agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni143Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2010, 17:22   #61
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Thumbs down çimlenen bitkilerde sorun

Büyük saksılarda torfa diktiğim çok sayıda Arizona servi tohumları mazı tohumları ve çatalpa tohumları çimlenmeye başladı fakat bir sorun var çimlenen bitkiler bir müddet sonra cansızlaşıyor bitkiye elimi attığımda kök ile gövde daha dokunmadan kopuyor ya da bitkiler devrilip çansızlaşıyor acaba çimlenen bitkileri nasıl kurtarabilirim bu sorunun önüne nasıl geçebilirim?

acemi25 beğendi.
ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 19:22   #62
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Buna damping off deniyor. Havalandırma zayıf olunca bitkiler toprakta bulunan gözle görülmeyen mantarlar tarafından çürütülüyor. Önlemek için çok kalabalık ekim yapılmaması, havalandırmanın iyi olması lazım. İyide ışık alması lazım iki filizler çok uzamasınlar. Ekim yaptığınız torfun üzerine ince perlit **** vermikulit koyabilirsiniz. Çok fazla sulamayın. Torfa çok az odun külü karıştırmakta işe yarıyormuş..

arapsabunu ve acemi25 beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 09:50   #63
Ağaçsever

ismailay's Avatar

meşe fidanlarımın yapraklarında yaşanan sorun

Resimdeki yapragı çimlendirdigim meşeden kopardım bazı meşe fidanlarının yapraklarında bu şekilde kurumalar meydana geldi sebebi nedir ne gibi bir önlem almam gerekir lütfen meşeler kurumadan yardım edermisiniz saygılarımla.
fotoraflar net deyil kusura bakmayın ama makinam yoktu mecburen bu şekilde çekmek zorunda kaldım lütfen acil yardım edin meşeleri kurtaralım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ismailay : 25-03-2010 saat 00:33
Eski 24-03-2010, 19:04   #64
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fotoğrafınız çok bulanık. Net bir fotoğrafı doğrudan foruma yükleyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 21:01   #65
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu lekeler Kara leke hastalığına çok benziyor ancak direkt güneş ışığında durduysa ışık etkiside olabilir. Bitkinin dayanacağını düşünüyorum sorun olmaz. Çünki meşelerde hep bu hastalığı görüyorum. Bitkinize ilaç uygulaması için buradaki başlığı inceleyin ve koruma amacıyla mantari hastaşlıklara karşı tavsiye edilen uygulamaları deneyin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 12:11   #66
Ağaçsever

ismailay's Avatar

SELAHATTİN bey vermiş oldugunuz linlten MİNE hanimın mantarı hastalıklara karşı uygulaması gereken tarifi uyguladım ilk olarak süt ile su karışımını verdim bugün yarında diger karışımı verecegim İNŞAALLAH faydası olur çünkü hastalık birçok meşeyi sardı.

1 ölçü yağsız veya yarım yağlı süt (yağsızı tercih edin)
9 ölçü içme suyu

1 lt suya 1 silme çay kaşığı içme sodası,
1 çay kaşığı sirke,
1 tatlı kaşığı sıvı yağ karıştırıp iyice çalkalayınız ve çok ince püskürten bir başlıkla sislercesine bitkiye verin.

Eski 03-04-2010, 21:23   #67
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Bu formulde işe yaramadı fidanlarda halen kurumaya devam ediyor bir uzmanın yardım elini uzatmasını beklemekten başka çarem kalmadı

Eski 05-04-2010, 10:24   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2010
yardıma ihtiyacım var!!!

merhaba..
öncelikle bu siteye iyiki rastlamışım. evimde yeni başladığım sebze yetiştiriciliğiyle ilgili, katılımcıların verdikleri bilgilerden son derece yararlandım.. 2 hafta önce domates, biber, kekik, ayçiçeği, marul, kavun gibi tohumların siparişini verdim.. hepsini bi hevesle yeni yuvalarına yerleştirdim.. sandığımdan çabuk çimlendiler. şimdiye kadar daha önceden açılmış başlıklara bakarak ne yapmam gerektiğini bulabildim. ama bu aşamada sizlerin yardımına ihtiyacım var.. yetiştirdiğim tohumların resimlerini ekleyerek sorular sormak istiyorum..Name:  aycicek.jpg
Views: 22977
Size:  31.3 KB

1--- üstteki resimde ayçiçeklerimin çimlenmiş hali görülüyo.. bunları nekadar sulamam gerektiğini bilemiyorum.. toprağı kontrol ediyorum ancak çok deneyimsizim.. ayrıca işaretlediğim yerde kahverengi bi leke var.. bunun sebebi ne olabilir acaba.. ikinci yapraklar çıkıyo gibi.. ayçiçeklerini şaşırtmam gerekli mi yoksa köklerini açığa çıkarmadan daha büyük bi saksıya almam yeterli olurmu ??

