agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni408Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2013, 16:12   #241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Ayrıca lenslerle birlikte öyle bir ışık veriyorki bakmak imkansız gibi.

sihirbaz21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 16:22   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Güzel olmuş olmasına da normal kırmızı ve mavi ile pek olmaz o iş, tam verim alamazsınız. Secol bildiğim kadarıyla 660 nm led üretmiyor, 660 yoksa pek bir işe yaramaz, tavsiyem bununla zaman kaybetmeyin, 620 nm'lerin yerine 660nm ekleyin.

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 08:18   #243
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Güzel olmuş olmasına da normal kırmızı ve mavi ile pek olmaz o iş, tam verim alamazsınız. Secol bildiğim kadarıyla 660 nm led üretmiyor, 660 yoksa pek bir işe yaramaz, tavsiyem bununla zaman kaybetmeyin, 620 nm'lerin yerine 660nm ekleyin.
Sn Bountr

Led aydınlatma konusunda bu başlık bana yol gösterdi.Sizlerin paylaşımları ve yorumlarından çok şeyler öğrendim.Açıkçası ledlerin değerleri konusunda pek bilgim yok.Power led olduğunu biliyorum.Normal ledlerden oldukça fazla ışık veriyor ama bitki yetiştirmek için yetirli olurmu bilmiyorum.Artık ilk fideler çıktığında sonucu sizlerle paylaşırım. Birde ısınma sorunu için kullanılan aluminyum soğutucu yeterli olur değilmi.

Eski 25-02-2013, 14:21   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
selam.Ben üniveriste öğrencisiyim ve bir projem var.Ben bu sistemi stadyum çimlerinin daha kısa zamanda istenilen forma erişmesi için kullanmak istiyorum ve bunun enerjisini de güneş pillerinden sağlamak istiyorum ve bu maket bir uygulama olacaktır.Bu projem için 100X100 cm bir çim alanı ışıklandırcam ve diğer alanıda boş bırakcam ve 1 hafta sonunda bu sistemin farkını görmek istiyorum.Bu sistem için kaç led ne çeşit led kullanmam lazım ve enerjiyi güneş enerjisinden sağlayacağım için sistemi besleyecek kaç wattlık bir güneş piline ihtiyacım vardır ve Akü Şarj regülatörü veya MPPT(Maksimum Power Point Tracker)
Led sürücü gbi sistemlere ihtiyacım var mıdır ne tür kullanmak gerekir, yardımcı olursanız çok sevirim. şimdiden teşekkürler

burakgüneş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 15:39   #245
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn burakgüneş,

Bountr nin bitki yetiştirme kabinini baştan sona dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Bountr kendi sisteminde 120-130 watt civarı bir aydınlatma kullandı. Sizin ihtiyacınızı (1m2) tahminim 100-150 watt ışıklandırma yeterli olacaktır.

Kullanılacak power ledlerin güçleri çeşitli olup 1,3,5 watt vs... olup bu ledlerin dalga boyları bu konunun içinde bir çok kez dile getirilmiştir (660nm 440nm vs....)

Eğer güneş paneli ile enerji sağlayacak iseniz

Günlük aydınlatma = 150 watt x 12 saat = 1800 watt yapar.(Aydınlatma uygulayacağınız zamana göre güç ihtiyacı değişecektir.)

Güneş paneli her zaman güneş görmediği için ve her zaman dik açıda güneş almadığı için tam kapasitede çalışmaz günlük ortalama 8 saat tam kapasitede güneş aldığını var sayar isek 1800watt/8saat= 225 watt lık güneş piline ihtiyacın olur.

Senin güneş panelinden aldığın elektriği depolayıp öyle kullanacağını düşünürsem. 1800 watt akü grubu alman lazım. Aküleri güneş panelinden şarj etmek için solar sarj regülatörü almalısın.

Aküden DC elektriği alıp power ledleri besleyeceğin için araya devre alman lazım veya benim yaptığım gibi

Pratik Devre Şemaları

konunun içinde yer alan devreden yapabilirsin.

