agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2007, 09:14   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Çok teşekkür ederim Koyu yeşil;

Aslında yine aynı saksıya dikmeyi düşünüyorum çalı formunda daha dolgun bir görünüm elde edebilmek için.

Bilmem uzmanlarımız ne der?

Eğer aynı saksı olursa; yeni köklü kısmı altlık yaptığım mavi kapağı ile beraber ekeyim mi kökler bozulmasın diye yoksa kapağı çıkartarak mı yerleştirmeli toprağa?

Bir de aynı saksıya ekecek olursak, toprağı kapak çapında kazarken saksıda mevcut gardenyanın köklerine zarar verme ihtimalimiz de var değil mi? Nasıl yapsak?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 09:59   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yeni bir saksıya dikmeni tavsiye ederim. İlerleyen zamanlarda bitkiler birbirlerini boğacaktır. O zaman iki bitkiyi birbirinden farklı saksılara almak istediğinde ise iki bitkiyide kaybetme ihtimalin var.

Kaldı kı, senin gardenyan zaten dolgun formda.

Bu sebeplerle kapağı çıkar, kökleri saran toprağı dağıtmadan yeni küçük bir saksıya dik.

Ama bence bunun için bir müddet daha bekle ki, kökler yeni bitkiyi besleyebilecek kadar gelişsin. Aksi durumda yeni bitkin yapraklarını dökerek, kökten gelen besinleri yetiştirebilmek için kendini ayarlamaya çalışacak ve boş yere zorlanmış olacak.

Kök gelişimini teşfik etmek için fosforlu gübre ver.

Benim görüşüm bu yöndedir. Uzman arkadaşlarımız faklı bir çözüm önerebilir.

Kolay gelsin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 10:37   #63
Ağaç Dostu

Elimde DAP var, bunun için uygun bir gübre değil mi?

Eski 31-12-2007, 10:54   #64
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Todara katılıyorum, bende birşey eklemek istiyorum, forumda havai köklendirme bölümündeki arkadaşların yaptıgı gibi, plastik petlen toprak ekle köker dışarı çıkıp hava almasın. Kapagı topragı oynatmadan alabirsin, fakat iyice ıslatki toprak dagılmasın.
Veya pet yerine ufak bir naylon torbaylanda yapabilirsin.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 12:30   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
tebrik

Sevgili Lerdemir,yürekten tebrikler.Başaracağını biliyordum

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 12:56   #66
Ağaç Dostu

sinaninci1,

Bahsettiğiniz şu bağlantı mı?

Oraya mı bakmalı?

sapudeaure,

İlgi ve destek için çok teşekkür ederim... Eylemlerim devam edecektir

Eski 31-12-2007, 16:17   #67
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Eylemlerim devam edecektir
İlgi ile takip ediyoruz

Todorun belirttiği gibi, biraz daha köklerin gelişmesini beklersen iyi olur.
Kolay gelsin.

Düzenleyen bonsaisever : 03-01-2008 saat 21:46
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 17:28   #68
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
sinaninci1,

Bahsettiğiniz şu bağlantı mı?

Oraya mı bakmalı?

sapudeaure,

İlgi ve destek için çok teşekkür ederim... Eylemlerim devam edecektir

Tabi o şekilde de yapabilirsin veya aynı forumda örnegi var yarım su petini kesip yapabilirsin, aşagıda çizmeye çalıştıgım gibi, sonra baglarsın. Veya ufak bir kaktüs saksısı ama kesmen gerek.

Eklenen Resimler

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 17:05   #69
Ağaç Dostu

Tamamdır bonsaisever,

Biraz daha bekleyeceğim köklerin tam gelişmesi için...

sinaninci1,

O forumdaki uygulamalar daha çok ağaç dallarında uygulanmış. Pet şişeler vb gibi ağır malzemeyi ve hacimli torfu/yosunu taşıyabilecek kalınlıktalar.
Benim minik gardenyam ise ancak bir su şişesi kapağını anca taşıyabilir

Eski 08-01-2008, 12:55   #70
Ağaç Dostu

Köklerin biraz daha gelişmesi için halen beklemedeyim.

Hele bir hafta sonu gelsin; beraberce bakarız köklenme ne hale gelmiş diye.

Buna ilaveten, köklenmiş olan yerin iki boğum üstünden yeniden bir havai köklendirme uygulaması yaptım; çünkü o boğumun hemen üstünden 3 sürgünle beraber çok güzel çalı formlu bir tepe oluşmakta. O kısmın hemen altından köklendirebilirsem eğer, güzel bir gardenya bonsaisi için iyi bir başlangıç yapmış olurum diye ümit ediyorum...

