agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2010, 21:32   #571
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
matkapla yapılan aşıda aşılama zamanı ne zaman ..

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 08:38   #572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Sayın Mehmet Ertop verdiğiniz bilgi için teşekkürler, peki kesim için baharı bekliyeyim mi yoksa şimdi yapabilirmiyim?Birde ağaçlarımın resmini yüklesem burdan budama konusnda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba? Bu konuda çok acemıyım... :-))
Sayın karalale;
Hastalıklı olan kısımların sağlıklı olan kısımlardan arındırılması için budama zamanını beklemek gerekmez. Hastalıklı olan kısmı sağlıklı olan kısımdan nekadar erken ayırırsanız ağaç okadar sağlıklı büyür ve gelişir. budamanızı yaptıktan sonra kestiğiniz kızımları aşı macunu sürerseniz hastalığın tekrar bulaşması ve yayılmasından da korumuş olursunuz. bu mevsimde de budama yapabilirsiniz. resimleri yüklerseniz budama konusunda da yardımcı olabilirim. ben manisa alaşehirde bulunan bağımı ve bahçemdeki ağaçlarımı kendim buduyorum. hem çokgüzel gelişiyorlar hem de verimleri çok güzel.
güzel bir doğa için sağlıklı ve verimli ağaçlar yetiştirmek dileğiyle selamlar.

Mehmet Ertop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 08:43   #573
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizci Mesajı Göster
matkapla yapılan aşıda aşılama zamanı ne zaman ..
Sayın Cevizci;
Matkap aşısını iki dönemde uygulayabilirsiniz. 1.dönem ağaçların uyanmaya başladığı ve kalem aşısının yapıldığı dönem. 2.dönem ise bahar dönemi bu dönemde yaprak aşısıda yapılabiliyor. her iki dönemdede yapılan matkap aşıları güzel gelişme gösteriyor.
yapmış olduğun aşıların tutması dileğiyle selamlar.

Eski 18-10-2010, 08:44   #574
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cedrus77 Mesajı Göster
Güzel ve eğitici bir aşılama olmuş,tebrikler.
çok teşekkür ederim.

Eski 18-10-2010, 08:57   #575
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziraatteknikeri Mesajı Göster
Aşı macunu yerine çamur kullanmışsınız aşı macunu kullanırsanız hastalıklardan da kurtulmuş olursunuz aşınında tutma oranını yükseltmiş olursunuz
Sayın ziraat teknikeri;
Eğer yazınızda benim aşılarımı kastettiyseniz resimden de anlaşılacağı üzere aşılarımda aşı macunu kullandım. aşı macununu gereğinden fazla kullandığım için aşılarım çok geç sürgün verdi. ağustos ayında ama yine de tuttuklarına sevindim.aşı macununun gereğinden fazla kullanılması aşıya zarar veriyor. ölçülü kullanmak lazım. ben bunu deniyimlerimle öğrendim. aşı yapacak arkadaşlara tavsiyem aşı macununu gereğinden fazla kullanmamalı çok az miktarda sadece kesilen kısmı ele sürülen bir krem gibi kapatacak şekilde sürmeleri aşının tutma olasılığını yüzde yüz artırıyor. bu tür yapmış olduğum aşılardan hiç tutmayan olmadı. yaklaşık 300 civarında aşı yaptım bu şekilde hepside zamanında patladı ve çok güzel gelişti.daha sağlıklı olur diye düşünerek macunu fazla kullandığım aşılar ise sürgün verdi ama çok geç sürgün verdi ve gelişmeleri çok yavaş oldu.hatta tutmuş gubu görünüyor ama sürgün vermeyenler bile var.o yüzden macunun bilinçli ve ölçülü kullanılması çok önemli.

