agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8575.htm)

igidu 13-03-2007 18:45

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

2 Eklenti(ler)
Merhabalar...
Fidelerin yan yatması çimlenme döneminde çok sulandığını gösterir. Dikkat edelim.

memet 13-03-2007 19:00

Bir günde iki sulama fazla değil mi? Toprağın altı kurumuyordur sabahtan akşama kadar. Fazla suyun akması için saksının altı delik mi?

igidu 13-03-2007 19:24

Saksının altı delik. Sabahleyin de 50-100 ml su fıs fıslıyorum. :) Suyun yarısı zaten boşa gidiyor-fıs fıs yaptığım için- ;) . Hiçbir zaman da saksının altından suyun geldiğini görmedim. :(

Balıkcı 13-03-2007 20:11

Resimden anlaşıldığına göre, ışık az geliyor, su fazla.

Bence suyu kes, ışığı artır.

Bu tedbirler, ustamız görünceye kadar geçerlidir.:p

Selahattin Yılmaz 13-03-2007 20:27

Çok aşırı sulamışsınız ve bitkinizin boyu uzamış. Suyu kısın sadece boyunlarını büktüklerinde ölmeyecek kadar su verin. Işık durumu fena görünmüyor. Sürekli de haberdar edin. gerçi kurtulsalar bile boyları uzun fideler elde edeceksiniz ama olsun...

igidu 13-03-2007 20:30

Balıkçı ustam yine buralarda, sağolsun yardımcı oluyor. :)

Bende küçük kapalı ışıklı bir akvaryum var boşta duruyor, fideleri orada yetiştirmemin ne gibi artısı eksisi olur? Lamba falan takarız ışık olur sıcak olur ortam nemli olur. :D

Az önce baktım da daha da eğilmiş fidelerim :(
Acil çözüm lazım :(
Bir de toprağın üstü beyazlaşmış, kireçten mi oluyor acaba ben suyu musluktan dolduruyorum da yanlış mı yapıyorum :(

Balıkcı 13-03-2007 20:46

Evet, Mine hanım kireçli sudan olduğunu ve bu durumun, bitkinin beslenmesini engellediğini yazmıştı.

memet 13-03-2007 20:49

toprak beyazladığına göre sorunun var.
En azında fidelerine daha uygun su ver şaşırtana kadar.
Kara boya ile takviye yapman gerek.
Aktardan alacağın kara boyaya bir litreye bir çorba kaşığı sulandırıp ver fidelerine.

Balıkcı 13-03-2007 21:00

Çay kaşığı olabilir mi?

igidu 13-03-2007 22:08

Çok tşkkürler. Dediklerinizi yapacağım. Yarın çok çok az su vericem akşamları kesinlikle su yok artık. Suyu da içme suyu vericeğim. Ayrıca ben yetiştirdiğim tüm fidelerime bolcana su veriyordum :(, yanlış olduğunu anladım çok teşekkürler.
( şu kara boya ne oluyordu :D )

Şeyyy peki..... akvaryumda yetiştirmeye ne diyor ustalarımız :o

Selahattin Yılmaz 13-03-2007 22:25

Akvaryum güzel fikir, üzerini de kapatırsanız daha iyi olacaktır (sıcaklık 25ºC den fazla olmasın) ancak geceleri ışık yakmamanız daha doğru olur ama ısının tedbirini almalısınız. Toprağınızın üzerindeki beyazlıklar torfunuzun asidinden kaynaklanıyor bir şey yapmanıza gerek yok belki hafifçe eşeleyin yeterlidir. Suyu da toprağın üzeri iyice kuruyup toprağı eğelediğnizde 1 cm kara kısım kuru olana kadar sulamayın. Boynunu bükmüşlerse fideler sadece fısfısla yapraklara su püskürtün. Gelişmelerde resim ekleyin.

igidu 13-03-2007 22:30

Tşkkürler klimanjaro, dediğiniz gibi fotoğraflarla gelişmeleri belgeleyeceğiz. :)
Yarın hemen akvarumu kuruyorum. :)

Bir sorum daha olucak, bana şu peti-danone kabı gibi bir sürü küçük saksılar lazım başka fidelerimi ayıracağım da. Bauhaus'ta 6lık 12lik şeklinde varmış. Sizin öneriniz nedir? Nereden temin ederiz?