Eski 21-01-2008, 00:53   #71
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Gardenya çiçeği

Merhaba
Ben Gardenya çiçeğini ve o güzel kokusuna bayılıyorum fakat bir kez denk geldim. O zamanda alamadım. Şimdi araştırıyorum ama bulamadım. Fakat sizden istesem; filizide olabilir (belki köklendirerek büyütebilirim. Bana göndermeniz mümkün olur mu acaba
Birde TORF dediğiniz olayı açıklayabilir misiniz.( Satın mı alınıyor yoksa kendimiz yapabiliyor muyuz) Hiç bilgim yok bu konuda.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

NOT : Çalışmalarınızı okudum. Çok güzel olmuş

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 11:00   #72
Ağaç Dostu

Merhaba diver_bird,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Bu başlıktaki havai köklendirme yöntemi ile köklendirmiş olduğum gardenyayı 1 ay kadar bir süre önce annem bize geldiğinde ona yaptıklarımı heyecan ve gururla gösterdiğimde anında rezervasyonunu yaptırmıştı bile maalesef.

Henüz bu uğraşta çok yeniyseniz çelik gönderimi ile başlamak da bence pek iyi sonuç vermeyebilir; o yüzden bir miktar daha bekleyebilme imkanınız olur ise eğer, bu ilk uygulamamdaki bilgiler ışığında bir diğer gardenyamda denemeye başladığım bir havai köklendirme çalışması sonucunda köklenme elde edebilirsem o yeni köklü gardenyacığı da size söz vermiş olayım, olmaz mı? Zamanı geldiğinde buradan haberleşir, irtibat bilgilerinizi alır, yeni köklenmiş sürgünü size uygun bir biçimde kargolarım eğer isterseniz.

Bu arada, yeni köklenmiş minik bir fidenin riskine de girmeyin, nakliye masrafında astarı da yüzünü geçmesin diye size Bilecik'teki bir çiçekçiden evinize bir saksı gardenya hediye etmek için http://www.bilecikcicekci.net/ adresindeki 536 - 605 00 20 numaralı telefondan Bilecik'teki bir çiçekçiyi aradım ama hiç gardenyaları yokmuş. Gelmiyormuş da. Üstelik tüm Bilecik'e de tek bir toptancı dağıtım yapıyormuş; o da hiç gardenya getirmiyormuş. "Toptancı bize 12-13 günde bir uğrar", "İsterim kendisinden, ancak serasında var ise o zaman getirir belki, ama serasında da olduğunu sanmıyorum" dedi o çiçekçi bana.

Artık bu durumda biraz daha sabır, ne dersiniz?

Yeni üyeliğinizle ilgili olarak da şu yönlendirmeler size faydalı olacaktır umarım:

Yeni üyelerimizin kendini tanıtıp, ortak ilgi alanları ve uzmanlık alanlarını birbirine aktardığı "Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın..." başlığımızda kendinizden kısaca bahsetmeniz, forum içindeki iletişiminizi ve sorularınıza cevap alabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Forumumuzun genel kabul görmüş uygulamalarına da FORUM KULLANMA KILAVUZU'na tıklayarak ulaşabilirsiniz. Orada, özellikle "Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında" ve "Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?" başlıkları size ilk etapta yol gösterecektir.

"Bulundukları Şehirlere Göre Üyeler" konulu başlığımızda "Bilecik" alt başlığında komşu üyelerle görüşebilirsiniz. Gerçi şu an o başlıkta Bilecik'ten sadece ömerfaruk11 adlı üyemiz var, ama böyle böyle sayınız artacaktır.

Torf konusu için ise "Temel Malzemeler (Toprak, gübre, tohum)" altında "Torf (Turba)"'yı tıklarsanız gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eski 22-01-2008, 11:10   #73
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Sayın Lerdemir havayi köklendirmeyi yaparken gardenya üstünde tomurcuk veya çiçek olması sorun olur mu? Sizi merakla izlemekteyim bir heves geldi bende denemeliyim diye,ama bendeki gardenya şuanda çiçek açtı üstünde sayısız tomurcuk var(hani şu musluk altında duşlama yaptığım gardenya) 3-4 kök sanırım birini feda etsem mi acaba.Kökler saksının dışına çıkmış zaten çiçeklendiği içinde saksı değişimi yapamıyorum, bu yüzden sıksık sulamaktayım.**** gidip çiçeksiz yeni bir tane mi alayım , onda mı denesem ?

