agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni408Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2012, 21:27   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı

Uzun zamandır led ışıklar kullanarak bitki yetiştirme üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Daha önce katlı sistem kullanarak marul ve lolorosso yetiştirdim, güzel sonuçlar aldım. Şimdi de domates, salatalık gibi bitkiler üzerinde denemeler yapmak istiyorum ve bu iş için bir kabin yapmaya karar verdim. Hazır satılan modeller oldukça pahalı, 500-600 tl gibi fiyatlara satılıyor, o yüzden işe bez elbise dolabı alarak başladım: Portatif Dolap, Bez Dolap

Yaklaşık 45 tlye aldım, malzeme kalitesi kötü ama zaten bana iskeleti lazım.. Daha sonra yansıtıcı yüzey olarak kullanmak ve dolabın içini kaplamak üzere mylar film aldım : Mylar Film 7,5 metre Rulo Bunun yarısı yetti bana, hem dolabın dışarı ışık geçirmesini de engellemiş oldu. Dolabın iç kısmını bu filmle kapladım, dış taraflarından iple diktim, yapıştırmadım. Ek parçalarını da bantla birleştirdim.

Odamda yer az olduğu için ancak yatağımın ayak tarafına koyabildim dolabı Altına 3 cmlik strafor koydum izolasyon için, tam geldi. Arkasına duvar tarafına da 2 tane 1 cmlik strafor koydum. Bir ucundan da zaten kalorifer peteğine değiyor. İçine 3 tane 25 litrelik saklama kabı koydum, onlar da tam oturdu.

Daha önceden tohumdan filizlendirdiğim ve yine led ışıklarla büyüttüğüm 3 domates ve 3 salatalık fidemi bu sisteme aldım. Kapların içini yaklaşık 20-22 litre su ile doldurduktan sonra EC ve pH ayarlamalarını yaptım. Hepsinin içine tam oturacak ebatta strafordan kesip üzerlerine delik açtım. Fideleri deliklere tek tek yerleştirdim.

Ledleri pcbye 4 kırmızı (660 nm), 1 mavi (445 nm) olacak şekilde dizdim. 4*2,2=8,8 volt 8,8+3,2= 12 volt hesabıyla dizdim, yanlışım varsa düzeltiniz. Kırmızılar 2.2 volt, maviler 3.2 voltta çalışıyor, 1 watt olanlarından kullandım. Soğutucu olarak alüminyum profil kullanacaktım ama vakit bulup da alamayınca eski bozuk mini fırının parçasını kullanmaya karar verdim. Kalın sert çelik bir parça, 4 yanına delik açtım asmak için ve pcbleri üzerine termal yapıştırıcıyla yapıştırdım.

Daha sonra 4 tane 740 nm kızıl ötesi ve 3 tane daha mavi (460 nm) led ekledim. 740 nm fotosentezin etkinliğini arttırıyor, gövde büyümesine, yaprak kalınlaşmasına ve çiçeklenmeye pozitif etki yapıyor. Mavi ışık da büyüme evresinde gerekli ve köklenmeyi arttırıyor.

Bunun aynısından bir tane daha yaptım, daha sonra onu da ekleyeceğim. Üstlerine soğutmaya yardımcı olması için birer fan ekledim. Neredeyse hiç ısınma olmuyor.

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 21:33   #2
Ağaç Dostu

4 günde köklerde ve gövdede belirgin bir büyüme oldu.

Şu an sadece 2 kutu dolu, diğer 3. kutu boş, onda da ya kavun ya da biber düşünüyorum. Tavsiye ve eleştirilerinize açığım. İleriki zamanlarda fotoğraflar eklemeye devam edeceğim. İnşallah bol ürün alırım

Eski 10-12-2012, 21:47   #3
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sayfanız ve yeni çalışmanız hayırlı olsun. Büyük emeklerle oluşturduğunuz çalışmanız ve bitkileriniz umarım istediğiniz şekilde sonuca ulaşır. Bu sayede bizlerde sizden birşeyler öğrenebiliriz. İlgiyle yeni çalışmalarınızı takip edeceğim.

iyibirinsan beğendi.
nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 21:49   #4
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın nikomedia.

