agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Aşılama teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm)

Archer 19-03-2013 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülcicek (Mesaj 1123124)
selam olsun bitki dostlarına.
archer gül aşısından bahsetmişsiniz bu yıl ekim ayndan beri gül aşısı tohumdan gül yetiştirme fln uğraşıyorum forumdan okuyordum hep bilgileri bugün kayıt oldum iyide ettim sanırım çekirdekten ektiğim güllerin 4 tanesi filizlendi kuşburnunu köklü sürgünlerinden saksıya diktim üzerine ise cins bir gülden kalem aşısı yaptım ama dogrumu yaptım yanlışmı bilmiyorum bunlar tutarmı aceba birde filizlenen gül tohumlarını dışarıya koymammı erekli?

Sevgili Gülçiçek Tohumdan yetiştirdiğiniz gül olmaz. Ayrıca tohumla uğraşmayın. Büyümesi cok uzun zaman alıyor. Gülün bir dalını kesin ucunu bir bardak sıcak suya biraz bal karıştırarak bekletilen suyun içinde biraz bekletip toprağa dikin. sıkıca sıkıştırın ve üzerini örtün çok kısa zamanda sürgün vermeye başlayacaktır. Saygılar.

gülcicek 19-03-2013 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Archer (Mesaj 1123808)
Sevgili Gülçiçek Tohumdan yetiştirdiğiniz gül olmaz. Ayrıca tohumla uğraşmayın. Büyümesi cok uzun zaman alıyor. Gülün bir dalını kesin ucunu bir bardak sıcak suya biraz bal karıştırarak bekletilen suyun içinde biraz bekletip toprağa dikin. sıkıca sıkıştırın ve üzerini örtün çok kısa zamanda sürgün vermeye başlayacaktır. Saygılar.

çok teşekkür ederim archer yazdığım yazıyı ve cevabı bulmak çok zor oldu yeni üye olduğum için:) komşumun bahçesindeki cins beyaz gülden köküyle beraber 30-40 cm lik iki dal aldım torf kum perlitli saksıya diktim gözler sürdü ama kök gelişimi oluyormu bilmiyorum kurumasından korkuyorum güller tutarmı aceba cevabınız için çoook teşekkür ederim

Archer 20-03-2013 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülcicek (Mesaj 1123919)
çok teşekkür ederim archer yazdığım yazıyı ve cevabı bulmak çok zor oldu yeni üye olduğum için:) komşumun bahçesindeki cins beyaz gülden köküyle beraber 30-40 cm lik iki dal aldım torf kum perlitli saksıya diktim gözler sürdü ama kök gelişimi oluyormu bilmiyorum kurumasından korkuyorum güller tutarmı aceba cevabınız için çoook teşekkür ederim

gül uygun ortamı bulursa çok çabuk tutan bir bitki. merak etmeyin , birazda kendi halinde bırakın ki rahat gelişsin. Yerini sürekli değiştirmeyin.arada bir suyunu verin tamamdır . kolay gelsin.

gülcicek 20-03-2013 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Archer (Mesaj 1124221)
gül uygun ortamı bulursa çok çabuk tutan bir bitki. merak etmeyin , birazda kendi halinde bırakın ki rahat gelişsin. Yerini sürekli değiştirmeyin.arada bir suyunu verin tamamdır . kolay gelsin.

sevgili archer bu gül çeliklerini dışarıdamı içeridemi bakmalıyım içerdelerdi ilk sürgün gözleri biraz pörsümeye başlayınca evin sıcak olmasından dır diyerek dışarıya koydum yanlışmı yapıyorum ? teşekkürler

Archer 21-03-2013 13:31

Gül soğuğa dayanıklı bitkidir. Çok soğuk olmadıkça kışın bile açar. Mesela burada güller kışın açtılar ama üzerine kar yağıp don olunca kurudular. bugünlerde yeniden açmak üzereler.

kubrat 23-03-2013 19:49

merhaba . aşı macunu , aşı bandı , rafya ,toprak .hangi aşı çeşidinde hangisini kullanmamız gerekiyor.örneğin T göz aşısını sadece rafya ile bağlıyolar.aşı bandı ile bağlasak hava almasını daha iyi önlemiş olmazmıyız.evimin balkonundaki asmaya yarma aşı , omega ve göz aşısı yapıcam sarmak için sadece aşı bandını kullanmayı düşünüyorum

mdfd 28-03-2013 11:30

teşekkürler..