Düzenleyen BenBen1967 : 23-01-2008 saat 02:40
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 12:46   #74
Ağaç Dostu

Benim şahsi düşüncem, bitki tüm enerjisini tomurcuk açıp çiçeklenmeye doğru vermiş iken bu uygulama sağlıksız olacaktır; hem köklenmede istenilen performans alınamayacak hem de belki çiçek/tomurcuk kaybı yaşanabilecektir enerjinin olası kaybından mütevellit.

Ne var ki ben yine de göle mayayı çaldım doğrusu... "Ya tutarsa" diye...

Bu sefer diğer anaç gardenyamda denedim benzer havai köklendirme çalışmasını; ama dadaş2506'nın bahsettiği gibi yandan çentik atarak ve de Todor'un bana bahsettiği şekilde yaprak gözlerini de içeren noktalardan yaptım. Anaç gardenyam, sizinkinde de olduğu gibi çok sayıda tomurcuk açmış durumda, ama üzerinde 3-4 tomurcuk olan bir ucunu gözüme kestirdim ve uyguladım. Bakalım ne sonuç alacağız...

Vallahi o zaman ikimiz de benzer birşeyi yaşayıp göreceğiz.

Bu arada, bu uygulama ile kök feda etmek gibi bir durum olmadığını düşünüyorum. Olsa olsa o köke ait gövdede uygulama yapılan noktadan sonraki üst kısmın kaybı olabilir en kötü ihtimalde.

"Havayi köklendirmeyi yaparken gardenya üstünde tomurcuk veya çiçek olması sorun olur mu?" sorusunu biz tecrübe ederek cevaplayacağız görünüşe bakılırsa, ama bu arada uzman üyelerimizden teknik görüş gelirse çok da mutlu oluruz aslında

NOT: Eğer uygulamayı yaparsanız, siz de görüntüleyebilir misiniz? Burada diğer uygulama örneklerini de görmek çok güzel olacak... Eğer benim ikinci denememde daha kısa sürede sonuç alabilirsem bu sefer o yöntemi tekrar görüntüleyerek uygulayacağım ve buraya da aktaracağım.

Eski 28-01-2008, 00:31   #75
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Sevgili Lerdemir,

Öncelikle ilginize çok çok teşekkür ederim. Sizinde dediğiniz üzere buralarda Gardenya bulmak güç. Ama söylediğiniz gibi beklerim hiç problem değil. (Öyle güzel çiçekki beklemeye değer doğrusu Buralarda pek bilende yok ilgilenen de.Yazılarınız ve verdiğiniz bilgileri çoğunlukla okumaya çalışıyorum hepsi çok güzel çalışmalar.Diğer havai köklendirme çalışmanızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Tekrar teşekkürederim. Sevgiler

Not: Torf bilgisi içinde ayrıca teşekkür ederim.
Full Yasemenim var çelikleyemedim. Dediğiniz gibi torflu bir uygulama ile sanırım daha çabuk tutar. Buralarda torfu büyük paketlerde satıyorlarmış (ziraatçiler için) oldukça pahalıymış. Siz kendiniz mi yaptınız satın mı aldınız.

Eski 28-01-2008, 16:32   #76
Ağaç Dostu

Diver bird;

Adana'dan üyemiz MSaygin; şu mesajında "...zirai malzeme satan bir dükkandan 70lt Klasmann Potgrond P marka torf aldım, paketi açınca yumuşacık, nefis bir torf çıktı.70 lt.'lik paket 14ytl idi..." diye belirtmiş.

Ayrıca şu bağlantıda da kısa bir google araması ile ulaştığım bir sonuç var.

Ancak, yine hatırlatmak isterim, Torf ile ilgili sorularınızı yukarıda bağlantısını verdiğim başlıkta sormanız daha sıhhatli olacaktır.

Eski 31-01-2008, 20:27   #77
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Saat 21:30 itibari ile gardenyamı havai köklendirme yapmak için hazırladım.Sayın Lerdemir'in yolunda (umarım 2 ay beklemem bende) hevesle işlem başlamıştır .Resimler için malum bu işi çocuklarım yapıyor keyiflerini beklemekteyim ,en kısa zamanda resimleride ekleyeceğim.Allah yardımcım olsun.AMİN

Eski 31-01-2008, 21:05   #78
Ağaç Dostu

Harika.

Fotoğrafları merakla bekliyoruz...

Isıyı tutturamamıştım sanırım ben. Köklenmeyi geciktiren o idi benim tahminime göre.

Siz, bir de 24-25 derecelik bir ortam yaratabilirseniz daha kısa bir sürede sonuç elde edilebilir sanırım...

