agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2013, 19:26   #1171
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Torf, göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümlü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.

Torf, organik bir toprak düzenleyicidir. Köklerin etrafındaki toprağın hava ve nemliliğini düzenleyerek ideal bir büyüme ortamı sağlar. Besin maddesi içermez.Saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir. Lifli yapıda olup, pH 5,5 - 6,5 aralığındadır.

Torf ya da diğer adıyla turba toprağı nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle Sphagnum denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.Van Torf turba yatakları 350 cm kalınlığında binlerce yılda oluşmuş kaliteli Torf Turba oluşumudur.

Kimyasal özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]Türlere göre değişkenlik göstersede torf ph'ı asit karakterlidir. Türkiye'deki torflar 4 ile 7 ph derecesinde olabilirler.Van Torf ve turba rezervi doğal Ph 6.00 dır. 1992 yılında Türkiye Çeltek'te yapılan bir araştırmada torfun yapısındaki mikro element miktarları; 2195 ppm Fe, 13 ppm Cu, 38 ppm Mn, 32 ppm Zn şeklinde belirlerken; makro besin elementlerini ; % 1.186 total N, % 0.215 P, 1800 ppm K, 2800 ppm Ca, 1620 ppm Mg, 200 ppm Na düzeyinde tespit edilmiştir.

Su tutma kapasitesi yüksektir.
Havalanma kapasitesi yüksektir.
Hastalık ve haşere taşımaz.
Ec ve pH'sı değişkendir.
Her türlü bitki yetiştirmeye uygundur.
Hacim olarak hafiftir.
Harç yapımı için çok elverişlidir.
Gerekli besin maddeleri ilave edilebilir.
%100 doğal bir maddedir

DENİZ YOSUNU ÖZELLİKLERİ
Deniz yosunundan elde edilen organik bir maddedir.
Kök gelişimini artırarak bitkinin topraktaki su ve besin maddelerinden daha iyi yararlanmasını sağlar
Tohumların çimlenme kabiliyetini artırır.
Bitkilerde sürgün oluşumu ve çiçeklenmeyi teşvik eder .
Bitkilerde Klorofil oluşumunu hızlandırarak yeşil aksamın artmasını sağlar.fotosentezi teşvik eder.
çeliklerin daha kolay köklenmesini sağlar.
DENİZ YOSUNU GÜBRESİ zayıf asit ve alkali karakterli pestisitlerle kullanıldığında etkinliği artırır.

Organik Madde 50
Alginik Asit 5
Mannitol 2
Cytokinin ve Gibberellin 6 ppm
Suda çözünür Potasyumoksit (K2O) 10
pH 8-10

iyibirinsan beğendi.
erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 19:41   #1172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Cool çok teşekkür ederim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
Torf, göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümlü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.

Torf, organik bir toprak düzenleyicidir. Köklerin etrafındaki toprağın hava ve nemliliğini düzenleyerek ideal bir büyüme ortamı sağlar. Besin maddesi içermez.Saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir. Lifli yapıda olup, pH 5,5 - 6,5 aralığındadır.

Torf ya da diğer adıyla turba toprağı nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle Sphagnum denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.Van Torf turba yatakları 350 cm kalınlığında binlerce yılda oluşmuş kaliteli Torf Turba oluşumudur.

Kimyasal özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]Türlere göre değişkenlik göstersede torf ph'ı asit karakterlidir. Türkiye'deki torflar 4 ile 7 ph derecesinde olabilirler.Van Torf ve turba rezervi doğal Ph 6.00 dır. 1992 yılında Türkiye Çeltek'te yapılan bir araştırmada torfun yapısındaki mikro element miktarları; 2195 ppm Fe, 13 ppm Cu, 38 ppm Mn, 32 ppm Zn şeklinde belirlerken; makro besin elementlerini ; % 1.186 total N, % 0.215 P, 1800 ppm K, 2800 ppm Ca, 1620 ppm Mg, 200 ppm Na düzeyinde tespit edilmiştir.

Su tutma kapasitesi yüksektir.
Havalanma kapasitesi yüksektir.
Hastalık ve haşere taşımaz.
Ec ve pH'sı değişkendir.
Her türlü bitki yetiştirmeye uygundur.
Hacim olarak hafiftir.
Harç yapımı için çok elverişlidir.
Gerekli besin maddeleri ilave edilebilir.
%100 doğal bir maddedir

DENİZ YOSUNU ÖZELLİKLERİ
Deniz yosunundan elde edilen organik bir maddedir.
Kök gelişimini artırarak bitkinin topraktaki su ve besin maddelerinden daha iyi yararlanmasını sağlar
Tohumların çimlenme kabiliyetini artırır.
Bitkilerde sürgün oluşumu ve çiçeklenmeyi teşvik eder .
Bitkilerde Klorofil oluşumunu hızlandırarak yeşil aksamın artmasını sağlar.fotosentezi teşvik eder.
çeliklerin daha kolay köklenmesini sağlar.
DENİZ YOSUNU GÜBRESİ zayıf asit ve alkali karakterli pestisitlerle kullanıldığında etkinliği artırır.

