agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1535.htm)

Sergül 26-12-2007 22:45

Üstü kuru gibi görünür ama altının ıslak olduğunu düşünüyorum. Düzeliyor gibi haklısınız ortası iyiye doğru gider ama ölmesinden çok korkuyorum, sanki kopan yaprakların yerinden yeliş yabrağa benzer bir buruncuk görünür.

bahçevan 27-12-2007 19:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sergül (Mesaj 187815)
Arkadaşlar merhaba. Yıllarca menekşe yetiştirdim,bir menekşeden onlarca menekşe yetiştirdim. Hatta birtanesi bir koyu renk, birsonraki sefer açık renk açardı. Ev değişikliği nedeni ile menekşelerimi verdim.Şimdi yeniden yetiştiremiyorum.Size menekşemin resmini gönderiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim. Acaba toprağı kalitesiz,suyu süzmüyormu? :confused:

merhaba SERGÜL SULAMA YAPARKEN YAPRAKTA SU OLMAMASI GREKİYOR,KURUYAN YAPRAKLARI TEMİZLEYİNİ ODA SICAKLIĞINDA BULUNDURUN.SAYGILAR

Filiz 27-12-2007 21:13

Benim sirke sinekleri ile mücadeleme yardım edecek kimse yok mu...

Sergül 01-01-2008 14:29

Teşekürler bahçevan. Yeni bir sorunum var,bana yardım edebilecek varsa yardımınızı bekliyorum. Çiçekçiden aldığım çiçeğimde kırmızı örümcek olduğunu öğrendiğim bir zararlı. Çiçeğimi kurutmadan onunla nasıl baş edebilrim.

Mine Pakkaner 01-01-2008 15:58

Sergül, kırmızı örümcekle ilgili forumda pek çok bilgi bulabilirsiniz. Baştaki arama kutusunu kullanın, postaları göster seçeneğini kullanın. Gelişmiş arama yaparsanız hastalık ve zararlı forumunu seçin, sonuçları da mesallarda göstertin. Şu sonuçlara ulaşacaksınız; http://www.agaclar.net/forum/search.php?searchid=369143

Ayrıca derginin Aralık sayısında ( http://www.agaclar.net/dergi/aralik07.html ) "Bitkiler için bitkisel tedavi" isimli yazımda bu konudaki reçeteleri de görebilirsiniz.

Selamlar.

banunur 01-01-2008 22:56

Mine hanım ben de kırmızı örümcek ile ilgili bahsettiğiniz yerlere baktım , gerçekten çok harika ayrıntılı bilgiler var. Ben de güllerimde kırmızı örümcek sorunu ile karşılaşmıştım bana da %80 lik kükürt içeren wp(sulandırılabilir) ürün tavsiye ettiler. 1 litrelik kaba yarım tatlı kaşığı uyguladım sorun çözüldü paylaşmak istedim...Herkese kolay gelsin.

Sergül 02-01-2008 12:54

Mine teşekkürler. Verdiğiniz linklere baktım ve daha birçok yararlı bilgi edindim. Yalnız kükürtü sulama suyuna mı yoksa bitkiye mi koymalıyım,çünkü kırmızı örümcek yaprakların altındadır.

banunur 02-01-2008 22:20

Sergül kükürtü camsil gibi el spreyleri ile sulandırdıktan sonra yaprakların her yanına dokunacak şekilde uygulama yapıyorsunuz. Özellikle doz konusunda beni uyardılar 1 litre suya yarım tatlı kaşığı ıslanabilir wp kükürt den fazla koyarsam yakma yapabileceği şeklinde. Ben bu dozdan iyi netice aldım.

