agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2012, 00:03   #91
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
İki senedir çelikle yasemin üretmek isteyip hep kötü sonuca ulaşıyordum. Tekin Bey'in tarifi moralimi düzeltti, bir dalını kasım ayında saksıya daldırdım, bir süre daha bekleyeceğim.

Bu arada, geçen yaz sonu açan çiçeklerden sonra bir kapsül tohum oluşumunu da değerlendirmek istedim. Tohumların dökülmemesi için ince bir fileyle korumaya aldım ve dalında iyice kurumasını bekledim (süreyi hatırlamıyorum ama bir kaç ayı buldu).

Kurumuş bir çift tohum kapsülü, kapalı haldeyken:
Eklenti 74080

İyice kuruduğu için açılmaya başlamış, birazını ben açtım:
Eklenti 74078

Kapsül çiftinin yarısından çıkan tohum (kapsüller fasulyeye benzediğinden, tohumlar da fasulye gibi bir şey çıkacak sanmıştım, çok şaşırdım):
Eklenti 74079

Altı delikli saksıya, yandaki inşaattan aldığım ince mıcırı döşedim, üzerine de kum doldurdum (kumu yıkayıp kullandım). Kumun üzerine de tohumları koydum.
Eklenti 74081

Üzerine çok ince bir tabaka bahçe toprağı serperek tohumları kapadım, şeffaf naylona hava deliği delik açarak, saksının üzerini kapadım ve beklemeye başladım. Havalar soğuk olduğu için saksıyı evin içinde tuttum. (8 şubat 2009)
Eklenti 74082
Kiraz hanım bizim yasmindede tohum kapsülü oluşmuş sanırım dalında kurumasını bekleyeceğim çoğaltmak için...

Kiraz beğendi.
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 08:34   #92
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Dalında biraz kurutun ama kapsülün ucu açılır gibi olunca alın. Bu da biraz uzun sürüyor. Benimki bu sene 2 m civarında oldu.

güldeste- beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 20:56   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
31 Ağustosta air-layering uygulaması yaptığım 3 daldan ikisinde köklenme oluştu

(Jasminum grandiflorum https://www.google.com/search?q=jasm...HKPG0QXKpoH4Bg).

Birinci resimdeki henüz yeni başlamış. İkincisinde en az 2 kök torfun üzerine çıkmış durumda. Sizce ikinci dalı bu mevsimde gövdeden ayırmalı mıyım?

Eklenen Resimler

Kiraz beğendi.

Düzenleyen polemos : 30-10-2012 saat 03:36 Neden: Tür adı eklendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 19:47   #94
Ağaç Dostu

20 Kasımda köklerin poşete sığmamasından dolayı anaçtan ayırdım ve kağıt bardağa diktim. Ayırdığımdan beri bir kere su verdim. Mutfakta ışık alan bir yerde duruyor. Gün içerisinde havalandırma yapıyorum. Isı 17 C derecenin altına inmiyor. Bazen 25 C derecelere kadar çıkıyor. Eski yaprakları ve çiçek saplarındaki yaprakları kurumaya başladı. Çok mu susuz bıraktım acaba? Toprağı torf ve bahçe toprağı karışık.

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2012, 11:08   #95
Ağaç Dostu

Yasemin kök çalışmasına devam ediyor fakat yaprak uçları kuruyor. Acil yardımınıza ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

Yasemin Deniz beğendi.
Eski 27-12-2012, 11:26   #96
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Diktiğiniz saksı, pet şişe vb. bunların dipleri delikse ve fazla su tahliye oluyorsa problem yok. Aşırı sulamaktan kaçının, toprağının nemli kalabilmesine dikkat edin.

Bütün herşey tamamsa, kış aylarındayız. Bu tür kurumalar mevsimsel olarak olabilir, panik yapmayın.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 11:30   #97
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın Kutlu. Bir önceki resimdeki kağıt bardaktan çıkarıp baktığımda kökler dibe dayanmıştı. Hemen biraz daha derince olan 0.5 L pet şişeye geçirdim. Ama onun da dibine dayanmış durumdalar. Şişenin altı delik. Seyrek suluyorum. Sizce biraz daha derin bir pet şişeye almalı mıyım?

Eski 27-12-2012, 11:41   #98
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Köklerin tabanda birikmesi çok önemli değil, eğer tüm toprağını sarmışsa kökler bu durumda daha büyük saksı ister.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 22:17   #99
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Malesef çelik üretimi denedim ama başarılı olamadım ben de bahçemizdeki yasemin tohuma kaçtı bir kısmını topladım, iki adet tohum kesesi hala üzerinde... zamanı gelince üretmeye çalışacağım. Size de tavsiye ederim bu şekilde çoğaltmayı.

