agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Mavi Ladin Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/919.htm)

ferther 27-11-2006 07:56

Ebay.com da 100 adet tohum 3 dolara satılıyor. 2 dolara posta masrafıyla zarf içinde adrasinize geliyor. Amatörler için ideal.

ozgurum 15-12-2006 14:03

herkese selamlar. web sitesiyle yeni tanışanlardanım ben de.. düzce'de ikamet etmekteyim.. peyzaj mimarıyım.. picea pungens'in bende ayri bir yeri vardir..

vetmenderes 20-12-2006 19:00

Ebay daki tohumlar gümrükten geçiyormu ve gerçekten mavi ladin tohumumu ?

platanus83 20-12-2006 22:22

ya arkadaşlar bide bioteknoloji diye bi olay var yohum yetiştirme konusunda bu konudanda yararlanabilirsiniz 2-3 yılda yetiştireceğiniz fidanı çok kısa bi surede yetiştire bilirsiniz ...aklınızda bulunsun...

sukranayalp 22-12-2006 09:42

Mavi ladin tohumunun 1000 dane ağırlığı nedir? Merak ediyorum ve özellikle Sn. Selahattin Yılmaz (ziraat mühendisi'ne ) soruyorum.Acil cevap alabilir miyim?

ozanutku 22-12-2006 10:05

Sayın sukranayalp isim belirterek soruyu sormuş olsanızda ben size bilgi amaçlı olarak söyleyebileceğim ; 1 kilo mavi ladin tohumundan genelde 60.000-80.000 adet fidan üretmek mümkün buna göre 1000 adet için yaklaşık ağırlık hesaplayabilirisiniz.benim hesaba göre 1000 adet mavi ladin tohumunun ağırlığı 15-20 gram arası oluyor

sukranayalp 22-12-2006 10:09

Sn Ozan bey ilginiz için teşekkür ederim.Türkiye de mavi ladin tohumu bulabi,leceğimiz yer var mı?

ozanutku 22-12-2006 13:13

Sayın Sukranayalp biz tohumları Orman Bakanlığından emekli bir Orman mühendisi büyüğümüz sayesinde getirtiyoruz.Kendisi emekli olduktan sonra ticari amaçlı fidancılık işine girdiği için yurtdışından her sene tohum getiriyor bizede kar amaçı olmadan kendi aldığı fiyattan getirtiyor(kendi siparişlerine bizim ihtiyaçımız olan tohumları ilave ediyoruz).
Yurtiçindede bazı kişiler bu işin ticaretini yapıyor ama fiyat biraz yüksek ve getirilen tohumun kaltesine güvenemiyorsunuz.
Bizim siparişler genelde şubat ayında geliyor ve nisan sonu mayıs başına kadar buzdolabında bekletiyoruz.Yani şu an alsanız bile Nisan Mayıs'ı beklemek zorundasınız tohumları ekmek için onun için acele etmeyin .

Joy 22-12-2006 19:12

ladin yardım

selam ben siteye yeni katıldım otomobil hastasıydım ve modifiye sitelerine takılırdım agac ekmeyide askerde hiç sevmedim ama bir gün bişey oldu ve mavi ladine bayıldım ve ekmeyi düşündüm Abdullah abi yakınız bende sakaryadayım yanına mutlaka ugrayacaım egitim şart kendi basıma 1 tane ekili agacım yok örenmek istiyorum :o
ilk mesajım kusura bakmayın bundan sonra aranızda sıkca bulunucam :p

sezinci 22-12-2006 19:52

ozanutku rakamda bir hata olmasın. Ben mavi ladin tohumunun 1000 dane ğırlığını 200-250 gram olarak biliyorum.

Ama emin değilim çok uzun zaman oldu. Yanlış hatırlıyor olabilirim. Hem 15-20 gram çok az geldi bana.