İyi geceler..... :)

Selahattin Yılmaz 13-03-2007 22:46

İstanbul gibi bir yerde çiçekçilere sorunuz minik kaktüs saksısı diye. Onlar ölen veya saksısı değişen minik saksıları saklayabiliyorlar. Ancak siz eğer çoklu saksıalr istiyorsanız Tarım ilaçları bayilerinden sorunuz.

Ferda Ülkümen 14-03-2007 02:28

Ben strophor bardaklardan kullanıyorum.40 tanesı 2 ytl,büyük marketlerde ve eminönünde var.

igidu 21-03-2007 15:25

2 Eklenti(ler)
İşte yeni bir proje ama problem aynı :D
Koçtaştan 84 lük fide kapları aldım. Büyüklerimden edindiğim bilgiler ile cosmos ve gazanya tohumlarını ektim. Kireçsiz suyu - içme suyu- pulverize olarak veriyorum. Fideler şuan 8 cm oldu ve 3. 4. yapraklarının tomurcukları gözüktü. Ancak fidelerin bazıları yine yan yatıyor. :( Güneye bakan ve öğleyin iyi güneş alan kapalı balkonda yetişiyorlar. Acaba suyu az veya çok mu verdiğimden mi yoksa suyu hala sprey olarak verdiğimden mi -dipten sulamıyorum- . Sabah ve akşam 50 şer ml su veriyorum.
Fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağın etrafı kurumuş durumda.
Yorumlarınızı bekler saygılarımı sunarım... :)

Not: Fotoğrafta fide kabının sol 2 sütünunda - 24 tane fide kabında - gazanya diğerlerinde cosmos tohumları var. Gazanya henüz 4 cm ama yaprakları cosmosdan daha büyük ve sağlıklı fideler oldu. Ama cosmoslar zaten 1 metre falan uzadığı için bu kadar uzaması normal gibi.

sezinci 21-03-2007 15:55

fazla sıcak ve fazla nem dip çürüklüğüne neden olabilir. Bana fazla suluyorsunuz gibi geldi. İyi güneş alan kapalı yer de büyük ihtimalle sıcaktır.
Yalnız emin değilim. Dip kısmını görmek gerekli. Dip kısmının fotoğrafını çekip buraya ekleyin. Ya da tarif edeyim. Dip kısmında 2-3 mm uzunluğunda sarımsı-kahverengi bir oluşum var mı?

igidu 21-03-2007 16:25

yılmaz abim merhabalar, dipte herhangi bir renk değişimi yok(kahverengi-sarı). az önce ölmüş bir fideyi topraktan çekeyim dedim toprak da beraber geldi. :(
Sulamayı nasıl yapmam gerek, sanırım bunu yanlış yapıyorum.

sezinci 21-03-2007 16:41

Sabah akşam sula ama 50 ml su çok fazla. Daha az miktarda ver. Bir de fazla direk güneşe maruz kalmasınlar.

Sen istersen biraz bekle bu konuda uzman bir arkadaşa buraya bakmasını rica ettim. Ondan daha doyurucu cevap alırsın.

Mine Pakkaner 21-03-2007 17:58

İgidu, maalesef torfun suyunu kaçırmışsın. Torf kuruyup çekilmiş, kenarları açmış. Şimdi bu durumda sen su versen de hemen alta geçer, fide suyu almaz, ne kadar verirsen ver, susuz kalır. Senin de tahmin ettiğin gibi sulamada hatan var. Ölen fidelerin kök boğazında bir incelme ve renk değiştirme olmaması iyi.