Eski 11-12-2012, 18:34   #5
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn bountr,

Yaptığınız kabin gerçekten çok güzel bir proje,hele ki bu projeye gelinceye kadar edindiğiniz bilgi ve tecrübe çok değerli.Paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

iyibirinsan beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 18:59   #6
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn bountr,
Size merak ettiğin bir iki soruyu sormak istiyorum.
1) Kabin içindeki aydınlatma 24 saat mi açık kalmaktadır.Yoksa belli zaman aralıklarında mı ?
2)Bu kullandığınız ledlerin marka-fiyat-alınacak yer konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz?
3)Led aydınlatmanın voltajı 12 ,gücü 60 watt civarı sanırım peki bu ledleri sürmek için akım sınırlandırıcı veya özel bir devre kullanıyor musunuz?

Sorularım çok oldu kusura bakmayın.

mrduran, iyibirinsan ve sep beğendi.
Eski 11-12-2012, 19:07   #7
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Tebrikler hep böyle bir şey yapılabilir mi diye düşünmüştüm. Ellerinize sağlık. Harika bir çalışma olmuş..Takipteyim. Eşimden bana da yapmasını isteyeceğim..

iyibirinsan beğendi.
Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 20:54   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn bountr,
Size merak ettiğin bir iki soruyu sormak istiyorum.
1) Kabin içindeki aydınlatma 24 saat mi açık kalmaktadır.Yoksa belli zaman aralıklarında mı ?
2)Bu kullandığınız ledlerin marka-fiyat-alınacak yer konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz?
3)Led aydınlatmanın voltajı 12 ,gücü 60 watt civarı sanırım peki bu ledleri sürmek için akım sınırlandırıcı veya özel bir devre kullanıyor musunuz?

Sorularım çok oldu kusura bakmayın.
Aydınlatma büyüme evresinde 16 saat, çiçeklenme evresinde 12 saat oluyor, en azından marihuana yetiştirenler böyle yapıyor evet doğru okudunuz maalesef bu işin üstadları Amerika'da evlerinde marihuana yetiştirenler olduğu için onların bilgilerinden istifade ediyorum. Ledleri ebayden aldım, marka olarak değil de dalga boyu olarak satılıyor, fiyatlar genelde 660 nmler 1-1,5 dolar arası, maviler biraz daha ucuz. Pcb vs diğer elektronik malzemeleri Karaköy'den aldım. Akım sınırlandırıcı kullanmadım, aslında kullansam daha iyi olacak ama 60 watt için akım sınırlama devresi pahalıya geliyor. O yüzden bendeki 12 volt 29A led sürücüyü kullanıyorum, ısınma yapmıyor fazla. Sn Ayşiş, size de teşekkürler.

Eski 11-12-2012, 21:40   #9
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Aydınlatma büyüme evresinde 16 saat, çiçeklenme evresinde 12 saat oluyor, en azından marihuana yetiştirenler böyle yapıyor evet doğru okudunuz maalesef bu işin üstadları Amerika'da evlerinde marihuana yetiştirenler olduğu için onların bilgilerinden istifade ediyorum. Ledleri ebayden aldım, marka olarak değil de dalga boyu olarak satılıyor, fiyatlar genelde 660 nmler 1-1,5 dolar arası, maviler biraz daha ucuz. Pcb vs diğer elektronik malzemeleri Karaköy'den aldım. Akım sınırlandırıcı kullanmadım, aslında kullansam daha iyi olacak ama 60 watt için akım sınırlama devresi pahalıya geliyor. O yüzden bendeki 12 volt 29A led sürücüyü kullanıyorum, ısınma yapmıyor fazla. Sn Ayşiş, size de teşekkürler.

Merhaba bountr,
Ebayden aldiginizda gumruge takildi mi acaba ?
Tesekkurler

iyibirinsan beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 22:03   #10
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Niye ebay Türkiye de yok mu? Ebaydan almanın başka nedeni var mı?

iyibirinsan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 23:06   #11
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn ismail bey,
Bu tur özel ledleri bulmak türkiyede biraz zor bu konuda çok uzman bir yere giderseniz **** markalı bir ürün tercih ederseniz ancak o zaman istediğiniz dalga boylarında led bulmak mümkün tabi epey bir fiyat istediklerini söylemeliyim,eğer üstadlarımız bu özel ledlerin satıldığı yerlere bizi yönlendirir iseler buralardan almak daha iyi olacaktır.