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 11:04   #246
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn burakgüneş,

Bountr nin bitki yetiştirme kabinini baştan sona dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Bountr kendi sisteminde 120-130 watt civarı bir aydınlatma kullandı. Sizin ihtiyacınızı (1m2) tahminim 100-150 watt ışıklandırma yeterli olacaktır.

Kullanılacak power ledlerin güçleri çeşitli olup 1,3,5 watt vs... olup bu ledlerin dalga boyları bu konunun içinde bir çok kez dile getirilmiştir (660nm 440nm vs....)

Eğer güneş paneli ile enerji sağlayacak iseniz

Günlük aydınlatma = 150 watt x 12 saat = 1800 watt yapar.(Aydınlatma uygulayacağınız zamana göre güç ihtiyacı değişecektir.)

Güneş paneli her zaman güneş görmediği için ve her zaman dik açıda güneş almadığı için tam kapasitede çalışmaz günlük ortalama 8 saat tam kapasitede güneş aldığını var sayar isek 1800watt/8saat= 225 watt lık güneş piline ihtiyacın olur.

Senin güneş panelinden aldığın elektriği depolayıp öyle kullanacağını düşünürsem. 1800 watt akü grubu alman lazım. Aküleri güneş panelinden şarj etmek için solar sarj regülatörü almalısın.

Aküden DC elektriği alıp power ledleri besleyeceğin için araya devre alman lazım veya benim yaptığım gibi

Pratik Devre Şemaları

konunun içinde yer alan devreden yapabilirsin.

Saygılarımla.
Sayın smnvrl;

benim sistemde böyle bir sorun oluştu.siz elektronikten anladığınız için sormak istedim.neden olabilir acaba.fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Eklenen Resimler

smnvrl beğendi.
Eski 01-03-2013, 11:05   #247
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sihirbaz21 Mesajı Göster
Sayın smnvrl;

benim sistemde böyle bir sorun oluştu.siz elektronikten anladığınız için sormak istedim.neden olabilir acaba.fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
ledlerin büşük bir kısmı yanmıyor, yanan az sayıda ledde çok cılız.sistem en fazla 4-5 saat çalıştı.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2013, 11:25   #248
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn sihirbaz21;

Arızayı tespit etmek için öncelikle şunların bilgisini edinmek lazım.

1) Ledlere ilk enerjiyi verdiğinizde tüm ledler çalışmış mıydı ?
2)Bu ledlere enerji veren adaptör veya led sürücünün voltajı,akımı,gücü vs... bilgileri nedir?
3)Ayrıca ledlerin birbirine seri/paralel bağlanma durumu nedir . Seri ve paralel grupların kuruluş düzeni önemli.

Saygılarımla.

Eski 01-03-2013, 13:09   #249
Ağaçsever

Alıntı:
Sn sihirbaz21;

Arızayı tespit etmek için öncelikle şunların bilgisini edinmek lazım.

1) Ledlere ilk enerjiyi verdiğinizde tüm ledler çalışmış mıydı ?
2)Bu ledlere enerji veren adaptör veya led sürücünün voltajı,akımı,gücü vs... bilgileri nedir?
3)Ayrıca ledlerin birbirine seri/paralel bağlanma durumu nedir . Seri ve paralel grupların kuruluş düzeni önemli.

Saygılarımla.
Çok teşekkür ederim ilginize.Şöyleki ledler ilk kullanımda işık verdi, bi 5-6 saat sorunsuz çalıştı.Isınma fazlaydı elbette.aluminyum soğutucu baya ısınmıştı.sonra birden bi baktım güç çok azalmış, ledlerin çoğuda yanmıyor.yanan iki sırada çok cılız.
led sürücü MW mean well marka LPC-60-1050 yazıyor, output +48 v-1050ma max yazmakta.

son soruyu malesef bende bilmiyorum, sadece 18 kırmızı 18 mavi led bağlı olduğunu sistemin toplam gücünün 36watt civarında olduğunu biliyorum.

