agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2009, 15:37   #181
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Ayrıca tepe ksıımlarından yeni yapraklar çıkmamış,kurumuş

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 11:12   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2009
arkadaslar yeni üye oldum bişey sormak istiyorum bambunun kök tarafından yeni bir tane daha çıkııyor şu an 5 cm kadar ne yapmam gerekiyor ne zman nasıl ayırmalıyım ayırırsam kururmu bişe olmasını istmiyorum lüften cvplayın :S:S:S:S

vida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 18:17   #183
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
İyi günler. Ben forum sakinlerine birşey sormak istiyorum. Ben bambumu yanlışlıkla güneşte unuttum. Akşam serinliğinde dışarı çıkarmıştım ama sonra sabah unutum okuldan döndüğümde ise yapraklar gitmiş, sararmış halde buldum. Bende bunun üzerine yapraklarını kestim ama sadece yapraklarını gövedeye bağlı olan yerlerine kadar. Forumda okudum merak ettim ve onu tamamen suyun içine koydum. Dallarının bulunduğu yerlerden kök salsın diye. Acba bambum yaşamaya devam eder mi böle bi sonuçta?

Name:  SN854937.JPG
Views: 5996
Size:  54.5 KB

Name:  SN854940.JPG
Views: 5915
Size:  54.9 KB

Name:  SN854941.JPG
Views: 6172
Size:  53.1 KB

İşte size bahsettiğim bambum. Ufak olan kısımda üst kısmı sararmış idi bende kafadan kestim sararması durdu. sonra forumda okuduğum kadarı ile uç kısmındaki mum yüzünden oluyormuş. Ama ben hiç bişe yapmadan sararması durdu. Kesmek işe yaradı galiba. O ufak kısımda şimdi ufak beyaz bir uzantı çıktı ve büyüyor. Büyük kısımda ise üst orta kısmındaki yeni sürgü yaprak onun gelişmesinde birşey olurmu onu da kesmem gerekli mi acaba.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 22:31   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Gövdede filiz çoğaltma ???

Merhabalar öncelikle,

Günlerdir bambularım için araştırmadayım ve bu sırada sitenizle tanıştım ve çok sevdim Forumu okudum ama sorularıma cevap bulamadım çoğu arkadaşın bambuları sararmış bu konu hk epey bilgilendim sayenizde teşekkürler.

3 tane lucky bambum var ( asıl adının dracena olduğunu da öğrenmiş oldum )
Spiral şeklindeler ve ben onlara taşlı bir vazomda bakıyorum.Yaklaşık 1,5 ay önce aldım ve o zamandan bu yana filizleri uzadı .Siz filizlere sürgün mü diyorsunuz onu tam anlayamadım ?
1- Benim sorum bambularımda birer tane tepelerinde filiz var ama ben bu filizlerin farklı yerlerden çıkmasını istiyorum ne yapmam gerekiyor ?
2- Mumlamayı bildiğimiz normal mumla da yapabilir miyiz ???

Ne olur cevap yazın merakla bekleyeceğim,teşekkürler...

Dagkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 01:39   #185
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2009
benim bambularım kısacık ve üstünde filizleri var.. uzamalarını istiyorum ama olmuyor.. ne yapmam gerekiyor acaba?

oobd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 11:29   #186
/

Giriş Tarihi: 09-10-2009
bambum

herkese iyigünler forumunuzu hep takip ediyordum ancak daha bugün üye oldum
benim bir tane küçük bi bambum var ama hakikaten baya küçük çünkü köklerden çürümeye başlayıp gövdenin neredeyse heryerini kapladığı için kesmek zorunda kaldım.şu an ortaparmağımdan birazcık daha uzun güdük bir bambum kaldı bitkinin üst kısmındaki yeri mumladım içme suyu verdim ve doğrudan güneş ışığından uzak tutuyorum.bambumun gövdesi sarı ..ama bir yerden filizi var (en üstte) var ve yaprakları yeşil ..sizce yaşama şansı var mı?..teskkür ederim şimdiden

hinzir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 03:15   #187
Yeni Üye

in search's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Merhaba aranıza yeni katilan doğa sevenlerdenim bende..

Benimde 2 Bambum var biri üstten sararınca ve yumuşamaya başlayınca onu bi güzel budadım ve minyatür hale getirdim onca zamandır hiç büyümedi ne yazık ki fakat, mumladıgım yerin altından hemen filizlendi ve yaprak verdi..

Diğer büyük olan bambu da belirttiğim yerden neden garip bişeyler var ne oldugunu da tam anlayamadım sankin oradan köklenmek istercesine duruyor ??
Tam o bölgeden kessem tekrar köklenirmi suda ve yeni bir Bambu elde edebilirmiyim?
Resimde belirttigm yerler..

Birde minyatür Bambumu toprağa ekmek istiyorum ,topraga ektigimde ne gibi bir değişim veya yaşam mücadelesi olacakdır,köklerine ait bir resim ve topraga olan ekimi onca kök ile nasıl yapılmalı?