Sergül 03-01-2008 10:27

Teşekürler,Banunur umarım çiçeğimi kurtarabilecem.

menekşemehtap 07-01-2008 13:38

Atatürk çiçeği

3 Eklenti(ler)
Yaklaşık 2 hafta önce eşimin aldığı Atatürk çiçeğinde sanırım bir sorun var.Çiçekli değil, geldiğinden beri sulamadım baya bir su vermişlerdi çünkü.Ve geldiğinde de yaprakları böyleydi daha kötü durumda olan yapraklarını temizledim.Yapraklarının arka kısımlarında hiç bir problem yok dıştaki lekeler görünmüyor. Birde yaprakları çok yumuşak elimde eriyecek gibi duruyor bu doğal mı bilemedim. Işık alan bir yerde duruyor doğrudan güneşe maruz değil ve oda sıcağında.Sorunu umarım bir zararlı değildir bilginize ihtiyacım var.Resimler fazla net değil üzgünüm.

fyzn 08-01-2008 10:25

Acil Yardım

Merhaba Mine hanım köklendirmek için saksıya ektiğim menekşemin toprağının üstünde beyaz pamuğa benzer bir tabaka oluştu. Önceki resimlerden baktığıma göre gül yapraklarının üstündeki küllenmeye benziyor. Toprağın üst tabakasını almaya çalışırken bu beyazlıkların en alttan geldiğini gördüm. Acaba ne yapabilirim? Menekşemi kaybetmek istemiyorum. Küllenme için tarif ettiğiniz sodalı karışım uydun olur mu? Yoksa bu başka bir şey midir?

gilan 09-01-2008 16:58

Saksıdaki minik sinekler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi filiz (Mesaj 188257)
Benim sirke sinekleri ile mücadeleme yardım edecek kimse yok mu...

Bayağı uzun zaman geçmiş aslında sormanın üstünden ama ben yazayım yine de, belki faydası olur :)

Eğer sirke sineği saksıların toprağından uçuşan minicik sineklerse, toprağa kekik ya da fesleğen ekince kokusundan kaçtıklarını okumuştum.

Filiz 10-01-2008 08:05

Teşekkürler gilan. Aynen dediğin gibi toprakta uçuşan minicik sinekler. Sanırım aldığım topraktan geldiler (ardıç ağaçlarının diplerinden almıştım).

gilan 10-01-2008 09:15

Sırf torf olunca bile bazen geliyorlar. Biryerden bir tanesini gelip çoğalıyor herhalde. Fesleğeni dene bakalım, işe yararsa paylaşırsın :)

hneşe 20-01-2008 12:45

Yardım

2 Eklenti(ler)
Merhaba yaklaşık 4 aydır sitenin üyesiyim.Son derece güzel hazırlanmış bu sitedeki konu başlıklarını okuyup sürekli yeni bilgiler öğreniyorum.Ancak resmini eklediğim arkadaşlarımın hediyesi olan çiçeğimin ismini siteden öğrenemedim.Çiçeğimin yapraklarında kurumalar var bulunduğum yerde (ilçede)çiçek bakımı konusunda yardım albileceğim bir uzman bulamadım.Acaba çiçeğimi nasıl kurtarabilirim.

filyos 21-01-2008 08:46

Dracena massengena

Merhaba.Dracenamın toprağına dışarıdan sirke sinekleri bulaştı.Ne yaptıysam onları uzaklaştıramadım ve bu yüzden içieriye de koyamıyorum.Dracenam ın soğuktan yaprakları sarardı ve hiçbrşey yapamıyorum.Sitede bu sinekler hakkında hiçbir açıklama bulamadım sadece toprağa fesleğen dikilmesi önerilmiş.Fesleğen yetişene kadar da benim çiçeği ölür.Lütfen bu konuyla ilgili ciddi bir bilgi verilsin.

kanun43tr 21-01-2008 14:11

Arkadaşlar yardım lütfen..

