agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1535.htm)

Selahattin Yılmaz 12-06-2007 22:39

Kabuklu bite benziyor. Kabuklu bitler için sistemik insektisit kullanacaksınız. Bu isimle ilaç bayinizden isteyiniz ve uygun dozda ilaçlayınız.

Tariuq 12-06-2007 22:52

Çok teşekkürler,daha dikkatli olmaya çalışırım..

flower 12-06-2007 23:11

gül

gül fidem de örümcek ağına benzer ipimsi şeyler oluştu yaprakları da kurudu ve bende ilerlemeyi önlemek için yapraklarını kestim.Acaba bu hastalık ne olabilir?çiçeğimi kurtarabilirmiyim? ve nasıl kurtarırım?
lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.:( :confused:

atastan 13-06-2007 07:53

kanser

Merhaba. çimimde sarı, ip gibi ve çimin üzerine tutunmuş bir hastalık oluştu. Kanser ya da verem denirmiş. tedavisi nedir acaba ?

Selahattin Yılmaz 13-06-2007 08:10

Fotoğraf koyabilirmisibniz acaba? Fakat benim bildiğim örümcek ağı varsa iyidir muhtemelen yaprak bi,tleri vardır örümcekte onlara karşı yuva kurmuştur orada. Yinede resim çok şeyi anlatacaktır.

cemal.S 13-06-2007 08:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi flower (Mesaj 117077)
gül fidem de örümcek ağına benzer ipimsi şeyler oluştu yaprakları da kurudu ve bende ilerlemeyi önlemek için yapraklarını kestim.Acaba bu hastalık ne olabilir?çiçeğimi kurtarabilirmiyim? ve nasıl kurtarırım?
lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.:( :confused:

Konudan pek anlamam ama sanırım ikinci bir zararlı ot gülün dibinden gelip gülü boğmaya çalışmış diye düşünüyorum. Sarımtırak çok çabuk ilerleyen zararlı bir ot var bitkiyi yakalıyor ve adeta boğuyor. Sararmalara hatta bitki kayıplarına sebep olabiliyor. Bir an önce diğer güllerinizi ve bitkilerinizi kontrol edin ve görürseniz ortamdan uzakta bir yerde yok edin. Hatta attığımız ilaç bile pek faydalı olmamıştı sonradan hızla ilerlemesine devam etmişti diye hatırlıyorum. Selahattin beyin dediği gibi bir resim koyabilirseniz sayfaya daha net birşeyler söyleyenebilir.

Saygıyla kalın.

Ophrys 17-06-2007 21:38

6 no lu fotoğraftaki bu zararlı, bitkilerimi kemiriyor ve dokununca dal numarası yapıyor.http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/2003.htm

Fotoğraftaki yaratığın gerçek boyu 2 cm civarında.

sempe 19-06-2007 10:26

Küpe çiçeğimin yapraklarında parça parça kopmalar vardı ne olabileceğini düşünürken, uçan arı gibi bir böcek belki de arıydı tam ayırtedemedim geldi ve 2-3 saniye içinde yaprağın 1-2 cm lik bölümünü testere gibi kesti gitti. Aynı şeyi hanımeliyede yaptığını düşüyorum. :mad:

cem bayman 19-06-2007 16:02

orkidelerden çok anlamam ama büyük ihtimalle kırmızı örümcek[Tetranchus spp.] sorununuz var .Herhangi bir zirai ilaç bayine giderseniz sorununuzu çözecek bir kimyasal bulabilirsiniz , tavsiye edilen dozda kullanınız aksi takdirde bitkinizi yakabilirsiniz . Pratikte yaprak altlarını suyla yıkamanızda olumlu sonuç verebilir.selamlar .

fiancee 23-06-2007 10:31

Arkadaşlar,acil cevap almalıyım.Cherry domateslerimde beyaz sinekler var ve yaprakların altına bit gibi bişiler bırakmış herhalde yavruluyor.Sarımsaklı yağlı karışımdan püskürttüm ama pek bir faydalı olmadı galiba.Yapraklarına püskürtmekle iyi yapmadım gibi geliyor ama nasıl başa çıkacağım yoksa....

agartha 26-06-2007 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ceren yıldız (Mesaj 100928)
forumdaki bilgilerden gercekten cok faydalandım. cok tesekkür ederim herkese. ancak bahçemde bir de kedi problemim var benim. sokak kedileri bahçemi umumi tuvalet gibi kullanıyorlar ve çiçeklerime zarar veriyorlar. onları uzak tutmak için önerebileceğiniz bir formül varsa çok sevineceğim...

