agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Drasena (Dracaena marginata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2038.htm)

yasarsari 23-12-2009 22:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ (Mesaj 550757)
Bu dönem gübreleme için uygun bir dönem... 15 günde bir, yapraklı bitkiler için özel, iyi bir sıvı bitki besini yeterli olacaktır... Bitkilerin dinlenme dönemine girdiği Şubat -mart dönemine kadar devam edilebilir.

teşekkür ederim erbek benim elimde yapraklı bitkiler için çiçek coşturan diye bi sıvı gübre var sizin bana önereceğiniz bi gübre markası **** çeşidi varmı ?

yasarsari 23-12-2009 22:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak (Mesaj 550811)
Sayın yasarsari, gerçekten bitkinin şekli çok ilginç ve güzel. Bu şekli nasıl verildiği konusunda bilgi almak istiyorum. Aldığınızda mı böyleydi, yoksa siz mi üzerinde bir çalışma yaptınız? Konuyla ilgili bilgisi olan ve paylaşmak isteyen olursa sevinirim.

teşekkür ederim süleyman bey ben aıldığımda böyleydi benim herhangi bir çalışmam olmadı

yasarsari 23-12-2009 22:15

teşekkür ederim erbek benim elimde yapraklı bitkiler için çiçek coşturan diye bi sıvı gübre var sizin bana önereceğiniz bi gübre markası **** çeşidi varmı ?

umıt79 24-12-2009 00:10

Önceki mesajlarda adının deremens drac.derem lemon lıme olduğunu öğrendiğim bitkiden almıştım.Yaklaşık bir hafta önce aldım,ama aldığım günden beri sürekli yaprak uçlarında kahverengi lekelenmeler oluyor kararıyor.Tam orta noktası bitkinin kel kaldı.
Kararan yaprakları gövdeden en dipten koparıyorum.Ve bitki aşırı sallanıyor saksı içinde.Dibinde çok hafif bir torf var..Bitki yaklaşık 54-60 cm civarında.

Bu yaprak çürümesini nasıl önleyebilirim.Becerebilirsem bir resmini de ekleyeceğim.

erbek_ 24-12-2009 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarsari (Mesaj 551108)

Elinizdeki çiçek çoşturanı kullanın. Piyasada çok çeşitli markalar var. Benim de sürekli kullandığım ve önerebileceğim bir marka yok ama iyi olmasına dikkat edin yeter bence.

Gül Batur 28-12-2009 14:14

Hediye Dracena Marginata

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

24 yıldır eczanemde sevgiyle büyüttüğüm 1 tane Dracena Marginita
bitkimi eczanemi kapatmak zorunda olduğum için çicek meraklısı ve bitki seven bir agaclar.net üyesine vermek istiyorum.

İlgilenenler lütfen mesaj atsın.

Not: 10 Ocak 2010 teslim edebilmem için son gün.

MİRBE 01-01-2010 23:01

Yaklaşık 10 yıllık 1 adet Dresanam var oturma odamın baş köşesinde gayet keyifle büyüyor..Az suluyorum arada sıvı gübre veriyorum, 15 günde bir yapraklarını nemlendiriyorum..

Eovyn 05-01-2010 08:24

2 Eklenti(ler)
Bizim drasena'nın son hali:(:( Aslında bunlar 3 kardeşti ama ben dayanamadım en kötü durumda olanı budadım, aldığım dalı da iki ayrı çelik yaptım. Bakalım bu mevsimde köklenecekler mi?
Sizce ana bitkiye ne yapmalıyım? Şuan bütün yapraklar dökülmek üzere...

erbek_ 13-02-2010 09:45

Ayyy ne olmuş buna??? Ana bitki mi bu anlamadım ama durumu gerçekten vahim...:( Çelikler de bu durumdaysa tutması zor... Bana sanki çok sulanmış gibi geldi bitki... Boydan çekseydiniz resmi daha iyi olurdu, ama sanırım hiç sağlam yaprak kalmamış doğru mu? Ozaman yapılacak pek birşey kalmamış... Malesef... Gövdeden kesmeniz gerekecek...

Emre Kuzu 03-03-2010 20:17

Arkadaşlar bizzat bu bitkiden aldığım çeliği suya değilde çakıl karışımlı torfa diktim ve köklendi
İllaki suda köklendirmenize gerek yok.
Şunuda söyliyim bu bitki fazla suya gelmez çürüme kaçınılmazdır az sulama yapın
Eğer susuz kalırsa o yapraklarıyla size haber verir zaten.

oppss! 03-03-2010 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eovyn (Mesaj 558205)
Bizim drasena'nın son hali:(:( Aslında bunlar 3 kardeşti ama ben dayanamadım en kötü durumda olanı budadım, aldığım dalı da iki ayrı çelik yaptım. Bakalım bu mevsimde köklenecekler mi?
Sizce ana bitkiye ne yapmalıyım? Şuan bütün yapraklar dökülmek üzere...

Drecena'nın tek ve mantıklı ölümü, soğuk ve çok sulanmış gibi...

