agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1535.htm)

Selahattin Yılmaz 14-07-2007 01:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi bitkici (Mesaj 129874)
Selam

Bitki hastalıkları bölümüne sorunumu ilettim fakat cevabı tam olarak alamadım.
Japon gülü yapraklarında güneş yanığı gibi yeni çıkan yapraklar siyahladı.Güneşe koymuyorum ama hala yeni yapraklar sanki yanmış gibi siyah ve şekli bozuk çıkıyor.

Resim ekleyemem.Yardımlarınızı bekliyorum.

Sevgili acemi bitkici, daha önce forum üyelerimizden sukranayalp size cevap verdi ancak siz cevabı beğenmediniz veya hastalığınızla bağdaştıramadınız. Cevap alamıyorsanız şartlarınızı zorlayın ve bir resim çekip buraya koyun daha iyi yardımcı olalım. Bazen görmeden yardımcı olamıyoruz, zira tarifinizden bir sonuç çıkaramıyoruz.

Birol Ketenci 14-07-2007 10:44

Selahattin Bey;
İlginiz için teşekkürler. Bitkide, en azından bir amatör olarak benim gözümde herhangi bir hastalık belirtisi yok. Bahsettiğim bitki üzerindeki parlak tabaka sanırım her domateste mevcut. Sadece resimdeki tek domateste o lekelenme var hatta geçen sıcakların olumsuz etkilerinide üstünden atmaya başlamış olacak ki yeni çiçekler meyvaya dönmeye başladılar.
Tarım kireci konusundaki önerinizi dikkate alacak ve en kısa sürede uygulayacağım. Tekrar teşekkürler

acemi bitkici 14-07-2007 18:44

Selahattin Bey ilginize teşekkürler ama cevabımı alamadığım için tekrar yazdım.Sukranayalp in cevabının son cümlesinde 'bu bana bir bakteriyel hastalığı aklıma getiriyor' dedi ve bende o bakteriyel hastalığı soruyorum(çünkü o hastalık) ama bu 4. gün oluyor hala kimse bana o bakteriyel hastalığı söylemedi.Bitkimde hergeçen gün daha kötü oluyor.Sadece sukranayalp adlı üyenin dediği o bakteriyel hastalığı tanımlamanızı istiyorum.Çünkü hala o üyeden tanımını alamadım(offline olduğundan)
Selahattin Bey, ben hastalığı bağdaştırdım fakat sadece o üyenin dediği hastalığı soruyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

Buket Aknar 15-07-2007 12:40

Ölüyorlar.

1 Eklenti(ler)
Sevgili arkadaşlar. Beni çok üzen bir sorunum var, ancak nereye yazacağımı bir türlü kestiremedim. Umarım doğru yere yazıyorum.
Çiçekciden alırken mazı olduğu söylenen ağaçcıklarım son günlerde kurumaya başladı. Ne yapmalıyım? Yoksa ölecekler.

sezinci 16-07-2007 01:10

Ne zaman alıp diktiniz bunu.
Dikim hatası olabilir mi diye düşündüm. Başka türlü çiçekçiden getirdikten sonra hemen bu hale gelmesi mümkün değil.

Oğuzhan 16-07-2007 08:49

Sakız sardunya yapraklarının arka taraflarında kahve ve siyah kaparıklar var.Pıtır pıtır.Bunlar böcek ya da bit değil.Ne olabilir.Üst kısımlarda bir şey yok.Fazla güneş ve sıcaktan olurmu.?

sabah 16-07-2007 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 129871)
Sabah,

"Beyaz toz" ifaden bende ilk olarak "pamuklu bit", "unlu bit" belirtisini çağrıştırdı. Bu başlıkta ve zararlıları tarif etmek için örnek fotolar gibi bir başlıkta göreceğiniz fotoğraflardakilerden teşhis edebileceksinizdir sanırım...

Önce bir teyit edelim isterseniz.

