agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Aşılama teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm)

Emir Özkan 28-05-2014 17:02

Dut

Beyaz dut ağacıma karadut aşılasam hangi aşı tercih edersiniz

bebeto016 28-05-2014 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 07emir07 (Mesaj 1289222)
Beyaz dut ağacıma karadut aşılasam hangi aşı tercih edersiniz

göz aşı ile iyi sonuç alırsın bu mevsimde..

Emir Özkan 28-05-2014 18:16

teşekkürler :)

cottonmel 10-06-2014 15:52

Merhabalar,

acemi bir bahçıvan olarak hepinize ne kadar teşekkür etsem azdır. Teoride sizlerden öğrendiğim bilgileri iyice çalışıp pratiğe geçirmeye çalışıyorum.

Engin bilgi ve deneyimlerinize dayanarak bugün ilk kez denediğim göz aşısı için yardımlarınızı rica ediyorum. Dün bir kaç gülüm üzerinde deneme yaptım ama şu an sürgün göz aşısı için tam zamanı iken yanlışım var ise yeniden doğrusu ile denemek istiyorum.

Yeni taşındığımız bahçemde sarmaşık gül, ponpon gül, Isparta gülü ve çalı türünden boylu ama tam olarak ne olduğunu bulamadığım boyu 1,5 m. üzerinde bildiğimiz güllerden var. Sayıları 30 kadar. Güllerin yaşını bilemiyorum ama 3-5 yıldan fazla oldukları kesin. Güllerin hemen hemen hepsi koyu kırmızı ve pembe renkte, bir tane de sarı var ama kara lekeden muzdarip, tüm hasta yaprakları temizlediğim için cılız kaldı maalesef.

Komşuların bahçelerinde katmerli ve rengarenk güllerden kalemler aldım. Bunların üzerindeki gözlerden alıp, odunsu kısmı çıkarıp gözü T yarığının içerisine yerleştirdim. Güzelce de aşı bandı ile gözü dışarıda bırakacak şekilde sardım. Merak ettiğim, forumda yüzlerde entry'yi okumama ve videoları seyretmeme rağmen tam yanıtını bulamadığım sorularım :

1)Kalemi aldığım gözden yaprak sürmüş olması sakıncalı mıdır?
2) Gözü aldığım dalın bir yıllık daldan eski veya yeni olması sıkıntı yaratır mı?
3) Aşıyı yapacağım anaçların hiçbiri yabani gül değil, yukarıda yazdığım güllerden(Isparta, bildiğimiz yüksek boylu gül ve ponpon gül). Aşı tutar mı?
4) Anacın alttan ve üstten herhangi bir sürgünü olmayan bir dalını bulmam bu mevsimde neredeyse mümkün değil, olgunlaşmış herhangi bir dala yapılsa olur mu? Olgunluğunu hafif kalınlaşmış olmasından anlayabilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Eğer bu işi başarırsam çok mutlu olacağım...:cool:

Emir Özkan 10-06-2014 16:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cottonmel (Mesaj 1294288)

1)Kalemi aldığım gözden yaprak sürmüş olması sakıncalı mıdır?
2) Gözü aldığım dalın bir yıllık daldan eski veya yeni olması sıkıntı yaratır mı?
3) Aşıyı yapacağım anaçların hiçbiri yabani gül değil, yukarıda yazdığım güllerden(Isparta, bildiğimiz yüksek boylu gül ve ponpon gül). Aşı tutar mı?
4) Anacın alttan ve üstten herhangi bir sürgünü olmayan bir dalını bulmam bu mevsimde neredeyse mümkün değil, olgunlaşmış herhangi bir dala yapılsa olur mu? Olgunluğunu hafif kalınlaşmış olmasından anlayabilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Eğer bu işi başarırsam çok mutlu olacağım...:cool:

1. si olarak gözde yaprak veya 7-8 cm lik sürgünler olursa sıkıntı olmaz ancak fazla yaprağı varsa bir kaçını koparın

2. si şahsen eski veya yeni olması bir şey değiştirmez

3. tutar, hatta arkadaş yabani güllerini böyle ehlileştiriyor. Kendisi Ispartalı memleketinden getirip kullanıyor

4. Odunsu veya yarı odunsu dallara bile yaparım

cottonmel 10-06-2014 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emir Özkan (Mesaj 1294301)
1. si olarak gözde yaprak veya 7-8 cm lik sürgünler olursa sıkıntı olmaz ancak fazla yaprağı varsa bir kaçını koparın

