agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Açelya (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3965.htm)

gilan 07-04-2007 22:28

Açelya

1 Eklenti(ler)
AÇELYA

Eklenti 9002

Vatanı Çin, Formoza ve Japonya'dır. Kış aylarında açan güzel ve gösterişli çiçeklerinden dolayı salonları süsleyen değerli bir saksı çiçeğidir. Sıcak ülkelerde açıkta ağaççık şeklinde yetişir.

Koyu yeşil renkte yaprakları, katmerli veya katmersiz parlak kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renkli çiçekleri vardır. Çiçekler dalların uçlarında ikişer üçer guruplar halinde bulunur. Bütün sene yapraklarını dökmez.

Çiçeklenme zamanı aralıktan mayısa kadar devam eder.

Çiçekleri döküldükten sonra fidanlar yazın açıkta gölgeli bir yerde dinlendirilmelidir. Yağmur suyu veya az kireçli su verilmeli, yazın yapraklarına su püskürtülmelidir.

Kışın evlerde çok sıcak yerlerde bulundurulmamalıdır. Sevdiği toprak, yaprak çürüntüsü karıştırılmış kestane ve funda toprağı harcıdır. Kamelya gibi kireçli topraklardan hoşlanmaz.

Çelik, daldırma ve aşı ile üretilir.
(http://members.fortunecity.com/bitkiler2/acelya.htm)

gilan 08-04-2007 00:25

Yukarıdakilere benim amatör deneyimlerimden ekleyeceklerim:
- Direk güneş almayan bir odada cam kenarına koymak en iyisi. (Sadece sabah güneşi alan bir oda mesela)
- Açelya suyu sever. Saksının altından sulamak iyi oluyor. Çiçekli dönemindeyken, uygun büyüklükteki bir saksı altı 2-3 günde bir doldurulabilir.
- Sıcağı sevmez. Kışın en iyisi, kaloriferi devamlı yanmayan bir oda. (Varsa tabi.)

gilan 08-04-2007 00:31

1 Eklenti(ler)
Benim miniklerin resmini de koyayım bari :)
4 ay kadar oluyo, Koçtaş'tan tanesi 3 YTLye almıştım.

Eklenti 9020

VaLLineria 08-04-2007 18:23

1 Eklenti(ler)
Maşallah pek güzellermiş. Benimki de burda :) Pazardan almıştım 3 ytl'ye. 3 hafta kadar oldu. Ama ben içeriye koymadım aldığımdan beri balkonda ve gayet sağlıklı görünüyor. Kışın içeri almayı düşünüyorum sadece.

gilan 08-04-2007 22:34

Teşekkür ederim, sizinki de çok güzelmiş :)
Suyunu yeterince verince, çok uzun süre çiçekli kalıyor, hatta açmış olan çiçeklerinin de ömrü uzuyor.
Hadi güle güle büyütelim :)

çiçeksever 11-04-2007 11:49

1 Eklenti(ler)
buda benden.yaklaşık 1 ay önce aldım.aldığım günkü çiçekler duruyor.sanki yeni çiçek açmıyor gibi.

Oğuzhan 13-04-2007 09:39

Arkadaşlar vallahi 3 YTL bedava
Ben 10 YTL aldım.

akoman 16-05-2007 09:49

2 Eklenti(ler)
Valla arkadaslar benim basima ilk once bilgisiz birinin aaa bu cicek gunesi sever demesi ile gunesde biraktigim acelyam var bu yuzden bir kac cicegi soldu ama aldigimda zaten 3-5 cicegi olan acelyami hemen iceri alip onla birazda konustuktan sonra iste bir hafta icinde bu sekilde oldu iyi seyirler ;) Eklenti 10778

Eklenti 10779

akoman 26-05-2007 23:42

Arkadaslar acelya alin almasina gercekten dolayli yoldan isik aldiktan ve suyunu fazla koymamakla birlikte eksik etmedikten sonra sorunu yoktur sizi memnun eder ama ben merak ediyorum acelyanin bu guzelim cicklerinin omru ne kadar biliyormusunuz bilen varsa soylesin cunku yavas yavas solmaya basladilar benimkiler yerini degistirmek istemiyorum cunku tomurcuklarini su anki yerinde patlatmislardi sanirim sorun yerden degil mevsimden olabilirmi??