Eğer öyle ise, bu başlıkta pamuklu unlu bit için çare daha evvel açıklanmıştı hatırladığım kadarıyla... Hızlı hareket etmeniz lazım...

Haberinizi bekleriz...

ilk lekeleri gördüğümde üzerinde pamuklu bit yoktu. Dikkatli bakmaya çalışmıştım.

Bugün pamuklu bit de gördüm ama farklı dallar üzerinde. Sanırım bu toz biçimindeki şey de ayrı bir sorun.

Pamuklu bit için ilaçlamaya çalışacağım. Bir sürü yaprağı dökülmüş, olanlar kötüleşmiş. Bakalım ne olacak?

Bir de hastalıklı bir yaprağı kopardığımda daldan beyaz sıvı çıktı. Daha önce benjaminde böyle birşeye raslamamıştım.

Oğuzhan 16-07-2007 11:40

Beyaz sıvı normal.Bitkinin öz suyu ..Tıpkı incir gibi...

lerdemir 16-07-2007 12:32

Evet, o bitkinin kendi öz suyu...

lerdemir 16-07-2007 12:34

Bu arada, bu başlığı takip eden uzman üyelerimizden bir yardım ricam olacak.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...5&postcount=36 bu linkte sormuş olduğum üzere, aşırı doz 20-20-20 gübre vermiş olduğumu düşündüğüm bitkilerimi nasıl kurtarabilirim???

cemal.S 16-07-2007 14:00

Merhabalar!
Lerdemir bol bol sulamaktan başka çaren yok gözüküyor. Bence hiç bir şey katılmamış suyla bol bol sula umarım bitkilerin kurtulur. Bu hatayı hatada demiyelimde genelde köylerde bilinçsiz çiftçimiz çok yapar. Fazla gübre fazla ürün mantığı ile. Aslında toprağa büyük zarar verir farkında değildir. Sanırım kullandığınız gübrenin ambalajının üzerinde hangi oranlarda verileceği konusunda bir yazı vardır. Lutfen onu okuyun ve bol su verin. Bunlar kesinlikle bir uzman görüşü olarak algılanmasın konunun uzmanı falan değilim ancak 4 yıldır sözkonusu 15-15-15 / 20-20-20 toprak altı gübreleri dış mekan bitkilerin harç oluşumunda kullanıyorum. Sadece bir şeyler seyrettim hepsi o kadar.

Saygıyla kalın.

lerdemir 16-07-2007 14:56

Tamamdır cemal.S,

Bol bol sulayıp kurtarmaya çalışacağım. Belki haftasonunda da toprak değiştiririm...

Bir de, her ihtimale karşın, çelik alacağım bitkiden...

Ferda Ülkümen 16-07-2007 15:02

Kuzenim bahçesindeki böceklenen ağaçları ilaçlatmak için bir firmayla anlaştı,firma ilaçlama yaptı,böcekler halen yaşıyor ve ağaçlar ölmek üzere.Durumla hiç ilgilenmeyen firmayı nereye,nasıl şikayet edebiliriz?
Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

lerdemir 16-07-2007 16:27

Geçmiş olsun!

Dilerseniz, firma ismini buradan ifşa etmekle işe başlayın Ferda Hn -tabi forum kurallarına aykırı olup olmadığını da bilemiyorum bu arada.

Avatarınızdaki kedi bu yüzden kızgın kızgın bakıyor sanırım? :)

Buket Aknar 16-07-2007 22:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz (Mesaj 130885)
Ne zaman alıp diktiniz bunu.
Dikim hatası olabilir mi diye düşündüm. Başka türlü çiçekçiden getirdikten sonra hemen bu hale gelmesi mümkün değil.

