agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2014, 12:41   #1441
Ağaç Dostu

mumçiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2012
difenbahya:(

Merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olacak benımde ıkı yıllık bır dıfenbahyam var ,cok mınık bır cıcektı aldıgımda cok ıyı gelıstı fakat son ıkı aydır cok cılızlastı ,yaprakları cansızlastı ne yapmalıyım yardım edermısınız?

Eklenen Resimler

ilksenozturk ve efeege beğendi.
mumçiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 15:41   #1442
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalızade Mesajı Göster
Sn ilksenozturk tesekkurler werdigniz bilgi icin.4-5 senelik aslindanda pek Yeni oldugu söylenemez ama ben bilgisizliigimden güya iyilik yapicam onu fazlaca buuyuk olan bi saksiya dikmistim..gecen hafta topragini degistirmek icin cikardigimda kökleri saksinin boyutuna gore cok kücuktu.bende bi kaç gun suda bekletip hemen diktim daha ufak bi normal boy saksiya..insallah simarir ben imreniyorum buyuk gsterisli difenbahyalara ama isteyince olmuyor..besin olarak vilmorin genta torfa dikmek bi sürü bisey duydum hangisini yapmaliyim ?
difenbahia da diğer birçok bitki gibi köklerinin hava almasına hassastır. alıp suda bekletip tekrar dikmek gibi işlemlerden kaçınmanızı, toprak değişimini olabildiğince kökü tutmuş toprağı bozmadan yapmanızı tavsiye ederim.
şimdi yapmanız gereken bir süre kendi haline bırakmak bence. tül arkasından güneş alabileceği bir alanda dursun. birkaç ay sonra düşük dozlarda gübrelemeye başlar, eylülde de gübre işini hepten durdurursunuz, sonraki ilk bahara kadar...

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 16:42   #1443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mumçiçeğim Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olacak benımde ıkı yıllık bır dıfenbahyam var ,cok mınık bır cıcektı aldıgımda cok ıyı gelıstı fakat son ıkı aydır cok cılızlastı ,yaprakları cansızlastı ne yapmalıyım yardım edermısınız?
Saksısı artık kendisine küçük geliyor bence, sorununuz ondan kaynaklanıyor. Büyük saksıya alın bitkinizi. Sn. ilksenozturk bir üstteki mesajda çok güzel anlatmış, aynen uygulamanızı tavsiye ederim ben de.

Düzenleyen -Esin- : 09-05-2014 saat 23:21
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 22:26   #1444
Ağaç Dostu

mumçiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2012
:(

Arkadaşlar cok tesekkurederım ama benim bir sorunum daha var,yaprak kenarlarında tanımlayamadıgım bişiler oluyor sizce ne olabılırı?

Eklenen Resimler

mumçiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 03:26   #1445
Yeni Üye

adalızade's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2014
sn hagdemir hayirli olsun ciceginiz..difenbahyaniz benimkinden farkli ve bu cinslerden de edinicem..tebrik ediyorum darisi bizlere :-) arkadaslar benim sorum gecenlerde ayirdigim difenbahyami mumladim o sekilde diktim.sularken mum kalkti yerinden ve baktigimda kökün ici bosalmis yani cürümüstü.bu iki oldu ve boyle kayiplar yuzunden cogaltamaz oldum..bi baska sorumda menekseler icin satilan hazir toprak karisimlari torf perlit ponza torf yosun daha bilmedigim bi sürü bisey olan toprak karisimlarina difenbahyayi diksem sizce bi sakincasi var mi??

Düzenleyen adalızade : 17-05-2014 saat 03:28 Neden: .
adalızade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 11:04   #1446
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
Difenbahyam malesef sapindan kirildi. govdesi cok ince yaprak kismi çok buyuk oldugu icin çiçek kendini tasiyamiyordu. Bir destekle baglamistim ama artik oda yetmedi. Kirilan kısmı suya koydum acaba yeniden köklenir mi?

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 12:17   #1447
/

Giriş Tarihi: 03-06-2012
dief cammilla'yı kurtarmak

İyi günler;

Aldığım difenbahyaların tamamını aynı anda yeni saksıya taşıdım. Aynı toprağı kullandım ve aynı miktarda suluyorum. Ancak sanırım camillalar, diğer difenbahyalara nazaran daha narin bitkiler. Diğer difenbahyalar alttan iki küçük yaprak feda ederek kendini topladı, ancak camillalar ağır şok yaşadı.

