agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni2448Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2009, 17:50   #181
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 31
Sevgili isolet, kolyosunuza koca bir maşallah diyeyim. Ben böyle uzamasına hiç izin vermedim daha önce de dediğim gibi. Hem yoğun formu uzuna göre daha çok hoşuma gidiyor, hem de çok uzun ömürlü olmadığını sürekli tekrarlayınca herkes sürekli yedek alıyorum. Ama belki şimdi bir saksıyı kendi haline bırakabilirim. Siz yedek almadan mı bu boya getirdiniz acaba? Maşalllah maşallah. Ben de bugün bende olmayan üç renk buldum Eminönü'nde. hemen kaptım tabii. Çünkü artık yaz ortası olduğu için kalmamış hiçbir yerde. Ama bu zamanda da rahatça pazarlık yapılıyor, elde kalsın istemiyorlar.
Sevgiyle, çiçeklerinizle kalın...

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 20:14   #182
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Evet hiç almadım yedek. Neden böle uzun olması sıkıntılı mı acaba. Bide ömrü ne kadar bu bitkinin. İyi bakarsak ömürlük olmaz mı. Ben yedek almak için birilerine vermek için yanlardaki ufak dallardan veriyorum. Ev sahibimizin kolyozu 2mt'ye yakındı. Her geçen gün büyüyor. 1 yıla yaklaştı ekeli onlar.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 20:58   #183
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili isolet. Nette aradığımda hep uzun ömürlü olmasa da çeliklerinden kolaylıkla alınarak çoğaltılabilir dendiği için yedek alma olayını önemsedim. Belki tek kök uzun süre dayanmıyordur. Tam olarak bilemiyorum. Sizin ki ne zaman ekildi, ne zamandır sizde? Tekrar araştırıp bir çözmeli bence.

Düzenleyen thomasina : 25-07-2009 saat 20:59 Neden: imla hatası
Eski 25-07-2009, 21:03   #184
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Benim ki tam hatırlamıyorum ama ev sahibim tam 1 yıl sürmüş. Yani 1 yıldır ekili ve çok sağlam 2mt boyunda düşünün. Hesapladım ben 3 ay oldu galiba benim ortalama. 3 ayı geçemez asla.

Eski 25-07-2009, 21:12   #185
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Valla şimdi forumu dolaşırken rastladım sizinkilerin çelik haline, haziran başı, hadi biraz öncesi olsun. Tekrar maşallah. Ama şu konuyu gerçekten bir araştıralım. Mevsimlik denmiyor ama pek uzun ömürlü değil deniyor bakalım neler bulacağız.

Düzenleyen thomasina : 25-07-2009 saat 21:12 Neden: ekleme
Eski 25-07-2009, 21:27   #186
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Baktımda ilkbaharda budayın diyor budayınca da çeliklede üretin diyor. Ben şansımı denicem Kaç yıl dayanırsa zaten bu sitenin mudaimi oldum. Her yıl yazarım. Saksımı büyülteyim bence o zaman daha hızlı büyüyecek. Bence ii bakarsam ömürlük gider ama köklenmesi çok. Bence kök azaltmam lazım anladığım kadarıyla. Onuda yapıcam saksı değişiminde. İnşallah başarılı bir değiştirme olur.

Eski 26-07-2009, 10:15   #187
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
çok uzun ömürlü olmasa da hızlı büyüdüğü yan dallar verdiği için uzun ömürlü olarak da düşünebilirsiniz bence. sayın thomsina sizin kolyosların hala bir fotosunu göremedim merak ediyorum ama ...

sayın isolet bu arada en uç kısımlara doğru çok incelmişler gibi, bence oradan alacağınız güzel çeliklerle daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. daha yoğun bir formu olmuş olur...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:02   #188
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Uç kısımlarındak incelmenin sebebi tomurcuk açması. Çiçek açıyor kolyoz um. Alt kısımları yıllak ağaç gibi odunsu gövdeye sahip oldu. Üst kısmındaki çiçekler çok hoşuma gidiyor o yüzden koparmak istemiyorum açıkcası.