Nisan ayında, bir çift olarak alıp şimdiki yerlerine dikmiştim son 10 güne kadar da gayet iyi gidiyorlardı. Oldukları yer ayrı ayrı birer saksı, sabahtan akşam üzeri 6'ya kadar güneş görmektedir. Bu arada Kıbrıs'ta hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkmıştır.
İyileşmeleri için ne yapabilirim?

sezinci 17-07-2007 00:22

Saksı küçük gelmiş olabilir. Bunu kışa kada bitkiniz yaşayabilirse düzeltebilirsiniz.
Ama dikim hatası ise bunun geri dönüşü olmayabilir. Ben başka bir nedeni olabileceğini sanmıyorum.

Dünya yeşil kalsın 17-07-2007 08:00

Sardunyalarımı tırtıllar yiyor

SELAM

Sardunyalarımın yapraklarını tırtıllardan nasıl koruyabilirim?Sorunları okudum ama benim durumumda olan yok sanırım.Bana yardımcı olurmusunuz?

nevsune 17-07-2007 12:57

[quote=malina;22249]Zararlılar için size evde yapacağınız basit birkaç tarif...

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır. "

Yanlış yere yazmışım, belki buradan yanıt alabilirim:)
Yaprak bitinden sarımsaklı solüsyonla kurtardığım bitkilerime şimdi de beyaz sinekler musallat oldu. Burada pelin yaprağı bulamadım onun yerine başka (sarımsaklı hariç, yaprakları fena halde kavurdu)hangi reçeteyi kullanabilirim?

Mine Pakkaner 17-07-2007 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 131128)
Tamamdır cemal.S,

Bol bol sulayıp kurtarmaya çalışacağım. Belki haftasonunda da toprak değiştiririm...

Bir de, her ihtimale karşın, çelik alacağım bitkiden...

Toprak değiştirmeyin. Bu aşamada şoka sokar. Toprağı yıkarcasına sulayın, yani bir kova kadar suyu bitkiye yavaş yavaş ve bir kerede verin, alttan serbestçe süzülsün. Bütün bozuk dalları kesin, saksıyı nispeten daha gölge bir yere alın. Çelik alabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

memet 17-07-2007 13:22

Acı biber tek başına da etkili oluyor, Sardunyada ki tırtıla da etkili olacağını düşünüyorum. Kırmızı örümcekte, pamuklu bitte faydasını gördüm.

memet 17-07-2007 13:23

Dünya Yeşil Kalsın, Bir de buraya tıklayın burada bazı tarifler var. Onları inceleyin.

Mine Pakkaner 17-07-2007 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 131586)
... bitkilerime şimdi de beyaz sinekler musallat oldu. Burada pelin yaprağı bulamadım onun yerine başka (sarımsaklı hariç, yaprakları fena halde kavurdu)hangi reçeteyi kullanabilirim?

http://www.horizonherbs.com/images/p...seed-large.jpg
Kadife çiçeğini (Tagates erecta) bütün olarak rondoya koyun parçalayın, üzerine su ekleyin, bütün gece bekletin. Ertesi gün süzün ve bitkinize spreyleyin. Bütün ilaçlarda olduğu gibi önce bir noktaya püskürtüp bekleyin.

Aynı işlemi domates veya patates yaprakları ile de yapabilirsiniz.

Buket Aknar 17-07-2007 13:40

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz (Mesaj 131406)
Saksı küçük gelmiş olabilir. Bunu kışa kada bitkiniz yaşayabilirse düzeltebilirsiniz.
Ama dikim hatası ise bunun geri dönüşü olmayabilir. Ben başka bir nedeni olabileceğini sanmıyorum.

Saksısı içerisinde fotoğrafını eklemeye çalışacağım. Bu fotoğraftan anlaşılırmı bilmiyorum.
Aldığım çiçekci bir kaç sene bu boyda bir saksı sizi idare eder demişti.
Ama sıcaklardan olma ihtimali üzerinde duruyorum. Siz ne dersiniz? Bol su vermeli miyim yoksa suyu azaltmalımıyım? Sanki sıcaktan yanmışlar gibi. Ayrıca bunların adı gerçekten Mazı mı?