Organik Madde 50
Alginik Asit 5
Mannitol 2
Cytokinin ve Gibberellin 6 ppm
Suda çözünür Potasyumoksit (K2O) 10
pH 8-10
çok teşekkür ederim güzel bilgiler için

iyibirinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 17:19   #1173
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Yardım edebilecek biri varmı. Ben 1 ay önce Cennet elması tohumu dikmiştim çıkmış ama ters dikmişim. Yeşil yeri alttan tohumu ittirmiş söküp çevirsem ölürmü. Lütfen yardımcı olun.

yeşilkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 17:59   #1174
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bence hiç ellemeyin. Sakın dokunmayın. Tamam mı..

NOT; Tohumu tamamen ittirip toprak yüzeyine açığa çıkardıysa biraz bastırın, üzerini toprakla örtün. Kökler de, göv de yolunu bulacaktır.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 26-12-2013 saat 18:02 Neden: NOT; kısmı eklendi
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 23:35   #1175
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Çok teşakkür ederim Sn Cumhur Tonba üzerini kapattım.

yeşilkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 12:45   #1176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Yazın bahçeme dikeceğim fideleri kendi tohumlarım dan üretmek istiyorum evimin cam balkonu var cam balkonda bu iş sera yapmadan yapabilir miyim.
Ne yapmalıyım
Şubat sonu Mart başı çimlendirip mayıs sonu dikmek istiyorum.
Ev Ankara Batıkentte bahçe Ankara Kalecik ilçesinde

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 10:43   #1177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar 1bucuk ay kadaar once nar ektim 15 tane kadar tohum k8ydum 12 tanesi ckti ufak bir bardaktalar ayirmalimiyim

Eklenen Resimler

swit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 00:32   #1178
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi swit Mesajı Göster
Merhabalar 1bucuk ay kadaar once nar ektim 15 tane kadar tohum k8ydum 12 tanesi ckti ufak bir bardaktalar ayirmalimiyim
Henüz çok narinler, ellemeyin. Aydınlık bir yerde dursunlar, doğrudan güneş ışığından kaçının. Bahara kadar sabredin.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 11:30   #1179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Merhaba, çam tohumu ekmiştim burayı takip ederek nasıl bir süreç izleyeceğimi öğrendim ve çimlendirmeyi başardım.Şuan bu fotoğraftaki halde bu aşamadan sonra nasıl bir bakım nasıl sulama yapmam gerek, hala fısfısla mı sulamalıyım.Ayrıca tek tük de olsa sineklenme başladı nasıl önlem alabilirim daha fazla çoğalmadan ?

Eklenen Resimler

slnust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 13:41   #1180
Yeni Üye

asdas60's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Arkadaşlar;
ben de evde karaçam, mavi ladin, toros sediri, ardıç ve japon akçaağacı gibi ağaçları tohumdan üretmeyi deniyorum.
önce + 4 derecede buzdolabında bekletme ssonra oda veya balkonda bekletme gibi
siz nasıl bir yöntem tavsiye ederesiniz.
Ayrıca " protecet forte 80 wp" mantar ilacı'nı nasıl kullanmalıyım.

asdas60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 15:50   #1181
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Bende bonsai olabilmeleri için Çin Ardıcı ve Japon sedir ağacı tohumlarını soğuk uygulama yapmayı düşünüyorum. İşlemlere başladım uygulanması gerektiği gibi tohumları işleme aldım, 24 saat sonra tohumları perlitin içine koyup ardından buzdolabında tutmayı düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 12:37   #1182
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Bu yıl tohum takas etkinliğinden edindiğim çörek otu çiçeği,nakkaş sarmaşığı,çıbrıka gibi tohumlarımı (kıymetli olmaları sebebiyle) bir türlü dikim zamanına karar veremedim.Salihli de oturuyorum.Teşekkürler.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 16:15   #1183
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Bu yıl tohum takas etkinliğinden edindiğim çörek otu çiçeği,nakkaş sarmaşığı,çıbrıka gibi tohumlarımı (kıymetli olmaları sebebiyle) bir türlü dikim zamanına karar veremedim.Salihli de oturuyorum.Teşekkürler.
Çörekotunu doğrudan büyüyeceği yere ekin, şaşırtma istemiyor. İstanbul'da yazdan dökülen tohumlar seneye çimleniyor, bu nedenle havaların ısınmasını çok beklemeyin ama kış ortasında da ekilir mi bilemedim. Ben olsam sizin orada şubat sonunda (İstanbulda martta) ekerdim. Diğer tohumlarınız için tecrübem yok.