Eski 26-07-2009, 15:36   #189
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili optimus nihayet birkaç kare resim çekebildim kolyozlarımdan. Şu makine sorunum çözülsün diğer minikleri ve oluşturmaya çalıştığım aranjmanları da yüklerim. Renkler daha parlak aslında makinem ancak bu kadar görüntü verebiliyor. Bir de üç adet çok miniklerim var onlarıda görüntüleyemedim, onların renkleri daha değişik. Bu arada aranjman yaparken en başta dikkat ettiğim aynı büyüklükte olması çeşitlerin ama nedense biri birini mutlak zayıflatıyor. Anlayamadım bir türlü. Acaba ben saksıya kökleri yerleştiriken mi bir şey yapıyorum bilmeden? Of nasılsa çözeceğim, bu sene olmazsa seneye tohumdan edindiklerimle.Yalnız seneye kolyoz konusunda delirmeyi ve ne kadar yaprak çeşidi varsa hepsinden almayı düşünüyorum, kafaya koydum.
Dün akşam yine üstlerinden aldım, anneme ve arkadaşlarıma yaptığım saksılarımı çekemedim ama köklenmeye ayırdıklarım da bardak içinde ne hoş duruyorlar değil mi? Şu yeşilli pembeli olan dün ölmek üzere bulduğum ve parasız aldığım bakalım yaşatabilecek miyim?
Görüşmek üzere...

Kelebek ve pamuktopu beğendi.
Eski 26-07-2009, 16:28   #190
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

ayrıca bunlara ev ortamında mı bakıyorsunuz sayın thomsina? benimkiler ev ortamında bi türlü kendilerine gelemdiler. siiznkiler çok güzel oluşlar maşallah...

Eski 26-07-2009, 19:22   #191
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Çok güzelmiş emeğinize sağlık. Çok güzel bakmışsınız. Ne bu sevda her türü var maşallah. Ben bu bitkide tek eksik olarak kokuyu düşünüyorum. Birde koksa varya vazgeçilmez bir süs bitkisi olur. Ben sizin gibi yoğun formundan sa boyu uzun olunca çok seviyorum.

Eski 27-07-2009, 08:53   #192
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili isolet, optimus teşekkürler. Aslında daha çok cins var yetiştirmek istediğim. Ama inşallah seneye.
İlahi optimus, ben sizinkilere siz benimkilere hayran. Anlaşıldı biz fena halde tutulmuşuz bunlara. Sizinle tek ortak rengimiz var evet oda ortası pembe kenarı yeşil olanlar. O da ben de zayıf bu aralar. Bu demek oluyor ki artık kolyoz kardeşiliği oldu bizimkisi. Seneye kim tutar bizi. Bir de Arzu hanmınkilerden edinirsek değmeyin keyfimize.
İsolet koku konusunda haklısınız. Ama ben bazen bir yaprağın desenine öyle bir takılıyorum ki başka hiçbir şey aklıma gelmiyor. Ama dedim ya saksılardan birini de uzatmayo düşünüyorum.
Optimus aslında evde benimkiler. Ama arada güneşin çok yakıcı olmadığı zamanlarda açık havaya arka balkonuma aliyorum, bir iki günlüğüne.Sonra tekrar içeri. Yer değiştirmekten çok etkilenmiyor gibi geldi ama ben yine de bundan sonra ana saksıları oynatmayacağım yerinden, içeriden. Geçen sene kış sert değildi yine öyle olursa bakalım belki kapalı balkonumda diğerleri de güvende olurlar.
Şimdilik esenkalın...

