agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2014, 18:43   #121
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Gardeniada havai köklendirmede benim deneyimim.

Aşağıda göreceğiniz gibi bir hayli gelişmiş olan gardeniadan bu kez hava çeliği almak istedim. Her üçünde de toz köklendirici hormon kullanıldı

Name:  gandenia1.jpg
Views: 1875
Size:  62.1 KB

3 ayrı daldan alınan çeliklerden 1 numarada torf perlit cocopit karışımı kullandım. 50 günde sadece tek bir kök dalı gözüktü.

Name:  gardenia2-2.jpg
Views: 2541
Size:  63.7 KB

Diğer ikisinde sadece sphagnum yosunu kullandım. Bu ikisi sadece 41 gün (1 numaradan 9 gün eksik) geçtiği halde aradaki fark sizlerin de göreceği gibi muazzam.

Name:  gardenia3.jpg
Views: 2793
Size:  31.5 KB

Sphagnum neredeyse gözükmüyor tamamiyle köklerle kapanmış.

Name:  gardenia4.jpg
Views: 1560
Size:  35.4 KB

Name:  gardenia5.jpg
Views: 1793
Size:  39.3 KB

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 21:46   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Harika sonuç Sn.Musk!

Tebrik ederim, elinize, emeğinize sağlık.

Aşısız, doğal bir tijli gardenya için müthiş bir aday olarak görüyorum bu parçayı

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 23:23   #123
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Harika sonuç Sn.Musk!

Tebrik ederim, elinize, emeğinize sağlık.

Aşısız, doğal bir tijli gardenya için müthiş bir aday olarak görüyorum bu parçayı
Teşekkür ederim Sayın Lerdemir

3 ünü de o amaçla çeliklemiştim zaten ama bakalım gidişat nasıl olacak

Eski 04-06-2014, 16:05   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Bu durumda, en alttaki fotoğraftaki köklenmiş çeliğin iki yan dalını kesiyorsunuz değil mi Sn.Musk?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 16:47   #125
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Bu durumda, en alttaki fotoğraftaki köklenmiş çeliğin iki yan dalını kesiyorsunuz değil mi Sn.Musk?
Aslında 1 numaralı çelik tijli için çok daha uygun 45 cm kadar boyu var ve üstten de 3lü dallanmış ama tek kökle dayanabilecek mi bilmiyorum. Anaç a da artık şekil vermem gerektiğinden kökü az olmasına karşılık kestim.
Her halükarda olmazsa dediğiniz gibi diğer dalın yan sürgünlerini alacağım.

Eski 10-09-2017, 22:07   #126
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Merhaba.Bu havai köklendirme çalışmalarını merak ve heyacanla okudum.Ve tavsiye edilen mevsim olmamasına karşın aşırı bir deneme isteği uyandı bende.Sanırım birazda nematodlu olan geliskin gardenyamı nasıl olsa ölüyor diye gözden çıkartmış olmamında etkisi büyük.Konunun üstünden çok zaman geçmiş ama yinede üstünkörü denememi paylaşmak istedim.Hormon kullanmadan yaptım ve yosunla sardım.Şu ana kadar bir hafta geçti ve üst kısmında bir bozulma veya kuruma falan gibi durumlar yok.Eğer tutmazsa birde baharda denemek istiyorum.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2017, 22:32   #127
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nanemolla x Mesajı Göster
Merhaba.Bu havai köklendirme çalışmalarını merak ve heyacanla okudum.Ve tavsiye edilen mevsim olmamasına karşın aşırı bir deneme isteği uyandı bende.Sanırım birazda nematodlu olan geliskin gardenyamı nasıl olsa ölüyor diye gözden çıkartmış olmamında etkisi büyük.Konunun üstünden çok zaman geçmiş ama yinede üstünkörü denememi paylaşmak istedim.Hormon kullanmadan yaptım ve yosunla sardım.Şu ana kadar bir hafta geçti ve üst kısmında bir bozulma veya kuruma falan gibi durumlar yok.Eğer tutmazsa birde baharda denemek istiyorum.
Köklenir merak etmeyin. Ama anacınız büyükse direct çelik alın. Bir kaç tane 10-15 cmlik dal kesin, torflu veya cocopit olan saksıya daldırın. güzelce sulayın. sonra saksıları fazla suyu attıktan sonra saksıları komple zipli poset içine koyup ağzını kapayın. aydınlık bir yere koyun. İç ortam da da olabilir, dışarda da. 3-5 günde bir posetin ağzını açıp havalandırıp kapatın. Rahatça köklenecektir. hatta toprak üstünde kalan kısımdan bile kökler uzanıp toprağa ulaşacaktır. Deneyin.
Önemli olan tek sey köklene kadar sürekli nemli ortamda kalması. Bunu da poşet sağlayacak.