Bu arada biraz evvel topraga ekmiş bulunmaktayım, umarım sudan cıkan balığa dönmez

Eklenen Resimler

in search Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 12:14   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
bambumun yapraklarında sararma oldu. sararma için birtakım besinlerde aldım 2 haftadır kullanıyorum ancak hala geçmedi. ne yapabilirim

roseskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 21:15   #189
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Arkadaşlar sadece çeşme suyunda **** içme suyunda hiç bir besin bulunmaz banbunuz belki yıllarca buna dayanacaktır ama sonunda besinsizlikten ölecek sararacak besin arayışı için ordan burdan kökler salacak bu gayet normal. Benim tavsiyem önceki mesajlardada geçtiği gibi toprağa dikmek. Toprak özellikleri önceki mesajlarda yazılmış. sadece suda tutmak çok mantıksız bence. Bitkiniz dayanıklı olduğu için ona acı çektirmeyin.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 08:55   #190
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Şans getirip getirmedikleri tartışılır ama kendileri çok şanssız bu bambuların;genelde çürütülüyorlar....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 20:50   #191
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Lucky bambularım ve daha önceden sararıp ölen bambudan aldığım minik sağlam filiz. Toprağa dikmiştim, kaç kere atmaya niyetlendim. İyi ki atmamışım epey büyüdü.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 18:38   #192
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Angry

Filizinizi toprağa mı diktiniz? Hımmm.. Benimki kaç aydır suda duruyor ama hiç bir gelişme yok... Alt yapraklarını kopardım ben, üstü yapraklı bırakıp, bilmiyorum tamamen kelleştirdim, benzesin şans bambusuna diye sanki ama Hani orjinali öyle ya ... Şimdi pek bi çelimsiz duruyor, pişman da olmadım değil... Ama toprağa dikmedim ben... İlle de atalarına benzetecem ya

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 14:32   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2010
benimde bir bambum var ama sürgün vermiyor ne yapmalıyım?

westefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 15:13   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Vuuu Siteye girmeyeli 3 sene olmuş...

İlk Hepinizden özür diliyorum ( uğrayamadığım için )

İkinci ; Başım fena halde belada. İş yerimde 15 adet uzun Bildiğiniz Bambu yetiştirmeye çalışıyorum ama her defasında bambular sararıyor sonra ölüyor. Sanırım ben bir şeyleri yanlış yapıyorum.

İlk bir kaç hatamdan bahsedeyim ; Benim bambuların boyları 2 metreye yakın yani uzun bambular. Koyacak pek fazla yer olmadığı için güneşi bolca alan Kocaman camların bulunduğu yerin önüne koya biliyorum. Günde 2-3 lt su veriyoruz ( tamam arada unutmuyor değiliz ) toprağı devamlı nemli kalıyor su püskürtüyoruz hatta onlarla konuşuyoruz... ama genede ölüyorlar. Benim yaptığım hata nedir ? Bilen var mı? Bu arada Sadece Çiçeklerden,dogadan bahsetmek ne kadar güzel bir duyguymuş..

bilgekuzey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 13:12   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Selam,
Bende sitenin uzun süredir takipçilerindenim. Zaman zaman bilgi alma için burdaki bilgilerden faydalanmaya çalışıyorum. Ancak benim de evdeki bambumla sorunum var ve yardıma ihtiyacım var. Benim suda 3 adet bambum var 3 farklı boyda. En uzun olanı alttan sararmaya başladı. Yaklaşık 8 aydır bakıyorum 1,5 sene önce aldığım bambumla aynı suda ama onda bir değişiklik yok. Pek çok mesajı okudum ama çoğunda üstten sararmalar var ve kesip mumlanması gerektiği yazıyor. Ancak benim bambum alttan sararıyor ve ne yapacağımı bilemiyorum doğrusu.Önerilerinize çok ihtiyacım var...

Gülistan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 09:40   #196
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Arkadaşlar şu banbuların ucundaki mum gibi yeşel şey nedir birde bu bitki örneğim 1 metrelik bir bambu olsun 10'ar cmlik olarak keserek nasıl üretiriz bir yöntem duydum delip mum damlatılıyomuş nasıl yapılır alıntı yapıp yollarsanız **** mesaj atarsanız sevinirim ağaç dostu

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 07:28   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2011
bambum ölüyormu ne :(

bundan bir ay kadar önce iki bambu aldım..suda yetiştiriyorum,ikisininde uçtan vermiş olduğu yapraklar var,ama bir tanesi bambunun ana gövdesi uç kısmından yaklaşık 5 cm kadar yeri sarardı..kesmeyi düşündüm ama verdiği yapraklarda o kısımda..ne yapacağıma karar vermek için nette gezinirken sitenizi keşfettim..bana yardımcı olurmusunuz:(

cansuyum784 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 21:10   #198
Yeni Üye

harakiri's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Herkese merhaba,
Geçen hafta bir düz dırasena edindim ve 30cm'lik uzun ince vazoya koydum. Alır almaz kısa bir araştırma yapıp suyunu içme suyu ile değiştirdim.