Eski 27-07-2009, 09:24   #193
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sn. isolet bence yaprak güzelliği yeterince kafi. doğa da çok güzel bir denge var bence. kimisinde kokuus, kimisinde rengi, kimisinde deseni, kimisinde çiçeği... türlü türlü... bütün güzellikleri bir çiçeğe yüklemek haksızlık olurdu öyle değil mi

Eski 28-07-2009, 09:26   #194
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sevgili thomasina, senin kolyoslar güneşi direk görüyorlar mı? Benimkileri fotoğraflardan biliyorsun duvarın dibinde gölgede duruyorlardı balkonda. Ancak yapraklarındaki anlayamadığım yeşillik gittikçe artıyor. acaba güneşi direk mi görmesi gerekiyor diyerek güneşe aldım hepsini. güneş aldığı müddetçe yapraklarını eğecek biliyorum ama birkaç günlüğüne denemeye karar verdim. ve bir de hep boya gidiyor, yan dallar hiç çıkmıyor ya da gelişmiyor. birde böyle deneyeceğim.

Eski 28-07-2009, 11:47   #195
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Optimus, kolyoslar çok radikal olmadıkça küçük değişikliklerde üzülmüyorlar bence tabii. Ben geçen gün resimlerden sonra arka balkona aldım, akşam üstü güneşi görsün diye bir iki saat sonra yaprakların hepsi aşağıya inmişti. Tam panik olmuşken, sonrasında düzeldiler. Şimdi benim arka balkon çok güzel ikindi güneşi alıyor ama onların durduğu bölge cam arkasında.Bu nedenle güneş sanırım sertleşiyor ve çiçeklerimi etkiliyor. Ön taraftakiler de içerde pencere arkasında ama ışık sert gelmeyince rahatlar. Demek istediğimi sanırım anladınız. Bol güneşli ama direkt olmayan, dışarıda da olsa aynı şartlar gerekiyor sanırım. Bu arada ben tepelerinden sürekli aldığım için boya gidemiyorlar ve zamanla yan dal veriyorlar. Saksının birini öyle deneyin. Ben kolyos yetiştirmekte eski olmadığım için her saksıda farklı bir yöntem deniyorum. Tabii kolyoslar biraz arsız olduğu için buna izin veriyorlar bana kalırsa. yaprak renkleri sürekli değişiyor zaten belki yer değiştirmemden diyeceğim ama yeri hiç değişmeyen saksım da var. Sanırım genellikle tazelenince form tutuyorlar. Bundan da tam emin değilim çünkü isolet' in kolyosu bu tezi çürütüyor. Zamanla bol kolyoslu oldukça öğreneceğiz diye düşünüyorum. Sevgiler...

Eski 29-07-2009, 21:47   #196
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Kolyozlarımın yerini değiştirdim. Camın ön kısmına taşıdım. Ve sizin dediğiniz gibi sık bir görüntü olsun diye birbirlerine çok yaklaştırdım ve sık bir görüntü oluştu. Çıkcaı benimde hoşuma gitti. Benim kolyozlarımın uzaması durdu. Tepelerinde tohum için çiçek açıyorlar ve alt dallar çok yavaş büyüyor. Uzama yerinde olduğu için şimdi çiçek açıyor. Çiçek açması tohumlanma bitince yine yaprak açacak mı acaba? Merakla bekliyorum. Büyük bir saksıya ekip daha iyi gelişmelerini sağlıcam en yakın zamanda. Buda benim kolyozların sıkı formu.

Name:  İsmail076.jpg
Views: 7398
Size:  46.3 KB

Eski 30-07-2009, 00:27   #197
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Bildiğim kadarıyla yaprakların formunu koruması ve sağlıklı kalması için çiçekleri hemen koparmalısınız. Tohum almak istiyorum diyorsanız o başka tabii.
Böyle çok güzel olmuşlar. Açık hava iyi gelecek bence. Benim balkondakiler coştular...

Eski 30-07-2009, 10:30   #198
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Hemen koparmam mı lazım. Şimdi gidip koparıyorum. Formları bozulacağına o çiçekleri görmemeyi yeğlerim. Epey de büyümüştü çiçeği. Salkım gibi görünyor aynı. kopardım geldim. Şimdi tekrar üstten yaprakları uzar mı?

Eski 30-07-2009, 11:03   #199
Ağaç Dostu

KARADENİZ37's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Maşallah sizlerin kolyozları ne kadar güzel büyümüşler.Arkadaşım küçük bir çelik vermişti.3hafta oldu daha en ufak bir gelişme yok bu durum normal mi?