Todor 22-12-2006 20:08

Hoş geldin joy.
Bazı basit kurallarımız var. ilki Üyeler için Kullanım Kılavuzu sayfasındaki başlıkları okuman:)
ikincisi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında kendini tanıtman. Bunları yaparsan müteşekkir oluruz. Tekrar hoş geldin. Yeşili seven insanlarla berabersin:)

ozanutku 23-12-2006 10:39

Sayın Yılmaz Bey;

En iyi ihtimalle 1 kilo mavi ladin tohumundan 60-80 bin adet fidan elde ediliyor
Ben geçen sene 200 gr. ektim yaklaşık 8-10 bin adet arası fidan elde ettim.
Çevremde bu işi yapanlarda var onlar genelde 1-2 kilo tohum ekiyorlar,sonuçlar hemen hemen aynı. Bu verilere göre 20 gr tohum yeterli gibi geliyor bana ama garanti olsun diyorsanız en fazla 50 gr. olur

sezinci 23-12-2006 15:46

Pazarlık payı bu kadar yani:))

Ben yanlış hatırlıyor olabilirim.

ceratonia 23-12-2006 16:50

emekli Orman Mühendisi diye bahsettiğiniz kişi Muzaffer TOPAK bey mi ozanutku?

ozanutku 23-12-2006 20:09

Sayın Ceratonia ;
Emekli Orman Mühendisi diye bahsettiğim kişi Murat Işıldar beydir
Aşağıdaki linkte kendisi ve kaderini değiştirdiği Salihli/Yeniköy hakkında bilgi bulabilirsiniz.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=135355

Joy 25-12-2006 11:23

selam agaç dostları sizelere bir sorum olucaktı bana yurt dısından mavi ladin togumu gelicek togumları ekmek için nisan ayını mı beklicez ve bir yerde okumustum togumların bekleme sürelerinde 10-20 derece sıcaklıkta bekletin uzun süre bekletmek istiyorsanız yazıyordu yukarıda sizin yazdıgınızda ise buzdolabında bekletin ? yazık olmasın togumlara.Togumları çimlendirmek için ne tür toprak kullanmak gerekli bilgilendiriseniz sevinirim.SAKARYA da mavi ladin fidancılıgını yapanlar olursa bizzat örenmek için seve seve gelirim kabul edilirsem tesekür ederim..

sukranayalp 26-12-2006 11:19

1. sayfa 6 nolu mesajda Sn. Pıtırcan'ın dediği ladine aşı yapımı konusunu yeniden gündeme getirmek istiyorum.

sukranayalp 26-12-2006 14:38

Sn Ozan Utku ;
sorum size olacak.
Ladin tohumununda ekim yastıklarında bir tohuma çukuruna yaklaşık kaç cm kare alan bırakılmalıdır.
İlerde bu fidelerin yerinden söküleceği, gerektiğinde bakım yapılacağı ve en uygun gelişmeyi göstermesi için tohum aralıkları ve mesafeleri ne olmalıdır?Ayrıca bir tohum çukuruna bir adet tohum mu atılmalıdır?

sukranayalp 26-12-2006 14:41

Ayrıca mikoriza aşılaması ne demektir?

Mine Pakkaner 26-12-2006 14:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 62504)
Ayrıca mikoriza aşılaması ne demektir?

Sayın Şükran Hanım,
konu ile ilgili http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/1963.htm başlığında gerekli bilgileri bulacaksınız.

Mine Pakkaner 26-12-2006 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 62443)
1. sayfa 6 nolu mesajda Sn. Pıtırcan'ın dediği ladine aşı yapımı konusunu yeniden gündeme getirmek istiyorum.