1) Camillalar, diğer difenbahyalara göre topraktan daha az su çekiyorlar. Camillaların suyunu iyice azalttım. Camillalardan teki, yaprakları biraz cansız gözükse de kendini topladı. Yeni yaprak çıkarmaya başladı.

2) Esas sorunu olan bitki, fotoğraflarını gönderdiğim. İlksen Hanım'ın sürekli ikazını yaptığı şey, ekte resimleri görülen bitkinin başına geldi. Çok yoğun yaprağı olduğu için saksıyı değiştirirken bitkiye hakim olamadım ve köklerindeki toprak dağıldı.

Yaprakları süratle bozuldu. Bozulan yaprakları kestim. Genel görünüş fotosu, bozuk yaprakların kesilmesinden 10 gün sonra çekildi.

a) Yapraklardaki bozulmalar devam ediyor.

b) Bozuk yaprakların bulunduğu yeri gövdeden kestim. Bu kez gövdenin kesim yeri çürüdü.

c) Köklerden birisi ortadan çürüdü ve üzerinde taşıdığı yapraklı dallar kendiliğinden koptu.

d) Yaprakların dalları yeşil soğan yaprağı gibi birbirinin içine geçtiği için kestiğim yaprakların gövdede kalan kısımlarını soymaya cesaret edemedim. Oralar çürüdü.

Buna rağmen bitki yaşamak için savaş vermeye devam ediyor. Topraktan yeni bir filiz çıkardığı gibi, üstten yaprak vermeye de devam ediyor.

Öyle sanıyorum ki, arap sabunu, oksijenli su, kuru toprak değişimi gibi bakım aşamaları için çok geç. Benim bu bitkinin gövdesini ciddi ciddi parçalara ayırıp ufak saksılara taşımam gerekiyor. Ancak sanki gövdedeki gözlerin de üzeri kabuk bağlamış gibi.

Neler tavsiye edersiniz?

Eklenen Resimler

ilksenozturk ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen hagdemir : 29-05-2014 saat 12:18 Neden: imla
hagdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 15:46   #1448
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

malesef bu cinsler diğerlerine nazaran çok daha hassas
aşağıda yazdıklarım tamamen kendi deneyimimden gözlemimdir, işin uzmanı değilim, sadece bu bitkiden kayıplar yaşadım.

köklerin hava alması sanırım bazı köklerin işlevini yitirmesine, doğal olarak bitkinin yeni kökler çıkararak kendini yenileme gereğine neden oluyor.
bu kök çıkarma aşamasında da gövdesi zayıflıyor, yaprakları soluyor...vb
yani kuvvetini köke veriyor.
bu durumda zayıf gibi görünenler tam tersi, kök yapma konusunda daha başarılı da olabilirler.
yeni yaprak çıkaranlar ise sonradan kökünden besin alamadığı için zayıflayacak olabilir, ( veya kökleri zarar görmemiştir hiç)
yani bu durumda neye neyin neden olduğunu net anlayamıyorsunuz.
tavsiyem bitkiyi bu aşamada kendi haline bırakın. normal sulama periodunuza , veya biraz daha azına geri dönün
alıştığı güneş alma ortamında kalsın, yönünü değiştirmeyin
kesinlikle de gübre vermeyin, iyice kendini toparlamasını bekleyin gübre için...

sonuçta da başarı garanti değil, ama tavsiyem kendi haline bırakmanız olacak.
yardımcı olabildim mi bilemiyorum

hagdemir beğendi.
Eski 29-05-2014, 16:23   #1449
/

Giriş Tarihi: 03-06-2012
teşekkür ederim ilksen hanım,

fevri davranıp bitkiyi doğramaktan vaz geçtim. eğer durum çok daha kötüye giderse o zaman kesme biçme işlemine başlarım. bu arada kendiliğinden kopup düşen dalı bu akşam toprağa ekeceğim, çok büyük bir ihtimal o dal tutacak. tutarsa zaten bitkinin devamı olmuş olacak. en azından elde var bir.