Name:  jubile.jpg
Views: 22527
Size:  52.8 KB

2---- bunlarda sarı jubilee domateslerim.. çimlenme aşamasında sera etkisi yapmak için tüm domateslerimi folyo içinde saklamıştım.. fazla nemli kaldıkları için sanırm boyları uzun oldu.. şimdi su vermiyorum.. ama su istediklerini nasıl anlarım.. topraktan kafalarını kaldırmalarıyla bu hale gelmeleri 2 gün sürdü şaşırtma için nekadar beklemem uygun olur??

Name:  kekikler.jpg
Views: 22832
Size:  40.4 KB

3--- bunlarda kekikler.. ne güzel çimlendiler diyodum ama arada ölenler oldu.. bunun sebebini hiç bilmiyorum.. acaba sulama hatası mı?? işaretli yerlerdekiler kökü zayılaşmış ve ölmek üzere olanlar.. nekadar sulamalıyım ve şaşırtma bunlar için de geçerlimi??

Name:  marullar.jpg
Views: 23059
Size:  62.7 KB

4--- işte kekiklerde yaşadığım sorunu marullarda da yaşadım.. onlarında bi anda kökleri dışa çıktı ve yere yattlar.. birde yapraklarında kahverengi lekeler var.. hepsini kaybetmekten korkuyorum..

Name:  kirmizi.jpg
Views: 22231
Size:  30.0 KB

5--- bunlar kırmızı cheri saksı domateslerim.. boyları jubilee domatesine göre çok daha kısa ve yapraklarıda öyle.. kekiklerde ve marullarda kayıplar olunca domatesler konusunda daha bi endişe etmeye başladım..

acemi25 beğendi.
utarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 10:28   #69
Yeni Üye

Name:  sari.jpg
Views: 21550
Size:  31.2 KB

5--- burda da sarı ampul domatesler var.. bunlarında boyları ve yaprakları uzun.. yine aynı şekilde sulama konusunda net bi bilgiye ihtiyacım var..

Name:  DSC02310.jpg
Views: 21581
Size:  31.0 KB

6--- burda da cep kavunu resmi var onların keyfi yerinde gibi.. kuraklığa da geldiklerini okudum.. sulama konusunuda endişe etmiyorum ama yinede paylaşmak istedim..

yorum ve fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..

acemi25 beğendi.
Eski 05-04-2010, 19:37   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Sebzelerim çimlendi ve öldü

Merhabalar uzun süredir forumu takip ediyor ve yeni başladığım balkonda sebzeciliğime çeşitli bilgiler edindim bu forum saysesinde.

Şu anda benim problemlerim var.

14 litrelik uzun saksılardan 4 adet, 3 litrelik yoğurt kaplarından 5 tane olmak üzere % 50 hazır tork toprağı % 50 dışardan bulduğum toprak karışımlarına;

Çery Domates, Salatalık, Maydanoz, Soğan, Bİber ekdim.

1 hafta içerisinde çimlendiler ve ikinci hafta boyları 3-5'er cm'ye kadar yükseldi fakat üçüncü hafta boylarda hiçbir uzama olmadı ayrıca hepsi büküldü. ve şuan hepsi yerlerde sürünüyor sadece salatalıklar 7-8 cm oldu ve ayakta durabilecek kalınlığa ulaşabildiler.

Saksılar, salon içerisindedir. her gün sulama yapmaktayım. uzun saksılarda ortalama olarak 20 tane çimlenme, yoğurt kaplarında ise 5 adet vardır.

