agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni2448Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2009, 18:49   #151
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Bu da benim kolyoz..

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 23:02   #152
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çok güzel görünüyorlar.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 09:50   #153
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Çok güzel görünüyorlar.
Teşekkür ederim Zenfree,aslında bu kolyoz çok enteresan balkonda bu renklerde ve iri yapraklı,ama ev içinde-ki aynı güneşi,ışığı alıyorlar-minik yapraklı,flu renkli cılız birşey oluyor..Şuan balkonda ve çok cezbedici bence..Başka türlerini bulabilsem daha dolu olurdu..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 01:51   #154
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Buda benim ufaklık...

Eklenen Resimler

Sıdıka ve pamuktopu beğendi.
asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 00:10   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
bunlarda benim calyoslarım.

bu çiçek en ok sevdilkerim arasında. yaprakları çok hoşuma gidiyor

Eklenen Resimler

mstezcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 06:19   #156
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
şu yeşil olanını özellikle çok beğendim...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 18:53   #157
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Name:  06071.jpg
Views: 2308
Size:  48.4 KB

Çimlendirdiğim karışık kolyoz tohumlarının hepsi böyle çıktı ve hiç birinde renk yok.Öğlen 1-2 saat güneş alıyorlar, nerede hata yaptım ya da bunlar kolyoz değil mi?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 08:46   #158
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili Kiraz, bir hata yok sizin şansınıza cinsi böyle çıkmış tohumların, sadece yapraklardaki lekelere bakılırsa galeri güvesi var gibi bitkinizde.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 18:32   #159
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Sn. Powered, istediğim renkler seneye kaldı, şimdi galeri güvesini çalışayım.

Eski 08-07-2009, 06:35   #160
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sn.powered, kirazın çimlenen bitkisinin coleus olduuna eminmisiniz? pek benzemiyor çünkü

Eski 08-07-2009, 06:38   #161
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

benim bir sorum olacak. ben coleus hastasıyım, bu küçük yerde artık ne kadar çeşit bulabilirsem almaya çalışıyorum. ancak üzeri kadifemsi olan coleuslarım keçe gibi oluyorlar. yaprakalrına su püskürtmüyorum. dışarda balkonda direk güneş görmeyen yerdeler... sebebi nedir? neden keçe gibi oluyorlar? hava kirliliğinden olabilir mi?

Eski 09-07-2009, 09:37   #162
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Sevgili Optimus sizin avatarınızdaki çiçekten bende de var. Fide halinde almıştım. Sağlıklı gibi durmasına rağmen diğerleri kadar hızlı büyüme yoktu. Dün tatilden gelince sulamaya başladığımda toprakta beyaz kurt mu sinek mi olduğunu anlayamadığım canlılar olduğunu farkettim. Çok yoğun değiller ama çoğalacaklar büyük olasılıkla ne yapmamı önerirsiniz acaba?
Bu arada ben kolyoslarımı dik değil ama güneş alan yerlerde tutuyorum. Aslında yapraklarına da su püskürtüyorum arada gayet güzel gibiler.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 21:36   #163
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sn; Optimus, Aslında bende pek benzetemedim ama çimlendirdiğim kolyoz tohumlarından çıktı deyince pek itiraz edemedim, belkide tohumların hiçbiri filizlenmemiş, fakat toprak bahçe toprağıysa, bahçe toprağında çok fazla yabani ot tohumu oluyor belkide onlardan biri olabilir.

Sizin kolyoza gelince muhakkak güneş alan bir yere koyun daha gür ve canlı olur. Fakat başından beri gölgede ise alıştıra alıştıra koymalısınız güneşe.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 14:48   #164
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powered Mesajı Göster
belkide tohumların hiçbiri filizlenmemiş, fakat toprak bahçe toprağıysa, bahçe toprağında çok fazla yabani ot tohumu oluyor belkide onlardan biri olabilir.
Ben de aynı şeyden şüphelenmiştim ama tohumlarını ektiğim farklı yerlerde aynı bitki çıktı ve bahçenin başka yerinde yok, şimdilik ellemiyorum, bakalım değişecek mi.