Eski 18-10-2010, 10:47   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
Sayın karalale;
Hastalıklı olan kısımların sağlıklı olan kısımlardan arındırılması için budama zamanını beklemek gerekmez. Hastalıklı olan kısmı sağlıklı olan kısımdan nekadar erken ayırırsanız ağaç okadar sağlıklı büyür ve gelişir. budamanızı yaptıktan sonra kestiğiniz kızımları aşı macunu sürerseniz hastalığın tekrar bulaşması ve yayılmasından da korumuş olursunuz. bu mevsimde de budama yapabilirsiniz. resimleri yüklerseniz budama konusunda da yardımcı olabilirim. ben manisa alaşehirde bulunan bağımı ve bahçemdeki ağaçlarımı kendim buduyorum. hem çokgüzel gelişiyorlar hem de verimleri çok güzel.
güzel bir doğa için sağlıklı ve verimli ağaçlar yetiştirmek dileğiyle selamlar.
"" Teşekkürler Mehmet Ertop, önerilerinizi hemen uygulayıp en kısa sürede ağaçlarımın resmini çekip bilgilerinize sunacağım, güneşiniz ve çiçekleriniz hiç solmasın....

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 11:32   #577
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
Sayın ziraat teknikeri;
Eğer yazınızda benim aşılarımı kastettiyseniz resimden de anlaşılacağı üzere aşılarımda aşı macunu kullandım. aşı macununu gereğinden fazla kullandığım için aşılarım çok geç sürgün verdi. ağustos ayında ama yine de tuttuklarına sevindim.aşı macununun gereğinden fazla kullanılması aşıya zarar veriyor. ölçülü kullanmak lazım. ben bunu deniyimlerimle öğrendim. aşı yapacak arkadaşlara tavsiyem aşı macununu gereğinden fazla kullanmamalı çok az miktarda sadece kesilen kısmı ele sürülen bir krem gibi kapatacak şekilde sürmeleri aşının tutma olasılığını yüzde yüz artırıyor. bu tür yapmış olduğum aşılardan hiç tutmayan olmadı. yaklaşık 300 civarında aşı yaptım bu şekilde hepside zamanında patladı ve çok güzel gelişti.daha sağlıklı olur diye düşünerek macunu fazla kullandığım aşılar ise sürgün verdi ama çok geç sürgün verdi ve gelişmeleri çok yavaş oldu.hatta tutmuş gubu görünüyor ama sürgün vermeyenler bile var.o yüzden macunun bilinçli ve ölçülü kullanılması çok önemli.
Aşı macununun fazla kullanılması aşının tutup tutmaması ile ve ya geç uyanması ile ne ilgisi var pek anlayamadım.
Aşı macunu fazla kullanılığında bitkiye zarar mı veriyor,
Sizin böyle bir gözleminiz varsa bile bunu direk aşı macununa atmak yanlış bence, bu sizin kullandığınız aşı macunun marka ve kalitesine de bakmak gerekir.

Aşı macununun böyle bir sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 12:23   #578
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilium Mesajı Göster
aşı macununun fazla kullanılması aşının tutup tutmaması ile ve ya geç uyanması ile ne ilgisi var pek anlayamadım.
Aşı macunu fazla kullanılığında bitkiye zarar mı veriyor,
sizin böyle bir gözleminiz varsa bile bunu direk aşı macununa atmak yanlış bence, bu sizin kullandığınız aşı macunun marka ve kalitesine de bakmak gerekir.

Aşı macununun böyle bir sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.
aşı macununun tedavi edici de özelliği olduğu için kesilen kısma sürüldüğü zaman aşının kaynamasını engelliyor. Aynı aşı macununu diğer aşılarımda da kullandım. Krem şeklinde çok az miktarda sürdüklerim daha çabuk gelişti. çok miktarda sürerek kesilen kısmı tamamen kapattıklarım ise çok geç sürgün verdi hala sürgün vermeyenler var.kimyasal bir madde olduğu için aşıya etki yapıyor. ölçülü kullanmak gerekiyor.