Nerede hata yapıyorum. lütfen yardımlarınızı esirgemeyiniz...

acemi25 beğendi.
myth1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 20:02   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Belki fazla sulandı veya saksıların drenajı iyi değildi, diye düşünüyorum.Bir de kökleride zararlılar tarafından yenmiş olabilir.Yine de kalan sağlar bizimdir diyeceğiz.Kolay gelsin.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 20:13   #72
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın myth1453, tohumlarınızı odada çimlendirdiğiniz ve zamanı gelince dış ortama almadığınız için, gün ışığından yeterince beslenememiş olmalı.
Bu şekilde yetişen fideler çimlendikten sonra, ışık yetersizliğinden dolayı uzar gider, incecik olduğu için de yere yıkılması kaçınılmazdır.

Siz tohumlarınızı dış ortamda çimlendirirseniz bu sorunları yaşamazsınız.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 20:45   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2010
havalar soğuk olduğundan dışarı çıkaramıyorum. dün havaların güzel olduğunu düşünerek dışarı aldım fakat gün aşırı sbah baktığımda hepsi yerlere düşmüştü.

yine içeri aldım. acaba tekrar kalkabilirler mi

myth1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 09:37   #74
Yeni Üye

çok ilginç okadar resimler koydum sorular sordum ama bi cevap bile veren olmamış.. ben yine eskisi gibi sadece okuyarak bilgilenmeye çalışmalıyım anlaşılan..

Eski 07-04-2010, 10:16   #75
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Üzülmeyin sn. utarit. Forumda o kadar çok başlık var ki henüz gören olmamıştır. Biraz sabredin, arada hatırlatın böyle. Yoksa kimseyi ihmal etmez aslında bu site..

baydin ve acemi25 beğendi.
Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 12:02   #76
Yeni Üye

yok zaten sağolsun mod'lardan biri özelden sıkıntımı giderdi.. herkes sorunlarını sözlü anlatırken 'resim koyun ona göre yorum yapalım' diyenler için okadar heves edip resim bile çektim, ama dediğiniz gibi yoğunluktan gözden kaçtı sanırım sizinde ince davranışınız için teşekkür ederim ...

acemi25 beğendi.
Eski 07-04-2010, 12:48   #77
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu sene 500 den fazla viyolde çiçek yetiştirdim.
Geçen senelerden edindiğim tecrübelere göre, dış ortam bitkilerini çimlendikten sonra mutlaka dış ortama almak gerekiyor.

Aksi takdirde, fideler ışık yetersizliğinden dolayı uzayıp gidiyorlar ve bir süre sonra da ölüyorlar.

Buradaki en nazik konu ışık bence, sonra sulama, ışık, ısı ve sulamayı iyi ayarlarsanız hiç fide kaybetmezsiniz.

Sitede bir çok başlıkta bu incelikler detaylı bir şekilde anlatılıyor, her soruya özel cevap beklememek gerekir, biraz araştırıp kim neler yapmış, yapıyor incelemek lazım.

Ya da deneme yanılma yöntemini kullanmalısınız ki, bu size zaman kaybettirir.

sderya ve acemi25 beğendi.
Eski 07-04-2010, 19:31   #78
Yeni Üye

önceki mesajlarımda forumu takip ettiğimi, bu seviyeye kadar yazılanları okuyarak geldiğimi yazmıştım zaten..emin olun yaklaşık 15 gündür sitedeki birçok başlığı okudum.. dikkat ederseniz sorum sadece sulama değil şaşırtma zamanlarını da kapsıyo.. forumda okuduğum kadarıyla ilk yapraklar çıkınca şaşırtın diyo ama bir başka yerde de 4-5 yapraklı domateslerin hala aynı ufak bardaklardaki resimleri yer alıyo.. dediğiniz gibi deneme yanılma yaparak zaman kaybetmektense bir bilene danışıp sebzelerimi kaybetmemeyi tercih ettim.. ayrıca incelediğim bir çok başlıkta net olarak aradığımı bulmakta zorlandım..zira bi başlık altında forum üyeleri konuyu dallandırıp budaklandırarak sohbet ortamına çevirmiş durumda.. (ki yanlış anlaşılmasın bu samimi bir durum ama aradığım bilgiye ulaşmak için daha fazla zaman harcattırıyor.) bulduğum zamanda demin dediğim gibi çelişkiye düşecek şeyler okudum..
her soruya özel cevap bekleme kısmına gelincede şunu söylemek istiyorum.. bu tip forumlarda isteyen soru sorar ve cevap bekler..aksi halde forum diye bişey olmaz sadece soru ve cevaplardan oluşan bi bilgilendirme yazısı olurdu.. herkesde okur okur sorununu giderirdi.. bana kalırsa bu tip önyargılı ve eleştirel mesajlarla forumları doldurmak yerine daha bilgi verici ve yardımcı olmayı hedefleyen yazışmalar daha yararlı olacaktır..