2. si şahsen eski veya yeni olması bir şey değiştirmez

3. tutar, hatta arkadaş yabani güllerini böyle ehlileştiriyor. Kendisi Ispartalı memleketinden getirip kullanıyor

4. Odunsu veya yarı odunsu dallara bile yaparım

Sayın Emir Özkan, yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Bu durumda benim tüm aşıların tutması gerekiyor. İnşallah 15 gün sonra olumlu sonuçları resimleri ile birlikte paylaşıyor olurum:)

Aklıma takılan bir soru için de yanıt alırsam üretime gönül rahatlığı ile devam edeceğim. Gözün arkasındaki odunsu tabakayı çıkarırken, öğrenmek için izlediğim videoların bir tanesinde "gözün arkasındaki cücük gibi kısmın üzerinde kalması gerektiğini, aksi taktirde aşının tutmayacağını" söylüyordu. Benim kaldırdığım kabuklar sıyrılarak çıkıyor, kabuk tertemiz- yemyeşil ince bir kabuk ve gözün arkası küçük bir boşluk halinde kalıyor. Yine forumda bu konunun #16 mesajında boşluk kalmasının bir mahsuru olmadığı yazılmış. Doğrusu hangisi acaba?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak (Mesaj 328467)
T göz aşıları yapılırken yetiştirmek istediğiniz metaryalden aldığınız tomurcuk kesinlikle odunsu kısımdan arınmış olmalı. Tomurcuk altının delik kalmasının bir sakıncası yoktur. Ama orada azda olsu odunsu kısım kalırsa atık bir kalıntı olup kaynamasına mani olacaktır.
Göz aşısında estedik bir amaliyat gibi düşünürseniz kemik değil deri yapıştırıyorgibi düşünün . Onun için arada bir kemik tozu kalırsa kaynamaya engel oluşturur.

Harun Parlak 10-06-2014 22:55

Durgun göz aşılarında yongalı aşı yani düzgün pürüzsüz şekilde odunsu kısımdan az kabukta kalacak şekilde alınır. Sürgün göz aşılarında kabuk odunsu gövdeden kolayca ayrılabildiği için odonsu dokudan alınmaz. Durgum göz aşısı yapılırken kabuk odunsu dokudan ayrılmaz. Bu durumda yongalı göz aşısı da dediğimiz aşı yaparız.

cottonmel 10-06-2014 23:12

Harun Bey yanıtınız için teşekkür ederim.

Antalya'da deniz seviyesinden 600 m. yüksekte bir yerdeyim, hala yaza geçemedik burada ve güller bol bol sürgün ve çiçek veriyor. Aslında mevsim itibariyle yapmayı denediğim aşı sürgün göz aşısı olmalı değil mi? Sürgün göz aşılarında kabuk odunsu gövdeden kolayca ayrılabildiği için odunsu dokudan alınmaz, ben çok da kolay ayıramıyorum aslında, ama bu benim tecrübesizliğimden kaynaklı olabilir... hafif sıyrılıyor gibi ama sonuçta elimde yemyeşil bir kabuk kalıyor...

Benim sorum odunsu kısım çıktıktan sonra gözün arka yüzü için. gözün arkasında cücüğü kalmalı mıdır yoksa boş mu olmalı?

copur 09 11-06-2014 00:26

Sayın Cottonmel, kabuk kolayca kalktıysa, üzerinde yırtıklar oluşmadıysa sorun yok. Kabuğu kaldırdığınızda arkasında iki adet nokta görürsünüz. Birincisi yaprak bölümüdür. Bu bölümde çukur görüyorsanız yine sorun yok. İkincisi göz noktasıdır. Göz noktasında çukur görüyorsanız; göz yeni bir dal oluşturmak için uzama meyline girmiştir. Ana dalla birleştiğinden içinde çukurluk bırakır. Aşı tutmaz veya sürmez. Eğer göz kısmının noktasını arkalı önlü kontrol edip aşılarsanız aşınız tutar. Durgun ve sürgün göz mevsim ile ilgilidir. Aşı yapacağınız göze baktığınızda işte bu göz demelisiniz. Selamlar.

