agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2010, 15:42   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2009
menegice sakız ağacı aşılama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anasoncu Mesajı Göster
Sayın Bahçekolik ( İsminiz olmadığı için böyle yazdım mazur görün ) evet doğru menenginç ağacına Sakız Ağacı aşılanabilir. Aşı çeliği isterseniz daha önce görüştüm Sakız Ağacı Uzmanı alanında tek olduğu ve 30 yılı aşkın süredir sakızla ilgili her türlü teknik , görsel , deneysel bilgilerini herkesin kabul ettiği ve destek verdiği benimde kendisi Sakız Ağacının bilir kişidir. İsterseniz size yönlendirebilirim.
sayın anasoncu ben manisa demirci den yazıyorum.son bir yıldır ağaçlar nete giremediğim için bana yazmış olduğunuz cevabı okuyamadım.bunun için özür dilerim.sözünü ettiğiniz kişiden sakız ağacı çeliği temin etmek stiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. hayırlı günler

çelebi67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 15:36   #242
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
sakız ağacı çeliği yollayabilecek bir arkadaşımız var mı ?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 20:35   #243
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
SELAMLAR yaklaşık 2 ay evvel çitlembik çeliğine aşıladığım sakız çeliklerinde beni heyecanlandıran bir olay meydana geldi yaklaşık 35 fidan aşılamıştım bunlardan 6 adetinde sakızlarda yapraklar çıkmaya başladı yani iki çeliği birbirine aşılayarak belkide bir olmazı başarmak üzereyim tahminimce diğer geri kalan çeliklerdede kuruma yok tahminimce bunlardanda çıkabilir çeliklerden birkaçını topraktan asıldım acaba dipteki çitlenbik kök saldımı diye çelik zor çıktı diplerine baktım çok hafif kıl gibi köklenme başladığını gördüm yani 2 aydır benim bulduğum bu sistemdeki ağaçlar canlı ve işlevlerini sürdürüyorlar eğerki bu sistem tutarsa seneye ben bu fidanları dikebilecek konuma geleceğim bunların resimlerini en kısa zamanda göndereceğim

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 17:19   #244
Ağaçsever

çitlenbiğe aşılı sakız fidanı

Aşılı sakızların ilk resmini çektim eğer bunlar böyle devam ederse 1 seneye kadar isteyene çitlenbiğe aşılı sakız fidanı gönderebilirim

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2010, 18:40   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın duvartarimi, emeğinizin karşılığını almanı çok isterim, sakıncası yok ise öğrenmek istediğim bir konu var. Çitlembik fidelerinin bir kasa içersinde bulunmasının bir nedeni varmı acaba.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 19:27   #246
Ağaçsever

sayın kalamaklı fotoğraftaki çitlenbik fidanlarına aşılı sakızlardır bunları küçük kasalara dikmemim sebebi ise rahatlıkla kontrol edebilmek içindir kasanın ebadı 25x25 cmdir altında özel toprak ve özel drenaj sistemi bulunmaktadır çitlenbiğin üzerindeki saızlar filizlenmeye başladı yani bence aşılar çelikten çeliğe tutmaya başladı ayrıca sakız ve çitlenbik çeliklerini bilhassa kenan abiden temin ettim belkide yakın zamanda kenan abiyle beraber çalışmalarımız sürecek

Eski 21-02-2010, 20:46   #247
Ağaç Dostu

Sayın duvartarimi, çalışmalarını candan destekliyor ve başarılarının daim olmasını diliyorum.
Sağlıcakla kal,

Eski 01-03-2010, 20:11   #248
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Hepinine merhaba. Yazılanlarını 1. sayfasından beri okudum çok faydalı bilgiler edindim çok teşekkür ederim. Bende tez hocamla beraber Temanın bu konuyla ilgili projesinde beraberiz. Buradaki bilgilerin haricinde yeni dökümanlar ve bilgiler edinirsem buraya yazacağım. Elimde bazı fotolar var en kısa zamanda paylaşacağım.