iyibirinsan beğendi.
Eski 11-12-2012, 23:31   #12
Ağaç Dostu

Ebayden almamın sebebi bu ledlerden Türkiye'de satan yer pek yok, olan da pahalı satıyor. Ledler gümrüğe takılmadı, ben parça parça almıştım 7-8 aydan beri, toplu aldığım zaman da üzerine 30 dolar yaz diye söyledim ebaydeki adama, o da sağolsun 2 dolar yazmış , 'vur dediysek öldür demedim'in İngilizcesi nasıl denir diye düşündüm . Sonra Karaköyde bir firma buldum : 1W Edixeon S Serisi LED SERIES - EDIXEON SERIES Edison Opto Corporation Turkey ::: Galata Elektronik Sanayi internetten de satışları var ama dediğim gibi biraz daha pahalıya geliyor, 1,3 dolar +kdv . Karaköye gitme imkanınız varsa daha ucuza alabilirsiniz. Deep red, ya da 660 nanometre diye soracaksınız. Maviyi de deep blue diye.

sonerf, SAGEN, mrduran ve 2 kişi beğendi.
Eski 11-12-2012, 23:31   #13
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Uzun zamandır led ışıklar kullanarak bitki yetiştirme üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Daha önce katlı sistem kullanarak marul ve lolorosso yetiştirdim, güzel sonuçlar aldım. Şimdi de domates, salatalık gibi bitkiler üzerinde denemeler yapmak istiyorum ve bu iş için bir kabin yapmaya karar verdim. Hazır satılan modeller oldukça pahalı, 500-600 tl gibi fiyatlara satılıyor, o yüzden işe bez elbise dolabı alarak başladım: Portatif Dolap, Bez Dolap

Yaklaşık 45 tlye aldım, malzeme kalitesi kötü ama zaten bana iskeleti lazım.. Daha sonra yansıtıcı yüzey olarak kullanmak ve dolabın içini kaplamak üzere mylar film aldım : Mylar Film 7,5 metre Rulo Bunun yarısı yetti bana, hem dolabın dışarı ışık geçirmesini de engellemiş oldu. Dolabın iç kısmını bu filmle kapladım, dış taraflarından iple diktim, yapıştırmadım. Ek parçalarını da bantla birleştirdim.

Odamda yer az olduğu için ancak yatağımın ayak tarafına koyabildim dolabı Altına 3 cmlik strafor koydum izolasyon için, tam geldi. Arkasına duvar tarafına da 2 tane 1 cmlik strafor koydum. Bir ucundan da zaten kalorifer peteğine değiyor. İçine 3 tane 25 litrelik saklama kabı koydum, onlar da tam oturdu.

Daha önceden tohumdan filizlendirdiğim ve yine led ışıklarla büyüttüğüm 3 domates ve 3 salatalık fidemi bu sisteme aldım. Kapların içini yaklaşık 20-22 litre su ile doldurduktan sonra EC ve pH ayarlamalarını yaptım. Hepsinin içine tam oturacak ebatta strafordan kesip üzerlerine delik açtım. Fideleri deliklere tek tek yerleştirdim.

Ledleri pcbye 4 kırmızı (660 nm), 1 mavi (445 nm) olacak şekilde dizdim. 4*2,2=8,8 volt 8,8+3,2= 12 volt hesabıyla dizdim, yanlışım varsa düzeltiniz. Kırmızılar 2.2 volt, maviler 3.2 voltta çalışıyor, 1 watt olanlarından kullandım. Soğutucu olarak alüminyum profil kullanacaktım ama vakit bulup da alamayınca eski bozuk mini fırının parçasını kullanmaya karar verdim. Kalın sert çelik bir parça, 4 yanına delik açtım asmak için ve pcbleri üzerine termal yapıştırıcıyla yapıştırdım.

Daha sonra 4 tane 740 nm kızıl ötesi ve 3 tane daha mavi (460 nm) led ekledim. 740 nm fotosentezin etkinliğini arttırıyor, gövde büyümesine, yaprak kalınlaşmasına ve çiçeklenmeye pozitif etki yapıyor. Mavi ışık da büyüme evresinde gerekli ve köklenmeyi arttırıyor.

Bunun aynısından bir tane daha yaptım, daha sonra onu da ekleyeceğim. Üstlerine soğutmaya yardımcı olması için birer fan ekledim. Neredeyse hiç ısınma olmuyor.
Sayın BOUNTR;

Gerçekten güzel çalışma olmuş ellerinize emeğinize sağlık. Şu an incelemedeyim size bu konuyla ilgili fikir almak açısından sorularım olacak.