cottonmel 11-06-2014 00:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 (Mesaj 1294499)
Sayın Cottonmel, kabuk kolayca kalktıysa, üzerinde yırtıklar oluşmadıysa sorun yok. Kabuğu kaldırdığınızda arkasında iki adet nokta görürsünüz. Birincisi yaprak bölümüdür. Bu bölümde çukur görüyorsanız yine sorun yok. İkincisi göz noktasıdır. Göz noktasında çukur görüyorsanız; göz yeni bir dal oluşturmak için uzama meyline girmiştir. Ana dalla birleştiğinden içinde çukurluk bırakır. Aşı tutmaz veya sürmez. Eğer göz kısmının noktasını arkalı önlü kontrol edip aşılarsanız aşınız tutar. Durgun ve sürgün göz mevsim ile ilgilidir. Aşı yapacağınız göze baktığınızda işte bu göz demelisiniz. Selamlar.

Çok teşekkür ederim sayın copur_09, şu anda çok daha net oldu. Sanırım aşı denemelerimin de yarısından fazlası boşa gitti:( ama olsun, durmak yok deneye deneye bu işi başaracağım umarım;)
Yarın yapacağım denemenin eğer alabilirsem macro çekimle bir de resmini ekleyip son bir teyit almayı düşünüyorum.

Hepinize güzel bahçeler ve bitkilerinizle keyifli günler dilerim...

cottonmel 11-06-2014 23:05

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak (Mesaj 1294462)
Durgun göz aşılarında yongalı aşı yani düzgün pürüzsüz şekilde odunsu kısımdan az kabukta kalacak şekilde alınır. Sürgün göz aşılarında kabuk odunsu gövdeden kolayca ayrılabildiği için odonsu dokudan alınmaz. Durgum göz aşısı yapılırken kabuk odunsu dokudan ayrılmaz. Bu durumda yongalı göz aşısı da dediğimiz aşı yaparız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 (Mesaj 1294499)

Sayın Harun Parlak ve Sayın copur_09,

cep telefonu ile bugün ancak bu netlikte bir görüntü alabildim, bahsettiğim göz arkasındaki boşluğu seçmeniz fotoda mümkün müdür bilemiyorum. Şayet mümkün ise yorumlarınızı heyecanla beklemekteyim:p

Bunun yaşanmaması için yaprağa gitmemiş bir göz almak mı olumlu sonuç verir acaba?

Saygılarımla...