calvus42 12-07-2013 17:55

Aşı makası ile temmuzda yarma aşı

Temmuz ayı itibari ile aşı makası kullanarak yeşil dallar üzerinde yarma aşı yapılabilir mi? Eğer yapılabilirse tutma oranı,ağaçların uyandan önceki devrede yapılan aşıya göre ne derecede olur?

redbullah 13-07-2013 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi calvus42 (Mesaj 1179182)
Temmuz ayı itibari ile aşı makası kullanarak yeşil dallar üzerinde yarma aşı yapılabilir mi? Eğer yapılabilirse tutma oranı,ağaçların uyandan önceki devrede yapılan aşıya göre ne derecede olur?

Sayın Calvus,Önce Aşı Makası ile yarma aşı yapılamaz.Sadece -Omega- ,-V- ile -Yongalı göz aşısı- yapılabilir.Temmuz ayında yapabileceğiniz aşı Yongasız göz aşısı ile kabuğa dayalı Kabuk,Düdük v.s aşılar olabilir.Benim bildiğim böyle.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar öğrenmemiz için yazabilirler.Birde ağaçlar uyanmadan önceki devre demişsin.Kışın hazırladığın kalemler buz dolabının sebzeliğinde saklanacak.Yani uyanmadan önceki halde.Bununla ilgili bilgiler var,sitemizi iyice araştır.Ama aşı yapacağın ağacın baharda uyanmış olması gerekir.Ağaç uyanmış,kalem uyuyor olacak.Uyanmamış çıplak köklü çeliklere aşı yapılıyor ama uğraşması falan zor.Bu senide,beni de aşar.
Esenlikler diliyorum..

gülcicek 20-07-2013 00:25

merhaba arkadaşlar bu yıl haziran ayında yüksek boylu gülüme sarmaşık gülden aldıgım t göz aşısı yaptım aşı bandını söylendigi gibi 15 gün sonra çıkardım aşılar tutmuşa benziyor çünki tam filizlenme noktasının ucu ilk yaptıgım halinden biraz daha kabarık hal aldı göz yeri düşmedii yani. ama bunu sürgün göz aşısı olarak yaptım ve o yıl içinde sürer diye yazılmış benim aşı hala sürmüyor ne kadar zaman gerekiyor sürmesi için tutmamış olm ihtimali varmıdır allah rızası için cevap yaızn elleriniz dert görmesin şimdiden teşekkürler

Turunçgil 20-07-2013 13:25

Aşı yapıldıktan 1 ay içinde sürmesi gerekir.Zaten tutmamışsa kararıp düşer göz.Tutmuşsa ya yapıldığı sene göz sürer ya da durgun olarak 2. sene göz patlar.

gülcicek 21-07-2013 01:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil (Mesaj 1181977)
Aşı yapıldıktan 1 ay içinde sürmesi gerekir.Zaten tutmamışsa kararıp düşer göz.Tutmuşsa ya yapıldığı sene göz sürer ya da durgun olarak 2. sene göz patlar.

sevgili turunçgil cevap için teşekkür ederim kahverengi halde duruyor gözler ilk yaptıgımda iğne ucu kadar küçüktüler 1 ay içinde biraz gözle görülür hale geldiler ve öylece duruyorlar dokunsam düşermi diye korkumdan dokunamıyorum ama siyah degiller dip kısımları ise yemyeşil duruyorlar erken yaptıgım halde sürgün değilde durgun aşı olmuş olabilirmi **** sürmeye kabiliyetsiz olanları mı şeçmişim :((( mandal aşı hakkında bilgin varsa yazarmısın hangi ayda yapmalıyım bahçedeki güle yapılırmı bu manal aşı.yoksa köklendirme usulü olanlaramı yapılıyor?

Turunçgil 21-07-2013 16:18

Fotograf eklerseniz daha sağlıklı yorum yapabilirim.Mandal aşı hakkında bir fikrim yok maalesef.

Archer 05-09-2013 22:46

Seneye nisan ayında sürer merak etme. Yalnız ikide bir gidip tuttumu diye elini sürme kurur. olayı akışına bırak . göz yeşil se tamamdır ilkbaharda görüşmek üzere.