Eski 11-09-2017, 07:39   #128
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Merhaba sn musk.Peki bu mevsimde çelik alınır mı?Aslında iki tane almıştım deneme amaçlı suda köklendirmeye çalışıyorum bir haftadır.Toprakta başarı şansı dahamı yüksek?son olarak alınacak çeligin ne kadarı toprak altında kalmalı ve poşeti havalandırırken birkaç dakika yeterlimi yoksa birkaç saatmi açık bırakmalı?Sorular çok oldu sanırım ama gardenyayı çok seviyorum gerçekten.Ve deneyimli birinide bulmuşken fırsatı kaçırmak istemedim.

Eski 11-09-2017, 08:59   #129
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Merhaba sn musk.Peki bu mevsimde çelik alınır mı?Aslında iki tane almıştım deneme amaçlı suda köklendirmeye çalışıyorum bir haftadır.Toprakta başarı şansı dahamı yüksek?son olarak alınacak çeligin ne kadarı toprak altında kalmalı ve poşeti havalandırırken birkaç dakika yeterlimi yoksa birkaç saatmi açık bırakmalı?Sorular çok oldu sanırım ama gardenyayı çok seviyorum gerçekten.Ve deneyimli birinide bulmuşken fırsatı kaçırmak istemedim.
Söylediğim sistemde her zaman çelik alabilirsiniz. Alttan iki yaprak boğumu kadar toprağa girsin. Çok da onemli değil ne kadar girdiği. Suda hiç denemedim. Anlattığım sistemde sürekli çelikleme yaparım yaz, kış, bahar farketmez. Onlarcasını firesiz köklendirdim. havalandırma bir kaç dakika yeterli.
Gardenyayı köklendirmek işin en kolay yanı. Zor olan sonrası...
Kolay gelsin.

Eski 11-09-2017, 09:25   #130
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Hızlı dönüşleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.Malum pahalı bir çiçek.İki gardenyamla iki yıldır beraberiz ama sanırım son toprak değişiminden kaynaklı birine nematod bulaştı.digerinide kontrol etmedim üzülürüm diye çünkü ilkinin hayal kırıklığını sindiremedim henüz.Ama aynı toprağı onada kullanmıştım.
O zaman hemen çelik alıp deniyorum inşallah bugün.sizi bogmadıysam eğer alınacak çelik biraz odunsulaşmış olsa olur mu?çünkü üstünde sürgünlerı sayıca çok oldugu için biran evvel büyük gardenyam olur hevesindeyim.yoksa taze dalmı olsun.Birde gardenya için 3-4 sene yaşatmak zor diyorlar siz ne düşünüyorsunuz acaba.Bunlar son sorular inanın : )

Eski 11-09-2017, 10:47   #131
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Hızlı dönüşleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.Malum pahalı bir çiçek.İki gardenyamla iki yıldır beraberiz ama sanırım son toprak değişiminden kaynaklı birine nematod bulaştı.digerinide kontrol etmedim üzülürüm diye çünkü ilkinin hayal kırıklığını sindiremedim henüz.Ama aynı toprağı onada kullanmıştım.
O zaman hemen çelik alıp deniyorum inşallah bugün.sizi bogmadıysam eğer alınacak çelik biraz odunsulaşmış olsa olur mu?çünkü üstünde sürgünlerı sayıca çok oldugu için biran evvel büyük gardenyam olur hevesindeyim.yoksa taze dalmı olsun.Birde gardenya için 3-4 sene yaşatmak zor diyorlar siz ne düşünüyorsunuz acaba.Bunlar son sorular inanın : )
Yarı odunlaşmış olabilir. Ancak oyle büyük parçalar riskli olabilir, , ayrıca poxette tutmak da problem olabilir. İlla büyük parça olsun diyorsanız o zaman hava daldırma yöntemini tatbik edeceksiniz. Onda bir taraftan beslendiği için sorun olmaz.
Yaşatma süresine gelince ksiye göre değisir Ben yıllar once küçük bir fide almıştım. Sürekli çoğalttım 30 dan fazla saksıda irili ufaklı gardenya var. En küçüğü 30X30 cm gelir. En büyüğü 70x70 civarında. sürekli sekil budaması yapmasam metreye ulaşmış olurdu.
Büyük çoğunluğu istanbul ikliminde yaz kış dışardalar. İçerde de bir iki saksı tutarım.
Bu bitkinin bakımı benim için sardunyadan daha kolay.
Kıssadan hisse; bitkinin asidik ortamını devamlı sağlar , arada demir sülfat takviyesini yapar, gübrelerseniz kendi haline bıraksanız da dev gibi büyüyor. Ancak kloroz başladıktan sonra toparlamak biraz zor.
kolay gelsin.