Benim birinci sorum teknik olacak,
Bu dırasenalar yumuşak suyu (muhtemelen) mu yoksa sert suyu mu sever? Ona göre 1,5lt haftalık içme suyu edineceğim.

İkinci sorum,
Su değişimi konusunda muhtelif beyanlar var. Haftada bir, 10 günde bir ve 15 günde bir diyenler var.
Sizce hangisi en doğrusudur? Haftada bir mi 2 haftada bir mi su değişimi yapmalıyım?
Son olarak suyun tümünümü yoksa büyük bölümünü mü değiştirmeliyim?

Şimdiden teşekkürler,
Selamlar.

harakiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 13:06   #199
Yeni Üye

harakiri's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Sorumu kendim cevaplayayım.
Kök su içinde kalacak ve suyu 7-10 günde bir değiştireceğiz. (En iyisi haftada bir.)
Kullandığımız suyun klorsuz ve florürsüz olmasına dikkat edelim. Şişe sulardaki florür değerlerinin 0'a yakın olup olmadığına bakalım.

Su sertliğiyle ilgili bir bilgi yok ama muhtemelen yumuşak su seviyordur.

harakiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 13:35   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
benim iki tane bambum var biri çok güzel büyüdü ama öteki geldiği gün nasılsa hala aynı. aynı. ikiside aynı vazonun içinde. herşeyleri aynı. ama biri hiç büyümedi ne yapabilirim

aşkiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 15:49   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
Bambu

Merhaba,

Bendeki bambular. Uzun olanın boyu 1 metre. 3 yıldır bende. ilk 1 yılda hç günş ışığı almamasına rağmen büyüdü. İş yerinde idi ve hiç pencere yoktu sadece gündüz floresan lambası ışığı aldı o kadar. Şimdi aydınlık odada ama direk ışık almıyor biraz daha yavaş büyüyor.

Bendekilerin cinsi sanırım genelde IKEA da **** Bauhaus da satılanlardan biraz farklı. Ben bunları Suudi Arabistan'dan almıştım. Üşenmeden gelirken getirdim. Bunlarda göreceğiniz gibi kesik yok yanı o macunlu kısım yer almıyor. Direk saptan uzuyorlar. İkinci resimdeki en küçük olanı bugün saksıya dikip ne olacağını görmek istiyorum. Eve her gelen bambunun birini almak istiyor. Saksıya ekersem çoğalır gelene dağıtırım diye düşündüm. Tabii vakit alacak. Bakalım nasıl büyüyecek.

Son resimlerdeki örgülü olanı da akvaryum için almıştım. Betta balığım yuva olarak kullanıyordu yaklaşık 3 yıldır. Neredeyse hiç büyümedi ve sarardı. En son bir dalı resimde görüldüğü gibi tamamen sarardı. Ben de akvaryumdan çıkarmaya karar verdim. Su seviyesi çok yüksek oluyor akvaryumda aceba ondan mı diye şüphelendim. Az su ve gölgeye aldım.

Name:  IMG_4841.JPG
Views: 5993
Size:  68.9 KB

Name:  IMG_4842.JPG
Views: 4639
Size:  67.4 KB

Name:  IMG_4843.jpg
Views: 4551
Size:  29.2 KB

Name:  IMG_4844.jpg
Views: 5790
Size:  35.9 KB

Name:  IMG_4845.jpg
Views: 4475
Size:  33.9 KB

cantilever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 15:27   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2012
Bambu gibi suda yetişebilen başka hangi bitkiler var?

couper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 14:16   #203
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
ben bugun şans bambumun suyuna sıvı besin koydum bir miktar.henüz kökleri yok yeni başladı çıkarmaya.bi sorun olur mu?

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 22:24   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Arkadaşlar merhaba benim bir sorum olcaktı. Bu şans bambularının fidancılardaki perakende ve toptan fiyatları ne kadardır??

ekremtuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 08:12   #205
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Sayın SDurul
2 ci resimdeki yeşil vazonuzla beni sabah sabah 30 sene gerilere attınız .

Tura ve Denizardacan beğendi.
şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 08:17   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2

O '' Otuz Sene Geri '' buraya yazdığınıza göre, anlatılmaya ve dinlemeye değer.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 17:26   #207
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Merhaba arkadaşlar. benim de bambım var. 2 tane filizi var çok mutluyum. anncak bütün kış boyunca toplam 2 yaprak çıkardılar. ne yapmalıyım.

berkay. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 00:13   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Şu ana kadar gayet güzel olarak büyüyen bambularımda yuvarlak içine aldığım tepeden sararma başladı, neyi yanlış yaptım merak ediyorum. önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler....

Eklenen Resimler

korkmazay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 18:53   #209
Ağaçsever

size tavsiyem saramanın bittiği yerden kesip; mumla hava almayacak şekilde kapatmanızdır. ben size bir şey sormak istiyorum filizlerinin büyümesi için yaptığınız bir şey varmı? filizler ne kadar zamanda büyüyor teşekkür ederim

Eski 23-04-2013, 18:58   #210
Ağaçsever

resimleri

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024