ilksenozturk beğendi.
hagdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 07:01   #1450
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hagdemir Mesajı Göster
teşekkür ederim ilksen hanım,

fevri davranıp bitkiyi doğramaktan vaz geçtim. eğer durum çok daha kötüye giderse o zaman kesme biçme işlemine başlarım. bu arada kendiliğinden kopup düşen dalı bu akşam toprağa ekeceğim, çok büyük bir ihtimal o dal tutacak. tutarsa zaten bitkinin devamı olmuş olacak. en azından elde var bir.
sizi çok iyi anlıyorum; böyle durumlarda 'bişey yapsam da kurtulsa' diyoruz hep. ama sarsıntı geçirdiyse kök ile ilgili, çoğunlukla en doğrusu birşey yapmamak... çiçek işi sabır işi. eğer çok kötüye giderse , operasyona başlarsınız

Eski 29-06-2014, 17:10   #1451
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar benimde difenbahyam var eski mesajlarda eski fotoğraflarını göre bilirsiniz ama şimdi bir değişik oldu yaprakları her yaprak verişinde küçülüyor Yardım edin lütfen

Eklenen Resimler

YeniBON ve Milla beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 20:43   #1452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2014
difenbahyamdaki lekeler - delinmeler

difenbahyamdaki lekelerden nasıl kurtulabilirim. 1 aylık çiçeğim.bugün saksısını değiştirdim ve de toprağını.daha geniş bir saksıya aldım. torf toprak kullandım en son. sulamasınıda toprak kuruyunca yapıyorum. daha ne yapmam lazım acaba?

Eklenen Resimler

Düzenleyen aydogansirin : 14-08-2014 saat 20:50 Neden: foto yükleme
aydogansirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 17:52   #1453
Yeni Üye

cevap alamamak kötü

Eski 16-08-2014, 23:49   #1454
Yeni Üye

cevap vercek bir insan yokmu yaaa ??? 3 gün oldu

Eski 22-08-2014, 01:00   #1455
Yeni Üye

valla harikulade bir site.. bende pek umutluydum bu siteden ama cırt çıktı burasıda. herkese tavsiye edeceğimden emin olabilirsiniz ama geridennnnn

Eski 22-08-2014, 07:33   #1456
Yeni Üye

fenike's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2014
sevgili aydogansirin,

forumda difenbahya hastalıkları diye bir bölüm var orayı inceleyebilirsin.

yine ev yapımı ilaçlar diye bir bölüm var oraya da bakabilirsin.

üçüncü kısım ise bitkilerdeki fiziksel sebeplerden kaynaklanan hastalıklarla ilgili bölüm var (sulama, ışık gibi sebepler) orayı kesin okumalısın.

difenbahyaların en büyük problemleri, yapraklara saldıran böcekler, mantar ve her ikisinin birden yaprak dokusunda açtığı yaralardan içeri giren bakteriler.

şu forumda gerçekten çok yetenekli insanlar var.

1) bir bitkiye bulaşan hastalığı diğer bitkilere bulaştırmamayı başarıyorlar.
2) çok sabırlılar ve sonuna kadar hastalıkla mücadele ederek, bitkideki gerilemeyi durduruyorlar. bazen durdurdukları nokta, tek dal iki yaprak noktası oluyor.
3) bu noktaya kadar gerilemiş olan bitkiyi tekrar hayata döndürüp coşturuyorlar.

ben bitki yetiştirmeye yeni başladığım için o yetenekli insanlardan değilim.

bir de kafamda şöyle bir soru işareti vardı:
günümünüzün en moda kelimesi organik. ama bunu gerekli gereksiz, yerli yersiz kullanıyoruz. tamam kimyasal kirlilik yaratmayalım ama bir de biyolojik kirlilik denilen bir mevzu var. yani çiçek yetiştireceğim diye onlarca saksı patojenli toprak çoğaltıp çöpe atmamalıyım diye düşündüm.

henüz çok yeni olduğum, btkiyi ölümden döndürecek kadar yetenekli olmadığım ve biyolojik kirlilik yaratmaktan çekindiğim için zirai ilaçlar satan bir dükkana gittim. ziraat mühendisi arkadaş ile ilaçlama programı oluşturduk.

buradan iki ilaç aldım. birincisi böceklere karşıydı. hem yapraklara püskürtüp yapraklardaki böcekleri öldürüyorsun, hem de sulama suyuna karıştırıyorsun. böylece ileride bitkinin öz suyunu emen böcekler de ölüyor.