Ben de sebzelerimi ve otlarımı kedilerimden korumak için catnip ya da catmint denen bitkiyi (türkçelerini bilmiyorum-ikisi farklı otlar ama işlevleri aynı ve sanırım akrabalar) büyütüyorum. Bu bitkilerin kediler üzerinde acaip bir etkisi varmış. Hatta youtube'da bir araştırırsan videosu bile var. Kediler bu bitki olduğunda diğer bitkileri rahat bırakıp bu bitkinin yanında kendinden geçiyorlarmış neredeyse... Yurtdışında bahçesi ve kedisi olanlar mutlaka ekermiş. Benimkiler henüz küçük olduğundan şimdilik bir etkisini göremedim. Bakalım ileride ne olur! :)

Antaios 27-06-2007 12:40

Bu hastalık hakkında bilgisi olan var mı???

3 Eklenti(ler)
Elma ağacımın gövdesini ve yapraklarını bu hale getiren bu hastalık hakkında bilgisi olan varsa sevinirim resimlerini yayınladım umarım yardımcı olan bulunur şimdiden teşekkürleer..

MSaygin 27-06-2007 13:49

1 Eklenti(ler)
merhaba,

Geçen ay Amerikan Sarmaşığı bulup getirdim eve, yerini de sevdi, hızla uzuyor ancak yaprakların altı ve dalları davetsiz misafir barındırıyor bir süredir.İlk defa görüyorum böyle bir şey, minik minik şeffaf küreler.Elleyince elinize bulaşıyor.

Bunlar nedir, nasıl kurtulurum bilgi verebilir misiniz?

agartha 27-06-2007 21:46

Bugün bir şey daha öğrendim. İlginç geldi ve paylaşayım dedim. Danaburunlarının bahçenize dadanmasını istemiyorsanız zakkum dikmeliymişsiniz. Bir dönüm gibi bir alana bir zakkum ağacı yeterli oluyormuş. Doğruluk payı nedir acaba?

Mine Pakkaner 27-06-2007 23:35

Agartha, bu bir şehir efsanesi. Yüzlerce zakkum dikili olan bir bahçenin bakım ve danışmanlığını yapıyorum. Danaburnu mevcuttu ve mücadeleyi de tavukla yaptık. Kısaca zakkum danaburnuna engel olmadı.

lerdemir 28-06-2007 09:16

Agartha bir kez daha yeni bir şey öğrenmiş oldu bu vesile ile...

"Danaburnu"na karşı "Tavuk"... :)

kmozt 28-06-2007 11:28

Merhaba, geçen sene bahçemdeki narların %90'ı çürük çıkmıştı. Buna bildiğim kadarıyla mantarlar sebep oluyor. Bu sene narları ilaçlamayı düşünüyorum. Fakat hangi ilaçla ve hangi tarihte ilaçlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Antaios 28-06-2007 11:40

Resimler yukarıda

Benim elma ağacımın hastalığına yardım edebilcek olan yok mu? :o

agartha 28-06-2007 13:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 122566)
Agartha, bu bir şehir efsanesi. Yüzlerce zakkum dikili olan bir bahçenin bakım ve danışmanlığını yapıyorum. Danaburnu mevcuttu ve mücadeleyi de tavukla yaptık. Kısaca zakkum danaburnuna engel olmadı.

Aman iyi ki sormuşum yoksa ileride çok büyük bir hayal kırıklığı beni bekliyor olacaktı ;) Teşekkür ederim Mine Hanım :)

denizakvaryumu 29-06-2007 09:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Niceboy (Mesaj 122694)
Benim elma ağacımın hastalığına yardım edebilcek olan yok mu? :o

Aynı hastalık benim bodur kirazın yapraklarında da var...yapraklar resimde görüldüğü gibi küçük deliklerle dolu...ama gövdesinde bir şey yok.

Böcek ilacı denedim faydası olmadı eğer forumda cevap gelmezse kükürt ve bordo bulamacı gibi çözümler arayacağım...