Mine Pakkaner 26-05-2007 23:49

Alico, açelyalar artık geçiyor. Bir kuzey veya doğu penceresinde, balkonunda tutun. Suyunu bol verin. En havadar yerde dursun, önümüzdeki kış sonu yeniden açar :)

gilan 27-05-2007 01:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alico (Mesaj 109620)
Arkadaslar acelya alin almasina gercekten dolayli yoldan isik aldiktan ve suyunu fazla koymamakla birlikte eksik etmedikten sonra sorunu yoktur sizi memnun eder ama ben merak ediyorum acelyanin bu guzelim cicklerinin omru ne kadar biliyormusunuz bilen varsa soylesin cunku yavas yavas solmaya basladilar benimkiler yerini degistirmek istemiyorum cunku tomurcuklarini su anki yerinde patlatmislardi sanirim sorun yerden degil mevsimden olabilirmi??

Ben açelyamın üzerindeki bir çiçeğini gözlemiştim, tam 5. haftasında solmaya başlamıştı. Yani suyu yeterli olursa çiçeklerinin ömrü bayağı uzun. Yalnız benim bahsettiğim mart ayı civarındaydı, şu anlarda mevsim itibariyle bu süre kısalır muhtemelen.

gilan 27-05-2007 01:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 109621)
Gilan yerli gardenya önermiş miydim?

Teşekkürler Penelophe!
Eğer bu ithalle yıldızımı barıştıramazsam bir de yerli denemeyi düşünüyorum ben de. Gerçi bulması da zor burda ama.. Neyse ama daha o zamana var zaten :)

akoman 28-05-2007 02:56

Tesekkurler Mine Hanim birde benim acelyam bonzai turu imis yukarda resimlerini gorebilirsiniz bu cicegi nasil cogaltabilirim celik almam mumkunmu ve celigi hangi usulle ne zaman dikmeliyim?

akoman 28-05-2007 03:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 109648)
Ben açelyamın üzerindeki bir çiçeğini gözlemiştim, tam 5. haftasında solmaya başlamıştı. Yani suyu yeterli olursa çiçeklerinin ömrü bayağı uzun. Yalnız benim bahsettiğim mart ayı civarındaydı, şu anlarda mevsim itibariyle bu süre kısalır muhtemelen.

Bizimkiler iki aya yakin costular o kadar cicegim olduki kisa zamanda ama o kendisine ayrilan ozel yeri bildigi icin biraz simardi :rolleyes:

gilan 29-05-2007 18:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alico (Mesaj 109924)
Bizimkiler iki aya yakin costular o kadar cicegim olduki kisa zamanda ama o kendisine ayrilan ozel yeri bildigi icin biraz simardi :rolleyes:

Ben çiçekli kalma süresini değil de, üzerindeki çiçeklerden gözlediğim bir tanesinin ömrünü söylemiştim :)

Oğuzhan 06-06-2007 11:07

Benim açelyamda bir anda yapraklar kurumaya başladı patır patır dökülüyor.Güneş alan camekanlı balkondaydı.Gölge olan panjurlu balkona aldım.Acaba camekanlı balkona mı alsam.

majezik 07-06-2007 17:14

Bir marketten aldığım açelya tomurcuktaydı, çiçek açtı ama bir anda çürüdü. Pergolanın altındaydı direk güneş görmüyordu fazla mı suladım? Nerde hata yaptım bilemiyorum. Bozulan dalları kestim bir iki dal kaldı kurtulur mu bilmiyorum ?

