslerden temin etmeyi dusunuyorum. Bize asi mi yoksa celik mi onerirsiniz.
Sayın Özgür Ayata, öncelikle bölgenizde çitlenbik, menengiç gibi ağaçlar bulunuyor mu, bulunuyor ise bu ağaçlara aşılanmış sakız fidelerini tercih edin.
Hayır hiç biri yetişmiyor derseniz menengiç' e aşılanmış sakız fidesini tercih edin derim, nedeni ise doğada en fazla yetişen menengiç olduğu için.
Saygı ve sevgilerimle,

Eski 14-01-2010, 17:38   #236
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Sayin Kalambaklı,
İlginize tesekkurler, Kenan Koc fidanliginin iletisim bilgilerini bizimle paylasirsaniz seviniriz.
Saygilar.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 18:08   #237
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın agaç severler ! Bende yetişmez denilen sakız agacı 16 senedir bahcemde buyudu fakat ben sakız elde etmek için ugraşmadım .Kart dallarda sakızlar çıkıyor .Genç dallarımı çizmek lazım ? Çelikten bir turlu tutturamadım .Bilgisi olandan bilgi rica ediyorum .Dip piçlerinden deneme yapacagım .Ne zaman bu işlemi yapmam lazım .Selamlar

kasap.94 beğendi.
kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 11:07   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozgür Ayata Mesajı Göster
Sayin Kalambaklı,
İlginize tesekkurler, Kenan Koc fidanliginin iletisim bilgilerini bizimle paylasirsaniz seviniriz.
Saygilar.
Sayın Ozgür Ayata, Kenan Koç fidanlığının bilgileri aşağıda bilginize sunulmuştur.
www.kenankocfidancilik.com
Kenan Koç; 0 538 268 21 47
Özen Koç; 0 533 816 85 35

Eski 15-01-2010, 18:22   #239
Ağaçsever

tahminlerim doğru çıktı kenan abinin yanına gittim evet sakız ağacı maalesef aşılı olarak yetiştirildiğini gözlerimle gördüm kenan abi melengiçlere ve çitlenbikler aşılamış fidanlar tutmuşlar ve büyümüşler ve çok nazlı ve zor yetiştiklerini söyledi demekki aşılı olarak elde ediliyormuş
kenan abi aşı çeşidi olarak göz aşısı ile aşılamış sağolsun ondan sakız çelikleri ve çitlenbik ayrıca melengiç çelikleri aldım bunları yarma aşı ile anaç çitlenbik olmak üzere yani iki çeliği birbirine aşılayarak (belkide dünyada hiç olmayacak bir metot) 50 kadar çeliği özel oluşturulmuş laboratuar ortamına diktim çünkü aşılı bir fidan yetiştirmek takriben 3 yılda gerçekleşiyor buda çok büyük bir zaman kaybı benim için eğerki benim fidanlar tutarsa çünkü aynı anda hem çitlenbik kök salacak hemde üstteki sakızın aşısı tutacak 1 sene sonra benim fidanlar dikime hazır hale gelecek
bunu ben geçen yıl denedim ve tutanlar kök salanlar oldu fakat biraz aceleci davranarak erken güneşe çıkarttığım için kurudular
belki bilimsel olarak olmayacak bişey ama yaklaşık bir yıldır ben böyle farklı araştırmalar yapıyorum daha önce değişik çalı formundaki ağaçlara (koca yemiş,meşe palamudu,gibi)ağaçlara kiraz şeftali erik... vs. meyve ağaçlarını aşılayıp bodur formundaki meyve ağaçları elde etmeye çalıştım köklendirici hormon kullanmadığım için başarısız oldum
bu konuyu yazmamım sebebi aşı ve ağaç konusunda bilgisi olanlar varsa ben deniyorum ve safha safra fotolarınıda yayınlıycam böyle bir teknik ile aşılı fidan yetişirmi diye bir forum oluşturmak
bir aşılı fidanı 3 yılda değil 1 yıl gibi kısa bir zamanda yetişirmi yetişmezmi ?

Eski 16-02-2010, 14:35   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Ben Manisa Demirci de menegiç ağaçlarına antep fıstığı aşılaması yapıyorum ve genellikle meyve veriyor.sakız ağacı da menengiç familyasında olduğu için bu yıl göz aşısı zamanı gelince yöremizde bolca bulunan menengiçlere sakız ağacı çeliği bulabilirsem aşı yapmak istiyorum.eline sakız ağacı fidanı bulunanlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim.
adresim : Devlet Hastanesi Demirci/Manisa

çelebi67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024