.

Antaios 29-06-2007 10:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 122968)
Aynı hastalık benim bodur kirazın yapraklarında da var...yapraklar resimde görüldüğü gibi küçük deliklerle dolu...ama gövdesinde bir şey yok.

Böcek ilacı denedim faydası olmadı eğer forumda cevap gelmezse kükürt ve bordo bulamacı gibi çözümler arayacağım...

.

Merhabalar, kirazda bu şekilde olan hastalığı 'yaprak delen hastalığı' olarak biliyorum ve ilaç olarak da fungusit kullanıldığını fakat elmada ki bu hasarı yapan hastalık etmenini anlamış değilim.

lerdemir 29-06-2007 11:23

Niceboy,

Avatarınızdaki fotoğraf bir ceviz fotoğrafı mı?

Antaios 29-06-2007 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 123005)
Niceboy,

Avatarınızdaki fotoğraf bir ceviz fotoğrafı mı?

Evet, ceviz fotoğrafı kendisi.

MSaygin 29-06-2007 13:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 122411)
merhaba,

Geçen ay Amerikan Sarmaşığı bulup getirdim eve, yerini de sevdi, hızla uzuyor ancak yaprakların altı ve dalları davetsiz misafir barındırıyor bir süredir.İlk defa görüyorum böyle bir şey, minik minik şeffaf küreler.Elleyince elinize bulaşıyor.

Bunlar nedir, nasıl kurtulurum bilgi verebilir misiniz?

Çok ölümcül olmamakla birlikte 317no'lu mesajdaki sorunu gündeme getirmek istiyorum :D
Selamlar,

Mine Pakkaner 30-06-2007 00:15

Bu Amerikan sarmaşığının doğal yapısı. Fizyolojik bir olay. Kurtulunacak ve dert edinilecek birşey değil. Yetişkin ve sağlıklı her bitkide görülür.

lerdemir 30-06-2007 01:44

Niceboy, Mine Hn, fmt709,

Benim ceviz fidem serpildi yeni sürgün ve dallar verdi, pek çok büyük yaprak açtı ama şimdi o yaprakların alt yüzlerinde mini minnacık, toplu iğne başından da ufak partiküller var ve yapraklar suyu çekilmiş gibi kurumaya kararmaya başladı.

İyi bildiğim kabuklu bit değiller, pamuklu bit de değiller, onları da biliyorum çünkü.

Hemen arapsabunlu su hazırlayıp o suya batırdığı bulaşık süngeri ile yaprakların alt ve üstlerini sildim ama kalıcı olarak ne yapayım bir daha oluşmamaları için?

Penelophe 30-06-2007 10:42

3 Eklenti(ler)
Sellukalarımın son fotoğraflarını ekliyorum.
Neden gelişmedikleriyle ilgili bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin.
Çıldıracağım artık, neden gelişmiyor bunlar?

karaoglan53 30-06-2007 12:25

merhabalar. salkım söğütlerin yapraklarının sararması hakkında bilgi edinmek istiyorum. sıcaklardanmı, susuzlıktanmı, yoksa aşırı sulamadanmı?
daha doğrusu salkım söğütlerin hastalıkları hakkında bilgi edinebilsem çok daha iyi olacak.

cerrahnuray 30-06-2007 14:33

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Bugün kaktüsümde garip oyuklar gördüm. Baya büyümüşler ama ben dikenlerden farkedemedim sanırım. Kaktüsü 1,5 ay önce migrostan almıştım. Saksısını değiştireli 1 ay oluyor.

Eklenti 14712

Eklenti 14711

Fotoğraflardan belli oluyordur umarım. Kaktüs dıştan bakınca sağlıklı görünüyor ya da ben öyle zannediyorum : (Oyuk en sağdaki büyükte içlerde de var mıdır nasıl kontrol edeceğim bilmiyorum)

Eklenti 14713

Ophrys 01-07-2007 16:22

1 Eklenti(ler)
Bazı çiçeklerimde örümcek ağı oluşumları ve yapraklarda beyazlamalar var. Nedeni suyun kireçli olmasındanmıdır?
Dün limontuzlu su uygulamasını yaptım. Yarın saçı kıbrıs uygulaması yapmayı düşünüyorum.
Sizlerin önerilerini bekliyorum. Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024