Nanemolla x beğendi.
Eski 11-09-2017, 11:50   #132
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Yardımlarınız için çook teşekkür ediyorum sn musk.Sağlıcakla kalın.

musk beğendi.
Eski 12-10-2017, 21:49   #133
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sonunda merakıma yenilip havai koklendirme yöntemi denediğim gardenyamİn naylonunu açıp baktım ve birsürü çıkıntısı olan bir kabarıklıkla karşılaştım.Lerdemirin denemesindeki gibi çok kalın bir yüzük takmışcasina kabarmış görüntü var.Ama hiç bir uzantı göremedim kök namına.Hemen geri kapattım.Şu ana kadar 40 gün civarı bir zaman geçmiş oldu.Sanırım bu koklendirici hormon köklenme zamanını bayağı hızlandırıyor.Ama olsun tek köklensinde bekleriz ne yapalım.Çelik almada başarılı sayılmam.Sn muskun tarifinide deniyorum gardenya çeliklerı için şuan ve 20 gün gecti henüz bir köklenme yok fermuarlı poşetteler.Sanırım arada kurcalamaminda etkisi büyük: ))
Neyse havai koklendirme tutarsa(kurcalamama ragmen) o zaman hep öyle yaparım bende gardenyayı.Bu arada gülümun kalın bir sürgünü vardı onada aynı şekilde yaptım onuda bekliyorum.Ama ona spagnum yosunum az olduğu için birazda torf eklemiştim.Güldede aynı kabartıyı gördüm.Acemi kısmetim tutar inşallah.Bu kurcalamalar bir sorun oluşturmasa bari.Yanlış oldugunu biliyorum ama kendime engel olamıyorum ne yapayım.meraktan çatlayacagim yoksa.Sanırım dürtü bozukluğu var bende: )

Eski 18-10-2017, 15:00   #134
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sonunda merakıma yenilip havai koklendirme yöntemi denediğim gardenyamİn naylonunu açıp baktım ve birsürü çıkıntısı olan bir kabarıklıkla karşılaştım.Lerdemirin denemesindeki gibi çok kalın bir yüzük takmışcasina kabarmış görüntü var.Ama hiç bir uzantı göremedim kök namına.Hemen geri kapattım.Şu ana kadar 40 gün civarı bir zaman geçmiş oldu.Sanırım bu koklendirici hormon köklenme zamanını bayağı hızlandırıyor.Ama olsun tek köklensinde bekleriz ne yapalım.Çelik almada başarılı sayılmam.Sn muskun tarifinide deniyorum gardenya çeliklerı için şuan ve 20 gün gecti henüz bir köklenme yok fermuarlı poşetteler.Sanırım arada kurcalamaminda etkisi büyük: ))
Neyse havai koklendirme tutarsa(kurcalamama ragmen) o zaman hep öyle yaparım bende gardenyayı.Bu arada gülümun kalın bir sürgünü vardı onada aynı şekilde yaptım onuda bekliyorum.Ama ona spagnum yosunum az olduğu için birazda torf eklemiştim.Güldede aynı kabartıyı gördüm.Acemi kısmetim tutar inşallah.Bu kurcalamalar bir sorun oluşturmasa bari.Yanlış oldugunu biliyorum ama kendime engel olamıyorum ne yapayım.meraktan çatlayacagim yoksa.Sanırım dürtü bozukluğu var bende: )
Mesajınızı yeni gördüm. Sabırlı olun mutlaka köklenecektir. Ancak köklendi mi diye sürekli açarsanız başarı sansınız çok düşer. Çelikledikten minimum 35 gün sonra açıp bakın. Bu arada havai çeliği önce transparan naylona sarıp sonra üzerini folya ile kapatın. Bakmak istediğinizde sadece folyoyu açıp kök olusmunun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz bu da zarar vermez.