Yapılması gereken suyu havuzlayarak violü koyabileceğin tepsi gibi bir düzenekle alttan su vererek torfu yeniden doyurmak. 1 lt. suya 0.5 aspirin kat. Torf yeniden iyice ıslansın ve şişip violdeki gözü doldursun. Bundan sonra sudan al ve süz. Yeniden kurumasına izin vermeyecek şekilde sulamaya dikkat et. Bol ışıklı, hatta bu aşamada güneşli bir yerde durmazsa fideler boy yapar ve yatar, pişkin olmazlar.

Geçmiş olsun.

igidu 21-03-2007 18:07

Of of of işim baya zor. Mine Hanım da olmasa toptan bi katliam olacaktı. :(
Hemen dediklerinizi yapacağım. Ayrıca teşekkür ediyorum.

igidu 22-03-2007 08:34

Günaydın herkese, :)
Havuz yapacak büyüklükte tepsi bulamadım :( ben de az önce fideliği küvete koydum :D :D 10 litre su var 5 tane de aspirin attım (bebek aspirini bulabildim).
Ne kadar beklemeliyim onu soracaktım?
Ayrıca her bir fidelik için yaklaşık olarak kaç ml su vermem gerek?
Saygılar....

habibe 22-03-2007 10:13

igidu :))) çok yaşayın siz emi.

Bitkiler de bebek gibiler. Dillerini bilmeyen bizler için çok zor. Mine hanım ve diğer üstad arkadaşlarımızın başına püskül olacağız kimi zaman böyle. Sağolsunlar paylaşımcılığın en güzel örneğini sergiliyorlar site de.

memet 22-03-2007 10:18

Mine hanımın anlattığı gibi, torf iyice ıslanıp şişene kadar beklemelisin.

igidu 22-03-2007 10:20

Alıntı:

igidu )) çok yaşayın siz emi.

Bitkiler de bebek gibiler. Dillerini bilmeyen bizler için çok zor. Mine hanım ve diğer üstad arkadaşlarımızın başına püskül olacağız kimi zaman böyle. Sağolsunlar paylaşımcılığın en güzel örneğini sergiliyorlar site de.
Kesinlikle size katılıyorum. Bildiklerini bizden saklamıyorlar; sıkılmadan, üşenmeden bildiklerini paylaşıyorlar sağolsunlar eksik olmasınlar. :)

mavifatihguler 21-04-2008 10:07

Yeni çimlendirilmiş fidelerle yaşanan sorunlar

evde çimlendirdiğim tohumları bahçeye götürdüm 2 saat arabada biraz dolaştık, bahçeye ulaştığımızda boyunlarını büktüklerini gördüm, bu bazı fideler evde de başını büküp ölebiliyorlar sebebi ne olabilir ?

Penelophe 21-04-2008 10:11

Sıcak, susuzluk ve sarsıntı etkilemiş olabilir. Eğer çok küçüklerse genelde yolculuklara dayanamıyorlar, güçlenmelerini bekleyip yolculuğa öyle çıkarmalısınız.

mavifatihguler 21-04-2008 10:32

teşekkürler, diğer fidelerde bunu dikkate alacam

tomurcuk054 22-04-2008 01:15

çam agacınada aspirin versek olurmu:)

Emre Albayrak 22-04-2008 01:42

Asprin her türlü köklendirme çalışmasında hızlandırıcı etki vermiştir efendim. Ve başarı yüzdesini de arttırmıştır. Seçtiğiniz çeliğin kalitesi de önemli. Sıcaklık ve çelik aldığınız mevsimde önemli. Aslında şöyle bi baktımda sanırım herşey önemli..

mavifatihguler 22-04-2008 11:25

fazla güneşin fidelere zararı olduğu doğrumudur ? bir de kavun tohumlarım nedense 1 haftadır çimlenmedi, toprak çok nemli ve ıslak ondan olabilir mi ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024