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 23:55   #100
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
ben de bugün itibarıyla tohum denemesi yapıyorum arap yesemini deniyorum bakalım. bu arada belki daha önce sorulmuştur tekrar soracak olursam sorumu mazur görün lütfen, bu başlığın yenisiyim de bu boş yumurta kabuğunu daha önce de görmüştüm ama sebebini bilmiyorum, acaba niçin koyuyorsunuz bu boş yumurta kabuğunu üste? komik oldu ama

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 00:03   #101
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
merhaba,

Bende yumurta kabuğunu aynı şekilde takarım çiçeklere.

Nazardan koruyormuş, nazar değince yumurta kabuğu çatlayıp düşüyormuş...anneannem öyle derdi, denedim batıl inanç ama olsun...hakikaten yumurtanın çatlayıp düştüğünü gördüm..

nazardan mı bilemem, ama çok yakışıyor.

sevgilerimle

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 20:26   #102
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Çok ilginç belki vardır bir anlamı teşekkürler..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 14:37   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Yasemin çeliği gönderme imkanı olan bir arkadaşım var mı?

turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 15:37   #104
Ağaç Dostu

Çelikten tutmuyor. Dalında köklendirmeniz gerekiyor

Eski 01-02-2013, 15:49   #105
Ağaçsever

Anladım. Teşekkür ederim

Eski 01-02-2013, 15:54   #106
Ağaçsever

Tekrar formu incelediğimde çelikten tutturan bir çok üye olduğunu gördüm. O halde ricamı tekrarlayacağım. Çelikten gönderme imkanı olan var mı?

Eski 01-02-2013, 16:32   #107
Ağaç Dostu

2009 yılında küçük bir fidan olarak Kıbrıs'tan getirip büyüttüğüm yaseminim geçen kış soğuklardan donmak üzereydi. Neyse ki sert budama sonrası tekrar canlanarak güzel kokulu çiçeklerini sundu bize. Eylül başında dalında köklendirme denemesi yaptım. Bir tanesi iki ay sonra köklerini geliştirdi. Soğuklardan etkileneceğini düşünerek kasım ayı sonunda anaçtan ayırıp saksıya diktim. Mutfakta (17-18 C) bakmaya başladım. Sürekli kök geliştirmesine rağmen yaprakları ve dalları kurudu. Hala kurumamış iki göz var. Umarım baharda canlanıp sürgün verir. Öte yandan çelik köklendirmeyi de denedim ama başarılı olamadım. Tabi bu yaseminin cinsine göre de değişebilir.

Eski 21-02-2013, 10:43   #108
Ağaçsever

1 yaşında, yaklaşık 30-40 cm yasemin için uygun saksı büyüklüğü nedir?

Eski 18-06-2013, 23:38   #109
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bu ayda alınan yasemin çeliklerinin tutma ihtimali nedir?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 01:04   #110
Yeni Üye

difenbahya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
yaseminimin dalı kırıldı :(

Merhabalar,
Annemin zorlukla İzmir'den İstanbul'a getirdiği yasemin çiçeğimin bir dalı yolda kırılmış üzerinde tomurcukları var. Suya koydum kök salması için ama doğrumu yaptım bilmiyorum. Dalı kurtarmanın bir yolu var mıdır? Fotoğrafını da yüklüyorum ki fikir versin. Çelik olduğundan çok emin değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

dalya35 beğendi.
difenbahya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 17:09   #111
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanx Mesajı Göster
Ben bi formül buldum;

Bir saksı alıp, 5km ötedeki yaseminlerin kafasını buna gömüyosun, 1 hafta sonra boyunlarını kesip saksını bahçene getiriyorsun.

Şaka bi yana benim de bahçemde Yasemin'e ihtiyacım var. Yöntemi netleştireblir miyiz?
Konuyu netleştiriyoruz:
"5 km ötedeki" değil. Ana yaseminin dalını uzatabileceğiniz kadar yakınına (yanı başına, bazen biraz aşağısına) toprağını hazırladığım ikinci bir saksı koyuyorum. Ana fidan, ya da ağaçtan uzamış taze bir dalı, tercihan budaklandığı bir yerden ikinci saksıya derince gömüyorum. Ikinci saksıda ana bitkiye bağlı kalmış olarak toprağa daldırılan, bu dalın topraktan yeniden dışarı çıkan kısmı olmak üzere iki uç oluyor. Gömme/ daldırma işlemi bu kadar. Derine gömülmez ise gömülen dal her an dışarı çıkabilir, bunu önlemek için ağırlıkla bastırmayı önerenler olabiliyor, ben sadece biraz uzunca bir kısmı biraz da derine gömüyorum.Önce can suyu veriyorum, sonra diğer çiçeklerle birlikte yeni saksıya da her sabah ya da akşam su veriyorum. Daldırmayı yaz ortasında yaptım ise gelecek ilkbahara kadar ana bitkiden ayırmıyorum yani kesmiyorum. Taşıyacaksam iki saksıyı birlikte taşıyorum.
Gelecek ilkbaharda veya yaz başında yeni bitkinin kendi başına boy attığını bazen de çiçek açtığını görünce daldırma dalı uygun bir yerden kesiyorum. Iki tane yasemin oluyor. Yaseminin Ankara'da kışı geçirmesi zor. Kapalı mekanı sevmiyor. Balkonda ise oldukça büyüyüp ağaçlaşanlar bile donup ölüyorlar. Kışı ancak apartman boşluğunda pencere yanında geçirebiliyor. Hatta kasımda apartman boşluğunda çiçek açmaya devam ediyor.