SAYGILARIMLA.

iyibirinsan beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 23:43   #14
Ağaç Dostu

Işıkla bitki yetiştirme çalışmalarımız için diğer konuya da bakabilirsiniz : Bitkiler için Yapay Işık

mrduran ve iyibirinsan beğendi.
Eski 12-12-2012, 22:19   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Alıntı:
Ebayden almamın sebebi bu ledlerden Türkiye'de satan yer pek yok, olan da pahalı satıyor. Ledler gümrüğe takılmadı, ben parça parça almıştım 7-8 aydan beri, toplu aldığım zaman da üzerine 30 dolar yaz diye söyledim ebaydeki adama, o da sağolsun 2 dolar yazmış , 'vur dediysek öldür demedim'in İngilizcesi nasıl denir diye düşündüm . Sonra Karaköyde bir firma buldum : 1W Edixeon S Serisi LED SERIES - EDIXEON SERIES Edison Opto Corporation Turkey ::: Galata Elektronik Sanayi internetten de satışları var ama dediğim gibi biraz daha pahalıya geliyor, 1,3 dolar +kdv . Karaköye gitme imkanınız varsa daha ucuza alabilirsiniz. Deep red, ya da 660 nanometre diye soracaksınız. Maviyi de deep blue diye.
ağzım açık kaldı çok beğendim. peki bu size ne kadar mal oldu ? birde bitkilerin temiz havaya ihtiyacı yokmu acaba bunu nasıl karşıladınız sanıyorum her yeri kapalı ?

smnvrl ve iyibirinsan beğendi.
ngizemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 23:34   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngizemt Mesajı Göster
ağzım açık kaldı çok beğendim. peki bu size ne kadar mal oldu ? birde bitkilerin temiz havaya ihtiyacı yokmu acaba bunu nasıl karşıladınız sanıyorum her yeri kapalı ?
300-400 tl gibi bir maliyeti olmuştur, hesaplamadım, çoğu malzemeyi daha önceden toplu almıştım zaten led, pcb vs. Aslında yan tarafından bir fan koymayı düşünüyordum ama nasıl olsa suya hava verdiğim için oradan alır havasını diye şimdilik uğraşmadım fakat sanırım bitkiler büyüdükçe fan şart olacak.

Eski 12-12-2012, 23:58   #17
Ağaç Dostu

Bugünkü halleri, 2 günde biraz büyümüşler

Eski 13-12-2012, 00:00   #18
Ağaç Dostu

Diğer boş kutuya da 3 tane kavun fidesi ekledim, o yüzden ikinci aydınlatmayı da taktım. Ne kadar ekmek, o kadar köfte

Eski 13-12-2012, 01:03   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Alıntı:
300-400 tl gibi bir maliyeti olmuştur, hesaplamadım, çoğu malzemeyi daha önceden toplu almıştım zaten led, pcb vs. Aslında yan tarafından bir fan koymayı düşünüyordum ama nasıl olsa suya hava verdiğim için oradan alır havasını diye şimdilik uğraşmadım fakat sanırım bitkiler büyüdükçe fan şart olacak.
biraz fazlaymış bu hobiye yeni başladım sanırm şimdilik balkonumda güneşle devam edicem kış gelince diye istemiştim ama malesf bu ledleri yapma becerim yok acaba satılmaz mı nerde bulabilrim ? kaç w luk almam gerekiyor nerden bilgi alabilirim.

iyibirinsan beğendi.
ngizemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 01:11   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngizemt Mesajı Göster
biraz fazlaymış bu hobiye yeni başladım sanırm şimdilik balkonumda güneşle devam edicem kış gelince diye istemiştim ama malesf bu ledleri yapma becerim yok acaba satılmaz mı nerde bulabilrim ? kaç w luk almam gerekiyor nerden bilgi alabilirim.
Bence siz güneşle devam edin 2-3 ay sıkın dişinizi yoksa bunları hazır almaya kalkarsanız 2-3bin liranız gider benden söylemesi O kabinin hazırı en az 600 lira civarında, ledler de ondan aşağı kalmaz. Aslında illa da kabin yapmaya gerek yok, bitkilerin üstüne ledleri koysanız aynı işi görür, amaç aydınlatma yapmak. Benim sistem şu an 120-130 watt civarı oldu. Hazır satılanı: Hydro Led 3w x 84 252w Profesyonel Led Bitki Yetiştirme Lambası

SAGEN, mrduran, smnvrl ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-12-2012, 01:30   #21
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Bountr,
Bitkileriniz 2 günde çok iyi bir gelişim göstermişler.Bitki ne istiyorsa tam anlamıyla onu veriyorsunuz .Mahsülleri yakında görüp iyice şaşırmayı bekliyorum.