smnvrl beğendi.
Eski 01-03-2013, 15:12   #250
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn sihirbaz21;

Ledlerin ilk enerji verildiğinde ışık vermiş ve belli süre çalışmış olması ledlerin sağlam olduğuna işaret. Soğutucunun çok fazla ısınmaması gerekir ki sizde fazla ısınmış ve belli süre sonra diğer ledlerin yanmadığını görmüşsünüz ilk aşamada aklıma gelen aşırı ısınmadan ötürü ledlerinizin bir kısmı bozulmuş.

Şimdi hangi ledler bozuldu söylemek zor.Seri bağlantı durumunda oldukları için belki içinden sağlam olanlar çıkabilir.

Şimdi gelelim bu soruna ne neden olmuştur kısmına.

Aşırı ısınmaya sebep, soğutucunun ledleri soğutacak kapasitede olmaması olabilir ama gördüğüm kadarıyla soğutucunuz yapı itibariyle uygun,normal şartlarda 36 watt led grubuna yetmesi lazımdı.

Led sürücünüzü tam anlayamadım çünkü led sürücü demek sabit akım kaynağı demektir 1 watt ledler kullanıldı ise her lede 350 mA akım verilmesi lazımdı. Eger led kombinasyonu yapılırken toplam akım değerine göre bir birleştirilme yapılmadı ise aşırı ısınma ve arkasından bozulma olayı meydana gelmiş olabilir.

Size tavsiyem yapabiliyor iseniz siz yapın olmadı elektronikçiden yardım alın. Voltmetrenin diyot ölçüm modunda, çalışmayan ledlerin her birine ayrı ayrı + ve - ucuna voltmetrenin + ve - uçlarını değdirin eğer kısa devre sesi duyarsanız geçmiş olsun lediniz bozulmuştur ama led de bir ışık görürseniz çalışıyordur. Önce bu uygulama ile ledler sağlam mı bir kontrol edin.

Daha detaylı sorularınız için mesaj yazarsanız telefon ile yardımcı olamaya çalışırım

Saygılarımla.

sihirbaz21 beğendi.
Eski 01-03-2013, 16:09   #251
Ağaçsever

Alıntı:
Sn sihirbaz21;

Ledlerin ilk enerji verildiğinde ışık vermiş ve belli süre çalışmış olması ledlerin sağlam olduğuna işaret. Soğutucunun çok fazla ısınmaması gerekir ki sizde fazla ısınmış ve belli süre sonra diğer ledlerin yanmadığını görmüşsünüz ilk aşamada aklıma gelen aşırı ısınmadan ötürü ledlerinizin bir kısmı bozulmuş.

Şimdi hangi ledler bozuldu söylemek zor.Seri bağlantı durumunda oldukları için belki içinden sağlam olanlar çıkabilir.

Şimdi gelelim bu soruna ne neden olmuştur kısmına.

Aşırı ısınmaya sebep, soğutucunun ledleri soğutacak kapasitede olmaması olabilir ama gördüğüm kadarıyla soğutucunuz yapı itibariyle uygun,normal şartlarda 36 watt led grubuna yetmesi lazımdı.

Led sürücünüzü tam anlayamadım çünkü led sürücü demek sabit akım kaynağı demektir 1 watt ledler kullanıldı ise her lede 350 mA akım verilmesi lazımdı. Eger led kombinasyonu yapılırken toplam akım değerine göre bir birleştirilme yapılmadı ise aşırı ısınma ve arkasından bozulma olayı meydana gelmiş olabilir.

Size tavsiyem yapabiliyor iseniz siz yapın olmadı elektronikçiden yardım alın. Voltmetrenin diyot ölçüm modunda, çalışmayan ledlerin her birine ayrı ayrı + ve - ucuna voltmetrenin + ve - uçlarını değdirin eğer kısa devre sesi duyarsanız geçmiş olsun lediniz bozulmuştur ama led de bir ışık görürseniz çalışıyordur. Önce bu uygulama ile ledler sağlam mı bir kontrol edin.