polemos beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 17:21   #112
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
20 Kasımda köklerin poşete sığmamasından dolayı anaçtan ayırdım ve kağıt bardağa diktim. Ayırdığımdan beri bir kere su verdim. Mutfakta ışık alan bir yerde duruyor. Gün içerisinde havalandırma yapıyorum. Isı 17 C derecenin altına inmiyor. Bazen 25 C derecelere kadar çıkıyor. Eski yaprakları ve çiçek saplarındaki yaprakları kurumaya başladı. Çok mu susuz bıraktım acaba? Toprağı torf ve bahçe toprağı karışık.
Sanıyorum sıcak yerde ekmek yapma makinesi ve dogal gaz vanası görünüyor. Sizdeki yaseminin kışın içeri alınma şartlarını ve bütün bakımını "A dan Z ye Bitkiler Dünyası" adlı sitede Yasemin/Jasminum polyanthum bölümünde bulabilirsiniz.

polemos beğendi.
Eski 06-09-2013, 20:11   #113
Ağaç Dostu

Yasemin Üretimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Sanıyorum sıcak yerde ekmek yapma makinesi ve dogal gaz vanası görünüyor. Sizdeki yaseminin kışın içeri alınma şartlarını ve bütün bakımını "A dan Z ye Bitkiler Dünyası" adlı sitede Yasemin/Jasminum polyanthum bölümünde bulabilirsiniz.
Maalesef başarılı bir şekilde köklendirdiğim bu yavruyu yaşatamadım. Hava soğuduğu için içeri almamdan dolayı olduğunu düşünüyorum ben de. Özellikle esintisiz ortam çok yanlış bir tercih oldu. Bu seneki dallar çok cılız olduğu için denemedim. Belki daldırma yapabilirim ben de

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

s.toprak beğendi.
Eski 10-09-2013, 13:11   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
merhaba ,

ful cicegim 2 ayri dali da 1.5 metreyi geçti . Arap yaseminim 2 ayri dali da 4 metreyi geçti . beyaz hanimelim de 2-3 metre oldu hepsinin de 2.senesi doldu , hiç çiçek açmadi . gübresini suyunu veriyorum , cam balkonda batiya bakan cephede duruyor balkon cami acik hava aliyor , gunes de aliyor . sorun ne olabilir, yapraklari koyu yeşil hepsinin de ,ama hanimeli sik sik yaprak dokuyor
çiçek açmasi için hormon vs. kullanmalimiyim , yârdim rica ediyorum

erdem271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 14:54   #115
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
yasemin çeliğini perlitte köklendirmeyi deneyen oldumu?
bugün denemeyi planlıyorum.

yeni üye diyerek cevaplamaktan kaçnmazsanız bizlerde eski üyelerden olmayı hedefliyoruz..

yeni üyelere bir şans lütfenn!

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 19:47   #116
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem271 Mesajı Göster
merhaba ,

ful cicegim 2 ayri dali da 1.5 metreyi geçti . Arap yaseminim 2 ayri dali da 4 metreyi geçti . beyaz hanimelim de 2-3 metre oldu hepsinin de 2.senesi doldu , hiç çiçek açmadi . gübresini suyunu veriyorum , cam balkonda batiya bakan cephede duruyor balkon cami acik hava aliyor , gunes de aliyor . sorun ne olabilir, yapraklari koyu yeşil hepsinin de ,ama hanimeli sik sik yaprak dokuyor
çiçek açmasi için hormon vs. kullanmalimiyim , yârdim rica ediyorum
Çocukluğumda bir türlü meyve vermeyen bazı ağaçları hatırlıyorum.
Demek bazı çiçekler de çiçek açmıyorlar. Benim Temmuz sonunda Ege'deki bir fidanlıktan getirttiğim hasta ve cılız yaseminim bazen günde bir, bazen bir ki gün ara ile bir çiçek açıyor. Sizin sağlıklı 2-3 metre boy atmış çiçekleriniz neden açmıyor bilemedim. "A dan Z ye Bitkiler Dünyası" sitesine göre Yaseminin yaprakları hafifi esinti istermiş. Benim yaseminim doğuya bakan ve sabah güneşi alan mutfak balkonunda. Ön cephemiz güneye bakıyor ancak mutfak ortada.Hiç bir vitamin vs vermiyorum. yukarda yazdığım sitede Yasemin bölümünde sorulara cevap veriliyor. Zayıf olan yasemini güçlendirmek için şimdi hiç bir şey yapmamamı, kışın dinlenince kendine geleceğini söylediler. Ilkbaharda iyi bakmak gerekmiş.Dilerim çiçekleriniz açarlar.