Eski 02-02-2008, 14:59   #79
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Önce dalın dışındaki koruyucu katmanı bıçakla kazıttım.Şişe kapağını yandan kesip dalı içine aldım.Daha sonra torf ile kapağın içini tepe oluşacak kadar doldurdum.Torfu iyice ıslanana kadar suladım .Streç flimle sıkıca bağladım hava alan bir yeri yok gibi geliyor bana.Bir hafta sonra açıp biraz daha toprak doldurmayı planlıyorum .Filmle sararken çok zorlandım .Zira dalların arasından o işlemi yapmak zor oldu.Eşimin yardımı ile anca başarabildim.
İşin mi yok bunla uğraşıyorsun diye kızdı ,ama forumdakileri gösteripte işte bunu yapmaya çalışıyorum dediğimde ilginç buldu.
NOT:O noktayı sulayacakmıyım?Eğer sulanacaksa nasıl olacak ?

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2008, 22:52   #80
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Sevgili Lerdemir,

Sayenizde gerçekten güzel şeyler öğreniyorum. Aslında çokda pahalı değilmiş. Ben ne olduğunu hiç bilmediğim için merak ettim. Çelikleme yapacağım zaman marketlerden bulabilirim sanırım. Çeliği suda bekletmeden direk torfa ekebiliyoruz galiba değil mi?

Bu arada sevgili BENBEN e de başarılar dilerim. İnşallah çalışmasının sonucunu güzel olur.

Not: Sizin gardenya ne durumda

Eski 05-02-2008, 23:00   #81
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sevgili dostum lerdemir köklendirmeye çalıştığın hangi tür bitki olursa olsun bitkinin büyüklüğüne görede oraya koymuş olduğun kapağın boyutu değişir.benim köklendirdiğim şekilden örnek vereyim sizin kesmiş olduğunuz gövdeyi ben kesmiyorum sadece orayı küçük bakır bir tel ile sıkıca bağlıyorum.oraya şeffaf bir pilastik bardak geçiriyorum bardağın dışınıda bantlayıp içine torf dolduruyorum.bu iş yüzde yüz köklenme sonucu veriyor.bitkide aynı zamanda büyümeye devam ediyor.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 19:07   #82
Ağaç Dostu

Heyecanla okudum gurbik67,

Ancak biraz daha detaylı yazmanıza ihtiyaç duymaktayım.

Mesela bakır teli ne kadar sıkıyorsunuz? Dış kabukta yara açılana kadar mı? Daha mı fazla, yoksa az mı?

Torfu doldurmadan önce herhangi bir köklendirme tozu uyguluyor musunuz?

Isı ve ışık koşullarını nasıl ayarlıyorsunuz?

Bardağın dışını bizlerin uygulamalarındaki gibi hava almayacak şekilde mi sarıyorsunuz?

Bu dediğiniz yöntemi hiç gardenyada uyguladınız mı?

Bir de son olarak, ne kadar sürede köklenme gerçekleşiyor?

Çok soru sordum, mazur görün lütfen.

Eski 07-02-2008, 18:57   #83
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Öteki dalada tel mi sarsak acaba ,bunuda bir denemek lazım

Eski 07-02-2008, 19:41   #84
Ağaç Dostu

Tel herhalde bardağı sabitleyip, aşağı kaymasını engellemek için.

Eski 08-02-2008, 15:41   #85
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Bu sardığım noktayı sulayacak mıyım?

Eski 08-02-2008, 23:58   #86
Ağaç Dostu

Eet BENBEN1967;

Sarılan bölgenin sürekli nemli olmasını sağlamalıyız. Ancak cıvık da sulu olmamalı. Çürümeyi önlemek için de mümkünse bu sulamayı captan ilave edilmiş su ile sulamamızı önermişti Mine Hn bana...

"Nasıl yapacağız derseniz"; bir adet plastik enjektör ve iğnesi ile kapalı kısmın en üst noktalarından bir noktadan, minicik bir delik açarak çok yavaşça enjekte edeceğiz ilaçlı suyu...

Bu şekilde... Yani; ben böyle uyguladım.

Eski 11-02-2008, 09:35   #87
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

İlaçlı sudan kastın ne Lerdemir .Vitamin takviyeli su felan mı ?

Eski 11-02-2008, 12:41   #88
Ağaç Dostu

captan ilave edilmiş su

Eski 12-02-2008, 11:09   #89
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

İşte bende captan ilave suyun ne olduğunu anlamadım onu soruyorum

Eski 12-02-2008, 12:48   #90
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
SEvgili BENBEN, Captan bitkilerde mantar hastalıklarının önlenmesinde kullanılan bir fungusit. Ticari isim Captanonca olarak aratabilirsiniz.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024