Çok su vermeme rağmen ağlamaya başladı ve yaprakları kızarıp dökülüyor.Sorun cok büyüdüğünden kaynaklanıyor olabilirmi?Güneşte tam ıstediği gibi üzerine vurmuyor .Köklememi yapssam?Sağolun şimdiden

kanun43tr 21-01-2008 14:24

yardım lütfen

3 Eklenti(ler)
Çok su hatta hiç su vermediğim halde ağlamaya ve yaprakları burusup dökülmeya basladı ne yapabilirim tesekküeler

Mine Pakkaner 22-01-2008 22:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hneşe (Mesaj 196065)
...Ancak resmini eklediğim arkadaşlarımın hediyesi olan çiçeğimin ismini siteden öğrenemedim.Çiçeğimin yapraklarında kurumalar var bulunduğum yerde (ilçede)çiçek bakımı konusunda yardım albileceğim bir uzman bulamadım.Acaba çiçeğimi nasıl kurtarabilirim.

Bitkiniz Calathea (Kalatya) İndirek ancak bol ışık, bol nem ve yazın bol su sever. Marttan ekime kadar 15 günde bir yapraklı bitkiler için olan gübre verilir. Sizdeki kuruma nem eksikliğinden gibi görünüyor. İki sulama arası kışın toprağın kurumasına izin verin ancak havanın rutubetinin düşmemesine de özen gösterin. Gerekirse bir çakıl tepsisine oturtun. Bu konuda e-derginin eylül sayısına bir yazı yazmıştım, "iç mekan bitkilerinize nasıl bakmalısınız" diye, orada detaylı bilgi bulabilirsiniz. http://www.agaclar.net/dergi/eylul07.html

Mine Pakkaner 22-01-2008 23:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi filyos (Mesaj 196229)
Merhaba.Dracenamın toprağına dışarıdan sirke sinekleri bulaştı.Ne yaptıysam onları uzaklaştıramadım ve bu yüzden içieriye de koyamıyorum.Dracenam ın soğuktan yaprakları sarardı ve hiçbrşey yapamıyorum.Sitede bu sinekler hakkında hiçbir açıklama bulamadım sadece toprağa fesleğen dikilmesi önerilmiş.Fesleğen yetişene kadar da benim çiçeği ölür.Lütfen bu konuyla ilgili ciddi bir bilgi verilsin.

Sirke sinekleri ile mücadelede sarı yapışkan tuzak kullanabilirsiniz, eğer bunu istemezseniz ilaç kullanımı gerekir. Bunun için de örneğin Decis kullanabilirsiniz, en yakın zirai ilaç bayisine uğrayıp fikir alın. Dracenanızı da acil içeri almanızı öneririm.

Mine Pakkaner 22-01-2008 23:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kanun43tr (Mesaj 196324)
Çok su vermeme rağmen ağlamaya başladı ve yaprakları kızarıp dökülüyor.Sorun cok büyüdüğünden kaynaklanıyor olabilirmi?Güneşte tam ıstediği gibi üzerine vurmuyor .Köklememi yapssam?Sağolun şimdiden

Ağlama fizyolojik bir olaydır, endişe etmeyin. Suyu çok azaltın, nem sağlamaya devam edin. Güzel bakıp büyütmüşsünüz, kışın serin hava ve ıslak toprak sorun yaratıyor. Forumda oksijenli sulu tarif ve aspiirinli tarifleri aratınız. Bir hafta arayla uygulayınız.

Üretecekseniz çelik almak için bahar sonu yaz başını bekleyin.

hneşe 23-01-2008 12:26

Yardım için çok teşekkürler Mine Hanım.

berduray 12-02-2008 15:40

Limon ağacıma 1 çare lütfen

3 Eklenti(ler)
2 senedir ev yapımı karışımıyla temizliyorum ama bu görüntüyü engelleyemedim.

Dibine gübre verdim,yaprakları tek tek temizledim,yeni yapraklar ortaya çıkınca yaprak biti ve sonuç bu.

Yaptırdığım aşı da tutmadı, çiçek açıyor ve öylece dökülüyor, saksıda yetiştirenler bile meyve alıyor benim kaç yıllık limonumdan bir tane yemek nasip olmadı.

Bi yerde yanlış yapıyorum bu kesin , bilgisi olanlar bana bir yol gösterebilirse çok sevineceğim.

Uğraşıp sonucun değişmemesinden çok sıkıldım.