Daha detaylı sorularınız için mesaj yazarsanız telefon ile yardımcı olamaya çalışırım

Saygılarımla.
sayın smnvrl,

Bu siteden gerçekten çok şey öğrendim.ve öğrenmeyede devam edicem.gerçekten üyeler o kadar kaliteli ve ilgili ki.yorumlarınız için teşekkür ederim.sizin mesajlardan sonra üretici ile irtibata geçtim (açıkcası ben daha basit bağlantı hatası ne bilim çözebileceğim bir sorun bekliyodum ama sizin yorumlardan da anlaşılacağı üzre sorun büyük sanırım ve hatta bazı ledlerin içinde kararma bile ver gibi yanma emaresi sanırım) kargolayın bakalım dediler.gelişmelerden sizi haberdar ederim.zaman ayırıp bilgilendirme yaptığınız için tekrar teşekkür ederim.

Eski 01-03-2013, 16:32   #252
Ağaç Dostu

Geçmiş olsun ledleriniz yanmış, 350 mA vermek gerekirken 1050 mA verip yakmışlar ledleri. Büyük ihtimal hepsi yanmıştır, şu andan itibaren artık daha fala çalıştırmayın. PCB tek parça olduğuna ve sadece iki kablo ile bağlandığına göre hepsi seri bağlı. Güç kaynağını siz mi aldınız yoksa onlar mı bağlayıp gönderdiler? Eğer onlar bu şekilde taktılar ise hata onlarda, ledleri değiştirip uygun, 350 mA'lik güç kaynağı taksınlar. Eğer güç kaynağını siz taktıysanız geçmiş olsun, hiç göndermekle falan uğraşmayın hata sizdedir.

Eski 01-03-2013, 19:30   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Alıntı:
Geçmiş olsun ledleriniz yanmış, 350 mA vermek gerekirken 1050 mA verip yakmışlar ledleri. Büyük ihtimal hepsi yanmıştır, şu andan itibaren artık daha fala çalıştırmayın. PCB tek parça olduğuna ve sadece iki kablo ile bağlandığına göre hepsi seri bağlı. Güç kaynağını siz mi aldınız yoksa onlar mı bağlayıp gönderdiler? Eğer onlar bu şekilde taktılar ise hata onlarda, ledleri değiştirip uygun, 350 mA'lik güç kaynağı taksınlar. Eğer güç kaynağını siz taktıysanız geçmiş olsun, hiç göndermekle falan uğraşmayın hata sizdedir.
Yapan firmanın 350 ma ledlere 1050 ma akım verecek kadar acemice bir iş yapacaklarını zannetmiyorum. Muhakkak 3 lü paralel bağlamışlardır ledleri.
Sanırım bir yerlerde kısa devre falan olmuştur. 1-2 led bozulmuştur ancak.
Led lambayı yaparken başıma gelmişti. 1-2 led bozulunca ledlerin bir bölümü yanmıyor.

smnvrl ve luankrasniqi beğendi.
Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 19:45   #254
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster
Yapan firmanın 350 ma ledlere 1050 ma akım verecek kadar acemice bir iş yapacaklarını zannetmiyorum. Muhakkak 3 lü paralel bağlamışlardır ledleri.
Led lambayı yaparken başıma gelmişti. 1-2 led bozulunca ledlerin bir bölümü yanmıyor.
Sürücünün özelliklerine baktım 48 volt diyor, zaten 36 ledi 48 volt ile çalıştıramazsınız. O halde 3lü paralel bağlanma olasılığı artıyor. Ya lehimlerde bir kopukluk oldu ya da ledlerden biri ya da birkaçı yandı. 2 tane kalem pili seri bağlayıp 3 volt elde ederek ledlere kısa süreliğine dokundurun, ışık veriyorlarsa sağlamdırlar. Bunun dışında ledlerin üzerine elinizle bastırarak, lambaya hafifçe vurarak da lehimleri kontrol edebilirsiniz.