acemi25 beğendi.
Eski 07-04-2010, 21:35   #79
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Yukardaki mesajımda yeterince bilgi yok mu sizce?
Siz forumun diğer başlıkları ile tanışmadığınız için zorlanıyor olabilirsiniz, hemen her bitkinin başlığında o bitkiye ait özellikler, çimlendirme ve yetiştirme bilgileri yer alır.

Ayrıca fotoğraflarla bilgiler desteklenir.
Örneğin, Üyelerin bahçeleri başlığındaki alt başlıklarda pek çok tecrübe fotoğrafları ile birlikte paylaşılmıştır.

Siz de bir süre sonra bilgilere daha çabuk ulaşıp sorularınıza daha kolay cevaplar bulacaksınız.

Eski 08-04-2010, 08:00   #80
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
..zira bi başlık altında forum üyeleri konuyu dallandırıp budaklandırarak sohbet ortamına çevirmiş durumda.. (ki yanlış anlaşılmasın bu samimi bir durum ama aradığım bilgiye ulaşmak için daha fazla zaman harcattırıyor.) bulduğum zamanda demin dediğim gibi çelişkiye düşecek şeyler okudum..
her soruya özel cevap bekleme kısmına gelincede şunu söylemek istiyorum.. bu tip forumlarda isteyen soru sorar ve cevap bekler..aksi halde forum diye bişey olmaz sadece soru ve cevaplardan oluşan bi bilgilendirme yazısı olurdu.. herkesde okur okur sorununu giderirdi.. bana kalırsa bu tip önyargılı ve eleştirel mesajlarla forumları doldurmak yerine daha bilgi verici ve yardımcı olmayı hedefleyen yazışmalar daha yararlı olacaktır..[/QUOTE]
sayın utarit'e katılmamak mümkün değil.keza aynı şeyleri ben de yaşadım.forum zaman zaman amacının dışına taşmış ve bilgi alışverişi değil de bir sohbet ortamına dönüşmüş durumda.insan aradığı bir paragrafı bulabilmek için sayfa sayfa okumak zorunda kalıyor.sohbet etmek için başka araçlar var günümüzde,onlar kullanılabilir bence,naçizane fikrime göre

Pirlede beğendi.
alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 11:00   #81
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu başlığa bir göz atın, aradıklarınızı bulabilirsiniz.

71 nolu mesaja ilave olarak, fideleriniz gerçek dört yapraklarını çıkarmadan şaşırtmayınız.

Ay çiçeği bitkisinin tohumlarını(süs ay çiçeği değilse)yerine ekiniz.
Dış ortam sıcaklığı 10 °C üzerinde ise, tohumlarınızı dış ortamda ve bol ışık alan bir bölümde çimlendiriniz, böylece kısa boylu ve sağlıklı fideler elde edersiniz.

Sulama için, günün ısısı bitkinin gölge ve ya güneşte olması, kullandığınız saksı harcı gibi konular ayrı uygulamalar gerektirebilir.

Şöyle ki, eğer viyollerinizde sadece torf kullandı iseniz, torfun nemini muhafaza ediniz, bir kere kuruyunca tekrar nemlendirmek zordur.

Viyolleriniz için en iyi harç, torf, dere kumu, kaliteli bahçe toprağı, biraz da yanmış çiftlik gübresi olabilir.
Bulabilirseniz nem muhafazası için perlit ilave edebilirsiniz.

Fideleriniz yeterli büyüklüğe ulaştığında daha fazla bekletmeden(kök yapısı kalınlaşmadan)uygun viyollere şaşırtınız.
Viyollerinizi ziraî ilaç satan yerlerden, bahçe marketlerden çok ucuza alabilirsiniz.
Bu fotoğraftaki gibi 45 gözlü viyolün fiyatı 1 tl. dir.