KARADENİZ37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 11:34   #200
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Normal kök yeni yeni salmıştır. Bidahaki hafta hızlıca büyür. Aydınlık bi yer olsun ve toprağı devamlı nemli olsun. O zaman çok hızlı büyüyecektir.

Eski 30-07-2009, 11:41   #201
Ağaç Dostu

KARADENİZ37's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Sayın İsolet hızlı cevabınız için teşekür ederim.İlk defa kolyozum oluyor.Ve ben ihtiyaçlarını yeni yeni öğreniyorum.

KARADENİZ37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 11:53   #202
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Ne demek. Bakımı çok kolay bir bitki. Merak etmeyin istediğiniz formu vermek size kalmış ama.

Eski 30-07-2009, 13:54   #203
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

İsolet tabii uzayacak, hem de hızla. Size dedim ya ben biraz deneme yapıyorum bu sene. Üstten sürekli budadığım diğerlerine göre daha hızlı uzuyor, budamadıklarımı hemence geçiyor. Ama zaten çiçek için harcadığı enerjiyi şimdi yine gövdeye ve yan dallara, yapraklara verecek. Birkaç gün önce öylesine dolaşırken bir fidanlıkta neredeyse artık ağaç gibi olmuş kolyoslar gördüm. Çiçekleri de nerdeyse bir karıştan daha uzun. Ama ne yaprak rengi kalmış ne de canlılığı. Hepsi aşağıya inmişler, baktım toprak nemli, böcek de yok görünürlerde, güzel de bir yerde duruyor. Sırf denemek için aldım eve gelince bütün çiçekleri kestim. Üstlerden de epeyce budadım. Şimdi daha haftası onlarca yaprak veriyor ve öyle canlılar ki. Üstelik çıkanların da rengi enfes. O yüzden bayılıyor bence kolyoslar onlarla sürekli ilgilenmenize, modern bir çiçek sürekli yenilenmekten hoşlanıyor)

Eski 30-07-2009, 15:28   #204
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Sayın thomasina rica etsem şu yıllık kolyozu nuzun bir fotğrafını çekip ekler misiniz?Bende sizlere ev sahibimin kolyozunu çekip yollucam akşam. Benim kolyozumun alt kısmı odunsu gövde oldu zaten. Gİt gide irileşip kalınlaşıyor. İnşallah daha sağlıklı bakarım. Dediğiniz gibi hemen gidip kestim çiçeklerini bakalım bir kaç gün içinde ne sonuç verecek. Buraya iletirim sonuçlarımı.

Eski 30-07-2009, 23:39   #205
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

isolet yıllık kolyoz derken hangisinden bahsettiniz? Anlayamadım..

Eski 31-07-2009, 09:02   #206
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Fidanlıkta görmüşsünüz ya agaç gibi kolyoz onu almışsınız. Onun fotoğrafını çekip koyabilir misiniz demiştim.

Eski 31-07-2009, 11:46   #207
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Tamam isolet, resmini çekeceğim ve ekleyeceğim. Ama ağaç görüntüsünden eser kalmadı ki, eğer üstten almasaydım ölecekti bence.. Yine de çekeyim sizin için nasıl toparlandığını görürsünüz.

Eski 31-07-2009, 13:45   #208
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Merakla bekliyorum sizi thomasina.

Eski 04-08-2009, 11:42   #209
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Galeri: 14
Merhabalar ,yıllar önce bende yaprak güzellerinin birkaç çeşidinden yetiştirmiştim.Sizleri yeni takip etmeye başladım .Bu güzellikleri görünce bende, yeniden yetiştirme hevesi başladı.Sanırım çiçekçilerde hemen tohum aramaya başlıyacağım.Acaba bulabilirmiyim?

Lalezan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 13:06   #210
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili Lalezan bulabilirsinde ama ben geçen hafta Eminönü' de aradım; adam gibi iki paket zor buldum. Ama büyük alışveriş merkezlerinde olma olasılığı yüksek. Yine de arayıp deneyeceğim. zamanı değilken olacak mı bakalım?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024