Böyle marketten alınan çiçeklere hormon verildiği için uzun ömürlü olmadığı söyleniyor. Tecrübeli arkadaşların bu konudaki fikirlerini merakla bekliyorum. Teşekkürler...

Plumbago 07-06-2007 17:32

Tekrar merhaba majezik,

Önce kendinizi tanıtmaya ne dersiniz?

Oğuzhan 08-06-2007 09:03

Açelyam sizlere ömür.Hiç yaprak kalmadı.Galiba onu kaybettim.:(

çiçeksever 08-06-2007 13:04

benim açelyanın da çiçekleri kurudu,yaprakları iyi durumda

gilan 08-06-2007 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 115009)
Açelyam sizlere ömür.Hiç yaprak kalmadı.Galiba onu kaybettim.:(

Hiç bir değişiklik yaptın mı yoksa durup dururken mi oldu? :(
Bir de yapraklar sararıp mı döküldüler yoksa yeşil yeşil mi?

sempe 31-07-2007 21:05

Bahçede duran açelyam çiçek açmak için tomurcuk verdi. Bu mevsimde açmasının normal olmadığını düşünüyorum, bilgisi olan var mı?

mkorayt 06-08-2007 11:25

benimki de aynı şeyi yaptı..bir an heyecanlandım ama ne yazık ki tomurcuklar çiçek açmadan kurudular.umarım aynı şey başınıza gelmez..

dtumut 06-08-2007 18:53

açelya

merhaba arkadaslar

3-4 ay önce bir açelya aldim.Açelyam çok iyi durumdaydi,üzerinde harika çiçekleri vardi,önce bütün çiçelerini döktü,simdide yavas yavas kurumaya basladi.Saksisini degistirdim,topragini degistirdim,ama olmadi,birçok çiçegim var birtek o kuruyor,nerede yanlis yaptim anlayamadim,yardimci olabilirmisiniz, simdiden tesekkürler.

Penelophe 06-08-2007 22:59

Dtumut aramıza hoşgeldiniz.:)
Kendinizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında, tanıtın lütfen.

Açelyanızın saksısını değiştiriken toprağını parçalayıp köklerini havalandırmış olabilirsiniz. Nasıl bir yerde duruyor?(Aydınlık, yarı aydınlık, gölge..vs.)
Ayrıca fotoğrafta eklerseniz daha iyi olur.;)

sempe 07-08-2007 14:15

1 Eklenti(ler)
Açelya açtı ve üzeride tomurcuk dolu.

elizabet 13-08-2007 23:10

Sempe ne kadar şanslısın bu mevsimde açmaz sanırım benim 2 saksım var balkonda gölgede duruyorlar sade yaprakları var
Herhalde sizin açelya yerini cok sevmiş nasıl bakıyorsun biaz yazsana

sempe 14-08-2007 13:13

Bahçede gölgede duruyor. Nisan ayında yavaş eriyişli gübreli toprakla saksısını değiştirdim. Günaşırı sulama o kadar. Tabi bir de bol sevgi :D Ben de 3 çeşit açelya var 2 si açtı.

Güler 14-08-2007 15:22

Sevgili sempe ,
Sana güzel bir sürpriz yapmış, ne hoş.
Sevgili elizabet,
Sen de sula biraz nemlendir, yani hafif gölge bir yerde yapraklarına akşamdan su püskürt beyaz bir naylon ile kapat dikkat et naylon yapraklara değmesin. Naylon içi damla damla su buharı gibi oldun. Senin de açelyan açar.

elizabet 14-08-2007 21:04

Güler hanım bu yontemi bu akşam yapacağım işallah benim açelyalarım da çiçek açıp beni sevindirir
Ben bu yöntemi geçen kış don olayından korumak için yapmıştım
Balkondaki saksı acelyam a normal örtmüştüm naylon torbayı geçirmiştim cok faydası oldu bahar da açelyam çok güzel çicek açmıştı
Güler h ve sempe Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024