Eski 11-07-2009, 06:16   #165
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sn. thomasina öncelikle bitkiniz tohum verirse rica edicem benim kolyoslarımda bahsettiğiniz zararlılar çok şükür hiç olöadı. belki ev yapımı ilaçlar işe yarayabilir. **** yine site içinde bitkinize dadanan zararlının ne olduğunu öğrenebilirseniz ona uygun ilaç alabilirsiniz sanıyorum. açıkçası pek bilgim yok.

sn.powered güneşe çıkarabileceğimden bahsetişsiniz ama balkonum güneşi çok yoğun olarak alıyor. yarım saat bile dursa bütün yapraklar ölmüş gibi hep aşağı iniyor. şimdiki bulundukları yerde gayet memnunlar ama yapraklarının kimisi keçe gibi oluyor hatta bazısında da yeryer ilginç bir yeşillikler oluşuyor.nasıl tarif ederim bilmiyorum ama anormal bir yeşillik yani. belki fotoğrafını net çekebilirsem eklerim.
havann kirli olmasından mı oluyor bu durum bilemiyorum...

Eski 11-07-2009, 09:27   #166
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili optimus, bu zararlılarla ilk kez karşılaşıyorum. Sitede çok aramama rağmen benim bahsettiğim türde bir canlıya rastlayamadım ya da ben beceremedim. Ama başka sayfalarda benimkine benzer bir canlıya rastlayan bir arkadaşa çiçekçi bazı torf türlerinin paketlenme şeklinden dolayı böyle bir sorun oluşturacağı ve toprağı değiştirmekten başka çözümü olmadığını söylemiş. Şimdi ben de bitkiyi nazikçe bu topraktan temizleyip, arap sabunu ile hafifçe yıkayıp yeni bir toprağa dikmeyi düşünüyorum. Yeni toprağında torf oranını düşük tutacağım. Bakalım ne olacak. İlginiz için de teşekkürler.
Bu arada tohumum olursa severek paylaşırım. Zaten fazlasıyla tepe çeliği alıp üretiyorum, aranjman için. Size de çelik ayırırım, belki uygun bir koşul yaratıp Manisa yollarına çıkarabilirim.
Sevgiyle ve çiçeklerinizle kalın efendim.

Düzenleyen thomasina : 11-07-2009 saat 09:28 Neden: imla hatası
Eski 15-07-2009, 19:49   #167
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

zararlı toprakta olduğu vakit toprak değişimi gerekebiliyor ne yazık ki... çelik için ayrıca çok memnun olurum

evvelki mesajımda bahsettiğim yapraktaki ilginç yeşil görünümler için fotoğraf yüklüyorum....

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 17:48   #168
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bunu Amazon ormanlarından getirttim :D

elimden daha büyük her bir yaprağı, ve büyümeye de devam ediyor

Eklenen Resimler

Sıdıka beğendi.
Eski 16-07-2009, 21:10   #169
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Optimus, o yaprak haricinde sağlıklı görünüyorlar. Bence o yaprağı feda etmekten başka çare yok sanırım. Nasıl bir güzelliktir bu bitki bayılıyorum. Ben benimkinin kökünü arap sabunuyla hafifçe yıkadım, toprakta değiştirdim. Saksıyı da ihmal etmedim tabii. Sonra açık hava alacağı yarı aydınlık balkonuma koydum. Sorun hiç kalmadı ve gittikçe gelişiyor. Birkaç güne kadar resim eklerim sayfaya. Ben de üç çeşit var. Arada aranjman denedim fena olmadı. Saksının birinde bir renk fazla büyürken diğeri yavaş kalmıştı anlayamadım neden olduğunu. Sonra o saksıyı da biraz dışarı çıkardım, galiba sonuç olumlu. Bakalım nasıl olacaklar? Ben farklı tohum arayışına gireceğim birkaç güne kadar İstanbul' da. Bulursam size ulaştırmak için de alacağım haberiniz olsun. En kötü halde size birkaç çeşidin bulunduğu bir saksı sözü veriyorum merak etmeyin. Sevgiyle, çiçeklerinizle kalın efendim.

Eski 17-07-2009, 11:52   #170
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bu arada thomasina o görüntü hemen tüm yapraklarda var, uzaktan belli olmuyor gibi biraz yaklaşmak kafi geliyor. kuruma **** sararma **** başka birşey değil. ilginç bir yeşşillk var anlayamadığım. buranın havası biraz kirli belki ondan etkileniyordur..

Eski 21-07-2009, 22:24   #171
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

İki farklı renk kolyozumu aynı saksıda ekmiştim hani, bugün bir cesaretle ayırdım ikisini. Oynamayayım diye çok sabrettim ama baktım kırmızılı olanım giderek zayıflıyor, kıyamadım ona. Bakalım ne olacak? Ya bu sıcaklarda rahatını bozduğum için yeşillim de bana küsecek ya da birkaç gün sonra bir bakacağım ikisi de bana gülümsemiş olacaklar.
Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır.