esgül73 beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 21:45   #1184
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Teşekkür ederim Sayın Kiraz.Domates,biberde tohumdan tecrübem var ama çiçek türü tohumları bilemedim.Ziyan etmek istemem.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 21:31   #1185
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Yazın bahçeme dikeceğim fideleri kendi tohumlarım dan üretmek istiyorum evimin cam balkonu var cam balkonda bu iş sera yapmadan yapabilir miyim.
Ne yapmalıyım
Şubat sonu Mart başı çimlendirip mayıs sonu dikmek istiyorum.
Ev Ankara Batıkentte bahçe Ankara Kalecik ilçesinde
Sayın Orhank,
Fideleri kendi tohumlarından yetiştirirseniz aynı özellikte fidan elde edemezsiniz. Açılma olur. Daha sonra istediğiniz özellikte fidandan aşı yaparım derseniz olur.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:51   #1186
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Öncelikle selamlar,

Benim kafamda bir kaç soru işareti var. Bu konuda deneyimli kişilerden yardımlarını, bilgilerini beklemekteyim. Tohumların ekilip çıkana kadar diyelim 1 hafta, şaşırtmaya kadar 2 hafta ve bundan ayrı olarak günde 16 saat ışık vereceğiz. Fakat bu sürede bu torf kurumuyor mu acaba? Ya da ne gibi bir işlem yapıyoruz kurumaması için? Bir de ben torf aldım acaba bu torfta çimlendirme yapabilir miyim? Son olarakta İstanbul'da seramız da yoksa ne zaman çimlendirme yapabiliriz?

Eklenen Resimler

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 09:53   #1187
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çimlenme ve şaşırtma süresi her tohum için değişiyor ama iki haftada şaşırtma bir çok bitki için çok kısa bir süre, daha çok zaman alacak. Bu süre zarfında toprağı kontrol edip yeterli nemin olmasını sağlamanız gerekir. Fıs fıs ile ya da çok dikkatli bir şekilde dar ağızlı bir kapla sulayabilirsiniz. Tamamen kurutmayın ama çok da sulamayın, çok su iletohumları çürütebilirsiniz. Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler başlığından çimlendirme bilgilerini alabilirsiniz.

Uygun torfta çimlendirme yapabilirsiniz ama besin takviyesi yoksa şaşırtma sırasında uygun toprağa geçirmeniz gerekir. Seranız yoksa iç mekanda çok aydınlık cam kenarı, daha soğuğa dayanıklı bitkiler için dışarıda üstü kapalı kaplarda çimlendirebilirsiniz. Tohumlarınız için uygun çimlenme sıcaklıklarını öğrenebilirseniz daha doğru karar verebilirsiniz. Yukarıda verdiğim başlıkta çimlendirme ortamı hakkında değişik bilgiler bulabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 10:28   #1188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
****** burdan bir arkadasın bir çimleme ve sasırtma üzerine bir videosunu izlemiştim.. şimdi bulamıyorum o videoyu, yardımcı olurmusunuz. bilen varsa.

lookcool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 10:29   #1189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler cok uzak degilmiş buldum..

lookcool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 11:45   #1190
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Çimlenme ve şaşırtma süresi her tohum için değişiyor ama iki haftada şaşırtma bir çok bitki için çok kısa bir süre, daha çok zaman alacak. Bu süre zarfında toprağı kontrol edip yeterli nemin olmasını sağlamanız gerekir. Fıs fıs ile ya da çok dikkatli bir şekilde dar ağızlı bir kapla sulayabilirsiniz. Tamamen kurutmayın ama çok da sulamayın, çok su iletohumları çürütebilirsiniz. Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler başlığından çimlendirme bilgilerini alabilirsiniz.

Uygun torfta çimlendirme yapabilirsiniz ama besin takviyesi yoksa şaşırtma sırasında uygun toprağa geçirmeniz gerekir. Seranız yoksa iç mekanda çok aydınlık cam kenarı, daha soğuğa dayanıklı bitkiler için dışarıda üstü kapalı kaplarda çimlendirebilirsiniz. Tohumlarınız için uygun çimlenme sıcaklıklarını öğrenebilirseniz daha doğru karar verebilirsiniz. Yukarıda verdiğim başlıkta çimlendirme ortamı hakkında değişik bilgiler bulabilirsiniz.
Sayın Kiraz;

Ben dediğiniz konuyu tamamen okumuştum zaten. Anlamadığım bir kaç yer vardı onları sordum. Fısfısla sulayıp nemli kalmasını sağlıyormuşuz demekki teşekkür ederim.

