agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni266Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2016, 19:56   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Yardımlarınızı bekliyorum...

Arkadaşlar görselini paylaştığım açelyamın sizce problemi nedir. Genç yapraklar kararıp kahverengileşip kurumaya başladılar hemde tomurcuk verme arefesinde...

Şartları çok iyi ve bakımını iyi yapıyorum
Serin yerde
Gölge ortamda
Havadar
Toprağı asitli arada sıvı gübre takviyesi yapıyorum
Nem oranı iyi geceleri fısfıs yapıyorum yağmur suyunu depolayıp
Sulama dengesi düzenli

Sizce problem ne olabilir? Element eksikliği vs

Eklenen Resimler

çiçeksever beğendi.
GhOzh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 20:40   #512
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar konu ne yazık ki çok gerilerde kalmış. Ben de bu hafta bir katmerli açelya ağaççığı aldım ama bu çok pahalı olup homon basılmışlara hiç benzemiyor 3-4 tane dalı olan ve üstünde sadece 2 çiçeği olan yavru bir Açelya sizlere bir kaç sorum var.
1- Yaprak gübresi nedir kendim elde edebilir miyim edemezsem nerde satılır ?
2- duyduğum kadarıyla çayın bayatlamış posası ve çay suyu çok faydalıymış çayın artan demini sulandırıp açelyamı onunla sulayabilir miyim ve hatta açelyamı fısfıslayacağım zaman içine bu çay suyundan eklemeli miyim bir faydasını görür müyüm ?
3- En iyi saksı değiştirme zamanı çiçekler geçtikten sonra mıdır yoksa 1 sene daha plastik saksısında yaşayabilir mi ?
4- Forumda eski mesajları okuduğum kadarıyla her açelya ölümü tadar şeklinde muhakkak 1 yılı geçiremeden ölümler başlıyor bunun sebebi aşırı hormon kullanımından bitkinin şoka girmesi sanırım bitkisel kompost çürüntü ve çay posası gibi asitik humuslarla bitkim memnun olur mu yoksa kimyasal hormonlara mı başvurmalıyım ?

Değerli arkadaşlarım yorumlarınız benim için çok değerli şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 20:43   #513
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Ayrıca bitkimin yeri camekan balkon sabah 8 gece 11 esinti alıcak şekilde açık cam önünde duruyor akşam 11 sabah 7-8 e kadar cam kapalı duruyor ve kuzeydoğu cephe sabah 7 den öğlen 12 ye kadar güneşten faydalanabiliyor. Bitkinin gereksinimlerini böyle bir ortam karşılar mı ?

Eski 25-03-2018, 23:37   #514
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Açelya

Balkonumdaki açelya böyleydi.

Aşağı yukarı yirmi seneden fazla beraber yaşadık, kapalı balkondaki yerinde çok mutluydu zamanla saksıya sığmadı, hem ene hem de boya gitti.
Balkona koyabileceğim en büyük saksı içinde yaşamını devam ettirdi. Sanırım saksı çapı 70-75 cm di. Ondan daha büyük bir saksı balkonu tehlikeye sokacak diye korktum hep.

Önce evdeki yardımcımın azizliğine uğradı; habersiz gelişi güzel budandı. Toparlamak için çok uğraştım, toparlandı da ama zamanla iyice yaşlandı daha sonra da bizi terketti.
Yerine aldığım açelyanın çiçekleri hiç onunki kadar iri ve katmerli olmadı ama yine de güzel güzel yaşıyoruz.

Açelyalar kireçsiz suyu severler. Toprakları nemli olsun. Bol ışık isterler ama direkt güneş pek hoşlarına gitmez. Havadar bir yerde alacakları birkaç saatlik sabah güneşi hoşlarına gider. Susuz kaldıklarında yaprakları büzülür, hemen su verirseniz düzelirler ama bunu alışkanlık haline getirmemeniz gerekir.
Çiçeklerini döktüklerinde yaprakları da dökülüyorsa, açelyanızı beyaz bir plastik torba ile sarın ama torba geniş olsun ve yapraklara değmesin aynen şişirilmiş bir balon düşünün.
Çıplak dallarına, yapraklarına su fısfıslayın, eğer içine biraz yaprak gübresi koyarsanız daha verimli olur. Balonun içi buhar damlaları ile dolu dolu olursa bu nem ile bitki toparlanacaktır. Gündüz sabah erken saatlerde suyu fısfıslayıp sarın ama gece açın hava alsın.
Sık sık yerini değiştirmekten hiç bir bitki hoşlanmaz. Çiçeklenme bittiğinde yarı gölge bir yere alarak dinlenmesini sağlayın, bitkiye çiçekli haldeyken vitamin-gübre vermeyin.
Size şaka gibi gelecek ama çiçeklerinizle konuşun, benimki kadar olmasa da onlara iltifat edin sizi sevindirirler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 01:28   #515
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Sevgili Güler , değerli mesajınız o kadar içten ve yaşanmıştı ki gerçekten her satırını yavaşça ve yaşayarak okudum sanırım geçenlerde size DM atmıştım ve sizde cevabı aslında burda benimle paylaştınız o güzelliği kaybetmenize gerçekten çok üzüldüm zahmet edip bana ve amatör diğer değerli arkadaşlarıma bu güzel açıklayıcı bilgiyi verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Umarım ben de sizin gibi güzel çiçeğimle uzun yıllar geçiririm. Vede sizi yeni açeşyanızda çok mutlu eder. Her şey için çok teşekkür ederim .İyi akşamlar dilerim .

Güler beğendi.
Eski 26-03-2018, 09:26   #516
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kolaylıklar dilerim. Ben fazla bilgim olmadığından bu konuda fikir söyleyemiyorum.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2020, 10:13   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Lütfen yardım edin

Merhaba. Hediye olarak Açelya geldi bana intertte araştırdığımda sulayıp güneşte bekletmem yeterli olcak gibi şeyler yazıyordu. Bende öyle yaptım. Tabi yaprakları çiçekleri büzüştü dökülmeye başladı saksısı küçük herhalde deyip açelyaları köklerinden bölerek üçe ayırdım farklı saksılara diktim (ilk çiçek deneyimim) ilk başta güzel gidiyordu ama evin içinde durunca yaprakları çiçekleri hepsi gitti balkona güneşe koydum daha kötü oldu. Şimdi bir tanesi tamamen dal ve sadece ufacık yapraktan oluşuyor ve dalın çok az kısmı yeşil, bir tanesinde çiçekler gitti yapraklar aşağı bakarak duruyor bir tanesinde bu forumda okuyarak su püskürtme yaparak limon su vererek kendine gelmesini sağladım sanırım suyu çok geldi hafif çiçekleri kahverengileşti ama aşağıdan bir yaprak çıkartmaya başlamış. İnanın çok üzülüyorum bir canlıya yanlışlıkla bilgisizce zarar verdiğim için. Yapabileceğim bir şeyler var mıdır? Kökü olan dalı olan çiçek hala canlıdır diye düşünüp atmakta istemiyorum. Cevap verirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

Toprakişleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024