redbullah 12-06-2014 04:41

Sayın Cottonmel,göz aşısını uygulayacağımız anaç en azından biraz odunsulaşmış olmalı.Yani yemyeşil olmamalı.En fazla da ağacına göre 2-3 yaşında,ya da en fazla 2-3 cm.çapında olmalı.Kabuğu,(T) şeklinde kesildiğinde gövdeden kolayca ayrılabilmeli.Ayrılmıyorsa,iki üç gün önceden bol sulamakla bu da mümkün.Şimdi göz aşısının nasıl tuttuğuna gelelim.Kestiğimiz kabuğu ayırdığımızda gördüğümüz beyaz kısım kambiyumdur.Bitkinin tüm gelişmeleri bu tabaka ile olur.(T) çizgisini açarken,dikkatli olup bu tabakayı yaralamamalıyız.Herhangi bir aşıda anacın kambiyumu ile kalemin kambiyumu bir şekilde birbirlerine temas ettiklerinde(Ne kadar çok temas varsa o kadar iyi netice alınır)kaynaşıp birlikte gelişirler.Göz aşısında ise anacın kambiyumu,gözün kambiyumu ile temas ederek kaynaşır.Kestiğimiz gözde ise anacın kaynaşacağı yegane kambiyum,tomurcuğun iç tarafındaki küçücük,yokluğunda orayı delik gibi gösteren,diken şeklindeki ufacık parçadır.Sizin resimlerinizde bu parça yok.Bu parça olmazsa,yani gözün arkası delik ya da çukur şeklinde ise aşının tutması mümkün değildir.Boşuna zaman kaybıdır.Anacın kambiyumu gözde kaynaşacak bir kambiyum bulamazsa taktığınız göz parçası zamanla kurur.(T)kesiğinin içine saplanmış bir kıymıktan farkı yoktur.Gözü çıkarmak birazda el alışkanlığı ister.Her tarafından bıçakla kestiğimiz gözü,dalın üzerinde sağa veya sola yanlamasına çektirerek çıkarabiliriz.Bir diğer şekil ise yine etrafı kesilen gözün üst tarafından tomurcuğun hizasından fazla zarar vermeden iki parmağımızla hafif sıkarak daldan ayırabiliriz.Yani maksat tomurcuğun içindeki parçanın dalda değilde ait olduğu delikte kalmasını sağlamaktır.Yolladığınız resimde yine tomurcuğun altındaki yaprağıda koparmışsınız.Orada bırakacağınız bir cm.lik yaprak sapı,tomurcuğu dış etkilerden koruyacak,kaynaşma olana kadar tomurcuğa nem sağlıyacak,aşı bandının tomurcuğa değmesini önliyecek ve aşının tutup tutmadığı hakkında bize fikir verecektir.Aşılarınızı akşam üstü,rüzgarsız bir havada yapmaya gayret edin.Göz çıkaracağınız kalemin önce yapraklarını bir cm sap kalacak şekilde kesin.Pet şişedeki bir suya koyun,ya da ıslak bir beze veya kağıda sarın.Çıkardığınız gözleri aşılayana kadar yine aynı şekilde muhafaza edin.Antalya için bilmiyorum ama mesela İzmir de lodos estiği zaman göz aşısı zor tutuyor.Aşı gözünü ya takmadan önce,ya da taktıktan sonra kurutabiliyor.Yerine yerleştireceğiniz gözlerin iç tarafını yalayıp ıslatın.Tükürük aşıya iyi geliyor.Aşı yaptığınız anacı aşıdan sonra bol sulayın.Bir anaç dala sadece bir aşı yapın.Sağlam olsun diye ikinciyi veya üçüncüyü yapmayın.Aşının üst tarafında kalan dalın yarısını budayın.Aşı sürgün verdiğinde ise gözün bir santim üzerinden kesin,kestiğiniz yere aşı macunu v.s sürün.Güzelce gözler duruken küçük dala dönüşmüş tomurcuklarla uğraşmayın.Gülde bir sap üzerindeki 5-6 yaprak aslında tek yapraktır.Dal olarak düşünmeyin.
Yapacağınız aşılarda başarılar diliyorum..

ahmettugrul55 12-06-2014 16:52

yapmış olduğum kalem aşılarından makinalı aşıya benzer aşıyı 3 yıldır yapmaktayım.ingiliscesi saddle grafting
saddle grafting follow up - YouTube
burda 3 yıl önceki yaptığım aşı
cevizde denemedim
bir sefer dutta denedim olmadı göz aşısı ile dutları tutturuyorum