mrduran ve iyibirinsan beğendi.
Eski 13-12-2012, 01:41   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Bountr,
Bitkileriniz 2 günde çok iyi bir gelişim göstermişler.Bitki ne istiyorsa tam anlamıyla onu veriyorsunuz .Mahsülleri yakında görüp iyice şaşırmayı bekliyorum.
Benim de beklentim ve arzum o yönde, inşallah o günleri de görürüz

iyibirinsan beğendi.
Eski 13-12-2012, 08:23   #23
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın BOUNTR;

Birkaç sorum olacak konuyla alakalı,

1) ebey üzerinden led'lerin tanesini kaça aldınız?
2) gümrükten geçerken ayrıca bir vergi veya herhangi ilave bir bedel ödediniz mi?
3) Ürünler geldiğinde size gümrükten haber mi veriliyor?
4) Siparişiniz eve kadar teslimmi geldi (yurt içi kargo firmalarının yaptığı gibi) yoksa siz mi gümrükten gidip aldınız?

Şimdilik bu kadar tekrar görüşmek üzere.

SAYGILARIMLA.

iyibirinsan beğendi.
Eski 13-12-2012, 13:37   #24
Ağaç Dostu

Ledlerin tanesi 1-1.5 dolar arası değişiyor, bir sürü satıcı var, hangisinden isterseniz alıyorsunuz. 75 dolara kadar gümrüğe takılmıyor, o yüzden satıcıya söylüyorsunuz düşük bir bedel yazıyor paketin üstüne. Ürünü aldığınız zaman satıcıdan takip kodunu isteyin, ptt'nin sitesinden takip edebiliyorsunuz. Siparişleri ptt getiriyor.

SAGEN, iyibirinsan ve HakanG beğendi.
Eski 13-12-2012, 13:59   #25
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Ledlerin tanesi 1-1.5 dolar arası değişiyor, bir sürü satıcı var, hangisinden isterseniz alıyorsunuz. 75 dolara kadar gümrüğe takılmıyor, o yüzden satıcıya söylüyorsunuz düşük bir bedel yazıyor paketin üstüne. Ürünü aldığınız zaman satıcıdan takip kodunu isteyin, ptt'nin sitesinden takip edebiliyorsunuz. Siparişleri ptt getiriyor.
Sayın BOUNTR;

Açıklama ve bilgi için teşekkür ederim. Farklı dalga boylarıyla bir an önce orkidelerimin daha iyi gelişmesi için çalışma yapmam gerekiyor.
Bu arada Karaköy'de bulabilirsek yurt dışından getirtmekten daha avantajlı olabilir mi sizce?

SAYGILARIMLA.

iyibirinsan beğendi.
Eski 13-12-2012, 14:15   #26
Ağaç Dostu

Yukarıda yazdım ya, tek bir yerde buldum o da 1.3 dolar+kdv. 100 taneden fazla alırsanız bayağı indirim yaparlar. Benim dolaşmadığım dükkan kalmadı Karaköy'de.

Eski 13-12-2012, 14:41   #27
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Karaköyde yoksa İzmir Çankayada da yoktur herhalde.Buralarda varsa alıp gönderebilirim.

Eski 13-12-2012, 18:00   #28
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
2012 yılı mart ayı ortalarında domates tohumlarımı çimlendirmek ve eksik olan gün ışığını tamamlamak üzere eşimden aydınlatma yapmasını istemiştim.
Sitemizin fide yapımı kosundaki bölümde okuduğumuz kadarıyla bana evdeki mevcut IKEA dan aldığımız rafa floresan takmak suretiyle bir sistem yapmıştı. Oldukça da faydalanmıştım.
İşte resimleri..
Name:  P1050597-800.jpg
Views: 51700
Size:  57.3 KB

Name:  P1050598-800.jpg
Views: 50248
Size:  36.3 KB

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 20:50   #29
Ağaç Dostu

Yan taraftan havalandırma ekledim az önce, altına da 2 kat sineklik koydum böcek, toz vs girmesin çalışmıyorken diye. Ayşiş Hanım fideler güzel çıkmış, sonra ne oldular? Florasan zaten kullanılıyor uzun zamandan beri bu tarz sistemlerde, özellikle akvaryumlarda.

Sakaki, SAGEN, smnvrl ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-12-2012, 21:36   #30
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn bountr,
Havalandırma güzel olmuş süreklimi çalışıyor belli bir periyoda bağladınız mı?pic programlama falan yapıyor musunuz? daha da mükemmele yolculuk devam ediyor.....

iyibirinsan beğendi.

Etiketler
domates, hidroponik, ışık, kabin, led

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024