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 03:43   #249
Ağaçsever

algül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2010
merhabalar sakız fidesini getirtsek istanbulda yaşarmı sakız vermesi önemli değil ama maksat yaşatmak olsun mümkünmü?

algül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 15:45   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Şu an Çeşme/Çiftlikköyde Metin GEMİCİ Ve Tansu AVCI isimli Sakız Fidanı Üreticileri Tohumdan ve çelikten seri sakız fidanı üretimi yapmaktalar ve;

"Sakız ağacının (Pistacia lentiscus L.) juvenil ve olgun eksplantlarının mikroçoğaltımı, kriyoprezervasyonu ve genetik kararlılığının belirlenmesi"

isimli bir proje uygulamasında görev yapmaktadırlar. Ayrıntılı bilgiyi oradan edinebilirsiniz.

http://www.facebook.com/group.php?gid=10150108856245258

forumaza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 20:07   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Yetiştirmeyi deneyeceğim bakalım...
Ama iklime uyum sağlayabileceğini sanmıyorum...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 16:11   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
forum çok eski ama buradan cevap gelebileceğini tahmin ediyorum. Son günlerde bi sakız ağacıdır gidiyor. Malum akdenizli olunca da kayıtsız kalamadım. mersinliyim ve bizim oraların bitki örtüsü maki olduğu için bizim sakızlak veya sakızlık dediğimiz, meyvelerinden de melengiç veya menengüç denilen tohumları olan bi ağaç var. Zannedersem bu sakız ağacı ile aynı. Ama benim dediğim ağaçlar yapraklarını döker kışın. Bu dediğim ağaçların da sakızı var ve biz eskiden keçileri güderken bol bol sakız çiğnerdik. sakız ağacından çıkan reçine veya sakız ile bu dediğim sakız arasında fark var mı? Veya bu dediğin sakızlak ağaçlarını aşılasak sakız ağacına dönüştürebilirmiyiz? Antef fıstığı aşısı vurulduğu zaman antep fıstığı verebiliyor çünkü. Ayrıca bu sakız ağacı denize bakan yamaçlarda mı daha iyi verim veriyor? Öğretmenim ama bu konuya eğilmek istiyorum. Denizden 200 m yükseklikte tarlalarımız var ve içi sakızlık ağaçları ile dolu. Burayı ıslah edebilirmiyim?

issanesky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 16:18   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasta agaclar Mesajı Göster
Menengiç ve bazı benzer ağaçların Sakız Ağacı ile hiçbir akrabalığı söz konusu değildir. Bunu akraba olduğunu var sayanlar Sakız Ağacı'nı gerçekten tanımayanlardır, tanımadıkların dolayı Menengiçin yaprağı Sakız Ağacı'nın yaprağına benzettikleri için akraba olduğunu varsayanlardır. Oysa ki Sakız Ağacı'nın yaprağı çok değişik geniş etli sivri yayvan vb. bir çok yaprak türlerine sahiptir, ancak Sakız Ağacı'nın yaprağını koparıp elinizle ovalarsanız nefes açıcı bir sakız kokusu hissedersiniz.
Bu konuya ilişkin Menengiçe benzemediğini Sakız Ağacının kök yapısını ve Menengiçin kök yapıları arasındaki farkıda sizlerle anlatırız zaten daha önceki yazılarımızda bunu anlatmıştık...
menengiç in yaprağını da alsanız ve elinizde ovuştursanız aynı sakız kokusu ondan da geliyor.. kök yapısını bilemem ama menengiç ağacı veya bizim sakızlak dediğimiz ağaç ın da sakızları oluyor...

issanesky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 18:45   #254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Sakızın 100 den fazla çeşidi var. Ancak damla sakız denilen ürünü, veren çeşitleri bir kaç adet. Bunlar arasında da en önemlisi ve değerlisi Sakız adası ve Çeşme Alaçatı Yarım Adasında yetişen tür.

Metin Gemici bu işe gerçekten gönül vermiş bir isim. Bilgi almanızı tavsiye ederim.

Aşılama kampanyalarını hem Metin Bey hem ben, hem de bu işin ustası bir kaç kişi komik ve sırf popüleriye olsun diye yapılmış faydasız bir iş olarak karşılıyor.

Zira aşı yöntemi bahsini yaptığımız cins için başarılı olamıyor ve aşılanan sakız cinsleri dikey dal ve gövde oluşturmadan yayılmacı, çalı formlu hale dönüyor.

Bir çok bilgiyi kendisinden alabilir, Çiftlikköy girişinde yola cepheli küçük serasında kendisini ziyaret edebilirsiniz.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 22:09   #255
Ağaç Dostu

Pekii arkadaşlar size bir soru soracağım!...
1) Sakız ağacının erkeği mi yoksa dişisi mi bol miktarda sakız verir?..
2) Erkek veya dişi sakızı birbirinden nasıl ayırt edebiliriz?..