cottonmel 12-06-2014 21:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi redbullah (Mesaj 1294926)
Sayın Cottonmel,göz aşısını uygulayacağımız anaç en azından biraz odunsulaşmış olmalı.Yani yemyeşil olmamalı.En fazla da ağacına göre 2-3 yaşında,ya da en fazla 2-3 cm.çapında olmalı.Kabuğu,(T) şeklinde kesildiğinde gövdeden kolayca ayrılabilmeli.Ayrılmıyorsa,iki üç gün önceden bol sulamakla bu da mümkün.Şimdi göz aşısının nasıl tuttuğuna gelelim.Kestiğimiz kabuğu ayırdığımızda gördüğümüz beyaz kısım kambiyumdur.Bitkinin tüm gelişmeleri bu tabaka ile olur.(T) çizgisini açarken,dikkatli olup bu tabakayı yaralamamalıyız.Herhangi bir aşıda anacın kambiyumu ile kalemin kambiyumu bir şekilde birbirlerine temas ettiklerinde(Ne kadar çok temas varsa o kadar iyi netice alınır)kaynaşıp birlikte gelişirler.Göz aşısında ise anacın kambiyumu,gözün kambiyumu ile temas ederek kaynaşır.Kestiğimiz gözde ise anacın kaynaşacağı yegane kambiyum,tomurcuğun iç tarafındaki küçücük,yokluğunda orayı delik gibi gösteren,diken şeklindeki ufacık parçadır.Sizin resimlerinizde bu parça yok.Bu parça olmazsa,yani gözün arkası delik ya da çukur şeklinde ise aşının tutması mümkün değildir.Boşuna zaman kaybıdır.Anacın kambiyumu gözde kaynaşacak bir kambiyum bulamazsa taktığınız göz parçası zamanla kurur.(T)kesiğinin içine saplanmış bir kıymıktan farkı yoktur.Gözü çıkarmak birazda el alışkanlığı ister.Her tarafından bıçakla kestiğimiz gözü,dalın üzerinde sağa veya sola yanlamasına çektirerek çıkarabiliriz.Bir diğer şekil ise yine etrafı kesilen gözün üst tarafından tomurcuğun hizasından fazla zarar vermeden iki parmağımızla hafif sıkarak daldan ayırabiliriz.Yani maksat tomurcuğun içindeki parçanın dalda değilde ait olduğu delikte kalmasını sağlamaktır.Yolladığınız resimde yine tomurcuğun altındaki yaprağıda koparmışsınız.Orada bırakacağınız bir cm.lik yaprak sapı,tomurcuğu dış etkilerden koruyacak,kaynaşma olana kadar tomurcuğa nem sağlıyacak,aşı bandının tomurcuğa değmesini önliyecek ve aşının tutup tutmadığı hakkında bize fikir verecektir.Aşılarınızı akşam üstü,rüzgarsız bir havada yapmaya gayret edin.Göz çıkaracağınız kalemin önce yapraklarını bir cm sap kalacak şekilde kesin.Pet şişedeki bir suya koyun,ya da ıslak bir beze veya kağıda sarın.Çıkardığınız gözleri aşılayana kadar yine aynı şekilde muhafaza edin.Antalya için bilmiyorum ama mesela İzmir de lodos estiği zaman göz aşısı zor tutuyor.Aşı gözünü ya takmadan önce,ya da taktıktan sonra kurutabiliyor.Yerine yerleştireceğiniz gözlerin iç tarafını yalayıp ıslatın.Tükürük aşıya iyi geliyor.Aşı yaptığınız anacı aşıdan sonra bol sulayın.Bir anaç dala sadece bir aşı yapın.Sağlam olsun diye ikinciyi veya üçüncüyü yapmayın.Aşının üst tarafında kalan dalın yarısını budayın.Aşı sürgün verdiğinde ise gözün bir santim üzerinden kesin,kestiğiniz yere aşı macunu v.s sürün.Güzelce gözler duruken küçük dala dönüşmüş tomurcuklarla uğraşmayın.Gülde bir sap üzerindeki 5-6 yaprak aslında tek yapraktır.Dal olarak düşünmeyin.
Yapacağınız aşılarda başarılar diliyorum..

Ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim, sayenizde kafamda şimdilik hiç bir soru işareti kalmadı...Saygılar...

bebeto016 10-08-2014 10:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 (Mesaj 1295148)
yapmış olduğum kalem aşılarından makinalı aşıya benzer aşıyı 3 yıldır yapmaktayım.ingiliscesi saddle grafting
saddle grafting follow up - YouTube
burda 3 yıl önceki yaptığım aşı
cevizde denemedim
bir sefer dutta denedim olmadı göz aşısı ile dutları tutturuyorum

bu yıl nisan ayı gibi normal dut anacına urum dutu denedim bu aşıyı, tuttu azda sürgün verdi sonra kurudu..
kalem üzerinde aşıyı yormasın diye tek göz bırakmıştım..

ahmettugrul55 10-08-2014 22:37

kesim yapıldığında süt veren dut incir hatta cevizde bu aşı randıman vermesi için bandın sıkı sıkı sarılmasından çok yarı yarıya sarılması ve kalemi toprak ile kapatacak şeklinde posetle tek göz kalacak şekilde kapatilmasının daha iyi sonuç vereceğini tavsite ediyorm

mustafa teke 27-08-2014 13:48

ası kalemlerı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak (Mesaj 332269)
Ters Aşı genellikle Dutlar, Karaağaçlar, Kayınlar, Dişbudaklar bazı süs Söğütler gibi çrşitli cinslerinde uygulanır. Bunun için aşı gerek GÖZ aşıları ve gerekse YARMA Aşı Kakma aşı yöntemleri ile uygulanır. Dut Söğüt Karaağaç ve Dişbudaklarda en çok Göz aşılarından faydalanmaktadır. Ters aşı Normal Aşılarla arasındaki fark kalemlerin veya tomurcuk göz aşılarının ters yerleştirilmesidir.
Aşıladığınız kalem alt kısmı yukarı üst kısmı aşşağı bakacak şekilde aşılayacaksınız. İsmi üzerinde Ters Aşı.