Teşekkür ederim.

berduray 16-02-2008 12:20

YARDIM LÜTFEN Limon ağacım hasta

Konuyu yanlış 1 yere mi açtım acaba turuçgillere mi yazmalıydım, derdime kimse derman olmadı.

Yardımlarınızı bekliyorum dostlarım.

opalon 19-02-2008 23:55

slm mantar hastalığ

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 (Mesaj 41353)
Solucana benzer yaratık pek anlaşılmıyor. Ama telaşa gerek yok. Bu görünüme sahip olan Tel Kurtları var ancak onlar da yumrulu bitkilerin yumru ve köklerinde zarar yaparlar. O yüzden telaşa gerek yok.

İkinci fotoğrafta ise, yani fotoğraf var ama görüntü yok :), unlu bite benziyor sanki. Tabi hayal meyal çıkarabiliyorum. Net bir görüntü olsa daha net konuşabilirim.

http://img72.imageshack.us/img72/328/citriqu0.th.jpg

Eklediğim fotoğraftaki böceğe benziyor mu? Teşhisi tam koymamız lazım.

Benimde size bir sorum var
Yapraklarda ve saplarda küçük, içe gömük, önceleri koyu yeşil ve sulu yapıda sonra esmer görünümlü lekelerle ortaya çıkan, ilerleyen safhalarda ölen yaprakların yere döküldüğü mantar hastalığının adı nedir
CVB 22 KAREKTER işin içinden çıkamadık en azından nerde arayacağımızı bilsek. teşekkürler

limon 20-02-2008 06:30

1 Eklenti(ler)
Pırasalarımda kurtçuklar ve sert yapıda, yumurta olduğunu sandığım oluşumlar var. Taze soğanlarımda da bazen oluyor bu durum. Sorunu nasıl çözerim?
Eklenti 30586

Mine Pakkaner 20-02-2008 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 204971)
Konuyu yanlış 1 yere mi açtım acaba turuçgillere mi yazmalıydım, derdime kimse derman olmadı.
...

Berduray öncelikle limonunuzun fizyolojik bir hastalığı var onu çözmek gerek. Besin eksikliği var. Düzgün bir gübreleme yapınız. Ardından da yaprak bitleri ile mücadeleye devam edeceksiniz. Forumdaki Turunçgil hastalık ve zararlıları başlığında genel bilgiler var onu da takip edin.

şükran ünal 24-02-2008 19:48

3 Eklenti(ler)
Çiçeğimdeki bu zararlının, daha önceki konularda da bahsettiğiniz unlu bite benziyor. Ayrıca resimlerde de görüldüğü gibi çiçeğin yaprak ve gövdesinde yapışkanlık ve pamuksu yapılar var. Bunlar da unlu bitin sebep olduğu durumlar mı? Daha önce önerdiğiniz yazlık beyaz yağı kullanmamı bana da tavsiye eder misiniz? Bunun dışında başka ne yapabiirim? Şimdiden teşekkürler.

Mine Pakkaner 24-02-2008 21:04

Yapışkanlıklar sizin de tahmin ettiğiniz gibi bitten kaynaklanıyor. Yazlık yağ kullanabilirsiniz. Gövdeyi de ilaçladığınız bir bezle güzelce temizlemeyi unutmayın. Sistemik bir böcek öldürücü ilaç da kullanabilirsiniz. Ev ilaçları bu zararlıda çok başarılı olmuyor ancak arapsabunu ve zeytinyağlı solüsyon da denemeniz mümkün.

şükran ünal 25-02-2008 08:22

Sevgili Mine , hızlı cevap için çok teşekkürler. Çiçeğim annemlerdeydi ve daha önce ev ilacı yapıştık . Dediğiniz gibi faydası olmadı . Bu gün arapsabunu ve zeytinyağı karışımını yapıp sonucu bir kaç gün bekleyeyim. aslında güller ve diğer çiçekler içinde evde böcek ilacım var duruma göre önce hangisini kullanmalıyım sizce? Çiçeğimin tamamını bu hastalık kaplamışve üç beş yaprağı kalmış zavallının..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024