Eski 25-07-2010, 23:26   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Salgı veren sakız ağacının dişileri erkeğine göre belirgin olarak daha az verim veriler.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 12:16   #257
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Google Earth'te dolaşırken, Sakız Adası'nda bulduğum bir resmi paylaşmak isterim. Sizce resimdeki ağaç, Sakız ağacı mıdır? Eğer öyle diyorsanız belirgin bir biçimde yarma aşı (bildiğim kadarı ile) yöntemi ile aşılanmış durumda. Ölüdeniz'deki bahçemizde yabani halde yetişmiş olan 4 menengeç ağacına, 4 sene önce, Ziraat'ten adam çağırıp biri erkek üçü dişi Antep Fıstığını yarma aşı yöntemi ile aşılatmıştık. Son iki seneden beri de, bize göre çok güzel verim alıyoruz. Resimdeki ağaçların toprakta kalan tarafı ve aşı noktası bana belirgin biçimde bahçemizdeki ağaçları anımsatıyor.

Eklenen Resimler

Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 19:14   #258
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Bence bunlar narenciye ağacı

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 17:34   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.erarslan Mesajı Göster
Hepinine merhaba. Yazılanlarını 1. sayfasından beri okudum çok faydalı bilgiler edindim çok teşekkür ederim. Bende tez hocamla beraber Temanın bu konuyla ilgili projesinde beraberiz. Buradaki bilgilerin haricinde yeni dökümanlar ve bilgiler edinirsem buraya yazacağım. Elimde bazı fotolar var en kısa zamanda paylaşacağım.
Sy Erarslan Temanın bu konudaki çalışması ne düzeyde acaba.Ulaştığınız bazı sonuçlar varmı .

dedenazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 19:07   #260
Ağaç Dostu

Ben de copur 09' a katılıyorum bunlar kesinlikle narinciye, sakız ağacı yaprakları bu kadar büyük olamaz.

Eski 14-09-2010, 18:27   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2010
Arkadaşlar kolay gelsin.Ben fatih uğur.
Kerestelik çam ağacı yetiştirmek istiyorum .Yaklaşık kaç senede yetişirler. Birde hangi türü tavsiye edersiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

fatih uğur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 00:19   #262
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bunlar mandalina ağacı.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 21:24   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
Arkadaşlar ben uzun zamandır bu formu izliyorum. Benim sakız ağacı konusunda yardıma ihtiyacım var.
Urla da yaklaşık 2 ha alanda sakız rehabilitasyonu yapmak istiyorum ve arazidede bol miktarda sakız çalısı mevcut ben bu sakızları budayarak sakız veren ağaç yapabilirmiyim yoksa illa aşılama mı yapmam gerekiyor. Bir diğer sorum erkek ağaçlar dişilere göre daha çok sakız veriyor ise erkek ve dişi bitkiyi nasıl ayırt edeceğim?
Mine hanımın resimlerine baktım ama pek anlamadım resimde yapraklar çifter çifter olacak diyor benim resimini çektiklerim de hep çift yaprakla bitiyor bunlar rehabilite edilirse (Budanırsa) sakız veren ağaç olur mu ?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

nam17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 09:33   #264
Ağaç Dostu

Sayın nam17, arazinizde bulunanlar melengiç ve bunları aşılamadan sakız almanız mümkün değil ve evet erkek sakızlar dişilerine oranla en az iki kat daha fazla sakız vermektedir, ayrıca onlarca sakız türü bulunmaktadır, bunların içinde en değerli olanı ise damla sakızdır.
Erkek sakız ağaçları baharın püsküller şeklinde polenler oluşturur ve dalı salladığınız zaman sapsarı hoz halinde etrafa polenler saçılır.
Gerçek sakızı anlamanın en kolay yolu yaprağını elinizde buruşturup koklarsanız sakız kokusu veriyorsa işte bu sakız ağacı diyebilirsiniz.