Düzenleyen s.toprak : 12-09-2013 saat 16:19 Neden: düzeltme
Eski 10-09-2013, 19:54   #117
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
merhaba,

Bende yumurta kabuğunu aynı şekilde takarım çiçeklere.

Nazardan koruyormuş, nazar değince yumurta kabuğu çatlayıp düşüyormuş...anneannem öyle derdi, denedim batıl inanç ama olsun...hakikaten yumurtanın çatlayıp düştüğünü gördüm..

nazardan mı bilemem, ama çok yakışıyor.

sevgilerimle
Çatlayıp bitkinin toprağına düşen yumurta kabuğu bitkinize kalsiyum veriyor olmalı.

hira beğendi.
Eski 10-09-2013, 20:05   #118
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
işte bu güzeldi

s.toprak beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 22:19   #119
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Yasemin İçin Daldırma Yönteminin Zamanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Konuyu netleştiriyoruz:
"Ana yaseminin dalını uzatabileceğiniz kadar yakınına (yanı başına, bazen biraz aşağısına) toprağını hazırladığım ikinci bir saksı koyuyorum. Ana fidan, ya da ağaçtan uzamış taze bir dalı, tercihan budaklandığı bir yerden ikinci saksıya derince gömüyorum. Ikinci saksıda ana bitkiye bağlı kalmış olarak toprağa daldırılan, bu dalın topraktan yeniden dışarı çıkan kısmı olmak üzere iki uç oluyor. Gömme/ daldırma işlemi bu kadar. Derine gömülmez ise gömülen dal her an dışarı çıkabilir, bunu önlemek için ağırlıkla bastırmayı önerenler olabiliyor, ben sadece biraz uzunca bir kısmı biraz da derine gömüyorum.Önce can suyu veriyorum, sonra diğer çiçeklerle birlikte yeni saksıya da her sabah ya da akşam su veriyorum. Daldırmayı yaz ortasında yaptım ise gelecek ilkbahara kadar ana bitkiden ayırmıyorum yani kesmiyorum. Taşıyacaksam iki saksıyı birlikte taşıyorum.
Gelecek ilkbaharda veya yaz başında yeni bitkinin kendi başına boy attığını bazen de çiçek açtığını görünce daldırma dalı uygun bir yerden kesiyorum. Iki tane yasemin oluyor. Yaseminin Ankara'da kışı geçirmesi zor. Kapalı mekanı sevmiyor. Balkonda ise oldukça büyüyüp ağaçlaşanlar bile donup ölüyorlar. Kışı ancak apartman boşluğunda pencere yanında geçirebiliyor. Hatta kasımda apartman boşluğunda çiçek açmaya devam ediyor.

Bu "Daldırma/Gömme" işlemini yapmak için ideal zaman nedir? Bu mevsim çok mu erken? Bir de üzerinde çiçekler var şimdi. Dökmesini mi beklemek lazım?

peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 10:12   #120
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Günaydın, ilkbahar ve sonbahar genelde bitkilerin ekim zamanıdır. Üzerinde çiçekler bulunduğuna göre siz sıcak iklimde olmalısınız, mayıs ayı henüz ilk bahar olduğundan şimdi denemekten bir zarar gelmez. Kışlarınız ılık ve yağışlı ise denemeyi sonbahar başlangıcında da tekrarlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ana bitkiden uygun yerden dalı keserek ayırma zamanı gelecek ilkbahar olabilir. Benim bilgim sadece deneme kaynaklı uzmanlarımız daha doğru cevaplar vereceklerdir. Çiçeklenmeye başlamış yasemin zaten her gün çiçek açacaktır, dökmesini
beklemeye gerek olduğunu sanmıyorum. Şu anda çiçek açan yaseminiz olduğu için ne mutlu size.

peyker beğendi.

Düzenleyen s.toprak : 30-05-2014 saat 10:13 Neden: bir kelime silindi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024