Selahattin Yılmaz 06-09-2013 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi calvus42 (Mesaj 1179182)

Normalde yapılmaz ama benim bir ahbabım karaarslan70 in aşı makasıyla ağustos ayında yaptığı kalem aşısını tutturuyor hemde dutta. Gerçekten şaşırtıcı ancak aşıya baktığımda kalemin nem kaybetmemesi ile alakalı bir durum yani kalem nem kaybetmez ve aşı doğru muhafaza edilirse adeta çelikle köklendirme yapılmış gibi kallus dokusu oluşturuluyor ve aşı tutması sağlanıyor.

Harun Parlak 15-09-2013 20:13

3 Eklenti(ler)
Bir estetik uzmanı arkadaş. Auğustos ayında asmaya kalem aşıları yaptı. Geçengün gittiğimde aşı tutmuş hatta meyve vermiş olarak gördüm.

Gerçi meyveler bu saatten sonra beslenemez ama aşıda ne kadar az tahriş yapılıp nem kaybını önlemek için kalemin uç kısmını önceden silikon ve jel gibi malzemeler ile önlenirse başarı oranı yükseliyor.
Ben de kara duta göz aşıları yaptım aynı tarihllerde onlar da çok güzel kaynama yaptı.

Alttaki anaca 5 ayrı göz aşıladım. Biri kaynamadı ama 20 gün sonra bir altından tekrar aşıladım şu an beşi de büyümeye başladı.
Temmuz ortalarında yapılan bir aşı.

omerr 16-09-2013 08:13

aşıda ne kadar az tahriş yapılıp nem kaybını önlemek için kalemin uç kısmını önceden silikon ve jel gibi malzemeler ile önlenirse başarı oranı yükseliyor.

Merhaba Tekin Bey
aşılarınızı begendim ancak yukarıda yazdıgınız konu hakkında biraz daha detaylı bilgi verirmisinız
kolay gelsın

Harun Parlak 16-09-2013 20:07

Basitçe anlatmam gerekirse Kalemin uc kısmı açıkta kalan kısmı kısaca silikonlu dış cephe ya da yağlı boya gibi malzemeye bir santim kadar daldırırsanız kalemin kesik alandaki su kaybını önlemiş olursunuz.
Ayrıca anac ile kalem arasındaki bağlantı yerini normal poşetlerden keseceiniz şerit halinde bant gibi sararsanız o kısımdaki nem kayıbını da önlemiş olursunuz.

Not poşetten yaptığınız bandı sardıktan sonra çözülmesin diye hafifçe çakmak ile ısıtırsanız nayolon olduğundan az erime yapıp bir birine yapışacaktır.

Bir ara böyle bir çalışmayı gotoğraflayıp yüklemeye çalışacağım.
Aslında dut aşısını fotoğraflamıştım ama bilgisayarda bulamadım. Onları bulabilirsem sizler ile seve seve paylaşacağım.

dussokagi 04-12-2013 16:54

merhaba bahçemde cinsini beğenmediğim birkaç elma armut türü var bazılarının meyveleri hoşuma gitti bazılarınıda aşışlı diye aldım ama meyve vermediler ben bunların çeşitlerini değiştirmek istiyorum bana hangi tür aşı yapmayı önerirsiniz yan dallara aşı yapsam olurmu 2 tane yan dal var ağaçlar 2 yaşında fidan daha yan dallara aşı yapıp alttan çıkan dalları keserim yardımcı olabilecek varmı?

olcim 04-12-2013 17:11

Aşıları şimdi mi yapacaksınız ?

dussokagi 04-12-2013 18:24

hayır şubat mart aylarında ben değil akrabam var ona yaptıracağım

kyalcn 07-12-2013 15:52

Dut Aşılaması - grafting - YouTube bu videoda kendi bahçemde dut aşılamasının görüntüleri var
Bir göz aşısı a-z ye nasıl yapılır hepsi mevcut

Bu arada aşılamada sulamanın önemini farkettim .Bol su her zaman gerekli çokca yapacaksanız muhakkak damla sulama sistemi kurulmalı

Muda 11-03-2014 12:49

Ağaca daha az zarar vermesi nedeniyle denemek istediğim bir aşı videosu.