Eski 18-10-2010, 19:19   #579
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Merhaba Arkadaşlar,

Bahçemde 5-6 adet karaağaç var. Karaağaça meyve aşılanır mı? Aşılanırsa hangi meyveler aşılanır? Eğer aşılanmayacaksa kesip yerlerine meyve fidanı ekeceğim. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 09:39   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Herkese kolay gelsin .Göz aşılarında aşı yerini sarmak için bitkisel rafya,plastik rafya ,izolabant ,bez parçası ,iplik,streç kullanıldığını okudum.Ben de sıhhi tesisatçıların keten yerine boru uçlarına sardıkları beyaz renkli plastik yumuşak bantları kullanan varmı merak ettim.Kullanılmasında sakınca olabilirmi.

levokero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 02:53   #581
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Merhabalar.
Gul asilamak hakkinda benimde bir sorum olacakti.
Vazo gullerinden goz alarak asi yapilabiliyormu acaba?

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 15:15   #582
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Evelki sene Italyan erigi agacima, mürdüm erigi asisi yaptim. Deneme mahiyetindeydi. Mart ayi ortalarinda, mürdügüm eriginden aldigim iki kücük dali,ucundan 3 cm kadar 45 derece kestim. gövdenin kalin dallara ayrildigi yeri, T usulü keserek, dali oraya soktum. ve teflon ile sardim. Her ikisi de tuttu. Az da olsa cicek acti. Fakat döktü malesef. Bu sene verecek insallah.

Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 21:12   #583
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Merhabalar;
Bahçemde en az 3 yıllık olduğunu tahmin ettiğim nar ağacı var.Hiç meyve vermedi,3 yaşında meyve vermeliydi diye düşünüyorum.Acaba aşısız mı aşılamak mı gerekir.

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 15:15   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
selam arkadaşlar aranıza bu gün katıldım aşılama konusnda çok az bilgi almıştım şimdi biraz daha bilgilendim teşekür ederim bahçemde çıkan yabani meyveler var onları aşılamayı düşünüyorum bende inşallah başarılı olurum

Nuran34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 15:19   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
arkadaşalar bir sorum olucak bu konuda bilgisi olanların bilgisine ihtiyacım var aşı topraklada yapılıyor ama hangi daha garantili toprakmı macunmu acaba şimdiden teşekür ederim

Nuran34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 17:00   #586
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
sayın nuran34 aşı macunundan şaşmayın. nedeni ise çamur kuruduktan sora aşı yeri hava alır tutma aşıların birbirine kaynaması güçleşir. siz ne aşısı yapıyorsunuz.

hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 17:07   #587
Ağaçsever

yarma aşı yani kalem aşısı yapacaksanız aşı zamanı her bölgeye göre değişir en iyisi bahçenizdeki aşı yapacağınız anacın gözleri kabarmaya başladığı zamandır buda martın15 şinde sonradır sanırım aşı bandı ve macunu başarı oranınızı artırır.hoşcakalın.

Eski 09-02-2011, 04:13   #588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
merhaba

mart ayında 50 kadar ceviz aşısı yapmayı düşünüyorum bunun için aşı makası aldım mart ayı aşılamaya uygun bir zamanmıdır. hangi aşı çeşidini yaparsam daha sağlıklı olur.

teşekkürler...

balkesincirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 18:45   #589
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Ben aşılara başladım bilginize...İl: İzmir Bölge: Urla...Bugün planladığım aşıların pekçoğunu uyguladım. Kalanları da haftaya yapacağım...Bundan sonrası Allah'a kalmış. Haydi hayırlısı...Tutarlar inşallah...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 09:05   #590
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Bursa İzmir'e göre daha soğuktur, bu nedenle mart ayını beklemeniz uygun olur.

aydemiraydın beğendi.
karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 11:54   #591
Yeni Üye

Bende bu hafta sonu Alaşehire gitmiştim. baktım ağçlara su yürümüş ve aşılarımı yaptım. sonucunu merakla bekliyorum. geçen sene yapmış olduğum aşılar geç de olsa sürgün verdi. bu sene daha deneyimli aşıladım. sonucunu bekleyeceğiz.