Reytabu ve smnvrl beğendi.
Eski 01-03-2013, 23:32   #255
Ağaçsever

Alıntı:

Sayin bountr,
Driveri devrey yaptirdigim firma gonderdi.acikcasi elektronik bilgim sizler kadar yok.ama firmanin boyle bariz bi hata yapacagini sanmiyorum.gonderdim bugun bakacaklar.isinmaya bagli oabilirmi sizce.gelismelerden haberdar ederim.

Eski 01-03-2013, 23:35   #256
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster
Sayin reytabu,
Sizin tahmin dogru olabilir.bazi ledlein ici yanik gibi.o tum devrey tetikliyor olabilir.gelismeler hakkinda bilgi verebilirim.

smnvrl beğendi.
Eski 03-03-2013, 19:12   #257
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,

Evim az ışık alıyor, yeni çimlenen tohumlara takviye yapmak istiyorum. Şu lamba işime yarar mı?
http://tinyurl.com/ax5der2

teşekkürler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 19:27   #258
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Tiryaki;

Linkte verdiğiniz ürünü inceledim 6 watt aydınlatma gücüne sahip. 2 adet 660nm, 1 adet 445 nm led kullanılmış. Bitti yetiştirmek için işinize yarayacaktır.

Saygılarımla.

Eski 03-03-2013, 21:36   #259
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Arkadaşlar

Kabin yapma fikrinizi forumda paylaşarak, özellikle soğuk ve güneşlenme süresinin çok az olduğu kış ve ilkbaharın ilk aylarında da bitki yetiştirilebileceği konusunda ufkumuzu genişlettiği için Sn Bountr'a teşekkür ediyorum.

İşte Sn Bountr'un önermiş olduğu led kombinasyonunun doğruluğunu kanıtlayan 8 gün önce çimlenmiş domates fidesinin fotoğrafı. Yapay ışıklandırmanın hangi lamba ve renkte lamba ile yapılacağı konusunda son noktayı koyuyorum.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

bountr, smnvrl ve sihirbaz21 beğendi.
Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 14:37   #260
Ağaçsever

Sayın reytabu, bountr ve smnvrl

Üretici arkadaşlar sağolsunlar ürünün arkasında durup mavi ledleri değiştirmişler.sistem şimdi çalışıyor.Acaba böyle sistemlerde tekbir leddeki arıza tüm sistemi tetiklermi.ve böyle bir sistem domates fidesi yetiştirme için yeterli olurmu.

Eski 05-03-2013, 14:39   #261
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sihirbaz21 Mesajı Göster
Sayın reytabu, bountr ve smnvrl

Üretici arkadaşlar sağolsunlar ürünün arkasında durup mavi ledleri değiştirmişler.sistem şimdi çalışıyor.Acaba böyle sistemlerde tekbir leddeki arıza tüm sistemi tetiklermi.ve böyle bir sistem domates fidesi yetiştirme için yeterli olurmu.
ürünün son hali.

Eklenen Resimler

ufuk zengin beğendi.
Eski 05-03-2013, 15:27   #262
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn sihirbaz21;

Sisteminizin tekrar ayağa kalkmasına sevindim. Siz gene de belli aralıklarla ısınma durumunu kontrol edin. Eğer soğutucunun yetersiz kalmasından dolayı sorun yaşadı iseniz tekrarlanabilir. Fazla ısınır ise muhakkak fan eklemesi yapın. Sisteminizde ki ledler bitkileri için uygun dalga boyunda ise bitkilerinizin yetişmemesi için bir engel yok. Sizin sistemdeki ledler arka arkaya seri bağlandığı için tek led in bozulması diğerlerini etkiler.

Fide yetiştirmekte başarılar diliyorum.
Saygılarımla.