Emre Kuzu 03-03-2010 21:30

Bence o eğilen dalları budayın ve o budadığınız yerleri oyun hamuru yoksa mum eritip üstüne döküp kapayın ki havayla teması kesilsin ve kuruma olmasın.
Sonra da bekleyin..

ces1234 05-03-2010 08:33

benim de dracenam bu hale gelmek üzereydi, dallarinin yumusamasindan anladim, tepelerini kestim ve sua koydum, sizce ne kadar sürede köklenir? tabii köklenirse...Ana dal da saksida kaldi, filizlenirse bunun süresi ne kadardir?

metafiz 05-03-2010 23:56

3 Eklenti(ler)
Bu da benim dresenam
.Eklenti 128616
1 ay kadar önce ufaklığın üç dört cm'lik kısmı nedenini anlayamadım ama koptu gayet sağlıklıydı ne oldu anlamadım.Çok üzüldüm hiç tutacağını sanmıyodum ümitsiz bi şekilde hemen aynı saksı içine diktim ve tuttu.Kopan kısım ise yeniden iki sürgün verdi.
Eklenti 128617
Eklenti 128615
sayın ces1234 suya koyduğun ne kadar sürede köklenir bilemiyorum ama ana dal 15-20 günde sürgün verir .Çiçeklerle ilgili çok bilgim yok ama başıma geldiğinden bunu biliyorum.

siniroluyorum 06-03-2010 17:26

Bizim okuldaki de böyleydi kimse bakmadı.İlk önce yaprakları sörptü sonra alt kısımlar çürüdü.Bulunduğu yer pek iyi ışık almıyordu ve biraz fazla sulanıyordu.

umıt79 06-03-2010 22:42

Fazla sulama en önemli düşmanlarından biri marginata da.Benimkinde de annemin fazla sulamasından kaynaklanan bir yaprak sörpme durumu var.Işığıda az aldığında kötü görünmeye başlıyor.Sonra çürükler başlıyor..

ces1234 09-03-2010 09:36

Tekrar selamlar, benim suya koydugumm tepe celiklerinde hala bir koklenme gozlemlenmiyor, saksida kalan ana dal kismi da ona keza, aynen duruyor, filizlenmedi. Ancak yanina yeni aldigim kucuk bir dracaena diktim, o tuttu gibi gorunuyor. Insallah digerleri de filizlenir ve koklenir, beklemek biraz endise verici ama yapacak baska birsey yok gibi duruyor.

umıt79 09-03-2010 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ces1234 (Mesaj 592763)
Tekrar selamlar, benim suya koydugumm tepe celiklerinde hala bir koklenme gozlemlenmiyor, saksida kalan ana dal kismi da ona keza, aynen duruyor, filizlenmedi. Ancak yanina yeni aldigim kucuk bir dracaena diktim, o tuttu gibi gorunuyor. Insallah digerleri de filizlenir ve koklenir, beklemek biraz endise verici ama yapacak baska birsey yok gibi duruyor.

Sayın Ces söylemek gerek ki hemen köklenmiyorlar.Şartlarına göre değişir köklendirme işi .Ben kendi bitkimi nerdeyse 50 günde köklendirmiş oldum.Tam köklenmeden de diktim, bekleyemedim.

acemi çiçekçi 10-03-2010 17:50

Benim de yaklaşık 4 yıldır baktığım bir drecenam var. Ama büyümüyor, ne iyiye gidiyor durumu ne kötüye. Öyyle aynı halde duruyor yıllardır. Boy atması için ne yapmalıyım??

polisevgi 10-04-2010 13:51

drasena

1 Eklenti(ler)
Buda bizim drasena, cinsi biraz farklı sanırım. Yılda birkez çiçek açıyor ve inanılmaz güzel kokuyor. Tüm eve kokusu yayılıyor. Gündüz kokmuyor, sadece gece kokuyor. Sizde görün istedim.

metafiz 10-04-2010 14:01

dresenanın çiçeğini ilk defa görüyorum ,çok güzelmiş

mythra 21-04-2010 17:28

Yapraklarda beyaz renkli pamuklanma

3 Eklenti(ler)
İyi günler herkese,

Benim drasena marginatam arkadasım tarafından hediye edildi, iki ay sonra yapraklarında, genelde de yaprak diplerinde beyaz pamuğa benzer bir tür hastalık oluştu ve yaprakları dökülmeye başladı. Şu anda iki kökten kısa olanında yaprak kalmadı, gövdesinin içi de boşaldı, uzun olanında ise yaprak sayısı iyice azaldı. Bu soruna çözüm önerebilirseniz sevinirim. Fotoğraflarını da yüklemeye çalışacağım.Eklenti 137701

Eklenti 137702

Eklenti 137703

ilksenozturk 22-04-2010 07:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi polisevgi (Mesaj 614584)
Buda bizim drasena, cinsi biraz farklı sanırım. Yılda birkez çiçek açıyor ve inanılmaz güzel kokuyor. Tüm eve kokusu yayılıyor. Gündüz kokmuyor, sadece gece kokuyor. Sizde görün istedim.