Aşağıda orman mühendisi editörümüzün konuya ilişkin verdiği bilgiyi bulacaksınız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi (Mesaj 48830)
Mavi ladini aşı ile üretmek mümkün. Özellikle yanaştırma aşı yöntemiyle çok başarılı sonuçlar alınmakta. Anaç olarak yine mavi ladin veya sitka ladini kullanabilir. Diyeceksiniz ki mavi ladini niye mavi ladini üzerine aşılayayım. Park ve bahçelerde yetiştirilen mavi ladin çeşidi (kültivar veya kültürvaryete) Picea pungens cv. 'Glauca' dır. Orjinal türden farkı ise iğne yaprakların koyu mavi ve oldukça iri olmasıdır. Bu kültivardan alınan tohumlardan çıkan fidanlar baştaki maviliğini kaybetmektedir. Bu yüzden aşılamak gerekir. Altlık olarak Avrupa ladini ve doğu ladini kullanımı pek sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

İbreliler'in Aşı ile Üretimi başlığında da aşı teknikleri ile ilgili güzel bir döküman mevcut.

ozanutku 06-02-2007 10:34

1 Eklenti(ler)
aşılı mavi ladin fotoları

ozanutku 06-02-2007 10:44

3 Eklenti(ler)
Büyümüş hali ve mavi ladin tohum şekli

çınaraltı 08-02-2007 22:26

ozanutku;
salihli/yeniköy'e gittiğimizde Murat Işıldar beyle görüşebilirmiyiz acaba?

ozanutku 09-02-2007 14:23

Murat Bey adına size bir şey söylemem doğru olmaz ,kendisi oldukça meşgul bir kişidir.Murat Bey'in kendi fidanlığına ait web sitesi aşağıdadır.Yinede görüştüğümüzde kendisine sorarım,

Benim düşüncem forumdaki arkadaşlarla Nisan-Mayıs ayı gibi grup olarak Salihli Yeniköy Kılıç fidanlığını ve köydeki özel fidanlıklara bir gezi mahiyetinde bir proğram yapmak , tabi bunun için gerekli izinlerin alınması gerekir.

Murat Bey'e ait Işıldar fidanlığının web sitesi aşağıdadır

http://www.isildarfidanligi.com/

heDera 23-02-2007 19:10

bir bilene soralım

iyi akşamlar,ben mavi ladin tohumu aldım ve çimlendirmeye başlıyacağım.ama ilk kez deneyeceyim ve korkuyorum çimlenmez diye çimlenmesiyle ilgili bir bilgisi olan var mı:confused:

Selahattin Yılmaz 24-02-2007 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 61577)
Mavi ladin tohumunun 1000 dane ağırlığı nedir? Merak ediyorum ve özellikle Sn. Selahattin Yılmaz (ziraat mühendisi'ne ) soruyorum.Acil cevap alabilir miyim?

1 kg Mavi ladin tohumunda 150.000 adet tohum var ancak piyasada adı geçen muhtelif mavi ladin tohumları var. Avrupadan gelen amerikadan gelen tohumlar var. Amerikadan gelen tohumların renk değişimi yapmadan mavi oluşumunu devem ettirdiği söyleniyor fakat avrupa tohumları açılma yapıyor.

Verdiğim rakamlara göre 1000 dane ağırlığı 6-7 gr arasında değişiyor bunu ekimini yapmışi tecrübeli insanlardan da buraya yazmadan önce teyit ettirdim. Fakat çimlenemede çimlenme yüzdesine göre yukardaki mesajlarda da geçtiği gibi bir kilogram tohum ekiminde 60-80 bin adet fide eldesi söz konusu. Tohum temini konusunda referans olarak ve bu işin duayenlerinden Abdullah bey http://www.samilfidancilik.com olarak temin işlerini yapıyor ayrıca orada aşılı ladin fidanları da mevcut. Yok eğer bulamazsanız mesajınızı yenileyin istediğiniz miktar tohumu bulmaya çalışalım...

sukranayalp 24-02-2007 11:39

Teşekkürler Selahattin bey. Çimlenme sırasında yarısı zayii oluyor.

aer 25-02-2007 18:16

Affınıza sığınarak sormak istediğim konu; 25. mesajda ( başka foto.larda var), metal para var..acaba sebebi varmıdır ( solucana karşı gibi:confused: )...

aer 01-03-2007 19:52

sorum cahilliğimi ortaya koydu galiba ve kimse cevap vermedi:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024