https://www.youtube.com/watch?v=RJtWZxzNcXs

bebeto016 12-03-2014 18:59

dut aşılarında göz aşısı kalem aşılardan tutma olasılığı daha yüksek . bugun hayırlısıyla hevesimin gecen yıl kırılmasına ragmen yine yarma yöntemiyle normal dut anacına urum dutu (eşki kara dut) aşısını yarma kalem aşısı yaparak denedim geçen yıl yarma aşılarının etrafına macun sürüp elektrik bandıyla sarmıştım macunlar çatlayıp hava almıştı, bu sefer eski usül etrafına poşet sarıp içini toprak doldurup suladım.. bakalım tutturabilicemmi ben göz aşılarını kalem aşılarından daha iyi tuttugunu düşünüyorum dut aşılarında..

http://www.hizliresimyukle.com/image...12/DSC0156.jpg

http://www.hizliresimyukle.com/image...12/DSC0157.jpg

bebeto016 12-03-2014 19:23

geçen yıl kırmızı kiraz agacının bir dalına ingiliz kalem aşı yöntemiyle sarı kiraz aşıladım resmi altta bu yıl 2. yılına giricek ..

http://www.hizliresimyukle.com/image...12/DSC0158.jpg

bu yılda başka bir dalına daha sarı kiraz aşıladım. bakalım renk çümbüşü güzel bi görüntü olacagını düşünüyorum..

http://www.hizliresimyukle.com/image...12/DSC0160.jpg

bebeto016 12-03-2014 19:28

burdan arkadaşlarla bir bilgi paylaşmak istiyroum.. şu tv lerde reklamları cıkan aşı makinalarının yaptıgı aşı çeşidini bilmiyorum yapan veya geliştiren biri varmıydı tekrar icat etmiş olmayayım varsa böyle bir bilgi söyleyin lütfen ben kendim elimle yapıyorum bu aşı çeşidini cokta mükemmel oluyor 100 de 100 sonuç veriyor.. eğer böyle bir bilgi yoksa resimlerle paylaşmak isterim..

bunun yanında eminim aşıyla uğraşanlar biliyordur ama ben yeniler için yazmak istiyorum.. aşının tutma olasılığını büyük ölçüde artıran en önemli etmen yaptıgınız aşıyı mutlaka ama mutlaka sulayın özellikle göz aşılarını başarı oranınız 5 kat artmaktadır..

saygılar.

himmetvermez 13-03-2014 07:13

Sayın bebeto016 aşıyı mutlaka sulayın derken neyi kastediyorsunuz. Kalemi veya aşı gözünü mü ıslatacağız. Yoksa aşı yaptığımız ağacımı sulayacağız. Biraz açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

skaraca 13-03-2014 08:22

Bence kastedilen aşıyı sulamak... Çünkü aşı yerinin hava sirkülasyonu ile kurumaması, nemli kalması dokuların birbiri ile bağlantı kurmasını ve aşının tutmasını sağlayacaktır.

bebeto016 13-03-2014 16:44

üstteki resimdeki gibi etrafına toprak sarılarak yapılan aşıda elbette ortamın nemli olmasının ve hava sirrkülasyonun engellenmesmisinin aşı için cok faydası var. fakat sulamadan bahsim özellikle göz aşılarda gözü yerleştirdikten sonra kalem aşılardada kalemi yerleştirdikten sonra anaç veya fidan dipten sulamasının herşey dogru yapılmışsa tutma olasılığını artırma yönünden gözle görülür cok bariz faydası var. bizzat kendi aşılarımda bunu farkettim.

bebeto016 20-04-2014 21:06

5 Eklenti(ler)
bildiğimiz piyasada satılan aşı makinalarının yaptıgı aşı çeşidinin kendi elimle yaptıgım aşının tuttuktan sonraki hali..

fidanın 2 dalına bu aşıyı uygulamıştım tuttuktan sonra bir dalını daha hızlı gelişsin diye kestim aşının şeklini göstermek için resmetmek istedim. tüm işlemler manuel elle yapılmıştır.

bu arada yaptıgım bu aşıda 100 de 100 başarı saglıyorum. cok harika bir teknik.. bu yıl ilk defa urum dutunu yabani dutada denedim sonucu öğrenmek için dutların uyanmasını bekliyorum. sonucu burdan resmederim..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024