Viyolde yeterince gelişen bitkilerinizi uygun saksılarına alınız.

Bunlar benim domates fidelerim.
Name:  domates fideleri.jpg
Views: 20986
Size:  65.3 KB
Bu gün yarın viyollere geçecekler.
Name:  domates. fideleri.jpg
Views: 20570
Size:  65.7 KB

Eski 08-04-2010, 14:23   #82
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Utarit.
Çimlendirme yaptığınız kaplarda toprak derinde kalıyor. Çimlenen bitkiler ışığa ulaşmak için boy atıyor. Bu yüzden zayıf ve uzun oluyorlar. Ayçiceği tohumunuzu nerede yetiştirmek istiyorsanız nisan sonuna doğru yerine ekerseniz daha isabetli olur.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 09:38   #83
Yeni Üye

bu net cevaplar için çok teşekkür ederim.. domateslerin şaşırtma zamanlarıyla ilgili kendi tecrübelerinizle eklediğiniz resimler inanın çok yardımcı oldu.. dediğim gibi başka bir yerde ilk çıkan yapraklar yere paralel olunca şaşırtın diyordu ki bu sizin resimdeki domateslere göre bayağı erken bir zaman... dediğim gibi çok teşekkür ederim sizin tavsiyenizi uygulaycağım..

Eski 09-04-2010, 10:22   #84
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Utarit, bence hemen yeni tohumlar ekin, bu sefer dış mekanda çimlendirin, ya da çimlendirdiklerinizi hemen dışarı çıkartın, yoksa fidelerinizin boyu uzayıp gidecektir.

Benim uygulamam biraz sık oldu, siz daha seyrek ekin, bir haftada çimlenir ve hızla büyürler, hava ısınıyor artık içerde uğraşmanıza hiç gerek yok.
Kolay gelsin.

Eski 09-04-2010, 10:27   #85
Yeni Üye

Thumbs down

bu domatesler iflah olmaz mı yani.. iyide ben bunları internetten sipariş verdim ve tüm tohumları ektim elimde hiç kalmadı yani.. hevesim kırıldı şimdi tühh..neyse ilk denememdi bu sonuçta..bunları balkona çıkarırım artık.. olmazlarsa yeniden denerim saol..

Eski 09-04-2010, 23:29   #86
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Merhabalar hazır herkes burda iken bende cevap alabilirmiyim acaba 57. mesaj saygılarımla

Eski 09-04-2010, 23:39   #87
Ağaç Dostu

gambet's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
yer kirazı fidelerimi bahçeye aktardığımda zavallılar iki gün dayanamadan boyunlarını büküyorlar.bu aktarım esnasında gözden kaçırdığım bir şeymi var.

gambet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 08:57   #88
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gambet Mesajı Göster
yer kirazı fidelerimi bahçeye aktardığımda zavallılar iki gün dayanamadan boyunlarını büküyorlar.bu aktarım esnasında gözden kaçırdığım bir şeymi var.
yer kirazı fideleriniz boyu ne durumda ve gerçek 5-6 yaprağı varmı üzerinde?

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 11:13   #89
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın İsmailay, size cevap verilmiş.
Bence de kara leke gibi görünüyor, meşeler konusunda deneyimim yok.
Bitkinizin hasta yaprağını koparıp, ziraî ilaç satan bir yere götürürseniz uygun ilacı tavsiye edecektir.

Sayın Gambet, yer kirazını yere indirmek için biraz acele etmiş olmalısınız, Mayıs başı gibi daha iyi olurdu.
Ayrıca, bitkiler şaşırtıldığında ve ya toprağa indirildiğinde stressli bir süre geçirirler, bir hafta ya da on gün içinde kendilerine gelebilir.
Fotoğraflayabilirseniz daha iyi bir fikrimiz olur.

Eski 10-04-2010, 20:12   #90
Ağaç Dostu

gambet's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
sayın pendo
3 yaprağı mevcut ve boyları 6 cm civarında

gambet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çıkan, çim, çimlendirilmiş, çimlenmiş, fide, fide sorun, soru, sorun, sorunlar, tohum, tohum çimlendi, yeni, yeni çıkan, yeni çıkan fide, yeni çıkan tohum, yeni çimlenen, yeni çimlenen fide, yeni çimlenen tohum, yeni fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024