merhaba harun ben elma agacına ası yapmıstım. her dalda ıkı uc kalem kabuk asısı yaptım. ıkı yıl oldu hepsı tutmus. bırını bırakıp dıgerlerını kesecek mıyım. asıların hepsıde bırbırınden farklı cesıt. bır adet mı kalsın ıkı tane de olur mu? tesekkurler

lebesgue 28-09-2014 17:32

farklı türlerin aşılanması ile ilgili
her ağaç birbirine aşılanabilirmi yoksa belirli kurallarmı var (çekirdek uyumu vs. gibi)

birde asmayı ağaca aşılayabilirmiyiz (ağaçtan kastım elma armut gibi desteksiz dik durabilen ağaçlar)

asmayı dut anacına göz aşısı ters t aşı yarma aşı yanaştırma aşısı olarak denedim ama başarılı olamadım

AŞI YAPMA(Making Grafting)

önümüzdeki yıl linkteki tekniklede deneme yapmak istiyorym
sizinde farklı aşı tekniği öneriniz veya farklı anaç önerileriniz varsa onlarıda denemek isterim

saygılar

kyalcn 14-10-2014 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cottonmel (Mesaj 1294867)
Sayın Harun Parlak ve Sayın copur_09,

cep telefonu ile bugün ancak bu netlikte bir görüntü alabildim, bahsettiğim göz arkasındaki boşluğu seçmeniz fotoda mümkün müdür bilemiyorum. Şayet mümkün ise yorumlarınızı heyecanla beklemekteyim:p

Bunun yaşanmaması için yaprağa gitmemiş bir göz almak mı olumlu sonuç verir acaba?

Saygılarımla...

Burada gözün olduğu yerde ufakta bir parça daldan parça kalmalı .Ben karadut ,Ayaş ,İncir,Elma vb aşılarda buna dikkat ediyorum.Gözü çıkarırken aşağıdan değik bilakis gözü yukardan aşağıya sıyırtarak çıkarın.Bu hem çıkarmasını kolaylaştırır hemde bu şekilde çıkarırken oradaki odun parçasının kırılması ile (çok ufak bir parça) tamda tomurcuk gözünün altındaki boşlukta parçanın kalmaı sağlanmış olur.Kırılmazsa ne olur? Kırılmazsa yani orada dediğiniz ufak parça olmazsa boşluk olur .Aşıda en önemli şey hava almaması boşluk olmamasıdır .Ve istesede su o göze yürümez .Bu nedenele aşı çalışmanız büyük ihtimalle başarısız olur

kyalcn 14-10-2014 17:04

Bende bilenlere ve uzmanlarına bir soru soraım.Masa üzeri aşı makinası ve aşı makası markası veya internet adresi verebilcek olan arkadaşlar var mı?
Bu arada aradığım özellik Kesinlikle çin işi Türk işi makina olmayacak
Mümkünse İtalyan ,İsveç vb çeliği iyi olan bir ülkenin kaliteli bir markası olursa sevinirim

redbullah 27-10-2014 04:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kyalcn (Mesaj 1324801)
Bende bilenlere ve uzmanlarına bir soru soraım.Masa üzeri aşı makinası ve aşı makası markası veya internet adresi verebilcek olan arkadaşlar var mı?
Bu arada aradığım özellik Kesinlikle çin işi Türk işi makina olmayacak
Mümkünse İtalyan ,İsveç vb çeliği iyi olan bir ülkenin kaliteli bir markası olursa sevinirim

Türk yapımı Blacklion ve Onsaşımatik (Masa tipi var) aşı makinaları bence dünyanın en iyisi.O söylediğin ülkeler şimdi bunları taklit ediyorlar.Her iki markayıda inceledim.Gayet kaliteli aletler.Çelik aksamlarıda en iyisinden ithal.Bozulan,aşınan parçalarının yedek teminide yerli olduğundan çok kolay.Tavsiye ederim..

kyalcn 28-10-2014 18:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi redbullah (Mesaj 1328109)
Türk yapımı Blacklion ve Onsaşımatik (Masa tipi var) aşı makinaları bence dünyanın en iyisi.O söylediğin ülkeler şimdi bunları taklit ediyorlar.Her iki markayıda inceledim.Gayet kaliteli aletler.Çelik aksamlarıda en iyisinden ithal.Bozulan,aşınan parçalarının yedek teminide yerli olduğundan çok kolay.Tavsiye ederim..