Eski 21-07-2009, 22:31   #172
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

birşey olmaz sayın thomsina. bende geçen gün kimini ikşer ikimin 3er diktiğim bütün kolyoslarımı ayırdım hepsini uzun saksılara sırayla diktim, daha derli toplu ve güzel dursunlar diye. gelişimleri şimdi çok daha iyi oldu. bence ikiside daha iyi olacaktır.

Eski 21-07-2009, 22:43   #173
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

optimus kolyozda aranjman bir türlü istediğim gibi olmuyor. Acaba neyi eksik ya da yanlış yapıyorum? Hep biri diğerini yavaşlatıyor, zayıflatıyor. Çok da istiyorum artık onları bir arada görmeyi. Bir öneriniz var mı?

Düzenleyen thomasina : 21-07-2009 saat 22:43 Neden: imla hatası
Eski 22-07-2009, 07:33   #174
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bence sayın thomsina aynı boyda olanları dikmek gerek. ben kendi bitkilerimde onu gördüm. aynı boyda 1 saksıya diktiğim 2 bitkim çok güzel geliştiler birlikte. tabi saksı küçük geldiği için sonradan yukarda da söylediğim gibi hepsini düz uzun saksılara aldım. ama biri büyük bir küçük diktiğimde küçüğün hiç gelişemediğini gördüm. bence sorun hepsini aynı boyda dikmek. o zaman sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. benim kolyosların uzaktan bir fotoğrafını eklerim. ya da benim gibi sıra sıra dikersiniz birde kolyoslarınız nerde? evdeyse hemen balkona atın gitsin :P tecrübelerimle sabit evin için kolyos için hiç uygun değil dışarda serpilip büyüdüler hızla, ama evde durum böyle olmadı.

Eski 22-07-2009, 08:58   #175
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bu arada thomsina kolyoslarınızı çok merak ettim, sanırım benim arayıp dabulamadığım renklere sahipsiniz... çelik isteme ihtimalimi göz önünde tutarak yayınlamaktan vaz geçebilirsiniz demedi demeyin...

Eski 22-07-2009, 09:06   #176
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Optimus çok değişik kolyosum yok benim. Tahminim de sizinkilerle aynı. Fakat sürekli çelik alıp dağıttığım için bir de yedekleme yaptığım için henüz boy fazla atmadılar. Ama enteresan olan benimkiler bir içerde bir dışarıdalar, denedim. Bir sorun olmadı. O nedenle içeri alacağım kışın gözden çıkarmayı düşünmüyorum. Bu arada sakın resimlemede dedğiniz gibisinden bir kaygım olduğunu düşünmeyin, yalnızca makine sorunum var bu aralar. Yoksa paylaşmak istediğim başka çiçeklerim de var, hepsi bekliyorlar. Şunu söylemeden edemeyeceğim, galiba siz de daha fazla çeşit var, ben sizden isteyecek olursam ne yapacağız. Ben size tohum bulayım, siz de bana küçük çelikler ayırın kış için, kardeş kardeş geçiniriz bence...

Eski 22-07-2009, 09:33   #177
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

ilahi thomsina. beni güldürdünüz. ne demek çelik elbette veririm. belki çeşidiniz azdır ama pembe, kırmızı diyorsunuz benim içim gidiyor. hatta su başlıkta kolyos bile istemiştim . http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15548

kışın bende içeri almayı düşünüyorum gerçi buranın kışı çok sert değil ve balkonumda gömülü duruma göre bakacağım.

Eski 22-07-2009, 11:01   #178
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

işte bütün kolyoslarım bukadar. topluca hepsinin resmini çektim senin için thomsina.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2009, 13:56   #179
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Oy oy maşallah. Daha ne olsun. Hemen hemen aynı renkler ama sizinkiler daha güçlü gibiler. Ben valla dağıtmaktan, yedeklemekten rahat bırakmıyorum çocukları. Kısa zamanda resimleri yükleyeyim de konuşalım rahat rahat...

Eski 25-07-2009, 12:58   #180
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Mesaj 153'deki kolyozlarımın son hali büyük bir saksı istiyorlar artık. Kökleri toprak dışına çıkmaya başladı. Işığı çok güzel alıyor ve tepesinden şimdi tomurcukları açtı. Tohum verecek galiba. Büyük saksı alıp daha aydınlık bir yere koyup boyum kadar olmasını beklicem. Şuan 65 cm civarında 1mt. reye az kalmış.

Name:  İsmail066.jpg
Views: 2479
Size:  52.5 KB

Name:  İsmail067.jpg
Views: 2250
Size:  51.8 KB

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024