Mine Pakkaner 17-07-2007 13:50

Bu bir mazı Buket Hanım. Bu arada şu anda nasıl bir sulama yapıyorsunuz. Son günlerde yükselen sıcaklarla beraber suyu da arttırmış olmalıydınız. Hiç gübre veriyor musunuz? Bu aralar verdiniz mi? Saksının deliği düzgün mü, suyu güzelce tahliye ediyor mu? Mazınızın kök boğazını yoklayın, kabuk kolaylıkla kalkıyor mu?

Buket Aknar 17-07-2007 14:49

Sevgili Mine hanım, saksıların deliklerini kontrol ettim. Su tahliyeleri sağlıklı.
Hava sıcaklığının artması ile gündüzleri yaptığım sulamayı akşam üzeri veya saat 9:00 gibi daha serin saatlerde yapmaya başladım.
Gübreleme konusunda ise, mazıları aldığımda (Nisan ayında) bu saksılara ekerken gübrelemiştim, sonrasında gübre vermedim. sadece geçen hafta bu olayın başlaması üzerine hafifçe köklerini eşeleyerek havalandırma yapmaya çalıştım
Kök boğazlarını kontrol ettim ( Bu arada kök boğazı dediğiniz yer kökünün toprak ile ilk dalları arasında kalan kısmı mı?) kabukları kesinlikle soyulamıyor.
Kurumaları fotoğrafta görüldüğü gibi yanık gibi.

Mine Pakkaner 17-07-2007 15:11

Buket Hanım, sulamanızı değiştirmeyin, ancak mazılarda bu durum genelde mantari hastalık sonucu görülüyor. Buna benzer durumlarda bitkide fusarium, rhizoctonia gibi toprak mantarlarının yol açtığı hastalıklar tesbit edilmiş. Bir toprak zararlısı olan nematod etkisi ile de buna benzer görüntüler ortaya çıkıyor. Şimdi siz nematod varsa evde birşey yapamazsınız, ama mantar hastalığı olma ihtimaline karşın, Benlate + Captan ile ilaçlama yapmalısınız.

lerdemir 17-07-2007 16:03

Mine Hn

Yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Aşırı gübreden yakmama dair soruyu buraya sorduğum günden bu yana sizin dediğiniz gibi, aşırı suyla -minicik bir saksıyı 1,5ltre içme suyu ile- yıkayıp duruyorum son 3 gündür...

Tesadüf; gözüm görmeye elvermediği için bozuk yaprakları da, dalları da tek tek makasla kesip atıyordum. Nispeten gölgelik bir yere almıştım forumdan daha önce okuduğum tedavi süreci bilgilerinden yola çıkarak.

Yani şimdilik herşey sizi tarif ettiğiniz gibi gitmekte. Umarım hayatta kalmasını sağlayabiliriz beraberce.

Tek endişem, aşırı sudan dolayı, bu sefer de çürümeye neden olmak...

Yaseminden çelik almak konusunda biraz kararsızım. Tam olarak neresinden nasıl almalıyım kestiremiyorum da...

Mine Pakkaner 17-07-2007 19:57

Bu durumda yıkama işlemine bir son verin :) Şimdi normal sulama düzeninize dönün. Bundan sonraki ilk sulamada eğer elinizde varsa deniz yosunu verin, yoksa edinin, yine verin :)

Bu arada son haliyle dalları düzgün gösteren bir fotoğraf çekin, yasemin üretimi başlığına ekleyin, nereden kesebilirsiniz beraber bakalım. (Pembe yasemin inanılmaz keskin ve baygın kokar, en sevdiğim sarılıcılardandır. )

İzmirli 17-07-2007 22:39

Benimde limon sevim kurumaya başladı.Rengi sarımsı tonundan kahverengiye dönüyor :S

Buket Aknar 18-07-2007 00:33

Mine hanım, teşekkürler. Tavsiyenizi uygulayacağım. Umarım bu iki ilacı bulurum. Durum ile ilgili size yine bilgi vereceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024