çok güzelmiş çiçeğiniz, maşallah
gövde yapısı diğerleri ile aynı mı? öyle de bir fotoğrafını yükleyebilir misiniz? farklı mı, yoksa markettekilerle aynı mı anlamak istedim...

merkürvenüs 24-04-2010 21:35

Merhaba,

Sn.mythra dresenanızda ki hastalık unlu bit olabilir mi? Bana öyle gibi geldi. Diğer çiçeklerinizden uzaklaştırın mücadelesi zor bir hastalık. Hastalıklarla mücadele kısmında resimleri ve nasıl mücadele edeceğiniz var o başlığa bir bakın.

didem ipek 07-05-2010 11:03

Merhaba,

3 yıldır bende olan drasena marginatam oldukça iyi durumdaydı ve aynı kökten iki baş vermişti. Geçen hafta köklerinden ayırıp iki farklı saksıya ektim. Mevcutta çok güneşli ve öğleden sonra (özellikle yaz günlerinde) stor perdeleri kapatmadan oturamadığımız salonda duruyordu. birini yine salonda bıraktım ve durumu iyi...

Diğerini de güneşi sevdiğini düşünerek, tüm gün güneş gören terasta denemek istedim. Terasta çok rüzgar almadığını umduğum köşede, tüm gün güneş gören bir duvar kenarına bıraktım.

Maalesef çok güneşten mi, yoksa rüzgardan mı bilmem iki gün içinde bitkinin duvar tarafında olmayan yapraklarının rengi yeşilden beyaza döndü. Neyseki duvar tarafında olan yapraklar hala sağlıklı... Hemen tekrar içeri aldım.

Ne yapmamı önerirsiniz; beyazlaşmış yaprakları kesmeli miyim, eski haline dönme ihtimali var mıdır? Ayrıca bu bitkiyi bahçede, terasta yetiştirmeye çalışan varsa tecrübelerini benimle paylaşırsa sevinirim...

haşiye 08-05-2010 21:20

1 Eklenti(ler)
Merhabalar.
Kışın soğuktan etkilenip ölen üst kısımlarını 2.5 ay önce budadğım ve uçlarına mum erittiğim Dracaena marginatam henüz sürgün vermedi neden acaba?
Not: Önceleri fazla suladığımı farkettiğim için suyu şu an az veriyorum. Çiçeği ışıklı ortamda bekletiyorum.

didem ipek 18-05-2010 08:53

Yukarıdaki mesajımı okuyan arkadaşlar varsa, bitkinin son haliyle ilgili sizleri bilgilendirmek istedim. Tekrar evin içine aldığım drasena, beyazlaşmış yapraklarının hepsini döktü ama yeşil kalmış olanlar hala sağlıklı üstelik üstten sağlıklı yeni yapraklar büyük bir hızla çıkıyor.

Hava çok yumuşak olsa da (güneşe konumu ve havalandırma imkanı ile drasena'nın içeride ve dışarıda bulunduğu mekanlar birbirine çok benzemesine rağmen), dışarı çıkararak drasena'mı tehlikeye attım. Neyse ki hava çok sıcak veya çok soğuk değildi, drasenam çok fazla yaprağını kaybetti ama kendini toparladı. Sizler benim yaptığım hatayı tekrarlamazsınız umarım.

osman59 04-06-2010 11:04

merhaba arkadşalar benim dracenamın toprağında çok küçük beyaz bit gibi bakteriler var ve çok hızlı hareket ediyorlar nasıl kurtulabilirim acaba yardımcı olurmusunuz ?

mkayra 21-06-2010 14:34

bendede aynı sorun oldu beyaz sabunlu suyla yıkadım birşey kalmadı şimdi gayet sağlıklı..

toprağın sesi 21-06-2010 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loransay (Mesaj 57821)
merhaba, fotografı çektim ama buraya yükleyemiyorum. Ne hata yaptığımı da çözemiyorum. Çünkü istenen format ve kb'a getirdim. Hala "upload of file failed" diyor. Bitkimdeki beyazlıklara gelince yeni çıkan yapraklar beyaz. yeşil ya da açık yeşil bile değil. :( Eski yapraklarda da benek benek gruplar halinde beyazlıklar oluşmaya başladı. Bu arada bitkilerimi kireçli su ile değil, hazır içme suyu ile suluyorum.(Sanırım bu sularda fazla kireç yoktur.) Besinsizlikten olabilir mi? Gerçi çiçek coşturan kullanıyorum ama çok sık değil.

aynı sorunla ben karşılaştım diyebilirim şöyle yardımcı olmaya çalışıyım büyük ihtimalle bitkinin kökleri çürümekte bitkiyi topraktan tamamen çıkarın ve çürük kısımları kesin ve suyla güzelce yıkayın yeni bir toprakla tekrar dikin bakın daha iyi olacak yalnız fazla sulama yapmayın.en fazla 10ila 15 gün içinde yeni yapraklar çıkar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024