Eski 19-02-2011, 18:26   #592
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar malum aşı zamanı geliyorr ve aşılama hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

İç anadolu ikliminde ağaçların uyanması mart ayı gibi oluyor ve ağaçlar bu zamanda tomurcuklanıp çiçek açıyor fakat bu tarihten sonra bazı zamanlar şiddetli donlar oluyor. Geçen yıl bu zamanda yaptığım aşılar tuttu fakat bu bir kaç günlük don olayında tekrar gerilerdi ve soğuk aldılar. Donların tamamen kesilmesinden sonraki yaptığım aşı çelikleri ise donların geçmesini beklediğim için tomurcuklandı ve onlarda pek sağlıklı olmadı.

benim sizlerden öğrenmek istediğim aşı kalemlerini erken zamanda alıp buzdolabı sebzeliğinde muhafaza etsem ve donlar tamamen bittikten sonra bu kalemleri çıkartıp aşı yaparsam olurmu?

Cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar

NOT: Bahsettiğim aşı çeşidi omega ve V aşı dedikleri aşı makası ile yapılan aşı.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 09:26   #593
Ağaçsever

sayın prıtt bende amatörce aşı yapıyorum ve geç donlardan etkilenmemesi için buz dolabı sebzeliğinde saklıyorum kalemleri. omega,v,yarma ve çoban aşısında sonuç değişmiyor hepsi mükemmel tutuyor.Bizim memelekettede bence uygulanabilecek en iyi yöntem bu.Size kolay gelsin saygılar.

Eski 22-02-2011, 21:16   #594
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
merhaba...arkadaşlar akasya ağacına meyve veya süs ağaçlarından neleri aşılarsam tutar..

Düzenleyen Beymen : 24-02-2011 saat 23:24
Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 19:02   #595
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüseyindeniz Mesajı Göster
sayın prıtt bende amatörce aşı yapıyorum ve geç donlardan etkilenmemesi için buz dolabı sebzeliğinde saklıyorum kalemleri. omega,v,yarma ve çoban aşısında sonuç değişmiyor hepsi mükemmel tutuyor.Bizim memelekettede bence uygulanabilecek en iyi yöntem bu.Size kolay gelsin saygılar.
Sn. Hüseyin Deniz,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kafamdaki olurdu olmazdı soru işareti kalktı. Fakat bişey merak ettim siz kalemleri hangi tarihte alıp hangi tarihte aşılama yapıyorsunuz.

Teşekküler.Saygılar.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 10:33   #596
Ağaçsever

sayın prıtt aşı kalemlerini aralık ayı veya en geç ocak 15 e kadar alıyorum.yani sürgünler tam derin uykuda iken. nemli pamuklu bir beze sarıp poşetin içinde sebzelikte (+5 derece) aşı zamanına kadar muhafaza ediyorum.(tabi hanımdan izin alarak . )
saygılar tüm ağaç dostlarına.

Eski 05-03-2011, 17:39   #597
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Cevizlerimi aşılamak istiyorum.Araştırmalarıma göre dilcikli aşı çok kullanılıyor yanlız elimde anacıma uygun yeteri kalınlıkta aşı kalemi yok.Bunun dışında yarma aşı yapsam nasıl olur.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 13:15   #598
Yeni Üye

AHMET SEZGİN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Merhaba arkadaşlar mart ayının başında birkaç kalem aşısı yaptım (kiraz,erik,dut) gibi. bu gün 8 mart ve Ankarada aşırı bir kar yağışı ve soguk var. Aşılarım bu hava koşullarından zarar görürmü bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

AHMET SEZGİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 13:33   #599
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ben mavi ladin aşısı yaptım ama evimin içinde tutuyorum ağacı

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 15:57   #600
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Burada iğne yapraklı ağaçlarda aşılama ile ilgili döküman mevcuttur. Bilginize

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024