Teşekkür ederim .Yaptığım araştırmada Türk markalar öne çıkıyor

Auzdil 25-04-2015 17:43

IHlamur ağacına aşı ile başka ne yetiştirebilirim ?

ayazkapli 28-04-2015 14:17

5 Eklenti(ler)
Yapmış olduğum menengeç ağacına antep fıstığı aşısını resimlemiştim.
Eklenti 549324

Eklenti 549325

Eklenti 549326

3lü kalem aşısındaki gözlerde hala bi patlama olmamasına rağmen kalemlerde kurumadı beklemeye devam edeceğim.
Eklenti 549328
Eklenti 549327
bunlarda son durumlar
bu konuda daha acemiyim eleştirilere ve yorumlara açığım:D
Yer: Antalya Kepez Kızıllı Köyü

kocasinan 11-05-2015 13:28

10 martta tadı az ve küçük olan mor dut ağacına ortadan ikiye ayırarak önce karşılıklı iki adet yarma aşı yaptım, daha sonra yarma aşının çapraz taraflarına da iki adet çoban aşısı yaptım. Hangisi tutarsa diye düşündüm, bu arada yaptığım kalemler iri beyaz duttu.

21 martta gözlerde hafif şekilde yeşerme, uyanma belirtileri vardı, aşılar tuttu diye sevinmiştim, fakat sonraki bir hafta o yeşerme kayboldu ve bugün itibariyle ilk aşı yaptığım günkü gibi duruyorlar, ama kalemlerde kuruma yok, bekliyorum İnşaallah tekrar can gelir diye.

Kalemler kuruyana kadar beklemelimiyim sizce, yoksa o yeşerme kaybolduğu gün aşılar ölmüşmüdür aceba ?

heyyamola 11-05-2015 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan (Mesaj 1377627)
10 martta tadı az ve küçük olan mor dut ağacına ortadan ikiye ayırarak önce karşılıklı iki adet yarma aşı yaptım, daha sonra yarma aşının çapraz taraflarına da iki adet çoban aşısı yaptım. Hangisi tutarsa diye düşündüm, bu arada yaptığım kalemler iri beyaz duttu.

21 martta gözlerde hafif şekilde yeşerme, uyanma belirtileri vardı, aşılar tuttu diye sevinmiştim, fakat sonraki bir hafta o yeşerme kayboldu ve bugün itibariyle ilk aşı yaptığım günkü gibi duruyorlar, ama kalemlerde kuruma yok, bekliyorum İnşaallah tekrar can gelir diye.

Kalemler kuruyana kadar beklemelimiyim sizce, yoksa o yeşerme kaybolduğu gün aşılar ölmüşmüdür aceba ?

En azından gündönümüne (21 Haziran) kadar bekleyin.

redbullah 12-05-2015 06:28

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan (Mesaj 1377627)

Sayın kocasinan,Dut,İncir ve Ceviz gibi kesildiğinde birtakım sıvılar çıkaran ağaçlarda aşılar zor tutuyor.Bu ağaçlara yapacağınız kalem aşılarda aşı yerini bir şekilde toprakla sıvarsanız netice alabiliyorsunuz.Siz yarma aşı yaptığınız yerin biraz altından keserek yarma değilde kabuk altı(Çoban)aşıyı deneyin.Kalemleriniz en fazla üç göz olsun.Önce anaçta ve kalemde çıkan beyaz sütü yıkayın.üç-dört kalemle başka tür ağaçlara yapar gibi kabukaltı aşınızı yapın.Kalem tepelerine aşı macunu çamur v.s sürün.Çizilen kabuk bölgesini bantla v.s izole ettikten sonra,daha kalın bir naylonla tüm aşıyı sararak aşı tepesinde bir havuzcuk oluşturun.Bu havuzcuğa temiz birazda killi bir toprak bularak yapacağınız çamuru doldurun.Kalemlerin dip kısımlarında boşluk olmasın.Kalemlerinde en az iki gözü dışarıda kalsın.Havalar sıcak gidiyorsa,veya ağacın yeri güneye bakan sıcak bir yerdeyse yaptığınız aşının tamamını kapsıyacak şekilde bir naylon torba geçirerek alt kısmınan bantlayın.Halen ümitli olduğunuz kalemler ilk yapıldıklarında içlerindeki öz suları ile az bir şey yeşeriyorlar.Çelik köklendirmedede aynısı oluyor,insanı aldatıyor.Sonrada kuruyorlar.Kalemlerde kuruma olmaması anaçtan aldığı rutubet yüzünden.Martta yapılıp halen yeşermiyen aşılarınız muhtemelen ölmüştür.
Aşılarınızda başarılar diliyorum..