ikincisi ise hem bakteri ve mantara karşı etkili bir ilaçtı. bu da yine hem yapraklara hem toprağa tatbik ediliyor. topraktaki bakterilerin de ölmesi önemli. piyasadaki ucuz torfların yeterince steril olmadığını söylüyordu. bilmiyorum beni keklemişte olabilir.

ama zirai ilaç kullanılarak hastalıkları durdurdum. ki bu iki veya üç seansta gerçekleşti. ancak hastalıklar durdurulsa bile ev yapımı ilaçlar önleyici tedbir olarak kullanılmaya devam edilmesi gerekiyor.

not: zirai ilaç kullanacaksan eğer, çok küçük ölçekli kaplar edinmen gerekiyor. keza o ilaçlar tarla ilaçlamak için. fazla kalan ilaçlı suları lavabodan dökmüyoruz değil mi?

YeniBON beğendi.
fenike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 22:56   #1457
Yeni Üye

kestane toprağı aldım olayı çözdüm

fenike beğendi.
Eski 17-09-2014, 21:16   #1458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Merhaba. Yardımınıza ihtiyacım var. Üç yıldır aynı yerde keyifle büyüyen difenbahyamın yaprakları büyük ve diri olmasına ragmen sarkık durmaya başladı. Yeni yaprak veriyor ancak aşağıdaki yaprakların sarkık duruşu canımı sıkıyor. Sizce nedeni ne olabilir? Fotoğraflarlarını da yarın paylaşmaya çalışacağım.

seya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 21:23   #1459
Yeni Üye

Bahsi geçen Nazlı hanımefendi budur:

http://i.hizliresim.com/027rN8.jpg

lusoari ve Muda beğendi.
Eski 18-09-2014, 07:19   #1460
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili Seya bence gayet sağlıklı ama sanki çok az ışık yetersizliği var gibime geldi.

Laleci_03 beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 15:52   #1461
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Sevgili Seya bence gayet sağlıklı ama sanki çok az ışık yetersizliği var gibime geldi.
İlginize teşekkür ederim. Hemen solunda pencere var ve salonum gün boyunca aydınlık. Acaba pencere önüne mi alsam?

Eski 18-09-2014, 16:03   #1462
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seya Mesajı Göster
İlginize teşekkür ederim. Hemen solunda pencere var ve salonum gün boyunca aydınlık. Acaba pencere önüne mi alsam?
Durduğu yer:

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2014, 16:41   #1463
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Difenbahyaya göre biraz karanlık olduğunu düşünüyorum, tam karşısından süzülen güneşin önüne koyarsanız daha çok güzelleştiğini fark edersiniz.

Eski 18-09-2014, 19:14   #1464
Yeni Üye

Alıntı:
Difenbahyaya göre biraz karanlık olduğunu düşünüyorum, tam karşısından süzülen güneşin önüne koyarsanız daha çok güzelleştiğini fark edersiniz.
Önerinizi dikkate alıp yerini değiştireceğim. Bu ufak yer değişikliği keyfini kaçırmaz umarım.

lusoari beğendi.
Eski 19-09-2014, 06:31   #1465
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Mutlu olacağına inanıyorum.

Eski 20-09-2014, 11:42   #1466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
çiçeğim toprağın üst kısmından çürüdü dokununca gövdesi su dolu gibiydi bugünde dayanamadan kırıldı. bende çürük kısmını kesip gerisini suya koydum. ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 16:07   #1467
Yeni Üye

Alıntı:
Mutlu olacağına inanıyorum.
Yeni yerine aldım. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Eklenen Resimler

lusoari ve deryaozel427 beğendi.
Eski 20-09-2014, 17:37   #1468
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Bu iş olmuştur, zaman içinde daha da güzelleşeceğini görecek ve resimlerini de bizlerle paylaşacaksınız.

Laleci_03 ve seya beğendi.
Eski 20-09-2014, 20:26   #1469
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Bu iş olmuştur, zaman içinde daha da güzelleşeceğini görecek ve resimlerini de bizlerle paylaşacaksınız.
İlginize çok teşekkür ederim. Yeter ki keyifle büyüsün, fotoğraflarını elbette paylaşırım.

Eski 07-10-2014, 19:28   #1470
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
bu da benım difimmm

Eklenen Resimler

Milla ve Laleci_03 beğendi.
devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024