Reytabu beğendi.
Eski 05-03-2013, 23:55   #263
Ağaç Dostu

Geçen gün misafirler varken biraz yeşilli de olsa bir tanesini dayanamayıp kesip yedik, gayet lezzetliydi. Tadı, kokusu harika ))

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2013, 00:01   #264
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Bountr,

İşte budur diyorum, süpersiniz Çok güzel olmuşlar. Domatesleri yemek için bir gün kahvaltıya gelelim. Uzun zamandır kabinin resimini paylaşmıyordunuz özledik valla....

Saygılarımla.

bountr ve YeniBON beğendi.
Eski 06-03-2013, 00:30   #265
Ağaç Dostu

Buyrun gelin yeni çiçekler açmaya devam ediyor domatesler, yaza kadar idare eder bizi herhalde

smnvrl beğendi.
Eski 06-03-2013, 09:01   #266
Ağaçsever

Alıntı:
Sn sihirbaz21;

Sisteminizin tekrar ayağa kalkmasına sevindim. Siz gene de belli aralıklarla ısınma durumunu kontrol edin. Eğer soğutucunun yetersiz kalmasından dolayı sorun yaşadı iseniz tekrarlanabilir. Fazla ısınır ise muhakkak fan eklemesi yapın. Sisteminizde ki ledler bitkileri için uygun dalga boyunda ise bitkilerinizin yetişmemesi için bir engel yok. Sizin sistemdeki ledler arka arkaya seri bağlandığı için tek led in bozulması diğerlerini etkiler.

Fide yetiştirmekte başarılar diliyorum.
Saygılarımla.
Sn smnvrl

Sistemin ayağa kalkması benide çok mutlu etti.çünkü hobi amaçlı hevesle yaptığımız bu çalışmalar sekteye uğrayınca insanın hevesi kaçıyor ister istemez.******* sorun aşırı ısınmaya bağlı gibi geldi. Seri bağlı ledlerden bir kısmı gidincede komple sistem gitti yorumlardan anladığım.Sizede kolaylıklar dilerim.

smnvrl beğendi.
Eski 12-03-2013, 21:50   #267
Ağaç Dostu

Geçen hafta kesip yediğim domateslerden biri Tadı, kokusu çok hoş, çok doğal. Marsta koloni kurulursa manav dükkanı açabilirim

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2013, 12:57   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
sayın bountr, kış ortasında domates yetiştirmek, hem de doğal ve hoş kokulu
ve de onu yemek çok çok iyi bir duygu olmalı. ben buna çok sevindim.
başarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 21:56   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2013
sn bountr afiyet olsun
ciceklenmeye kacıncı haftada geciyorsunuz.coğu yere ve besin takvimlerine baktığımda ilk 3 hafta 18/6 3.haftadan sonra 12/12 ye geciyor sizde böylemi yaptınız acaba benim domates,biber ve salatalıklar 2.haftada şuan büyüklüklerine bakarsak 3.haftada ciceklenmeye gecmek icin baya ufaklar.ayrıca genelde toprakta yapılan ama hydroponictede yapılan flushlamayı yaptınız mı ?

YeniBON beğendi.
smtclk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 21:30   #270
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smtclk Mesajı Göster
sn bountr afiyet olsun
ciceklenmeye kacıncı haftada geciyorsunuz.coğu yere ve besin takvimlerine baktığımda ilk 3 hafta 18/6 3.haftadan sonra 12/12 ye geciyor sizde böylemi yaptınız acaba benim domates,biber ve salatalıklar 2.haftada şuan büyüklüklerine bakarsak 3.haftada ciceklenmeye gecmek icin baya ufaklar.ayrıca genelde toprakta yapılan ama hydroponictede yapılan flushlamayı yaptınız mı ?
Salatalık olabilir de domates 3. haftada çiçeklenmez. domatesler meyve tutmaya başladıktan sonra 12-14 saat kadar ayarladım aydınlatmayı. Flushlama yapmadım, googleda aratınca malum bitki için yapıldığını gördüm aman dikkat

Etiketler
domates, hidroponik, ışık, kabin, led

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024