Eski 01-11-2010, 22:00   #265
Yeni Üye

sayın kalambaklı ilgine teşekkür ederim ama buradaki 3 resimdeki ağaççıklarda sakız ağacı bunların melengiç (çitlenbik) olma durunu yok sahada melengiç te var resmini aşağıya yükledim bunlarada sakız aşısı yapacagım ama bu yukarıdaki bitkilerden dişi ve erkeği nasıl ayrılaçagı konusunda yardımcı olunursa sevinirim. Sitede kendini sakız konusunda uzman ilan etmiş çok arkadaş varda (sözüm bu işin üstatlarına değil)

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2010, 16:47   #266
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nam17 Mesajı Göster
sayın kalambaklı ilgine teşekkür ederim ama buradaki 3 resimdeki ağaççıklarda sakız ağacı bunların melengiç (çitlenbik) olma durunu yok sahada melengiç te var resmini aşağıya yükledim bunlarada sakız aşısı yapacagım ama bu yukarıdaki bitkilerden dişi ve erkeği nasıl ayrılaçagı konusunda yardımcı olunursa sevinirim. Sitede kendini sakız konusunda uzman ilan etmiş çok arkadaş varda (sözüm bu işin üstatlarına değil)
sayin Nam17 http://www.facebook.com/group.php?gid=10150108856245258
bu sayfayi ziyaret etmemenizi tavsiye edecegim.sakiz agacina yüregini ortaya koymus Metin GEMİCİ – Tansu AVCI isimli arkadaslarimizin calismalarina bir göz atin diyecegim, gercekten cok muhtesem is cikarmislar;
Bir göz atin hemde urlaya cok yakinlar.

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 20:55   #267
Yeni Üye

Arkadaşlar formun bu köşesinden epey zamandır ses çıkmıyor. yanılmıyorsam 25 kasım 2010 tarihinde izmir de bu sakız ile ilgili bir toplantı var ''Çeşmeye Sakız kuruyoruz'' konulu bir toplantı izka ,orman bölge müdürlüğü ortaklaşa yapılan bir toplantı yerini tam hatırlamıyorum öğrenince yazarım. Benim için tam zamanında yapılmış bir organizasyon tüm sakız severler buluşalım

Eski 10-11-2010, 17:45   #268
Ağaçsever

hemen hemen 1 yıl daha geçti aşılardaki sakızlar 3 cm kadar büyüdü ve kurudular aşısız olarak diktiğim çeliklerde 1 ay zarfında çürüyorlar fakat azmimi, merakımı ve heyacanımı kaybetmedim bence (orjinal ve gerçeği )sakız ağacının çeliğinin köklenmemesinin sebebi sakız salgısından kaynaklanıyor çünkü gerçek sakız ağacından aldığım çeliklerde yaprağını dahi koparsanız hemen sakız salgısı akıyor buda köklenmemesine sebep oluyor çünkü toprak ile bitki arasında bir zar oluşturuyor daha sonra bitki toprakla buluşamadığı için çürüme ve beyaz bakteri oluşruyor rumlar bunu çoğaltmayı yüzyıllar önce yaptıklarına göre bunu çoğaltmak için bence öyle ileri bir teknolojiyede ihtiyaç yok bence basit bir işlemle bu sakız salgısından çeliği kurtarıp köklenme sağlanıyor işte bence en önemli püf noktası burada saklı aşıyada cevap vermemesinin sebebi sakız salgısından kaynaklanıyor çitlenbiğe veya melengiçe aşılananları gördüm belki 100 adetten 10 tane tututyor ve tam kaynaşma sağlanmıyor bütün mesele çeliğe zara vermeden o sakızdan kurtulmak rumlardan kalan eski nıt ağaçları incelediğimde aşı yeri yoktu ayrıca o kadar çok sakız akmış ki adeta donmuş şelale gibiydi bir dalını kesin odanıza koyun 15-20 gün bütün evden buram buram sakız kokusu çıkmıyor adeta parfüm gibi

Eski 10-11-2010, 22:50   #269
Yeni Üye

Arkadaşlar sakız aşıyla,çelikle çoğalmıyor diye bir şey yok her iki şekildede çoğaltılabiliyor aşagıda ki resimde görülen aşılar 2009 yılında urlada yapılmış aşılar hem göz hem bindirma aşı yapılmış başarı oranı %40-50 lerdeymiş buda aşının yapılma zamanı ve yapan kişinin becerisine kalıyor. Çelikle çoğaltmada ise ege ünüversitesi hocalarından birinin bayagı başarılı bir denemesi var %60-70 gibi bir başarı iyi bir başarı
Yukarıda sözünü ettiğim toplantı ise Best Western Konak otelde imiş

Eski 25-01-2011, 04:44   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
http://natgeotv.com/tr/sakiz-agaclar...llanimlik-agac

Sergiohittachi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024