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 19:47   #1191
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Cennet elması tohumu dikmek istiyorum.

Ancak bazı bitkilerin tohumdan yetiştirildiğinde mutlaka aşılanması gerekiyor. Çok az bitki aşı gerektirmeden ana bitki özelliklerini taşıdığını öğrendim.

Sorum şu. Cennet elmasında durum nedir. Tohumdan çıkacak bitki anasına benzeyecek tıpkısı olacak mı yoksa o da aşı mı isteyecek?

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 13:00   #1192
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Domatees ve mevsimlik çiçek tohumlarını ne zaman ekiyoruz? Geçen sene erken ektiğim halde domatesi agustos ayında yemeye başladık. Çiçeklerimde çok geç açmıştı. Daha erken ürün almanın bir yolu var mı?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 18:36   #1193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Elimde mavi ardıç tohumları var. Nasıl çimlendirebilirim?

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 15:51   #1194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
İyi günler,
Yabancı sitelerde tohumları doğrudan komposta ektiklerini görüyorum. Örneğin havucu kompost içerisinde yetiştiriyorlar. Türkiye'de ise daha çok kompostu toprağa kattıklarını görüyorum. Birinci sorum doğrudan kompost içerisinde çimlendirmek ve yetiştirmek hangi durumlarda gereklidir? İkinci olarak da ben hiç bir yerde paketli "kompost" satıldığını görmedim. Bu ürünü nasıl temin edebilirim?
Çok teşekkürler.

aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 11:39   #1195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2014
çok teşekkurler verdiğiniz bilgiler çok işimeyaradı

MuhammetGul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 13:56   #1196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Arkadaşlar kimse başlamadı mı ya mevsimlikleri ekmeye Ben acele mi ediyorum yoksa
Tavus kuşu paptyası die bi tohum aldım cok şık görünüyor üzerindeki fotoğrafta çiçekler. Ocak ayında ekileceği yazıyor ama ben yinede aldım bugün ekeceğim inşallah.
Vapur dumanı, rudbeckia hira, godetya, kalifornia zinyası aldım. Birde kuduz otu die bi tohum vardı, her rengi vardı sarısı da. Diyorum ben bu çiçeği tanıyorum ama ismini duymadım hiç meğer kraliyet halısıymış ya
Almadım bilmediğim şeyi almıyım die, yani elimdeki alıncak tohumlar listesinde var birde kraliyet halısı Eve geldim netten bakayım neymiş dedim baktım kraliyet halısı

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 18:52   #1197
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Ben 9 Şubatta tohumlarımı diktim bazıları çimlendi bile.

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 15:20   #1198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Merhabalar,

Daha önce haseki küpesini tohumdan yetiştirmiş deneyimli arkadaşlara sormak istiyorum. Zengarden'dan aldığım katmerli haseki küpesi tohumlarını hindistan cevizi kabuğu torfuna (cocopeat) ektim. Üzerlerini yaklaşık 2 milimetre kalınlığında örttüm. Toprağın nemine de dikkat ediyorum ama 1 ay geçti hala çimlenmediler. Gerçi tohum çimlendirme bilgilerinde 1-2 ay süre zarfında çimleneceği yazılmış ama çıkmayacaklar mı acaba diye endişelenmeye başladım. Cocopeat'e ektiğim başka çiçek tohumlarının hepsi belirtilen sürelerin yarısı geçmemişken çıktı. Merakımı yenemedim ve haseki küpesi viyollerinden birinin üst toprağını dikkatlice açtım. Tohumlar ilk ektiğim günkü gibi duruyorlar, hiçbir gelişme yok Acaba çimlenmeleri için yapabileceğim başka bişey var mı?

olcim beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 15:30   #1199
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Torfu bahçeden aldığınız toprakla karıştırınız , böylelikle suyu daha fazla ve uzun süre tutar, bulunduğu ortamda sıcak olursa 1 hafta içinde tohumlar çimleniyorlar . Kolay gelsin

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 15:40   #1200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Sn. olcim, yanıtınız için çok teşekkürler. Kullandığım torf suyu inanılmaz derecede muhafaza ediyor, dolayısıyla su tutma konusunda bir problem olduğunu sanmıyorum. Sıcaklık da 20 derece civarı. Ben de bilemedim daha neden nazlanıyor haseki küpeleri

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024