Eklenti 552223

kocasinan 13-05-2015 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola (Mesaj 1377818)
En azından gündönümüne (21 Haziran) kadar bekleyin.

Sayın Heyyamola dediğinizi yapıp 21 hazirana kadar bekleyim. İnşaallah bu zaman zarfında bir yeşerme olur. Teşekkür ederim.

kocasinan 13-05-2015 15:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi redbullah (Mesaj 1377888)
Sayın kocasinan,Dut,İncir ve Ceviz gibi kesildiğinde birtakım sıvılar çıkaran ağaçlarda aşılar zor tutuyor.Bu ağaçlara yapacağınız kalem aşılarda aşı yerini bir şekilde toprakla sıvarsanız netice alabiliyorsunuz.Siz yarma aşı yaptığınız yerin biraz altından keserek yarma değilde kabuk altı(Çoban)aşıyı deneyin.Kalemleriniz en fazla üç göz olsun.Önce anaçta ve kalemde çıkan beyaz sütü yıkayın.üç-dört kalemle başka tür ağaçlara yapar gibi kabukaltı aşınızı yapın.Kalem tepelerine aşı macunu çamur v.s sürün.Çizilen kabuk bölgesini bantla v.s izole ettikten sonra,daha kalın bir naylonla tüm aşıyı sararak aşı tepesinde bir havuzcuk oluşturun.Bu havuzcuğa temiz birazda killi bir toprak bularak yapacağınız çamuru doldurun.Kalemlerin dip kısımlarında boşluk olmasın.Kalemlerinde en az iki gözü dışarıda kalsın.Havalar sıcak gidiyorsa,veya ağacın yeri güneye bakan sıcak bir yerdeyse yaptığınız aşının tamamını kapsıyacak şekilde bir naylon torba geçirerek alt kısmınan bantlayın.Halen ümitli olduğunuz kalemler ilk yapıldıklarında içlerindeki öz suları ile az bir şey yeşeriyorlar.Çelik köklendirmedede aynısı oluyor,insanı aldatıyor.Sonrada kuruyorlar.Kalemlerde kuruma olmaması anaçtan aldığı rutubet yüzünden.Martta yapılıp halen yeşermiyen aşılarınız muhtemelen ölmüştür.
Aşılarınızda başarılar diliyorum..

Eklenti 552223

Sayın redbullah aşıyı aynı ağaca aynı zamanda hem yarma hem de çoban aşı olarak yaptım, sizin bahsettiğiniz gibi de önce aşı macunu ile açık bölgeleri kapattım daha sonra da kalın bir naylonla sarıp ip ile bağladım, içini de temiz çamurla doldurdum ve ağacın alt tarafına da eğer acı su gelirse diye bir çentik attım. Sayın heyyamola'nın dediği gibi 21 hazirana kadar bekleyim bakalım İnşaallah bir canlanma olur diye umut ediyorum. Teşekkür ederim.

Hasan061 03-06-2015 21:38

http://img912.imageshack.us/img912/7307/7sOjPn.jpg

http://img540.imageshack.us/img540/7505/MKmFjc.jpg

http://img673.imageshack.us/img673/7167/MUVLyl.jpg

http://img537.imageshack.us/img537/5481/BnE7Gk.jpg

Değerli forum üyeleri,resimlerini eklediğim armut aşılarını buradan forumdaki deneyimli arkadaşlardan,onların paylaştığı veya yazı ile ilettiği bilgileri toparlayarak aşıladım fakat bu aşıların bağlarını ne zaman çözmem gerekiyor? bunun tam bir süresi varmıdır?Bu konuda tam bilgi sahibi değilim,aşılar Nisan ayının 8 inde yapılmışlardı,bu hafta bahçeye gittim ama tam emin olmadığım için bağları çözmedim,bilgilendiren olursa sevinirim,ayrıca daha önceki günlerde de bu konu ile ilgili mesajlarım oldu ama konuları yanlış yere açtığım için arkadaşlar ikaz ettiler sanıyorum doğru yer burası,ayrıca resim boyutlarını da uygun hale getirdim, yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024