Yazın çiçeklenmeden sonra sekil budaması için kestiğim tepe çeliklerini atmaya kıyamamış çeliklemiş, öyle de bırakmıstım. Simdi resimlemek için açıp birkaçını söktüm. Ekte görebilirsiniz, ikisini çıkardım gayet güzel köklenmişmler diğerleri de köklenmistir. kapalı nemli bir ortamda rahatsız edilmeden bırakırsanız gardenyanın çaresi yok köklenecektir.

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
Eski 18-10-2017, 16:06   #135
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

İnanamıyorum sn musk çok güzel köklenmiş.sizdeki çelikler ne kadar zaman sonra bu köklenmeye ulaştı acaba?Havai köklendirmede folyonun amacı ne?Ve evet yanlış olduğunu biliyorum yaptığımın ama inanın çok merak ediyorum her defasında bir daha asla yapma niye böyle saçmalıyorsun dedim kendime ama engel de olamamıştım.Sanırım bunda çeliklerde beceriksiz olmamın ve bitkileri rahat bırakamamamında etkisi büyük.Haliyle böyle geçmişi olan biri olarak özgüven eksikliği yaşadıgımdan böyle saçmalıyorum sanırım.Ve yine sanıyorumki eğer bunların köklendiklerini görürsem kendime özgüvenim artar ve sonraki çeliklerimde bitkiyi rahat bırakmam çok kolay olur düşüncesindeyim.Bilgilendirmeniz için teşekkürler

Eski 18-10-2017, 16:15   #136
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  20171018_170858_crop_556x659.jpg
Views: 615
Size:  54.9 KB gardenyam.: ).bir kaçta çelik almış olduğum için yoğunluğu azaldı.

Selma_321 beğendi.

Düzenleyen nanemolla : 18-10-2017 saat 16:49 Neden: Eksik kelime
Eski 18-10-2017, 17:09   #137
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
İnanamıyorum sn musk çok güzel köklenmiş.sizdeki çelikler ne kadar zaman sonra bu köklenmeye ulaştı acaba?Havai köklendirmede folyonun amacı ne?Ve evet yanlış olduğunu biliyorum yaptığımın ama inanın çok merak ediyorum her defasında bir daha asla yapma niye böyle saçmalıyorsun dedim kendime ama engel de olamamıştım.Sanırım bunda çeliklerde beceriksiz olmamın ve bitkileri rahat bırakamamamında etkisi büyük.Haliyle böyle geçmişi olan biri olarak özgüven eksikliği yaşadıgımdan böyle saçmalıyorum sanırım.Ve yine sanıyorumki eğer bunların köklendiklerini görürsem kendime özgüvenim artar ve sonraki çeliklerimde bitkiyi rahat bırakmam çok kolay olur düşüncesindeyim.Bilgilendirmeniz için teşekkürler
tarihi hatırlamıyorm etikette vardır mutalaka ancak 3 aya yakındır o kutudalar. Dediğim gibi koyarım bırakırım. Muhtemelen 2. ayda çoktan köklenmislerdi.
Folyoyu karanlık ortam yapmak için sarıyoruz. Malum saksı içinde toprakta ışık yok. Kök karanlıkta.
Heyecanınızı gayet iyi anlıyorum ancak yeni oluşacak olan kökler çok narin olacak her açıp kapatıığınızda etraftaki toprak veya torf oynadıkça, iş baştan başlar gibi olur. Onun için çeliğinizi alın, bitki bozulmadıkça da unutun gitsin.

nanemolla beğendi.
Eski 18-10-2017, 17:41   #138
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Ah o unutma işini bir başarabilsem : ).
Ama dediğim gibi bunlar başarılı olursa rahat rahat unutabilirim bundan sonraki çelikleri bence.'Beceremedim mi acaba' tedirginliği ve kaygısı perişan etti beni.Moral verdiniz bana teşekkürler tekrar.

musk beğendi.
Eski 24-10-2017, 16:03   #139
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Cool

Ta ta taaammm Ağzım kulaklarımda sn üyeler.Havai koklendirme denediğim gardenyamda üstten azcık eşeleme suretiyle(artık tövbe yapmam bence inşallah) 3-4 tane 1cm kadar uzamış kökler gördüm hemen kapadım.Bu konu benim için bitmiştir.biraz uzayınca dıştan resminide çekip ekleyeceğim inşallah.Üzerimden bir yük kalktı. sizinle paylaşmak istedim sevincimi.
Sıra çeliklerde..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024