View Single Post
Eski 13-09-2012, 00:03   #91
güldeste-
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
İki senedir çelikle yasemin üretmek isteyip hep kötü sonuca ulaşıyordum. Tekin Bey'in tarifi moralimi düzeltti, bir dalını kasım ayında saksıya daldırdım, bir süre daha bekleyeceğim.

Bu arada, geçen yaz sonu açan çiçeklerden sonra bir kapsül tohum oluşumunu da değerlendirmek istedim. Tohumların dökülmemesi için ince bir fileyle korumaya aldım ve dalında iyice kurumasını bekledim (süreyi hatırlamıyorum ama bir kaç ayı buldu).

Kurumuş bir çift tohum kapsülü, kapalı haldeyken:
Eklenti 74080

İyice kuruduğu için açılmaya başlamış, birazını ben açtım:
Eklenti 74078

Kapsül çiftinin yarısından çıkan tohum (kapsüller fasulyeye benzediğinden, tohumlar da fasulye gibi bir şey çıkacak sanmıştım, çok şaşırdım):
Eklenti 74079

Altı delikli saksıya, yandaki inşaattan aldığım ince mıcırı döşedim, üzerine de kum doldurdum (kumu yıkayıp kullandım). Kumun üzerine de tohumları koydum.
Eklenti 74081

Üzerine çok ince bir tabaka bahçe toprağı serperek tohumları kapadım, şeffaf naylona hava deliği delik açarak, saksının üzerini kapadım ve beklemeye başladım. Havalar soğuk olduğu için saksıyı evin içinde tuttum. (8 şubat 2009)
Eklenti 74082
Kiraz hanım bizim yasmindede tohum kapsülü oluşmuş sanırım dalında kurumasını bekleyeceğim çoğaltmak için...

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön